Krstaski ratovi

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Да је ово сређенија земља вероватно би међу најзначајнијима (или најпопуларнијима) биле теме преиспитивања основа једне цивилизације под утицајем разних уметничких дела која се баве историјским контраверзама. Тако су ланац расправи покренула дела Да Винчијев код или Страдање Исусово. Код нас је још далеко од тога да такве теме буду у врху интересовања, али то не смањује њихов значај, а и потребу преиспитивања “у слободно веме”. Како овакви форуми у суштини јесу производ доконости зашто не покренути такву тему овде.
Филм Небеско Краљевство, за кога је речено да представља другачији приступ Крсташким ратовима, је згодан кандидат за покретача такве расправе. Сам приступ није много другачији од оног до сада виђеног. Само је пооштрена подела скоро до нивоа манихејства. Са једне стране су фанатици (само у редовима Крсташа – Темплари), а са друге крсташки краљ Јерусалима и њему одани витезови који се труде да очувају мир са Саладином и буду толерантни као што су то били Арапи у време своје владавине. Главни јунак одбија да преузме престо после смрти краља убиством свог противника. Као да је слушао речи нашег Патријарха – зло добра донети неће.
У филму су такође приказани Сарацени много више него у ранијим делима. Види се снага цивилизације полумесеца која тада није била првенствено деструктивна. Занимљив је моменат када главни јунак преузима вођство у одбрани Јерусалима и каже како је тај град светиња која припада свима, јер се не зна чија је светиња важнија.
У својој анализи поћи ћу од овог момента. Јер данас, скоро хиљаду година касније, ова светиња и даље не припада свима. Барем не свима једнако. Супротно мировном плану Уједињених нација из 1948. Јерусалим је под искључивом влашћу Израела, државе у којој је државна религија једна од три монотеистичке – јудаизам. Јевреји у тој окупацији имају помоћ хришћана (пре свега Америке) и одржавају се углавном захваљујући тој помоћи. Међутим, хришћани од тога немају ништа (осим можда “задржавања” муслимана) јер су Израелци без икаквих дилема пуцали и на хришћанске храмове када су се у њих сакрили палестински рањеници.
Да ствар буде гора и даље се воде Крсташки ратови, овога пута не у име “вере” него “демократије”. Мада и верска компонента је и даље јака, у то не треба сумњати, јер Џорџ Дабаја Буш има “мисију од Бога” да силом уводи амерички поглед на свет где год му се прохте.
Кажу да Срби јесу Европљани. Мислим да би Србија, која је такође била жртва идеолошке искључивости и империјализма (који сада тријумфују у Ираку, а прете и суседном Ирану), могла да игра своју улогу у преиспитивању вредности једне цивилизације која је заснована на насиљу. Мени се бар гледајући неправде које смо “ми” нанели другима срце стезало, и даље се стеже јер знам да се те неправде врше и овога дана. Са друге стране Срби, који су своје дугове платили, немају разлога да се боје Зоре Новога Дана, када ће се сазнати да батина има два краја.
Још нешто за крај. Ко буде гледао филм фасцинираће га Саладинова толеранција јер је он и поред тога што су му Темплари убили сестру одлучио да поштеди становништво Јерусалима. Када му је хришћански командант рекао да су Крсташи побили све муслимане када су они заузели град, Саладин му је једноставно одговорио – ја нисам они.
Овакво понашање је доста другачије од данашњих акција муслимана. Али не треба заборавити да су уследили сурово уништавање цивилизације Ал Андалуза, колонизација праћена француским злочинима у Алжиру, подршка израелским злочинима и остали греси Европе и Америке. Треба имати у виду да муслимански поглед на време много се разликује од западнохришћанског. Према том погледу Крсташки ратови, који су били пре скоро хиљаду година, као да су били пре мање од једног века. Када се има у виду ова дуга историја ароганције, не треба много да чуде легитимне акције попут оне која је изведена 11. Септембра 2001. године.
 
Ništa meni ovde nije jasno... :?
Ali ajde iz početka. Civilizacije se ne preispituju pod uticajem raznih umetničkih dela koja se bave istorijskim kontraverzama. Možda neke kvazi pop-art Miki Maus civilizacije :roll: Ali ozbiljne civilizacije ne. Umetnost je vidjenje istorije a ne sama istorija.
Nisam gledao film (i sve mi se čini da neću) ali mi nije jasno (za početak) kako kažeš da film ima drugačiji pristup ako istovremeno napišeš da mu pristup 'nije mnogo drugačiji od do sada vidjenog' :?:
I jel ti uopšte znaš o kojim kraljevima Jerusalema govoriš? Osim toga, ne mogu da verujem da je nekome ovde, kod nas, potreban holivudski film da bi mu 'objasnio' kakvi su bili muslimani pre i za vreme krstaških ratova i ko je i kakav je bio Saladin? Kako možeš da analiziraš istoriju i sadašnjost na osnovu bilo kojeg glupog filma :?: :roll:

E, ljudi, postoji nešto što se zove knjiga. Ima dve korice i izmedju njih se nalaze stranice na kojima su odštampane brojne smislene rečenice koje čine slova koja se sklapaju u reči. Ne bi bilo zgoreg da ponekad isključite tv, filmove i net i da malo prelistate par takvih 'stranih predmeta' :roll:

I kakav 'krstaški rat' protestanti mogu da vode? :roll: Pa Buš čak nije ni to.

