Muški ili ženski književnici?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 31

Tema: Muški ili ženski književnici?

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Muški ili ženski književnici?

Koliko je moguće razlikovati spisateljsku ruku? Meni se čini da su žene pisci nekako njanjave, nikako ne mogu da dokučim šta je to što me odbija od žene-pisca. Mada, u poeziji je neka sasvim druga stvar. Zanima me da li još neko primećuje razliku u muško-ženskom peru?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

pa da, posto citam knjige u 1.licu jednine, jer takvim piscima najvise verujem, obicno ZENE pisu o svojim avanturama sa MUSKARCIMA, i obrnuto, osim u ekstremnim slucajevima

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano bez_lica

Svakako, ali opet se prepozna šta je žensko pisalo. Da se razumemo, nemam ja ništa protiv ženskih pisaca, samo mislim da postoji razlika koju ne umem da objasnim, da je nekako odredim. Čist osećaj.

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Hajde lepo navedi imena tih zenskih pisaca njanjala?

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano na brzaka

Citat Original postavio divlja-u-srcu
    Hajde lepo navedi imena tih zenskih pisaca njanjala?
    Habjanović, Bjelica, Savić-Rebac, Sekulić, Velmar Janković, Mira i Desanka... (http://www.nin.co.yu/2003-07/03/29664.html)

Ne bih da se rasplinjavam, samo me zanima šta je razlika; nipošto nemam loše mišljenje o ženama piscima. Ali, da postoji nešto, što ja zovem njanja, iza toga stojim. Možda znaš kako bi se to moglo reći nekako drugačije? Neki eufemizam?

Primećen član terapeut (avatar)
    Učlanjen
    12.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano

Definisi njanjala,pa ti mozda neko i odgovori!
    Nabrojao(la)si uglavnom nase spisateljice da li to znaci da strane nisu njanjave,po tvom misljenju?
    A,ukoliko Habjanovicku i Bjelicu smatras piscima vrednim paznje onda je tvoja analiza njanjavih mozda i tacna,a Isidoru mi ne diraj! :wink:
    Pozdrav

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Podrazumevano

Šta si ti, Skerlićeva reinkarnacija
    Ili samo zaludni student ETF koji se kune u Jerotića?
    Ili mladi nadobudni pisac biografije Cece koja će izaći bez potpisa "autora", i deliti pred koncert na marakani za 50 dinara?
    Ili šta?

njanjavo ti glavi

Poznat Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Mislim da tu njanjavost nema nikakvu ulogu! Jednostavno, ili imas talenta ili ne! Po meni, domaca knjizevnost je u krizi, samim tim sto su se pojavili " pisci " novog veka. Medju njima ima najvise zena, pa cak i onih , od kojih mi se zeludac okrene kad ih vidim na TV-u, a cisto sumnjam da su nesto pametno napisale u tim svojim " delima "! Ne bih nikog posebno imenovala, ali to je tako. Po meni, muskarci su mozda bolji pisci, ali su zene definitivno bolji citaoci! Valjda to tako bolje funkcionise. Govorim o prozi. Poeziju svako dozivljava na svoj nacin, i u njoj pronalazimo neku vrstu veze izmedju pesnika i nas samih, a kako je to nesto licno, ne bih u to ulazila. Dakle, to sto sam rekla za domace pisce, mislim i za strane. Muski pisci su, bar meni, imali uvek mnogo toga pametnog da kazu, prenesu, nego zenski. Ipak, ne treba generalizovati. Mozda postoji i neki izuzetak na koji ja jos nisam naisla. Ako neko ima dobar predlog,rado cu ga usvojiti.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.07.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Re: muški ili ženski književnici?

Citat Original postavio garagan
    Koliko je moguće razlikovati spisateljsku ruku? Meni se čini da su žene pisci nekako njanjave, nikako ne mogu da dokučim šta je to što me odbija od žene-pisca. Mada, u poeziji je neka sasvim druga stvar. Zanima me da li još neko primećuje razliku u muško-ženskom peru?
    To sto te odbija jeste patetika koju zene nikako ne mogu da izbace, kakvim god stilom i o cemu god pisale. Mada, muskarci kad patetisu, oni ubijaju, zene su, cinjenica, samo pomalo kmezave; razlika je jedino u tome sto samo poneki muski pisac tako pise, a zene... meni ne pada na pamet nijedna zena-pisac koja nije pomalo otuzna... cak i kad su ostre, kada pljuju, to rade nekako bezvezno, preterano kulturno... Recimo zena uvek bira reci, pa samim tim uvek tu postoji nesto izvestaceno, i kad hvale, i kad vredjaju, i kad psuju, a muskarci to rade impulsivnije (samim tim deluju i iskrenije)cak i kad pisu...

