Balkanski Komonvelt

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Комонвелт (Commonwealth) у свом изворном значењу значи заједницу људи који деле неке заједничке вредности ради остварења општег добра. Иако се данас под Комонвелтом обично мисли на заједницу насталу од британских колонија, ни изворно значење није потпуно изгубљено. Тако у свом епохалном делу Књига Новог Сунца, Џин Волф говори о неком Комонвелту у далекој будућности. Слично томе погледати дело Византијски Комонвелт (Острогорски, колико се сећам), где се појам појављује у комбинацији оба наведена значења. Реч је о формирању једне цивилизације или културног круга око метрополе. Поређења Византије и Британије бих овога пута прескочио...
ЛМ, кажу човек путовањима шири видике, а ја сам управо био у престоници Комонвелта – Константинопољу, алиас Истанбулу. Могу вам рећи да је Истанбул европскији град од многих других. Рецимо европскији је него Wien. Ко не верује нека оде и посети центар града – област познату као Таксим.
Други утисак је да се у добром делу Комонвелта (Бугарска, Македонија, Босна, добар део Турске, вероватно и део Грчке) сасвим солидно може проћи само са знањем српског.
Дакле, можемо говорити о културној сличности већине народа Балкана. Како ћемо бити на крају сви у ЕУ, треба мислити о томе. Сличнији смо ми Турцима, него Немцима, да се не лажемо! Говорим о једном културном кругу сличних и повезаних народа, размени искустава земаља које су у сличном положају и на крају о гласању у заједничким институцијама – где ће нам интереси често бити слични. Па када прегласамо осниваче ЕУ, то ће бити гушт!
Више пута сам изразио своје виђење онога што сматрамо негативним наслеђем турске окупације. Моје виђење је да су Турци само преузели негативне компоненте византијске управе које (привидно?) одговарају властодршцима. Вероватно тога не би било у Србији без турске управе, јер Србија је духовно аутономна од Византије од 1212 године. Али, без обзира на негативност тога немојте заборавити да то ЈЕСМО ми. Не можемо преко ноћи постати неко други. Мада се неки претварају и то очигледно неуспешно...
Уосталом, Туркиње су страва рибе, ако нешто нађем на нету могу демонстрирати. Како је тамо здрава конзервативна средина ипак не препоручујем неко стартовање... Но свеједно, не знам ни једног свог пријатеља који је био у Турској, а да није одушевљен том земљом. Нама је у интересу да и они уђу у ЕУ.
 
nazalost nikada nisam bio u Turskoj, tako da je moje misljenje sledece...

slicniji smo Turcima jer smo bili okupirani 500 godina...preneli su nam taj mentalitet nepoverenja i paranoje da svako 'oce da te prevari...
bas zato sto smo slicniji treba da se menjamo...
cak mislim da smo mi ponekad veci Turci od Turaka...
u principu, zato i postoji ta razlicitost i tenzija izmedju Vojvodine i "juzne pruge"...

nervira me i to sto je nama sada blizi islam nego katolicanstvo...kao, "muslimani su i OK, ali katolici...sve ih treba pobiti"

"patriJote" se pozivaju na Nemanjice...pa Stefan Nemanja je krsten kao katolik, prva kruna Srbije je dosla od pape...itd...

to je onaj sukob malih razlika...
kao i izmedju DSa i DSSa...

malo smorih, ali yebiga...

ps. ako ikada odem u Tursku, mozda cu promeniti misljenje...ali za sada...
 
Nažalost,sličniji Turcima jer su vam oni pomenutih 500 godina tucali prababe i čukunbabe koje su bile njihove kmetice.Istraživanja kažu da samo 5% Srba nema turskih predaka.Telesna visina približno kazuje i koliko.
Turska neće skoro ući u Evropsku Uniju jer joj tamo nije ni mesto i postoje tabori koji to nikad neće dozvoliti.Turska je pre 11 godina dobila tu studiju o izvodljivosti kojom se Koštunica i banda toliko kurche i od tada nije ni maknula..Ista vrsta milostinje kao i prema Srbiji.
A lično smatram da nijednu zemlju zapadno od Hrvatske i južno od Madjarske ne bi trebalo primiti u Uniju u skorije vreme.
 
srebro:
Nažalost,sličniji Turcima jer su vam oni pomenutih 500 godina tucali prababe i čukunbabe koje su bile njihove kmetice.Istraživanja kažu da samo 5% Srba nema turskih predaka.Telesna visina približno kazuje i koliko.
Turska neće skoro ući u Evropsku Uniju jer joj tamo nije ni mesto i postoje tabori koji to nikad neće dozvoliti.Turska je pre 11 godina dobila tu studiju o izvodljivosti kojom se Koštunica i banda toliko * i od tada nije ni maknula..Ista vrsta milostinje kao i prema Srbiji.
A lično smatram da nijednu zemlju zapadno od Hrvatske i južno od Madjarske ne bi trebalo primiti u Uniju u skorije vreme.