Yebote, kakav topic :roll: ... Najstrašnije je to što će ovoga biti sve više...
 
Ја признајем вредности масовне културе.
Данас холивудски филм, сутра можда боливудски, али свеједно може да допре до милиона људи, што може ретко која књига.
Уосталом, поменуо сам Да Винчијев код.

Groucho_Marx:
Yebote, kakav topic :roll: ... Najstrašnije je to što će ovoga biti sve više...

Биће, биће све више док не сване Зора Новог Дана.

China_Flag_on.gif


Краљ Истока, армија од 200.000.000 људи.
 
Glas Sauronov:
Ја признајем вредности масовне културе.
Данас холивудски филм, сутра можда боливудски, али свеједно може да допре до милиона људи, што може ретко која књига.
Уосталом, поменуо сам Да Винчијев код.

Groucho_Marx:
Yebote, kakav topic :roll: ... Najstrašnije je to što će ovoga biti sve više...

Биће, биће све више док не сване Зора Новог Дана.

China_Flag_on.gif


Краљ Истока, армија од 200.000.000 људи.

a zato si ti postao kinez :)
putin te izneverio...
 
Groucho_Marx:
Ništa meni ovde nije jasno... :?
Ali ajde iz početka. Civilizacije se ne preispituju pod uticajem raznih umetničkih dela koja se bave istorijskim kontraverzama. Možda neke kvazi pop-art Miki Maus civilizacije :roll: Ali ozbiljne civilizacije ne. Umetnost je vidjenje istorije a ne sama istorija.
Nisam gledao film (i sve mi se čini da neću) ali mi nije jasno (za početak) kako kažeš da film ima drugačiji pristup ako istovremeno napišeš da mu pristup 'nije mnogo drugačiji od do sada vidjenog' :?:
I jel ti uopšte znaš o kojim kraljevima Jerusalema govoriš? Osim toga, ne mogu da verujem da je nekome ovde, kod nas, potreban holivudski film da bi mu 'objasnio' kakvi su bili muslimani pre i za vreme krstaških ratova i ko je i kakav je bio Saladin? Kako možeš da analiziraš istoriju i sadašnjost na osnovu bilo kojeg glupog filma :?: :roll:

E, ljudi, postoji nešto što se zove knjiga. Ima dve korice i izmedju njih se nalaze stranice na kojima su odštampane brojne smislene rečenice koje čine slova koja se sklapaju u reči. Ne bi bilo zgoreg da ponekad isključite tv, filmove i net i da malo prelistate par takvih 'stranih predmeta' :roll:

I kakav 'krstaški rat' protestanti mogu da vode? :roll: Pa Buš čak nije ni to.

Yebote, kakav topic :roll: ... Najstrašnije je to što će ovoga biti sve više...

ma OK u pravu si ti, al chinjenica je da je Saladin bio veliki chovek i da je njegovo kraljevstvo bilo bar 500 godina ispred evrope. i josh gora chinjenica da to ovde retko ko zna.

11 septembar jeste legitiman

islam je bio pojam civilizacije za nas evropljane sve dok mongoli nisu osvojili bagdad, osnovali seldzuchko a kasnije i osmanlijsko carstvo a pogreshni ljudi birani za najvece verske velikodostojnike u iranu.

danas su daleko od islama pre 1000 godina i to je chinjenica
 
Путинове могућности су ипак ограничене и то се показало у Украјини. Изгледа да су сви народи беле расе оболели од неког западњачког вируса. Зато будућност припада народима даљег истока.
Ја сам реалиста за разлику од Побуњеника. Своја виђења базирам на пројекцији ЦИА за 2020 годину.
Оно за Саладина и Монголе си био 100% у праву.
 
