ЗМАЈ И ЖДРАЛ - Александар Тешић

vučji čopor

Legenda
Poruka
66.111
Размишљао сам дуго да ли да отворимо нову тему или да на оној о Косингасу,наставимо да пишемо и о почетку новог венца који нам плете Тешић,овог пута почетком приче о Обилићу.Разлога има и за и против.Без обзира на сасвим нови пут и јунака на том путу,недводсмислено је већ после првих редова да везе постоје између ових дела које нису само историјска блискост и место радње,већ много више дух приче која сугерише да ће се и новија дела Тешићева преплитати међусобно у један велики еп о Србији.
ЗМАЈ И ЖДРАЛ су по много чему ближи историјском роману него што је то КОСИНГАС,али само на први поглед.Приступ је опет исти којим епика и фантастика неминовно иду руку под руку.Зато није изненађујуће што прва књига која почиње од доласка на свет Милоша Обилића,највећим делом прати трагичну судбину Цара Силног Душана.
 
Moja prvobitna namera je bila da napišem samo jedan roman i to o Milošu Obiliću, ali car Dušan se nametnuo svojim likom i delom kao glavni junak. Njegov život me toliko fascinirao da je na kraju bilo neizbežno da se piše drugi deo, o Milošu i o njegovom životu o kome se skoro ništa sa sigurnošću ne zna. Postoje neki manje ili više poznati izvori o tome, kao i narodna tradicija naravno. Ono što me je oduvek najviše intrigiralo o Milošu bila je kneževa večera i naravno, kako je Miloš ubio Murata. kao i sve nas, pretpostavljam. Sva dosadašnja objašnjenja nisu mogla da udovolje mojoj radoznalosti, previše su kontradiktorna ili nerealna. A onda sam došao do jednog manje poznatog izvora koji mi je konačno otvorio oči. Naravno, o tome će biti reči u drugom delu Zmaja i Ždrala i ne mogu to sad da otkrivam, ali po meni to je jedino moguće objašnjenje.
 
Obaveštenje za zainteresovane: u sledeći utorak 11.09.2012 održaće se promocija "Zmaja i Ždrala" u Domu Vuk Karadžić sa početkom u 19.00h. Osim pisca, program će voditi urednica Dubravka Dragovic-Sehovic i moj stari prijatelj Aca Seltik, a gost će nam biti i Saša Krieger Ristić koji je za ovu priliku nacrtao glavne likove iz romana i uradio trejler za knjigu koji će tad biti emitovan. Dakle, dođite da se družimo!
 
Procitah na forumu da izlazi u avgustu. Ko ce to docekati...
Verovali ili ne, kada sam procitala prvi deo, uhvatila sam sebe kako mi je krivo sto knjiga ima samo oko 550 str.
Ne pamtim kada mi se toliko neka knjiga dopala, da sam pozelela da ima jos koju stotinu strana vise. :-)
Као што обично бива са књигама које нам се допадну и које нас покрећу.Не би смо да се никада заврше и да се стално настављају.Али треба имати стрпљења,јесте да Тешић брзо пише,али није аутомат.Ја такође не могу да дочекам други део,пошто очекујем пребацивање тежишта са Цара Силног на Обилића,зато сам и питао да ли ће бити и трећег дела.
Усваком случају,добро дошла и ти и Даца:super::bye:
 
Tešić me do sada nije razočarao kao pisac, nadam se da će tako nastaviti i ubuduće. Posebno mi je drago što vidim da u književnom
smislu radi na sebi, svaki sledeći roman je bolji i u hodu pravi korake napred. Generalno, učinio je veoma dobru stvar i za čitaoce a i za
domaće pisce fantastike, pobudivši interesovanje za domaću mitologiju i uopšte domaći milje, sadržaj u našoj fantastici.
Nakon te promocije u NS, upoznao sam ga i lično u jednom opuštenom kafanskom druženju, i reč je o jednom sasvim normalnom, ,,običnom''
čoveku, vrlo prijatnom, ni trunke nadobudnosti koje sam osetio kod nekih drugih pisaca u nastupu ili komunikaciji.
Inače veoma posvećen tome što radi, na promociji sam imao prilike da čujem koliko je vremena i energije potrošio na istraživanja
i pripreme svojih knjiga. To je itekako utkano u dela, tu posvećenost i ljubav prema onom što radi, prepoznali su i čitaoci.
 

Back
Top