Muški ili ženski književnici?

garagan

Početnik
Poruka
25
Koliko je moguće razlikovati spisateljsku ruku? Meni se čini da su žene pisci nekako njanjave, nikako ne mogu da dokučim šta je to što me odbija od žene-pisca. Mada, u poeziji je neka sasvim druga stvar. Zanima me da li još neko primećuje razliku u muško-ženskom peru?
 
divlja-u-srcu:
Hajde lepo navedi imena tih zenskih pisaca njanjala? :)

Habjanović, Bjelica, Savić-Rebac, Sekulić, Velmar Janković, Mira i Desanka... (http://www.nin.co.yu/2003-07/03/29664.html)

Ne bih da se rasplinjavam, samo me zanima šta je razlika; nipošto nemam loše mišljenje o ženama piscima. Ali, da postoji nešto, što ja zovem njanja, iza toga stojim. Možda znaš kako bi se to moglo reći nekako drugačije? Neki eufemizam?
 
Definisi njanjala,pa ti mozda neko i odgovori!
Nabrojao(la)si uglavnom nase spisateljice da li to znaci da strane nisu njanjave,po tvom misljenju?
A,ukoliko Habjanovicku i Bjelicu smatras piscima vrednim paznje onda je tvoja analiza njanjavih mozda i tacna,a Isidoru mi ne diraj! :wink:
Pozdrav
 
Šta si ti, Skerlićeva reinkarnacija :twisted:
Ili samo zaludni student ETF koji se kune u Jerotića?
Ili mladi nadobudni pisac biografije Cece koja će izaći bez potpisa "autora", i deliti pred koncert na marakani za 50 dinara?
Ili šta?
:lol:
njanjavo ti glavi :D
 
Mislim da tu njanjavost nema nikakvu ulogu! Jednostavno, ili imas talenta ili ne! Po meni, domaca knjizevnost je u krizi, samim tim sto su se pojavili " pisci " novog veka. Medju njima ima najvise zena, pa cak i onih , od kojih mi se zeludac okrene kad ih vidim na TV-u, a cisto sumnjam da su nesto pametno napisale u tim svojim " delima "! Ne bih nikog posebno imenovala, ali to je tako. Po meni, muskarci su mozda bolji pisci, ali su zene definitivno bolji citaoci! Valjda to tako bolje funkcionise. Govorim o prozi. Poeziju svako dozivljava na svoj nacin, i u njoj pronalazimo neku vrstu veze izmedju pesnika i nas samih, a kako je to nesto licno, ne bih u to ulazila. Dakle, to sto sam rekla za domace pisce, mislim i za strane. Muski pisci su, bar meni, imali uvek mnogo toga pametnog da kazu, prenesu, nego zenski. Ipak, ne treba generalizovati. Mozda postoji i neki izuzetak na koji ja jos nisam naisla. Ako neko ima dobar predlog,rado cu ga usvojiti.
 
garagan:
Koliko je moguće razlikovati spisateljsku ruku? Meni se čini da su žene pisci nekako njanjave, nikako ne mogu da dokučim šta je to što me odbija od žene-pisca. Mada, u poeziji je neka sasvim druga stvar. Zanima me da li još neko primećuje razliku u muško-ženskom peru?
To sto te odbija jeste patetika koju zene nikako ne mogu da izbace, kakvim god stilom i o cemu god pisale. Mada, muskarci kad patetisu, oni ubijaju, zene su, cinjenica, samo pomalo kmezave; razlika je jedino u tome sto samo poneki muski pisac tako pise, a zene... meni ne pada na pamet nijedna zena-pisac koja nije pomalo otuzna... cak i kad su ostre, kada pljuju, to rade nekako bezvezno, preterano kulturno... Recimo zena uvek bira reci, pa samim tim uvek tu postoji nesto izvestaceno, i kad hvale, i kad vredjaju, i kad psuju, a muskarci to rade impulsivnije (samim tim deluju i iskrenije)cak i kad pisu...
 
terapeut:
Definisi njanjala,pa ti mozda neko i odgovori!
Nabrojao(la)si uglavnom nase spisateljice da li to znaci da strane nisu njanjave,po tvom misljenju?
A,ukoliko Habjanovicku i Bjelicu smatras piscima vrednim paznje onda je tvoja analiza njanjavih mozda i tacna,a Isidoru mi ne diraj! :wink:
Pozdrav