Te nebuloze o Turcima mozete ti i tvoj majmunsko-divljacki narod da okacite macku o rep...

Nauci prvo koliko dugo vremenski se primenjivao taj zakon prve bracne noci i na kojoj teritiriji se koristio-na otprilike trecini danasnje Srbije.
Uostalom da imas nesto u glavi znao bi kolike su sanse da zena ostane trudna, koliko dana u mesecu moze da zatrudni, i koliko je dece prezivljavalo. Vuk Karadzic je jedi prezivio od 9 djece, moj deda je sa bratom jedini prezivio od 7, baba sa tri sestre i dva brata ostala ziva od 12!, a rodili su se u proslom veku, kako je tek bilo pre 300, 400 godina....itd.




A sto se tice EU, ne moze se porediti Turska i Srbija oko ulaska u EU.
Turska je dobila pre toliko vremena studiju, i naravno da postoje tabori koje ne dozvoljavaju da se Turska prikljuci EU i tako treba da ostane, a neki od razloga su:
-Turska je geografski samo na oko 5% ukupne teritorije u Evropi...
-Turska je muslimanska zemlja...
-Istrebili su onoliko Kurda, jos uvek ih tlace i terorisu i u miru...
-Granice se na istoku sa Iranom, Irakom, Sirijom...
-Grcka se energicno protivi ulasku Turske u EU...
- itd., itd., itd...



Prema tome, sevaj u majmunski kavez gde je tebi i tvom divljackom narodu i mesto....j@bo vas Klinton i Amerika, kad izgube interes za siptariju, svescemo racune, jeb@cete jeza u ledja....a onda na Albanskoj granici- KINESKI ZID.
 
Тако је urospo треба подићи САНИТАРНО-КИНЕСКИ ЗИД.
Него не знам шта то би оном Glasu Sauronov-u, мора да је "звекн*о" неку обријану Туркињу
па је пошандрцао, а јесу прелепе када су младе...
 
Nexus 6:
nervira me i to sto je nama sada blizi islam nego katolicanstvo...kao, "muslimani su i OK, ali katolici...sve ih treba pobiti"

Не знам зашто ми је драго све што нервира васколике реформаторе.
Ако поредиш ислам и католичанство, ислам је религија будућности, а ови паписти могу да га дувају све заједно са оним југендовцем. Католици су за 4 године побили више Срба него муслимани (Турци) за 500, па ти види.
У Азији је будућност, Европа је стара и трула.

srebro:
Nažalost,sličniji Turcima jer su vam oni pomenutih 500 godina tucali prababe i čukunbabe koje su bile njihove kmetice.Istraživanja kažu da samo 5% Srba nema turskih predaka.Telesna visina približno kazuje i koliko.
Turska neće skoro ući u Evropsku Uniju jer joj tamo nije ni mesto i postoje tabori koji to nikad neće dozvoliti.Turska je pre 11 godina dobila tu studiju o izvodljivosti kojom se Koštunica i banda toliko * i od tada nije ni maknula..Ista vrsta milostinje kao i prema Srbiji.
A lično smatram da nijednu zemlju zapadno od Hrvatske i južno od Madjarske ne bi trebalo primiti u Uniju u skorije vreme.

Шта си ти неки расиста?
И ко си ти да процењујеш ко може, а ко не може да уђе!??!
*ебали те сви ти твоји фински Елфи. Бљак!

urospo:
Te nebuloze o Turcima mozete ti i tvoj majmunsko-divljacki narod da okacite macku o rep...

Право прве брачне ноћи су уптребљавали многи народи.
Рецимо Византинци на Балкану и Енглези у Шкотској.

urospo:
Turska je dobila pre toliko vremena studiju, i naravno da postoje tabori koje ne dozvoljavaju da se Turska prikljuci EU i tako treba da ostane, a neki od razloga su:
-Turska je geografski samo na oko 5% ukupne teritorije u Evropi...
-Turska je muslimanska zemlja...
-Istrebili su onoliko Kurda, jos uvek ih tlace i terorisu i u miru...
-Granice se na istoku sa Iranom, Irakom, Sirijom...
-Grcka se energicno protivi ulasku Turske u EU...
- itd., itd., itd...

