Manjak znatiželje

da ali je mehanizam kontraproduktivan
sve je na izvolte i gubi se osećaj šta ti treba, šta je tačno isl.

ja recimo redovno izgubim volju da putujem na neka mesta kada krenem da gledam slike, jutjubove i mape i rivjue i svašta nešto o njima na netu
mozak jednostavno dobije informaciju i samo zaglupi i isključi se


ja kontam sta hoces da kazes. daje nam se sve na dlanu i nema nicega sto bi podstaklo mozak da sam istrazuje i on se jednostavno iskljuci, jer kada dobije gotovu informaciju njega prestaje da interesuje to sto ga je interesovalo i on ili zaspi ili se zainteresuje za nesto drugo. a i to drugo zasta se zainteresuje je opet lako dostupno. nema cak ni onog odusevljenja smostalnog saznanja i otkrica.
a nasi mozgovi nisu predvidjeni da funkcionisu tako kako nam se namece. cini mi se da nam mozgovi funkcionisu kao deca, na neki nacvin, dete se malo zabavi sa jednom igrackom ili igrom, ispita to, pa predje na neku drugu. uci.

drugi problem je prezasicenje informacijama, ne da mu se vremena da svari sve date informacije i razdvoji ih.
 
stavljam ovo radije na Filosofiju...
...ali internet ne daje prave odgovore već vam izručuje sve, i ako niste sposobni da analizirate, nećete ni znati šta je od toga tačno a šta nije.

Ljudska bića su pred velikim problemom, naročito u najcivilizovanijim zemljama.
Andrej Končalovski
misliš li doista da ćeš na internetu pronaći više bitnih informacija nego u stvarnosti?
te: mogu li informacije i istine interneta biti kvalitetnije od prirodnih?
stoga sa sposobnošću analize interneta ne mogu povezati posebnu prednost kod prepoznavanja istine.
prije bi to uvrstao u razonodu i radost u beskorisnoj igri koju uzdižem u stvarnost - ili okrenimo: stvarnost reduciram na elemente igre.
bitno i temeljno ne korijeni u istinama interneta, nego u stvarnosti, prirodi, životnom okružju čiji smo dio i o kojem ovisimo.


bolje manjak znatiželje, nego manijak znatiželje. ovi zadnji obično prave štetu sebi i drugima.

a zna se :zjede: što je bitno
... i šta imaš od toga da znaš što je u tvojoj kobasici :sad2:
 
Pa Srbija nije civilizovana zemlja, mada opako teži da dosegne usahlu Ameriku...
I u tom smislu je u toku prežderavanje informacijama te kako sledi i veliko proseravanje...Naime,sklonost raznoj upotrebi informacija kao ova iz
teme dovodi do dijareje baš ovog tipa...:mrgreen:
Nikad mi,naime neće biti jasno kako to da žuta štampa uopšte postoji...Bilo bi mi razumljivo da su to vesti humorne ,ali uvek u dobroj nameri...
Nije mi jasno zlonamerno novinarstvo...Blaćenje recimo...:(
 
Apsurdno je zagovarati znatizelju a u istom trenutku biti protiv lako dostupnog znanja koje zadovoljava istu.



Covek ne moze da popamti sve znanje ovog sveta, nekada se ono prepricavalo, kasnije je klesano u kamen, onda su dosle knjige, a sada je vreme interneta, niz ce se i dalje verujem nastavljati.

Ekvivalent pojedinim "zgubidan" elektronskim tekstovima i portalima su nekadasnji casopisi pa i stripovi. Dolaskom informatickog doba sve je to podignuto na jedan visi i dostupniji nivo, zajedno i sa strucnom literaturom.

Ako ja zelim da saznam podatke o bilo cemu , pronaci cu ih lakse no nekada ali to ne znaci da i dalje necu razmisljati o njima, memorija covekovog mozga kasni u koraku sa vremenom, zato je tehnologija tu kako bi mu olaksala uslove za produktivnost, jer memorija nije kljucni faktor za misaone operacije. Kombinatorika je kljucna stvar.

Mada OZBILJAN problem kod pojedinih osoba jeste apsolutno iskljucivanje sopstvene analize pojedinih izvora koje sablonski "citira" drugima sa apsolutnim poverenjem i potpunim iskljucivanjem sopstvene licnosti iz njih, najverovatnije iz strahopostovanja prema autoritetu ili eventualno straha od pravljenja greski koje drustvo sve manje tolerise, sto je opet apsurd jer time nema mesta za medjuljudski dijalog vec samo mehanicko prenosenje misli treceg lica.

