Protočni bojleri-dajte neki savet

*misutka*

Aktivan član
Poruka
1.107
Treba da kupim mali kuhinjski bojler, od 5 litara, pa bih volela da čujem neki savet iskusnih domaćica (il' je možda bolje da postavim temu na savremenim domaćinima :lol: ) Znači smaraju me danima po radnjama, ubedjujući me da je najbolji upravo onaj tip bojlera, koji trenutno imaju...plastični, bakarni, prohromski, ili nešto četvrto??? Juče me neki klinac u radnji ubedjuje da Gorenje ima samo bojlere sa plastičnim kazančetom, kaže ne prave druge :shock: Čula sam da plastični nisu nešto...Kakva su vaša iskustva?
 
Pa, uglavnom svi daju toliku garanciju...ali ja bih više volela da ne moram da je koristim. Malo me zbunjuje to što retko nailazim na kazane koji nisu od plastike. Svi imaju te plastične, i pričaju da se sad samo takvi prave, a ovamo sam od ljudi koji ih imaju čula da nisu pouzdani...recimo kad se pokvari termostat, ti plastični mogu da počnu da se tope...Jel bitan izbor proizvodjača ili materjala od kog je kazan napravljen...zbunjena sam potpuno
 
Vidi sad.... Mnogi one bojlere sa kazanom od 5 ili 10 litara imenuju sa ''protočni''! Ali ljudi! To nije protočni bojler. To je običan, znači običan bojler samo sa malom zapreminom. Ima tople vode dok ne potroši onu iz kazana i to je to. Posle ide hladna i čekaš da se ona ugreje. To je kraće vreme nego kod velikih, ali... Nije protočni!!!!!!!!
Protočni imaju toplu vodu doklegod voda teče. I grejač se pali čim otvoriš slavinu. Minimalna snaga grejača ide mislim od 5kw pa i do 24 za celo kupatilo npr. Ne dajte da vas bezobrazni prevare ili glupavi navedu na grešku!!!! Narode, mozak u glavu!!!!!!
 
Ustvari, potpuno si u pravu, sad se setih, promaklo mi je... Onaj u kuhinji uopste nije protocni, vec sto rece drugar, obican ali mali, ljudi ga po nekoj inerciji zovu protocni.
Kad su meni montirali protocni u kupatilu, pojacavali su neke zice, kao da cu da proizvodim struju i prodajem! Nije moglo tek tako da se prikljuci na poostojece instalacije. Ne razumem se u struju uopste (kad menjam sijalicu, izkljucimn u stanu a i komsiji osigurace), ali znam da je bila neka silna petljancija sa zicama, pre nego sto su instalisali tu zivotinjku u kupatilo.
Ali, koliko se secam i za taj mali kuhinjski je nesto instalacija namestana posebno, ili se varam :?
 
Ma, sve kao kod običnog. Ono što napisah gore je tačno, ostalo je laž ili zabluda.
Ja imam neki švedski (made in Poland) BIAWAR od 5,5kw, radi čudo jedno. Ima dve snage grejača 3,5kw i 5,5kw. Kad ga stavim na slabije, ne moram da puštam i hladnu vodu s toplom, temperatura je idealna za sudove. Postoji i isti model sa tušem, za kupatila.
 
jomini:
Ma, sve kao kod običnog. Ono što napisah gore je tačno, ostalo je laž ili zabluda.
Ja imam neki švedski (made in Poland) BIAWAR od 5,5kw, radi čudo jedno. Ima dve snage grejača 3,5kw i 5,5kw. Kad ga stavim na slabije, ne moram da puštam i hladnu vodu s toplom, temperatura je idealna za sudove. Postoji i isti model sa tušem, za kupatila.
To nije tačno,nemojte davati savjete ako niste potpuno sigurni.Taj bojler pri snazi 5,5kW vuče struju od 25A za šta je prema propisima predviđen presjek žice od 4 kvadratna milimetra,a u malo stanova će te naći takvu instalaciju.Drugo ukupno opterećenje je drugačije,ali da ne tupim puno, u slučaju ugradnje jačeg protočnog bojlera (ili više njih)obavezno je izmijena instalacije.
Što se tiče izbora bojlera sa sadašnjim cijenama ne vidim razlog za izbor bojlera za koji možete naći rezervne dijelove npr. gorenje,jer dok nabavite recimo grijač,pa dihtung,pa nađete majstora-ruke daćete pola vrijednosti novog pristojnog bojlera
 