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

E pa bas se ne bih u celosti slozila sa tim! 8)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.07.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Citat Original postavio divlja-u-srcu
    E pa bas se ne bih u celosti slozila sa tim! 8)
    Sa cim? Sa ovim delom o iskrenosti muskaraca?
    Rekoh samo : deluju...

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio terapeut
    Definisi njanjala,pa ti mozda neko i odgovori!
    Nabrojao(la)si uglavnom nase spisateljice da li to znaci da strane nisu njanjave,po tvom misljenju?
    A,ukoliko Habjanovicku i Bjelicu smatras piscima vrednim paznje onda je tvoja analiza njanjavih mozda i tacna,a Isidoru mi ne diraj! :wink:
    Pozdrav
    Pa, i Isidora, koju inače veoma cenim, ali... "Snevalo je i pevalo zeleno drvo. Drvo u kojem usamljeno srce spava" ,Lutanje, Saputnici. Nije reč o podeli na "dobre" i "loše", nego je u pitanju samo kvalifikacija - njanjavaus. A najpribližnije to bi bila neka razvodnjenost, neka potajna suza, nešto što me odbija kada zaželim da potonem između stranica kakve knjige. I Uostalom, može žena pisac da se namiriše veoma lako.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Podrazumevano

potajna suza na početku 20.veka izazavala je revoluciju (tihu, plišanu) u književnosti, zajedno sa tada-jo-neprevedenom V.Vulf - gotovo isotvremeno su progovorile o onome što ih tišti, a što se muškarcima i danas čini tako bezazazleno i "njanjavo".

Evo ti primer: Arundati Roj "Bog malih stvari", ovo je primer ženskog pisca novog doba.

Iskusan HeBePoBaTaH_ (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano Po "osećaju", možeš samo sline da obrišeš :)

Ti bi hteo da govoriš o tzv. ženskom pismu kao prepoznatljivom rukopisu, i da glumiš mladog Skerlića. To se ne radi po osećaju, analiza književnosti nije podložna improvizacijama, već pravilima. Isidora je teško podnela Skerlićevu kritiku, pitala se čak, ima li smisla dalje pisati, nakon njegovih grubih optužbi. Oboje su tada imali 25 godina!

Skerlić je priznavao Isidori:

Isidorina pripovetka "AMBICIJE, DIM", je sažetak zapadne proze 20.v.
    Ko nije čitao, nema osnova da po "osećaju", priča o Isidori.

Dakle, knjige u šake. Uz napomenu: o savremenim srpskim spisateljicama postoji tema na ovom mestu.

Veoma poznat Tinar (avatar)
    Učlanjen
    24.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Kakve veze ima?

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano ili da otpadneš ko slina

Ti bi hteo da govoriš o tzv. ženskom pismu kao prepoznatljivom rukopisu, i da glumiš mladog Skerlića. To se ne radi po osećaju, analiza književnosti nije podložna improvizacijama, već pravilima. Isidora je teško podnela Skerlićevu kritiku, pitala se čak, ima li smisla dalje pisati, nakon njegovih grubih optužbi. Oboje su tada imali 25 godina!

Skerlić je priznavao Isidori:

Isidorina pripovetka "AMBICIJE, DIM", je sažetak zapadne proze 20.v.
    Ko nije čitao, nema osnova da po "osećaju", priča o Isidori.

Dakle, knjige u šake. Uz napomenu: o savremenim srpskim spisateljicama postoji tema na ovom mestu.

Nije reč o veštini, nego o osećaju kod čitaoca: Da navedem malo Bodlera [b]"To je čama! - Sja joj suza nehotična/ Dok sanja smaknuća i nargilu puši./ Ti je, čitaoče, znaš kad nežno guši,/ Dušo licemerna, bratska, meni slična!" [/b]I s kojim pravom se stavljaš u "odbranu" Isidore? A niko je ni ne napada, i niko nikoga ne napada... reč je kontekstu svakog proznog ili poetskog dela, a u koji spadaju i osećanja čitalaca. Uopštenih kategorija se klonim... i nisam Skerlićev sledbenik, ne to nikako (takođe, mnogo toga nisam mogao da razumem u njegovim kritikama...).

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Betty
    potajna suza na početku 20.veka izazavala je revoluciju (tihu, plišanu) u književnosti, zajedno sa tada-jo-neprevedenom V.Vulf - gotovo isotvremeno su progovorile o onome što ih tišti, a što se muškarcima i danas čini tako bezazazleno i "njanjavo".

Evo ti primer: Arundati Roj "Bog malih stvari", ovo je primer ženskog pisca novog doba.
    Definitivno! da je žensko pero unelo neku draž u književost, ali svetsku!