Pa složila bih se sa tobom da lako dostupno znanje može zadovoljiti znatiželju i da čovek ne može da popamti svo znanje ovog sveta, ali ako do tog znanja može da se dodje u svakom trenutku, lako, prosto se negde i ta znatiželja gubi, kao i želja za znanjem.
Zar se ne gubi čar egipatskih piramida, kad je to moguće videti kad god poželiš ? Koliko dece će imati želju da se "smaraju" sa čitanjem "tamo nekog" Andrića, kao mi, kad je sad "to isto" lako dostupno, ali u kratkim crtama, sažvakano, uprošćeno. Zašto bi uopšte "neko" naprezao mozak i pamtio koji je glavni grad Tanzanije kad to može da sazna za čas ako i kad mu zatreba ? Zar to onda nije gubljenje znatiželje i želje za znanjem, da ne kažem zaglupljivanje ? Ne kažem da se ovo odnosi na sve, ali oseća se i taj uticaj.
 
Pa složila bih se sa tobom da lako dostupno znanje može zadovoljiti znatiželju i da čovek ne može da popamti svo znanje ovog sveta, ali ako do tog znanja može da se dodje u svakom trenutku, lako, prosto se negde i ta znatiželja gubi, kao i želja za znanjem.
Zar se ne gubi čar egipatskih piramida, kad je to moguće videti kad god poželiš ? Koliko dece će imati želju da se "smaraju" sa čitanjem "tamo nekog" Andrića, kao mi, kad je sad "to isto" lako dostupno, ali u kratkim crtama, sažvakano, uprošćeno. Zašto bi uopšte "neko" naprezao mozak i pamtio koji je glavni grad Tanzanije kad to može da sazna za čas ako i kad mu zatreba ? Zar to onda nije gubljenje znatiželje i želje za znanjem, da ne kažem zaglupljivanje ? Ne kažem da se ovo odnosi na sve, ali oseća se i taj uticaj.

Hehe, pa dobro, ipak nije isto videti nesto na fotografijama i fizicki biti prisutan na tom mestu. Da ne cepidlacim ,znam sta zelis reci :) Ali znatizelja kod coveka nikada ne jenjava, moze se slobodno reci da je beskonacna, uvek ce ga opsedati nova i nova pitanja i tako u nedogled za koja ni famozni internet nece biti dovoljan. Covek nauci jednu stvar ali tu se nece zaustaviti, uvek ce postojati nesto nepoznato , neotkriveno sto ce nam pobuditi mastu, jer kada bi ljudska znatizelja bila konacna ne bi bilo ni tih piramida, covek bi odavno stagnirao u svom napretku zadovoljan onim sta ga trenutno okruzuje i ama bas nista ga ne bi izdvajalo od obicne zivotinje. To je jedna od retkih stvari u kojoj ima nekog optimizma.

Pa i sama ova tema je produkt znatizelje.

Vrlo je moguce da u ovome sto sam rekao kao sto rece @fisherman1 ima i delimicnog "proser*vanja" ;) ali cvrsto stojim iza sustine svojih reci koja nije tako crna kakvom se opisuje.
 
Poslednja izmena:
Ja lično ne mislim da je suština tvojih reči tako crna, niti da je proser*vanje, čak šta više ;) I sama sam malo nabacala, i piramide i Andrića :lol: ali nema veze, bitno je da se shvati poenta. Ja ne mislim , kao što sam rekla, da se to odnosi na sve i na svakog i da ima isključivo loš uticaj. Možda se ovo moje najviše odnosi na nove generacije, mi smo već matori za bilo kakve uticaje :lol:
Imam klinca, godinu i po, već zna da upali kompjuter...a ne zna da k*ki u nošu :roll: Kakva će to znatiželjno - zaglupljena generacija da bude... :zblesav:
 
"Važno je ne prestajati postavljati pitanja. Znatiželja ima svoj razlog postojanja. Čovek ne može izbeći osećaj strahopoštovanja dok promišlja tajne večnosti, života, veličanstvene strukture stvarnosti. Dovoljno je svakog dana pokušati shvatiti i maleni deo te tajne. Nikada se nemojte odreći svete znatiželje".

Albert Ajnštajn
 
Imam znatiželju, ali osim mrvica, filozofije ni za lek...

the-death-of-ophelia-1844-oil-on-canvas-ferdinand-victor-eugene-delacroix.jpg
 
Мањак знатижеље ?

То се некад звало "блазираност"
и ухватило ме једном, када сам имао 20 година - и никад више !

Хвала Богу !

То је патолошко стање духа
и драге воље бих вам рекао како сам се из тога ишчупао - али сам заборавио ! :huh:
Ако се сетим ... Наравно, јавићу вам.
 

Back
Top