jomini:
Vidi sad.... Mnogi one bojlere sa kazanom od 5 ili 10 litara imenuju sa ''protočni''! Ali ljudi! To nije protočni bojler. To je običan, znači običan bojler samo sa malom zapreminom. Ima tople vode dok ne potroši onu iz kazana i to je to. Posle ide hladna i čekaš da se ona ugreje. To je kraće vreme nego kod velikih, ali... Nije protočni!!!!!!!!
Protočni imaju toplu vodu doklegod voda teče. I grejač se pali čim otvoriš slavinu. Minimalna snaga grejača ide mislim od 5kw pa i do 24 za celo kupatilo npr. Ne dajte da vas bezobrazni prevare ili glupavi navedu na grešku!!!! Narode, mozak u glavu!!!!!!
Šta da kažem bila sam u zabludi. Upravo mi je pre sat vremena ovo objašnjeno :oops: , tehnika mi je uvek bila 'jača' strana, ehhhh
 
intra:
Što se tiče izbora bojlera sa sadašnjim cijenama ne vidim razlog za izbor bojlera za koji možete naći rezervne dijelove npr. gorenje,jer dok nabavite recimo grijač,pa dihtung,pa nađete majstora-ruke daćete pola vrijednosti novog pristojnog bojlera
Gorenje sam pomenula, jer u toj radnji, gde sam videla njihove bojlere, nude za mene najprihvatljivije uslove. To je jedini razlog, a i šta znam kao hvale ih...Hvala vam svima
 
intra:
jomini:
Ma, sve kao kod običnog. Ono što napisah gore je tačno, ostalo je laž ili zabluda.
Ja imam neki švedski (made in Poland) BIAWAR od 5,5kw, radi čudo jedno. Ima dve snage grejača 3,5kw i 5,5kw. Kad ga stavim na slabije, ne moram da puštam i hladnu vodu s toplom, temperatura je idealna za sudove. Postoji i isti model sa tušem, za kupatila.
To nije tačno,nemojte davati savjete ako niste potpuno sigurni.Taj bojler pri snazi 5,5kW vuče struju od 25A za šta je prema propisima predviđen presjek žice od 4 kvadratna milimetra,a u malo stanova će te naći takvu instalaciju.Drugo ukupno opterećenje je drugačije,ali da ne tupim puno, u slučaju ugradnje jačeg protočnog bojlera (ili više njih)obavezno je izmijena instalacije.
Što se tiče izbora bojlera sa sadašnjim cijenama ne vidim razlog za izbor bojlera za koji možete naći rezervne dijelove npr. gorenje,jer dok nabavite recimo grijač,pa dihtung,pa nađete majstora-ruke daćete pola vrijednosti novog pristojnog bojlera
Nisi me razumeo. Rekao sam da je sve isto kod bojlera od 5 ili 10 litara kao kod onog od 50 i 80 litara. Svi su sa grejačima snage 1,5kw ili 2kw, pa nije potrebno nešto raditi oko instalacije za mali. A što se tiče jačine struje od 25A, nije strašno, kod mene radi godinama bez problema, a i ne samo kod mene. Za jače od recimo 5kw se slažem da bi možde trebalo malo ''srediti'' instalaciju, pogotovo za one od 18kw ili 24kw.
 
samo za kupatilo.
odrađena "nova struja" do sata, ali postoji bojazan da ne bude preveliko opterećenje...
bar mi tako kaže majstor.
kaže da kada pripalim onaj od 24kW ima da napravim karambol...
imamo osigyrače na banderi, nas 4 porodice na jednoj banderi.
i da moram onda od eps-a da tražim neku dozvolu da mi pojačaju struju...
inače sam na banovom brdu ako znalcima struje to nešto znači
(mislila sam na shemu po naseljima)
i tako.
za sadašnju situaciju bi bio ok onaj od 21kW ali se ja plašim da ne bude samo mlaka voda.
mi svi volimo da se parimo:p
hvala buki:p
 

Back
Top