Pa, i Isidora, koju inače veoma cenim, ali... "Snevalo je i pevalo zeleno drvo. Drvo u kojem usamljeno srce spava" ,Lutanje, Saputnici. Nije reč o podeli na "dobre" i "loše", nego je u pitanju samo kvalifikacija - njanjavaus. A najpribližnije to bi bila neka razvodnjenost, neka potajna suza, nešto što me odbija kada zaželim da potonem između stranica kakve knjige. I Uostalom, može žena pisac da se namiriše veoma lako.
 
potajna suza na početku 20.veka izazavala je revoluciju (tihu, plišanu) u književnosti, zajedno sa tada-jo-neprevedenom V.Vulf - gotovo isotvremeno su progovorile o onome što ih tišti, a što se muškarcima i danas čini tako bezazazleno i "njanjavo".

Evo ti primer: Arundati Roj "Bog malih stvari", ovo je primer ženskog pisca novog doba.
 
garagan:
Koliko je moguće razlikovati spisateljsku ruku? Meni se čini da su žene pisci nekako njanjave, nikako ne mogu da dokučim šta je to što me odbija od žene-pisca. Mada, u poeziji je neka sasvim druga stvar. Zanima me da li još neko primećuje razliku u muško-ženskom peru?


Ti bi hteo da govoriš o tzv. ženskom pismu kao prepoznatljivom rukopisu, i da glumiš mladog Skerlića. To se ne radi po osećaju, analiza književnosti nije podložna improvizacijama, već pravilima. Isidora je teško podnela Skerlićevu kritiku, pitala se čak, ima li smisla dalje pisati, nakon njegovih grubih optužbi. Oboje su tada imali 25 godina!

Skerlić je priznavao Isidori:

Isidorina pripovetka "AMBICIJE, DIM", je sažetak zapadne proze 20.v.
Ko nije čitao, nema osnova da po "osećaju", priča o Isidori.


Dakle, knjige u šake. Uz napomenu: o savremenim srpskim spisateljicama postoji tema na ovom mestu.
 
Ti bi hteo da govoriš o tzv. ženskom pismu kao prepoznatljivom rukopisu, i da glumiš mladog Skerlića. To se ne radi po osećaju, analiza književnosti nije podložna improvizacijama, već pravilima. Isidora je teško podnela Skerlićevu kritiku, pitala se čak, ima li smisla dalje pisati, nakon njegovih grubih optužbi. Oboje su tada imali 25 godina!

Skerlić je priznavao Isidori:

Isidorina pripovetka "AMBICIJE, DIM", je sažetak zapadne proze 20.v.
Ko nije čitao, nema osnova da po "osećaju", priča o Isidori.


Dakle, knjige u šake. Uz napomenu: o savremenim srpskim spisateljicama postoji tema na ovom mestu.

Nije reč o veštini, nego o osećaju kod čitaoca: Da navedem malo Bodlera [b]"To je čama! - Sja joj suza nehotična/ Dok sanja smaknuća i nargilu puši./ Ti je, čitaoče, znaš kad nežno guši,/ Dušo licemerna, bratska, meni slična!" [/b]I s kojim pravom se stavljaš u "odbranu" Isidore? A niko je ni ne napada, i niko nikoga ne napada... reč je kontekstu svakog proznog ili poetskog dela, a u koji spadaju i osećanja čitalaca. Uopštenih kategorija se klonim... i nisam Skerlićev sledbenik, ne to nikako (takođe, mnogo toga nisam mogao da razumem u njegovim kritikama...).
 
Betty:
potajna suza na početku 20.veka izazavala je revoluciju (tihu, plišanu) u književnosti, zajedno sa tada-jo-neprevedenom V.Vulf - gotovo isotvremeno su progovorile o onome što ih tišti, a što se muškarcima i danas čini tako bezazazleno i "njanjavo".

Evo ti primer: Arundati Roj "Bog malih stvari", ovo je primer ženskog pisca novog doba.

Definitivno! da je žensko pero unelo neku draž u književost, ali svetsku!
 
Betty:
Šta si ti, Skerlićeva reinkarnacija :twisted:
Ili samo zaludni student ETF koji se kune u Jerotića?
Ili mladi nadobudni pisac biografije Cece koja će izaći bez potpisa "autora", i deliti pred koncert na marakani za 50 dinara?
Ili šta?
:lol:
njanjavo ti glavi :D

Šta nije u redu sa Jerotićem? A to za Cecu ti nije loša ideja - maknula bi se koja kinta, samo što nisam mlad, možda nadobudan i prepotentan... a u glavi mi je sve, pa i njanjavo...
 

