EGZORCIZAM

Истеривањем ђавола, улази ђаво. Не ваља то чинити... Било је на Експлозиву неки муслимани свако јутро у џамији истерују демоне. Оно је требало видети да се покаже да заиста има нешто..
 
Истеривањем ђавола, улази ђаво. Не ваља то чинити... Било је на Експлозиву неки муслимани свако јутро у џамији истерују демоне. Оно је требало видети да се покаже да заиста има нешто..

Verujem da si spreman da pobliže objasniš kako to isterivanjem đavola ulazi đavo.
 
Postoji zen izreka koja glasi: "Ako dobri ljudi ne čine ništa da bi sprečili širenje zla, onda oni nisu dobri ljudi već đavoli."

слажем се. за разлику од зла, које може бити и активно и пасивно, добро може и мора бити само активно.

иначе, тај појам ''равнодушност'' смо ми Срби учинили неутралним, јер тако себи дајемо алиби за све оно зло које свакодневно пасивно чинимо.
 
слажем се. за разлику од зла, које може бити и активно и пасивно, добро може и мора бити само активно.

иначе, тај појам ''равнодушност'' смо ми Срби учинили неутралним, јер тако себи дајемо алиби за све оно зло које свакодневно пасивно чинимо.

E to je suština. Dobro je činjenje, ne stajanja po strani ili pasivna molitva. Ili, spasavamo se delima, ne verom.
 
E to je suština. Dobro je činjenje, ne stajanja po strani ili pasivna molitva. Ili, spasavamo se delima, ne verom.

тако је. а постоји и трпљење, које на први поглед делује као пасивно добро, међутим није. јер ономе који трпи често треба више духовне снаге него ономе који делује.
 
Da se vratimo na egzorcizam: suština egzorcizma nije u teranju entiteta koji je zaposeo osobu ili prostor, jer egzorcista, kao sveštenik Boga Živoga, koji je Ljubav, samim tim ne može da mrzi entitet koji "isteruje", već stavlja entitetu do znanja da je to što radi (posednuće) pogrešno i za njega i za osobu, te da mora da je napusti kako bi otišao u svoje prirodno boravište.Inače nije redak slučaj da sveštenik i administrant završe u bolnici posle završetka, zbog iscrpljenosti, jer, jednom započet, ritual egzorcizma traje dok se uspešno ne završi.
 
већ сам то рекао на некој другој теми коју си отворио- човек као биће динамике (као и цела творевина, која је у вечитом кретању) није створен у својој задатој коначности, него са потенцијалима да узраста или пада. у том смислу, зло је промашај, неуспех човека да постане више од онога што јесте. исто важи и за анђеле, с тим што ниједан од та два смера нема свој коначни крај.

Какве то везе има са производњом шешира, односно са елементарном чињеницом да се недостатак не може истерати?!
Осим ако си Млађа, он дефицитом истерује дефицит.
А да, зар нису многи хришћани злом истаривали зло, јербо нису могли "окретати главу" од тога да је неко "неверник".
 
тако је. а постоји и трпљење, које на први поглед делује као пасивно добро, међутим није. јер ономе који трпи често треба више духовне снаге него ономе који делује.

Da, jer mu treba ta duhovna snaga kako bi savladao patnju i nevolje koje trpi, ali se onda tu postavlja pitanje dokle trpeti zlo koje uzrokuje patnju?
 
шта ме брига за будисте, ја сам хришћанин и дефинишем појмове онако како их ја схватам.

иначе, Сатана није персонификација зла, јер би то значило да је он зло сам по себи, чиме се уводи принцип дуализма, који ја одбацујем.

А шта је онда?
 
Ako si hrišćanin, pojmove shvataj kako nalaže hrišćanstvo, a to je da zlo postoji i osvaja čoveka ako ga dobro napušta. A ne, ja sam hrišćanin i odbacujem budizam jer nije hrišćanstvo, ali i nešto od hrišćanstva ako mi ne odgovara. Ako je tako, ne pominji ni jednu religiju.

A zlo nije nedostatak dobra. Nedostatak dobra je ravnodušnost.

Чекај мало Бранимире... То што није Слуга назочан не значи да можеш да глумиш ође теолога. Ваљда је он овлашћени тумач :lol:
 
Какве то везе има са производњом шешира, односно са елементарном чињеницом да се недостатак не може истерати?!
Осим ако си Млађа, он дефицитом истерује дефицит.
А да, зар нису многи хришћани злом истаривали зло, јербо нису могли "окретати главу" од тога да је неко "неверник".

Nedostatak se itekako može isterati i to je suština egzorcizma. Izbacuješ nedostatak ljubavi i Duha Svetoga, a ubacuješ pomenute kategorije.

Zlo jeste promašaj i nije da se šlihtam Statleru, ali to je jedna od najboljih definicija zla koje sam čuo. To je kao da promašiš skretanje, skreneš u pogrešnom pravcu i iako si svestan te činjenice, nastavljaš da u tom pogrešnom pravcu voziš.
 
Težnja ka izvršenju radnji koje duhovno ili fizički povređuju drugo biće ili oštećuju neživu stvar, a pri tom izazivaju zadovoljstvo kod počinitelja.

Онда то није зло, за починиоца. Ако је задовољан.
Осим тога, копање руде оштећује неживу ствар, је ли зло онда?! Лав кад убије антилопу повредио је, је ли то зло...
Ја бих рекао да је то Природа. z:mrgreen:
 
имај на уму да и Сатона верује у Христа.

то да ли си зао или не, није на мени да судим.

То си у праву. Односно, може се извући из Старог завета, за Нови баш не знам, но није ни битно.
Наравно, за мене је то све разлог да целу "ствар" сматрам бесмисленом и практично јој се наругам што сам и урадио отварањем "теме" (нека је и пребачено...)
 
Da, jer mu treba ta duhovna snaga kako bi savladao patnju i nevolje koje trpi, ali se onda tu postavlja pitanje dokle trpeti zlo koje uzrokuje patnju?

једини смисао трпљења је да онај који наноси зло увиди колико је погрешно то што чини. значи, циљ трпљења није неко самокажњавање, напротив! оно је активно.
 
Nedostatak se itekako može isterati i to je suština egzorcizma. Izbacuješ nedostatak ljubavi i Duha Svetoga, a ubacuješ pomenute kategorije.

Zlo jeste promašaj i nije da se šlihtam Statleru, ali to je jedna od najboljih definicija zla koje sam čuo. To je kao da promašiš skretanje, skreneš u pogrešnom pravcu i iako si svestan te činjenice, nastavljaš da u tom pogrešnom pravcu voziš.

Та дефиниција има једну вееелику ману, и чуди ме да ти је промакла. Пајз сад
Ко одређује које је право скретање!?
 

Back
Top