Додај томе да Америка гура Турску у ЕУ (као и Украјину), а у Европи нема нико петље да им се супротстави. Е па кад немају петље, нека ћуте и пуше!
Нама више одговара привремени савез са Америком, а већину лоших ствари они су само преузели из европске политике.
 
Глас Саурунов (сада, колико видим, Дух Секире) и ја смо политички неистомишљеници још од дана када смо учествовали на озлоглашеном Форуму Бе92. Тада си, Сауруне (Секиро), пожелео да ми видиш леђа, и то само зато што сам заступао ставове другачије од твојих. На тај начин си се изједначио са „Талибанима” против којих се бориш. Жеља ти се врло брзо испунила, али као што то обично бива, ко другоме јаму копа сам у њу упада, па тако данас ни ти више ниси на том форуму.
Данас смо обојица овде, и још увек смо неистомишљеници.
Био сам и ја у Истанбулу, али оно што сам видео се дебело разликује од овога што си ти описао. Оно што је за тебе „здрава конзервативна средина” за мене је показатељ мухамеданског фанатизма. Оно што су за тебе „страва рибе”, за мене су затуцане махалуше којима се једва очи виде од силних абаја којима су прекривене. Оно што је за тебе „европски град”, за мене је место са можда највећим бројем џамија на свету, огромним бројем примитиваца који вичу, псују, пљују, бацају ђубре где стигну, мокре по парковима.
Упркос свему, ти се залажеш за улазак Турске у ЕУ. Залажеш се за то да 50 милиона радикалних мухамеданаца (међу којима има и потенцијалних терориста) мирно вршљају Европом. Можда ни мени то не би сметало када не бих живео у Србији кроз коју ти фанатици намеравају да прођу, и не само да прођу већ и да се настане.
Сећаш ли се, Душе Секире, када си мене нападао зато што сам рекао да у одређеним стварима треба да се угледамо на мухамеданце? Данас си ти дошао на становиште на коме сам ја био пре годину дана. Но, и поред тога, ја нећу тражити твоје искључење са овог форума.
 
srebro:
Nažalost,sličniji Turcima jer su vam oni pomenutih 500 godina tucali prababe i čukunbabe koje su bile njihove kmetice.Istraživanja kažu da samo 5% Srba nema turskih predaka.Telesna visina približno kazuje i koliko.
Turska neće skoro ući u Evropsku Uniju jer joj tamo nije ni mesto i postoje tabori koji to nikad neće dozvoliti.Turska je pre 11 godina dobila tu studiju o izvodljivosti kojom se Koštunica i banda toliko * i od tada nije ni maknula..Ista vrsta milostinje kao i prema Srbiji.
A lično smatram da nijednu zemlju zapadno od Hrvatske i južno od Madjarske ne bi trebalo primiti u Uniju u skorije vreme.
Fala Bogu, pa si beznačajan... što te na žalost dovodi ovde na Forum da isteruješ neku tvoju pravdu i laješ u prazno.
Meni nije jasno o kakvoj Uniji pričaš u onom delu koji sam posebno naglasila... u početku si pričao o EU, ali kasnije si spomenuo neku drugu koja ne bi smela da obuhvati ništa od zapadno od bratske :D nam Hrvatske. I lepo je to što ti misliš... što uopšte nešto misliš, ali nije lepo što tako laješ i mislim da ako tebe neko uopšte ovde čita treba da te banuju. Bez ikakve dileme, ti si zaslužio da utihneš je širiš mržnju i fašističke ideje!
 
Pobunjenik:
Глас Саурунов (сада, колико видим, Дух Секире) и ја смо политички неистомишљеници још од дана када смо учествовали на озлоглашеном Форуму Бе92. Тада си, Сауруне (Секиро), пожелео да ми видиш леђа, и то само зато што сам заступао ставове другачије од твојих. На тај начин си се изједначио са „Талибанима” против којих се бориш. Жеља ти се врло брзо испунила, али као што то обично бива, ко другоме јаму копа сам у њу упада, па тако данас ни ти више ниси на том форуму.

Не знам за тебе, али мени је бановањем тамо учињена услуга јер:
а) више не губим време, а губио бих јер су смисли ефектан начин да ме победе - игнорисали су ме
б) бановали су ме до 2016 A.D. и тиме поспешили моју манију валичине :lol:

Нисам ја "хтео да ти видим леђа" него ми је сметало твоје лицемерно пљување по науци и техници. Ако ти већ смета наука, што онда користиш производе науке - као што је интернет.

