STRUKTURALIZAM-HITNO

e koliko hitno???
KLS je stvarno malo...onako...teži recimo...on o jednostavnim stvarima piše na malo komplikovan način....
Edmund Lič je lepo sažeto opisao sve ono što treba znati o strukturalizmu KLS...tako da...eto...
edmund lič:klod levi stros...
to ako ne bi da čitaš divlju misao
i Supekov predgovor u knjizi bi trebo da pomogne...
 
Hvala, barem se neko potrudio da mi odgovori na drugim mestima mi zakljucavaju temu SVASTA. :cry:
Nemam vremena da sada citam knjigu moram da napisem referat za sledecu nedelju i to je za maturanta, pa ti vidi. Sve sto sam pronasla na raznim sajtovima to mi nije odgovaralo. Nasla sam jednu stranu o strukturalizmu i to je ok ali o delu nista sto mogu da iskoristim Nisam nasla cak ni postene podatke o piscu.

gigule hvala :wink: :wink:
 
Ja sam Klod Levi Strosa odgovarala na ispitu :lol: , al' ono sto ja znam odnosi se na teoriju mita. Strukturalisti u mitu traze da izuce njegovu strukturu, sadrzaj, a ne formu.
Klod Levi Stros na mit gleda u dve ravni dijahronijski i sihronijski. Prvo znaci, da mit pripoveda o proslosti, a drugo da je mit sredstvo za objasnjenje sadasnjosti i buducnosti.
Da nastavljam ili? :?
 
KLS se bavi nesvesnom prirodom kolektivnih pojava, nastojeci da otkrije principe oblikovanja misli koji bi imali univerzalnu vrednost za ljudski duh uopste i pri tome ga interesuje PRIMITIVNA UNIVERZALNA LOGIKA, struktura "divlje misli" :wink: .
Naravno trazi je u mitu koji na prvi pogled deluje nepregledno u raznolikosti dogadjanja, ali se u njegovoj osnovi ponavljaju isti obrasci, osnovne teme kao sto su, prvenstveno:

-incestuozne pojave izmedju majke i sina, brata i sestre
- motiv oceubistva i bratoubistva

Njegov osnovni stav je da iza manifestnog ili vidljivog smisla mitova nalazi se, kako to on naziva, "ne-smisao", drugim recima PORUKA ZAODENUTA U ODREDJENI KOD. Mit je osobena forma kolektivnog sna, a cilj je istraziti i prodreti do njegovog skrivenog znacenja. Za njega mit izrazava NESVESNU ZELJU koja je opet nesaglasna sa SVESNIM ISKUSTVOM. Znaci, postoji nesaglasnost izmedju manifestnog i latentnog smisla, svesnog i nesvesnog sadrzaja mitske poruke. Mit nije prosto bajka, vec nosi poruku. Iako nije uvek jasno ko tu poruku salje , izvesno je ko je prima, a rec je o uvrscavanju novih clanova zajednice koji, slusajuci sada mitove, primaju preko njih osnovne pretpostavke vlastite tradicije koja se tako prenosi od davnih vremena sledeci princip kontinuiteta. Znaci mit tako vrsi funkciju socijalizacije!

:P
 
Edmund Lic je na relativno popularan nacin interpretirao LS teoriju. :)
Kaze Lic: pretpostavimo da su nasi preci (A) posiljaoci "poruke" u mitu, a pripadnici danasnjih generacija (B) njeni "primaoci". Zamislimo sada situaciju u kojoj pojedinac A pokusava da prenese poruku svome prijatelju B, ali je ovaj toliko udaljen od njega da jedva moze da ga cuje. Pretpostavimo da tu vezu izmedju njih ometaju raznovrsne smetnje- vetar, buka automobila, ili lavez pasa, ako su prijatelji na udaljenim tackama brda. Kako ce lice A tada postupiti? Ako je inteligentna osoba nece poruku da izvikne samo jednom, nego ce to uciniti vise puta i to svakom prilikom drugim recima izraziti ono sto hoce da kaze, dopunjavajuci ih pri tome vizuelnim signalima, gestovima i sl. Vrlo je verovatno da lice B, koje prima poruku, nece sasvim tacno razumeti znacenje svih tih pojedinacnih poruka, ali kada ih bude sve uporedio na osnovu medjusobnih saglasnosti i nesaglasnosti, bice mu jasno sta lice A u stvari saopstava.
 
divlja-u-srcu
ubićeš me ovo je za IV razred mašinske škole, alo IV mašinske! iskoristila sam tri rečenice iz svega što si napisala
ali svakako ti puno hvalaaaaaaaaaaaaaa na pokušaju
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
 
:lol: :lol: :lol:

Ma tek sam pocela, al' mi dolaze gosti, a ja ni kosu nisam osusila! :? !

Pa kako da objasnis "divlju misao" drugacije, ovo je prosto ko pasulj! :evil:

Nema tu nista specijalno- kolektivno nesvesno i svesno, a ostalo je banalizovano. :P
Pisi ti to tamo, nemoj da ti dodjem! :evil:
 

Back
Top