juce gledam jednu emisiju u kojoj govore eminentni spec za plasticnu/rekonstruktivnu hirurgiju ("rebro")...
rec je bila o tome kako se silikon, ubrizgan u usnu, tokom vremena "deformise"; ja sam zaista laik, pa cu pokusati da prepricam slobodno .
stvar je u tome da se deo (tako, "slobodnog" silikona) resorbuje u organizmu, ostecujuci npr. jetru i druge parenhimne organe, a deo koji ostane u tkivu usne se jednostavno "zgrudva", gubi i oblik i konzistenciju, te se jedino hirurski odstranjuje posle svega.
prikazan je tok niza operacija, gde se pravi rez sa oralne strane vermiliona, i vade "gromuljice" stvrdnutog, izoblicenog silikona, nalik na stiropor. ispred tima hirurga koji su govorili o tome, bila je cela kolekcija flasica sa "zbirkom" "grudvica", a kako pacijent izgleda postoperativno, nije za pricu.

osnovna prica je o tome - da se takvo ubrizgavanje slobodnog silikona odavno smatra prevazidjenim (i stetnim) u strucnim krugovima, cak je i zabranjeno u pojedinim zemljama, sa naglaskom na tome da pacijent proveri strucnost i kompetenciju hirurga pre nego se usudi na bilo sta slicno; naveden je slucaj maksilo-facijalnog hirurga kojem je zena umrla u toku (abdominalne!) operacije, i jos koje-sta, da ne smaram.

dakle, moje pitanje je: da li neko zna sta se zaista dogadja sa slobodnim silikonom u organizmu, kuda "putuje", gde se - eventualno - kumulira, i sta dalje "radi", i koje su alternative plasticne hirurgije u konkretnom slucaju popunjavanja obline usana.

svima pozdrav