Otkup vojnog roka

Čuo sam za to.Kada počne da se primenjuje biće problema jer će opet privilegovani(čitaj bogati) da koriste to pravo.Nije da sam protiv toga ali ovo je nešto sasvim drugačije od recimo civilnog služenja.
nisam pročitao nikakav tekst u vezi sa time.
 
to je glupav termin-otkup.Trebalo bi reci -naknada.I to naknada nekome drugom, ko ce umesto onoga sto nece, da prlja rucice.Pa tu ulazi:
-Mesecna plata profesionalca
-zdravstveno i socijalno osiguranje njega i zdravstveno njegove porodice/zdravstveno sleduje i redova/
-njegove dnevnice za vreme boravka na terenu/2 klase vojnika po oko 7-10 dana, sto bi i redov proveo/
-njegov topli obrok/sto redov ima obezbedjeno u kasarni/
-njegov godisnji odmor/redova sleduje redovno odsustvo/
-municija koju on ispuca za svoju obuku-trening, zavisno od specijalnosti
-i dr
 
Ja sve te stvari gledam kao na pokušaj što bezbolnijeg prelaza na čisto profesionalnu vojsku.
Mnogima se ova ideja neže svideti jer će stvarno podeliti mlade na one bogate,koji mogu da plate i time izbegnu obaveze i one druge koji će da to odrade umesto njih,jer nemaju da plate.
 
pa vidi, seljak i ovako nebi izbegavao vojni rok.Gedza uvek iznese svaku frku u Srbiji na svojim ledjima.A ovi ficfirici, sto im mamice namestaju krevet i sto misle da su dokazali da su muskarci tako sto su ga uvalili prvi put u 16-toj godini nekoj skolskoj drugarici ili razbili nekog tipa, zajedno sa njih oko 150 na fudbalskoj utakmici-to nema slifa.To puca po savovima prilikom prvih frka u zivotu.Bolje je tako.Ja cenim da to nece biti vise od oko 7-8000 evrica, da realno cenimo kolika je plata.
 
to nemora da umanji odbrambene potencijale ako se odradi prema procenama i potrebama.A ako se odradi prema raspolozivim ekonomskim mogucnostima drzave, onda je to ogroman promasaj.Profesionalnu vojsku /potpuno/ u evropi ima samo velika britanija.To je fantastican ekonomski zalogaj za drzavu, a ova drzava nema mogucnosti da profesionalizaciju sprovede ni u meri od 10%.
Licno, smatram da je najbolje resenje profesionalizacija, ali cenim da od toga nema nista jos duzi broj decenija.
 
Ovako ili onako država nema para za vojsku kakva je sada.Odlaganje rešavanja tog problema je zatvaranje očiju a dovešće vojsku i državu do još veže dubioze.
Naravno da se profesionalizacija ne može oodraditi odmah ,to će potrajati 5-6 godina najmanje.
 
ama, znas onaj stih`sve su to sanje moje, zablude jedne mlade duse`, neka me ispravi neko, ali mislim da je u pitanju neka od `kolajni`, od Tina Ujevica.Prvo treba doneti zakonski okvir za to-novi zakon o odbrani i Vojsci, drugo treba puuuuuuuuno para, pa ti vidi kada ce to biti.to ce mozda zakaciti tvoje sinove, nase generacije nece.
Jedinice su i sada nepopunjene profesionalnim sastavima i u ovoj meri.Vojnici po ugovoru nece da idu tamo je je plata 15-16 000 max, a nemaju pravo na stan.A i da imaju, opet Kolajna.Konkursi za vojne skole zvrje po celu godinu otvoreni, kandidata se javi oko 30% od popune, a od toga otpadne pola.Motiv opet isti-plata!
prosek primanja je bedan.Uzmi kapetana 1 klase-oko 23000 plata sa naknadama i dodacima.Na to se dodaje jos bonus, ako nema stan od oko 7-12000, u zavisnosti od toga koliko dece ima i dali mu supruga radi.I to je sve.znaci 35000 max.
Troskovi zivota-stanodavac trazi kiriju od 16000 dinara, minimum za BGD, a o uslovima i izgledu tog stana da ne pricam.Ono sto ostane ide na komunalije, hranu i ostalo.
Neko ce da kaze-pa i radnici su u istoj situaciji!Slazem se, jesu sa primanjima, ali nemaju pod svojom odgovornoscu oko 60 zivota, razlicitih cudi, pa tehniku od nekoliko miliona dolara, za koju je odgovoran, a koju nemoze da odrzava jer nema para za delove i odrzavanje, drzava ga se odrice, popuna jedinice mu je sve slabija a broj zadataka isti i povecan i slicno.Jedinica trazi celog coveka.Porodica trazi celog coveka.A gde je tu taj covek?
E lepo, kako eventualno-zainteresovani vbide lepo o cemu se radi i sta ih ceka za koje pare, odlucuju da ipak ne odu sa 15 godina od kuce i posle zive ko zna gde, nego nesto drugo.
Kazem, za uredjenje stanje u Vojsci i profesionalizaciju, potrebno je samo jedno, a to su 2 stvari-pare, novac i finansijska sredstva!
 