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ili mladi nadobudni pisac biografije Cece koja će izaći bez potpisa "autora", i deliti pred koncert na marakani za 50 dinara?
    Ili šta?

njanjavo ti glavi
    Šta nije u redu sa Jerotićem? A to za Cecu ti nije loša ideja - maknula bi se koja kinta, samo što nisam mlad, možda nadobudan i prepotentan... a u glavi mi je sve, pa i njanjavo...

Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano Ne pipati knjige slinavim rukama!

Ne čudi me što nisi razumeo Skerlića, da bi razumeo, morao bi da poznaješ stvari o kojima pričaš. Kod Skerlića nema ničeg nerazumljivog. Da postoji nijansa koja bi te odvajala od "njanjavog" tumača", ne bi svrstao Isidoru Sekulić u korpus Chick Lit literature. Ali, neznanje nije opravdanje.

Primitivizam "njanjavog" i "poznaje se šta je žensko pisalo", su reči kojima daješ argumentaciju. A onda prizivaš Cecu i Bodlera Svaka čast za šamanizam.

Bilo bi dobro, kada bi pročitao "AMBICIJE, DIM" Isidore Sekulić, mada mislim da ni to ne bi razumeo. Ona je esencija pripovedne svesti o emotivnom gubitništvu čitave generacije. Zato je pomenuta pripovetka, sažetak evropske proze 20.veka.

Pomenuću na ovom mestu i "Kuću mrtvih mirisa" Vide Ognjenović, jedno od najblistavijih proznih dela srpske književnosti.

Na pacere ne treba trošiti reči. G, veži pertle. Da negde ne pogineš.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Podrazumevano

Ili šta?

njanjavo ti glavi
    Šta nije u redu sa Jerotićem? A to za Cecu ti nije loša ideja - maknula bi se koja kinta, samo što nisam mlad, možda nadobudan i prepotentan... a u glavi mi je sve, pa i njanjavo...

ma dobro je dok ti nije njanjavo u gaćama :wink:
    btw. Isidora Bjelica piše o Ceci, zakasnio si
    Nešto razmišljam, možda i JESMO malko bolećivi prema našim spisateljicama...
    Prava je istina da ja nemam pojma šta je m. i ž. pismo, ali isto tako ću braniti lirsko UVEK
    Ahm, da, jedan moj prijatelj /student filozofije/ kaže da ja pišem u gender fazonu, jel mi pomaže što ne znam šta je to, nemam pojma. Valjda uvek stajem na žensku stranu...
    Ženski ljudi ipak imaju moć empatije, možda je u tome ključ
    Heh, baš me zanima tvoj čitalački profil
    Aj odgovori na topike koji se tiču zadnje pročitanog, top ten knjiga i šta očekujete od knj. dela, pa da razgovaramo KO LJUDI (što volim ovu frazetinu )

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Ne pipati knjige slinavim rukama!

Citat Original postavio HeBePoBaTaH_

Na pacere ne treba trošiti reči.

Početnik
    Učlanjen
    15.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: muški ili ženski književnici?

zhenama nije mesto u knjizhevnosti nego u shopingu.

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

[
    Heh, baš me zanima tvoj čitalački profil
    Aj odgovori na topike koji se tiču zadnje pročitanog, top ten knjiga i šta očekujete od knj. dela, pa da razgovaramo KO LJUDI (što volim ovu frazetinu )
    Ja sam sasvim običan uživalac pisane i usmene književnosti (o usmenoj knj. bi bila neka druga tema). Top ten mi je teško da nabrojim. Uvek sam u dilemi šta bih izdvojio, kao i šta bih preporučio, jer to ipak zavisi od čitaoca, ili od mojih trenutnih osećanja. Pa, možda upravo prema stanju duha mogao bih da izdvojim nekoliko dela: + bednjak: Zlatno runo,Pekić; + dilema: Idiot, Dostojevski; + ljubav: Snow, Maxence Fermine; + sreća: Petko ili limbovi Pacifika, Turnije; + promiskuitet: 10 000 buzdovana, Aragon; + stres: 20 000 milja pod morem, Vern; + pundravac: Tom Sojer, Tven; + razočaranje: Lula, Nebojša Ćosić; + nestrpljenje: Nemušto, Beket; + bes: Godina 501, Čomski... i mogao bih tako u nedogled. Dovoljno je zbunjujuće i ovoliko, zar ne? Od knj. dela ne očekujem apsolutno ništa; prepuštam svoje misli da slede rečenice, i svaki put se iznenadim dokle sam stigao.
    Nema književnica, i to nije slučajno.

Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2005.