Pobunjenik:
Био сам и ја у Истанбулу, али оно што сам видео се дебело разликује од овога што си ти описао. Оно што је за тебе „здрава конзервативна средина” за мене је показатељ мухамеданског фанатизма. Оно што су за тебе „страва рибе”, за мене су затуцане махалуше којима се једва очи виде од силних абаја којима су прекривене. Оно што је за тебе „европски град”, за мене је место са можда највећим бројем џамија на свету, огромним бројем примитиваца који вичу, псују, пљују, бацају ђубре где стигну, мокре по парковима.

Ако, само ти мрзи све што је другачије. Остај ми лепо задојен мржњом.
Срећом те си ти веома небитан као и твоји истомишљеници.
Не знам када си и где био... Ја сам тамо видео много мање ђубрета него у Београду, Ници, Лисабону или Гранади и нисам видео никог да мокри по парку.
То сам видео у Лисабону, али Лисабон и поред тога сматрам једним од најлепших градова. Управо ми је изашао из штампе путопис са путовања које сам обавио тамо. Дакле, не придајем пресудни значај таквим инцидентима.
У џамији не видим ништа лоше. А ти се слободно идентификуј са онима који врше геноцид у земљи две реке и који су и нас бомбардовали и то завли "Милосрдни анђео"... Е тим батицама ће муслије доћи главе :twisted:

Pobunjenik:
Упркос свему, ти се залажеш за улазак Турске у ЕУ. Залажеш се за то да 50 милиона радикалних мухамеданаца (међу којима има и потенцијалних терориста) мирно вршљају Европом. Можда ни мени то не би сметало када не бих живео у Србији кроз коју ти фанатици намеравају да прођу, и не само да прођу већ и да се настане.

Баш педесет милиона радикалних мухамеданаца? Ни више ни мање?!? Одакле ти само тај податак?
И није Србија њима толико интересантна. Имају Немачку, Француску...

Pobunjenik:
Сећаш ли се, Душе Секире, када си мене нападао зато што сам рекао да у одређеним стварима треба да се угледамо на мухамеданце? Данас си ти дошао на становиште на коме сам ја био пре годину дана. Но, и поред тога, ја нећу тражити твоје искључење са овог форума.

Па угледај се ти на талибане, живи слободно тако.
Мене остави да уживам у таквим "гресима" као што је нпр. предбрачни секс.
И на које сам ја то становиште дошао??? Да су Турци муслимански екстремисти или да треба да се угледамо на њих?!?
И нисам тражио да те банују. Објаснио сам горе шта сам тражио ОД ТЕБЕ.
 
Не верујем да ти се Турска свидела зато што си тамо видео велики број наркомана, педофила и хомосексуалаца. Не, рекао бих да је обрнуто. Свидела ти се зато што тамо постоји нешто што си ти дефинисао као „здраво конзервативну средину.” У том смислу сам рекао да си дошао на моју позицију да треба у одређеним областима да се угледамо на мухамеданце. Али то никако не треба везивати са фанатизмом и затуцаношћу која код њих влада.

Ако Турцима није стало до ове територије, зашто онда активно помажу овдашњим потурицама у стварању Исламске Државе Санџак? Немој мислити да је Турска икада одустала од обнављања Османилјског царства.

Не знам на основу чега си закључио да ја „мрзим све што је другачије.” Тај израз ме неодољиво подсећа на пароле којима нас засипају они сорошовци. Мене у животу не руководи мржња. Не мрзим ни мухамеданце, ни хуманисте, ни луциферијанце, нити било кога. Када бих био „задојен мржњом”, ја не бих био у стању да реално сагледавам ствари, па тако не бих могао да проценим одакле све прети опасност, већ бих се фокусирао искључиво на једног непријатеља, као што ти радиш. И немој се заваравати да ће мухамеданци однети победу над Новим светским поретком. Они ће бити елиминисани одмах након хришћана, и то заједно са Јеврејима. Тај план је изнео Алберт Пајк, и он се данас увелико спроводи у дело. Можда ће ти ово звучати нереално, али мухамеданци су најлакши противници Новом светском поретку, и то управо због своје затуцаности и кртости. Они који су крти - лако се ломе.

Мени џамије не сметају, али су очигледно градитељима тих џамија сметале цркве, па су их порушили да би на њиховим темељима подигли те џамије. Град са толиким бројем џамија не може бити „европски”. Хришћанство је темељ Европе, а не мухамеданство.

„Ако ти смета наука немој да користиш Интернет.” То је толико површно да ја немам речи. Интернет, као и све остало, има своје добре и лоше стране. Наука је широк појам, а ја не нападам целокупну науку и њена достигнућа, већ поједине области као што су ЗВАНИЧНА историја,психологија, медицина, биологија итд. Ја не посматрам ствари црно-бело, и то је разлика између мене и тебе, Душе Секире.
 

Back
Top