Pa ako nisu spremni da preuzmu te odgovornosti neka idu za perača sudja ili pekara(pekar odgovara za više stotina života)a ne za oficira.
A to da treba para,tačno je ali kad ima 26 iljada oficira i oko 35 hiljada regruta onda saberi i oduzmi za koliko vojnika odgovara po jedan oficir.
Tu cifru o broju oficira sam čuo na nekim vestima.
Eno dele im stanove i povećavaju plate.Ko že meni da da stan a isto radim ko crnac.
 
kuliraj brate, nemas ti sliku uopste.odvalio si kao da si rekao da ih ima 100 000.A stanovi!?
ludilo!podeljeno 60 stanova na 16000 neresenih zahteva.prosek cekanja u vremenu, za BG je 14 godina.
Ma daj!
Nije mi poznat slucaj`IVAN 24`, ali ova tipove je drzava skolovala namenski za svoje potrebe, ogranicavala im veliki deo slobode, i treba da se brine o njima, a ne k`o 13-prase.Slicno je i sa civilima koji rade u vojsci.
Ti ako nisi yadovoljan, menjaj firmuili se sindikalno organiyuj.Njima je to zabranjeno, a imaju strucnu spremu vezanu samo za vojsku i nista drugo.
Danas su pripadnici MO i Vojske /oficiri, podoficiri i civilna lica u VSCG/gradjani 4-tog reda.Zaposli se u vojsci pa probaj da dignes kredit u delti ili rajfajzenu.Vlada donese odluku da svim drzavnim organima isplati jos koji deo zarade-nema za vojsku.
Sa jedne strane trpe puno na poslu od redovnih obaveza, sa druge strane trpe kritike poput tvojih od nezadovoljnika svih vrsta, sa trece ministarstvo samo ne brine o vojsci kako treba, a gde je jos i porodica.Koji je tu indeks licnog nezadovoljstva?
Regruticima se ne ide u vojsku, rezerva je nezadovoljna pozivima na vezbu i sve se to obija o glavu neposrednog komandira i komandanta.A popuna jedinica nema veze sa Vojskom.To je stvar drzave.To je problem koji se ne vidi.Takve stvari se reflektuju na pripadnike vojske, a greska su drzavnog aparata-citaj grupe ljudi, pripadnika odredjenih stranaka koje su uspele da formiraju vladu.
E tu treba biti mudonja, pa odrzati svetao obraz, ne upustiti se u kriminal zato sto nemas da jedes i zbog kirije koja ti odnese 2/3 plate, a deca traze.
Tu treba posteno odraditi svoj deo posla.Normalno, prihvatam da kukolja ima svuda, a razvoj situacije stvara optimalne uslove za porast pomenute populacije.
Predlazem ti da o necemu cenis tek kada ga sagledas sa svih strana, i iznutra i spolja, u pasivi i radu, uz aktuelne mehanizme uticaja na sistem i sistema na drustvo, sa psiholoskog, politickog, ekonomskog i drugih aspekata.Ovako pausalna ocena, kakvu si dao, nije adekvatna.
Po mom misljenju, a proveo sam dobar deo zivota u toj firmi i odgovarao casno na sve izazove koje je vreme stavljalo pred mene,jedinicu i drugove, to je poziv koji treba respektovati.
 
Jadni oficiri i civilna lica u vojsci!
Kada je tokom zadnjih godina skoro 500000 radnika ostalo bez posla(delom i zbog ratova koje je vojska i država"uspešno" vodila) niko iz tih krugova nije pisnuo ni rekao nešto .Sada kada je došao red na njih da malo podnesu teret tranzicije,trta,radi se o njihovoj koži a ne nečijoj drugoj.
Na žalost nemam razumevanja za to iz ličnog iskustva,naravno lošeg.
 
ivan24:
Jadni oficiri i civilna lica u vojsci!
Kada je tokom zadnjih godina skoro 500000 radnika ostalo bez posla(delom i zbog ratova koje je vojska i država"uspešno" vodila) niko iz tih krugova nije pisnuo ni rekao nešto .Sada kada je došao red na njih da malo podnesu teret tranzicije,trta,radi se o njihovoj koži a ne nečijoj drugoj.
Na žalost nemam razumevanja za to iz ličnog iskustva,naravno lošeg.
Ma kontam ja tebe, lose si prosao i to je razlog tvog nezadovoljstva.Imas pravo na svoj stav, kakav god da je i koliko god da se meni ne svidja.Postujem.ne dajem ti za pravo, ali postujem.
mislis li da vojska nije podnosila i do sada teret tranzicije?Ovo stanje sa socijalnim statusom pripadnika nije nastalo sada, vec 1992.godine.Zar to nije dostojan deo tereta tranzicije?Niko od tebe ne trazi da sazaljevas pripadnike vojske, ali nije ni duznost pripadnika da sazaljevaju tebe.Pa sto se onda ljutis na Vojsku?Problem je u Drzavi, to sve vreme pokusavam da ti kazem, a ne u vojsci.Ti jednostavno, projektujes sopstveni gnev, nezadovoljstvo na pripadnike Vojske.Promasio si, obrati se politicarima.Svejedno, pozdravaljam te.
 