Glas Sauronov:
Путинове могућности су ипак ограничене и то се показало у Украјини. Изгледа да су сви народи беле расе оболели од неког западњачког вируса. Зато будућност припада народима даљег истока.
Ја сам реалиста за разлику од Побуњеника. Своја виђења базирам на пројекцији ЦИА за 2020 годину.
Оно за Саладина и Монголе си био 100% у праву.

ma i za putina sam, kad je bila pricha za zblizavanje kine i indije.

on je pre svega malteshki vitez, i kao takav pod kontrolom svevideceg okca ;)

znash kako ide, primish se na jevrejskog boga... pa malo kasnije omogucish nekom da kupi Chelsea i da te nervira

ZIVEO LIVERPOOL ;) (ajoj ljudi shto ja onog abramovicha nepodnosim)
 
Glas Sauronov:
Путинове могућности су ипак ограничене и то се показало у Украјини. Изгледа да су сви народи беле расе оболели од неког западњачког вируса. Зато будућност припада народима даљег истока.
Ја сам реалиста за разлику од Побуњеника. Своја виђења базирам на пројекцији ЦИА за 2020 годину.
Оно за Саладина и Монголе си био 100% у праву.
a ... da...
taj virus se zove Jahve

a kako su mi smeshni ovi ovde pravoslavci koji su toliko ubedjeni da se razlikuju od katolika, muslimana, protestanata, masona, rotarijanaca il chega sve ne. strashno...
 
crow:
Glas Sauronov:
Путинове могућности су ипак ограничене и то се показало у Украјини. Изгледа да су сви народи беле расе оболели од неког западњачког вируса. Зато будућност припада народима даљег истока.
Ја сам реалиста за разлику од Побуњеника. Своја виђења базирам на пројекцији ЦИА за 2020 годину.
Оно за Саладина и Монголе си био 100% у праву.
a ... da...
taj virus se zove Jahve

a kako su mi smeshni ovi ovde pravoslavci koji su toliko ubedjeni da se razlikuju od katolika, muslimana, protestanata, masona, rotarijanaca il chega sve ne. strashno...

Аааааааааа.... сви су подједнако лоши осим, наравно ТЕБЕ - Ти си посебан... па и јеси.
 
eremita:
crow:
Glas Sauronov:
Путинове могућности су ипак ограничене и то се показало у Украјини. Изгледа да су сви народи беле расе оболели од неког западњачког вируса. Зато будућност припада народима даљег истока.
Ја сам реалиста за разлику од Побуњеника. Своја виђења базирам на пројекцији ЦИА за 2020 годину.
Оно за Саладина и Монголе си био 100% у праву.
a ... da...
taj virus se zove Jahve

a kako su mi smeshni ovi ovde pravoslavci koji su toliko ubedjeni da se razlikuju od katolika, muslimana, protestanata, masona, rotarijanaca il chega sve ne. strashno...

Аааааааааа.... сви су подједнако лоши осим, наравно ТЕБЕ - Ти си посебан... па и јеси.

u redu je, opushti se :wink:

svi su podjednako... :(

al nisu svi podjednako mocni. a vi ste najjadniji
 
Да се вратимо на тему.
Прочитајте од Св. Николаја "Рат и Библија", ту лепо пише због чега се догурало докле се догурало.
А можете да прочитате нешто и од Басаре јер је и он лепо описао ослободиоце Христовог гроба.
 
Тако леп надимак тако сувопаран саговорник.
А због чега мислиш да су поменуте књиге писане без увида у историјске чињенице?
 
Glas Sauronov:
Очекујем Побуњеников креативни допринос по питању Темплара.

Темплари су били војно крило Сионског приората све до њиховог разлаза који уследио након оптужби Сионског приората да су темплари одговорни за пад Јерусалима. Као што знате, Ред је уништен од стране Филипа Лепог, а по налогу Римокатоличке цркве.

Приче о томе да су крсташки ратови вођени да би се палило и пљачкало, јесу најобичније будалаштине које су измислили комунисти. Крсташки ратови су били ОСЛОБОДИЛАЧКОГ карактера. Њихов главни циљ је био ослобађање Јерусалима, и крунисање Исусових потомака. Тако је Готфрид Бујонски - човек који је у себи носио Свету Крв, постао први краљ Јерусалима, и тако постао легитимни наследник Исуса Христа на јерусалимском престолу. Христ је грчка реч која значи помазаник, дакле Исус је био помазаник Давидов - легитимни наследник Давидовог престола кога су старозаветни пророци најављивали.

Ратови који се данас воде немају много везе са некадашњим Крсташким ратовима. Исусови потомци данас увелико владају у већини европских земаља, а ратови на Блиском Истоку имају сасвим другу конотацију, али то је већ засебна прича.
 
Groucho_Marx:
Aj, opet...
A pročitajte nešto i od onih 'mrskih' i teških za čitanje istorijskih knjiga. Pa kad nešto odatle naučite i shvatite, onda predjite na umetničke koje su samo jedno od vidjenja istorije.


Бојим се да их узалуд призиваш памети... они не
верују да се знање не стиче путем филма,нета....
 