Ne čudi me što nisi razumeo Skerlića, da bi razumeo, morao bi da poznaješ stvari o kojima pričaš. Kod Skerlića nema ničeg nerazumljivog. Da postoji nijansa koja bi te odvajala od "njanjavog" tumača", ne bi svrstao Isidoru Sekulić u korpus Chick Lit literature. Ali, neznanje nije opravdanje.

Primitivizam "njanjavog" i "poznaje se šta je žensko pisalo", su reči kojima daješ argumentaciju. A onda prizivaš Cecu i Bodlera :lol: Svaka čast za šamanizam.

Bilo bi dobro, kada bi pročitao "AMBICIJE, DIM" Isidore Sekulić, mada mislim da ni to ne bi razumeo. Ona je esencija pripovedne svesti o emotivnom gubitništvu čitave generacije. Zato je pomenuta pripovetka, sažetak evropske proze 20.veka.

Pomenuću na ovom mestu i "Kuću mrtvih mirisa" Vide Ognjenović, jedno od najblistavijih proznih dela srpske književnosti.

Na pacere ne treba trošiti reči. G, veži pertle. Da negde ne pogineš.

 
garagan:
Betty:
Šta si ti, Skerlićeva reinkarnacija :twisted:
Ili samo zaludni student ETF koji se kune u Jerotića?
Ili mladi nadobudni pisac biografije Cece koja će izaći bez potpisa "autora", i deliti pred koncert na marakani za 50 dinara?
Ili šta?
:lol:
njanjavo ti glavi :D

Šta nije u redu sa Jerotićem? A to za Cecu ti nije loša ideja - maknula bi se koja kinta, samo što nisam mlad, možda nadobudan i prepotentan... a u glavi mi je sve, pa i njanjavo...

:lol:
ma dobro je dok ti nije njanjavo u gaćama :wink:
btw. Isidora Bjelica piše o Ceci, zakasnio si :lol:
Nešto razmišljam, možda i JESMO malko bolećivi prema našim spisateljicama...
Prava je istina da ja nemam pojma šta je m. i ž. pismo, ali isto tako ću braniti lirsko UVEK :D
Ahm, da, jedan moj prijatelj /student filozofije/ kaže da ja pišem u gender fazonu, jel mi pomaže što ne znam šta je to, nemam pojma. Valjda uvek stajem na žensku stranu...
Ženski ljudi ipak imaju moć empatije, možda je u tome ključ :cool:
Heh, baš me zanima tvoj čitalački profil :D
Aj odgovori na topike koji se tiču zadnje pročitanog, top ten knjiga i šta očekujete od knj. dela, pa da razgovaramo KO LJUDI (što volim ovu frazetinu :P )
 
Betty:
[
Heh, baš me zanima tvoj čitalački profil :D
Aj odgovori na topike koji se tiču zadnje pročitanog, top ten knjiga i šta očekujete od knj. dela, pa da razgovaramo KO LJUDI (što volim ovu frazetinu :P )

Ja sam sasvim običan uživalac pisane i usmene književnosti (o usmenoj knj. bi bila neka druga tema). Top ten mi je teško da nabrojim. Uvek sam u dilemi šta bih izdvojio, kao i šta bih preporučio, jer to ipak zavisi od čitaoca, ili od mojih trenutnih osećanja. Pa, možda upravo prema stanju duha mogao bih da izdvojim nekoliko dela: + bednjak: Zlatno runo,Pekić; + dilema: Idiot, Dostojevski; + ljubav: Snow, Maxence Fermine; + sreća: Petko ili limbovi Pacifika, Turnije; + promiskuitet: 10 000 buzdovana, Aragon; + stres: 20 000 milja pod morem, Vern; + pundravac: Tom Sojer, Tven; + razočaranje: Lula, Nebojša Ćosić; + nestrpljenje: Nemušto, Beket; + bes: Godina 501, Čomski... i mogao bih tako u nedogled. Dovoljno je zbunjujuće i ovoliko, zar ne? Od knj. dela ne očekujem apsolutno ništa; prepuštam svoje misli da slede rečenice, i svaki put se iznenadim dokle sam stigao.
Nema književnica, i to nije slučajno.
 

Back
Top