Naravno da projektujem svoje nezadovoljstvo na vojsku i naravno da sve ovo ima veze sa otkupom vojnog roka.
Ja sam vojsku davno odslužio(dok j e bila 12 meseci tj. 1989-90.)i smatram da je ta "obaveza" samo gubljenje vremena (u mom slučaju i 12 meseci radnog staža) i da u vojsci nisam postao "pravi muškarac" i da nisam naučio ništa pametno što će mi trebati u životu(osim što sam video da postoje već budale i idioti od mene).
Mlad čovek koji odlazi u vojsku sa takvim uverenjem sigurno neće dobro obavljati dužnosti i neće biti vojnik kakvog vojska treba.
Otkup je predvidjen za one koji su prvenstveno izvan zemlje i zbog toga im je problem napuštati školu ili posao koji tamo rade.
Civilno služenje je nespretan način da se taj problem nekako reši.Jedino trajno rešenje je profesionalizacija vojske.
 
Vojska ima toliko objekata koje ne koristi jer nema ko da bude u njima.Zna se da postoje planovi za prodaju tih objekata(neki hoteli,kasarne,klubovi vojske itd.)ali ne čujem da se to dešava.
Tu im leži deo novca kojim bi moogli započeti te promene ka profesionalizaciji.Država bi tada dobila vremena da se konačno reši problem finansiranja.
 
o da, taj plan je odlican.Samo postoje odredjene kvacice.to nije vojna imovina, vec drzavna,koja je vojsci data na koriscenje.E sad, kada bi se to otudjilo, pare idu drzavi.Sada treba resiti da te pare budu namenjene toj svrsi, za koju treba.Ali odredjeni delegati u vlasti, preko kumovskih veza nebi bas zeleli da to ne predje preko njihovih ruku i da bar mali deo toga dobiju.To je jedan veliki problem.Pa onda idu price-nemozete vi /vojska/ raspolagati tom imovinom, vec vam moramo mi/politicari/ reci na koji nacin cete to trositi, a to mora da ide preko racuna mog kuma i al.Ako se i uspe u necemu, onda znameniti politicar na D.M. to proglasi ilegalnim jer `to je namesten tender, nije ta vrednost i sl.Slicna prica je za zgradu u katanicevoj u BG.Potpisan ugovor o namerama, resen bar jedan deo procedure.E onda je proglasena vrednost kao mnogo niza od realne, pa su angazovane odredjene revizorske kuce da procene vrednost.Tim kucama se racun placa za uslugu sa racuna ministarstva odbrane.a kuca je vlasnistvo necijeg kuma.pa se vredenost proceni na mnogo visu od trzisno realne itd.To je vrzino kolo ciji je krajnji rezultat da je 2-3 preduzeva jos dobilo para od tog kolaca, a krajnja vrednost na koju je zgrada procenjena niza od predhodno dogovorene.I kada se i to malo dobije, od toga treba platiti procenjivace.
ma sta da tri pricam, sve ti je jasno.Slicno se odigralo sa zgradom u Nemanjinoj 9.To je bilo u vojnom posedu, dogovoreno je da se ustupi Vladi RS, koja ce za procenjenu vrednost da uplati u budzet Vojske sredstva namenjena za resavanje stanova ili da kupi i preda vojnostambenom organu odredjeni broj stanova.To se jos uvek nije desilo, pojeo vuk magare, a zgrada ode iz vlasnistva vojske.
Primer 3, nekadasnji ministar/politicar/V.Radojevic, naredjuje da se u vojnoj bolnici u meljinama izgradi porodiliste!pa ni VMA nema porodiliste, ni jedna vojna bolnica.Za takve stvari se vojno zdravstvo oslanja na civilno, kako i treba.Od taa je proslo 3 godine, sada se ta cela vojna bolnica prodaje, kao nerentabilna.I tako, opet je to ledina na kojoj duvaju vetrovi iz pravca crne gore ka srbiji i obrnuto, od jedne stranke i njenih kumaova, ka drugoj i sl.A sama vojska je u sredini.
Kazem, nije vojska problem u svemu, vec oni koji njom rukovode-politicari koji bi hteli da se ogrebu za deo kolaca.Ti si moj kum, ja ti namestim posao, vojska ti duguje pare, ja cu preko `mojih` generala da tebi obezbedim da ti budes na vrhu liste isplate dugova, ti mi das procenat i sve je lepo.A ako se neko usprotivi celoj operaciji, onda cu da optuzim ministra i vojni vrh kako neznaju da trose pare.
 

Back
Top