Groucho_Marx:
Aj, opet...
A pročitajte nešto i od onih 'mrskih' i teškihzačitanje istorijskih knjiga. Pa kad nešto odatle naučite i shvatite, onda predjite na umetničke koje su samo jedno od vidjenja istorije.
a shto mislish da je neka knjiga iz istorije koju danas mozesh da kupish u nekoj knjizari relevantnija od nekog "istorijskog" filma.

pa pravu istoriju obichni smrtnici neznaju. ova zvanichna je istorija pobednika... a kako se prekraja i menja mozesh posmatrati i na forumi.
 
A da li se neko od Vas pita odakle toliki upliv islamsksog prizvuka na MTV-u kao Arash - Boro, Boro; Fatboy Slim - Galvanize...

Ja nisam nikakav fan narodne muzike, ali se pitam zasto ne moze na MTV-u da nastupi i recimo jedan Saban Saulic ili S. Bajramovic kad moze jedan Arash ???

Mislim da ovo nije digresija, vec inspirativan podsticaj na razmisljanje o pojedinim zaokretima u globalnim trendovima kao sto su bili filmovi Passion of Christ i Kingdom of Heaven....

Mozda se Zapadu malo tresu gace ? :?
 
Pobunjenik:
Glas Sauronov:
Очекујем Побуњеников креативни допринос по питању Темплара.

Темплари су били војно крило Сионског приората све до њиховог разлаза који уследио након оптужби Сионског приората да су темплари одговорни за пад Јерусалима. Као што знате, Ред је уништен од стране Филипа Лепог, а по налогу Римокатоличке цркве.

Приче о томе да су крсташки ратови вођени да би се палило и пљачкало, јесу најобичније будалаштине које су измислили комунисти. Крсташки ратови су били ОСЛОБОДИЛАЧКОГ карактера. Њихов главни циљ је био ослобађање Јерусалима, и крунисање Исусових потомака. Тако је Готфрид Бујонски - човек који је у себи носио Свету Крв, постао први краљ Јерусалима, и тако постао легитимни наследник Исуса Христа на јерусалимском престолу. Христ је грчка реч која значи помазаник, дакле Исус је био помазаник Давидов - легитимни наследник Давидовог престола кога су старозаветни пророци најављивали.

Ратови који се данас воде немају много везе са некадашњим Крсташким ратовима. Исусови потомци данас увелико владају у већини европских земаља, а ратови на Блиском Истоку имају сасвим другу конотацију, али то је већ засебна прича.

Ti druze, verujes da je Hrist imao potomaka :?:
 
Zarathustra:
A da li se neko od Vas pita odakle toliki upliv islamsksog prizvuka na MTV-u kao Arash - Boro, Boro; Fatboy Slim - Galvanize...

Ja nisam nikakav fan narodne muzike, ali se pitam zasto ne moze na MTV-u da nastupi i recimo jedan Saban Saulic ili S. Bajramovic kad moze jedan Arash ???

Mislim da ovo nije digresija, vec inspirativan podsticaj na razmisljanje o pojedinim zaokretima u globalnim trendovima kao sto su bili filmovi Passion of Christ i Kingdom of Heaven....

Mozda se Zapadu malo tresu gace ? :?

MTV je kompletan u jevrejskim rukama. A osnovan je sa ciljem da ubije cistu rok muziku, mozda nesto jedino vredno sto je posle dzeza stiglo iz USA.
Sam rok 60 i 70 godina proslog veka bio je podsticaj mladima u buntu protiv establishmenta. Ne kazem da u njemu nije bilo zastranjivanja, ali muzike te vrste se danas eventualno moze cuti samo pojedinim danima. MTV2 koji se deklarisao kao hard-rock kanal je totalno mutirao u nesto sto ne mogu da objasnim sta je. Muziku tipa Korna ste pre tri godine mogli da slusate svakodnevno. Sada je malo drugacije.
Zasto ima toliko upliva islamske muzike treba traziti u pitanju: zasto je pred raspad SFRJ bilo toliko filmova tipa Rambo... u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni. Svakodnevno su se pustale i piratizovane verzije a na Zapadu nikoga nisu interesovala autorska prava?
 
Zarathustra:
A da li se neko od Vas pita odakle toliki upliv islamsksog prizvuka na MTV-u kao Arash - Boro, Boro; Fatboy Slim - Galvanize...

Ja nisam nikakav fan narodne muzike, ali se pitam zasto ne moze na MTV-u da nastupi i recimo jedan Saban Saulic ili S. Bajramovic kad moze jedan Arash ???

Mislim da ovo nije digresija, vec inspirativan podsticaj na razmisljanje o pojedinim zaokretima u globalnim trendovima kao sto su bili filmovi Passion of Christ i Kingdom of Heaven....

Mozda se Zapadu malo tresu gace ? :?

to ima veze jedino s lovom, a galvanize su Brotherrsi i meni je pesma godine :)

a mene recimo zivcira ovaj novi hip hop...
devedesetih je i vredeo, a danas... ko da slushash seku aleksic...
 

Back
Top