deca i mobilni telefoni

gigule

Poznat
Poruka
7.262
vidim da je normalno da deca imaju mob. tel. i to ne bilo kakve nego relatvno nabudžene, pa kako majku mu kad je kriza???
...interesuje me...da li podržavate da deca imaju te spravice,čemu im one služe...sa koliko godina je OK da deca imaju mob. tel. ...šta s kreditom...da li da deca odvajaju od džeparca sami li je to ekstra roditeljski trošak...
Pitam roditelje ali i one koje to još nisu ili su im deca ipak suviše mala za mob tel.
deca i mobilni...šta mislite o tome?
 
meni nije normalno,razumem da je za roditelje mozda lakse da znaju gde su im deca svakog momenta ali to mi je bas onako glupo posebno kad se nema para.meni je normalno ne znam od 16 god npr.a za kredit pa eto dzeparac pa nek vidi da l ce u bioskop ili ce sve da spiska na sms.kao da je dete neki poslovan covek pa mora da bude dostupan non stop.za te njihove potrebe dovoljan je fiksni.
a gigule sta je tvoj stav?
 
pa htela bi da čujem prvo roditelje koji već imaju iskustva s tim...
ali i roditelje generalno...ja decu nemam...

inače, učite decu da se i kada mob.tel. isključuje? I da li deca nose mob i u školu i kako reaguju nastavnici?
pričajte ljudi....
 
Ja sam svom detetu kupio mobilni telefon sa kamerom. Kad god izadje u grad, zelim da mi se javi... I da ne bi lagala gde je, trazim da mi posalje sliku na kojoj se vidi neki karakteristican detalj u pozadini... da mogu da budem siguran da ne laze gde se nalazi.
 
da,to je poseban problem...ali bilo je toga i pre mob. tel. mislim recimo nemaju ljudi leba da jedu a dete nosi giga mega nabudžene patike...
Kontam da je mob postao statusni simbol i važno je da klinici imaju... i to ne neki jevtin...protiv toga sami... nekako mi onda nije žao kad mi kukaju kao nemaju...kao moj brat...njegov klinac ima baš strašan telefon...ali kao kupio mu deda a deda može pa eto...

evo još jedno pitanje: da li ako dete ostavi svoj mob kod kuće čitate SMS sa njegovog tel.?
 
Julian_Duranona:
Ja sam svom detetu kupio mobilni telefon sa kamerom. Kad god izadje u grad, zelim da mi se javi... I da ne bi lagala gde je, trazim da mi posalje sliku na kojoj se vidi neki karakteristican detalj u pozadini... da mogu da budem siguran da ne laze gde se nalazi.
ona ih snimi sve u skoli i biblioteci pa ti posle to salje dok je s deckom
 
hanibal77:
Julian_Duranona:
Ja sam svom detetu kupio mobilni telefon sa kamerom. Kad god izadje u grad, zelim da mi se javi... I da ne bi lagala gde je, trazim da mi posalje sliku na kojoj se vidi neki karakteristican detalj u pozadini... da mogu da budem siguran da ne laze gde se nalazi.
ona ih snimi sve u skoli i biblioteci pa ti posle to salje dok je s deckom
Pazi, stvarno... Razbicu je kad se veceras vrati kuci! Ima kais da radi...
 
Julian_Duranona:
hanibal77:
Julian_Duranona:
Ja sam svom detetu kupio mobilni telefon sa kamerom. Kad god izadje u grad, zelim da mi se javi... I da ne bi lagala gde je, trazim da mi posalje sliku na kojoj se vidi neki karakteristican detalj u pozadini... da mogu da budem siguran da ne laze gde se nalazi.
ona ih snimi sve u skoli i biblioteci pa ti posle to salje dok je s deckom
Pazi, stvarno... Razbicu je kad se veceras vrati kuci! Ima kais da radi...
jao nemoj!nije istina to samo pisem kako bih ja radila,sad ce dete da strada zbog mene
 
gigule:
vidim da je normalno da deca imaju mob. tel. i to ne bilo kakve nego relatvno nabudžene, pa kako majku mu kad je kriza???
...interesuje me...da li podržavate da deca imaju te spravice,čemu im one služe...sa koliko godina je OK da deca imaju mob. tel. ...šta s kreditom...da li da deca odvajaju od džeparca sami li je to ekstra roditeljski trošak...
Pitam roditelje ali i one koje to još nisu ili su im deca ipak suviše mala za mob tel.
deca i mobilni...šta mislite o tome?

Ma šta zna dete, šta je kriza :lol:
 
Jedno vreme sam radila kao profesor u srednjoj skoli, sta sam se tamo nagledala i naslusala... :shock:
Iskreno mislim da roditelji preteruju, desavalo se da za vreme casa samo cujem kako nesto skljocne ali ne mogu da utvrdim odakle dolazi to skljocanje...i onda malo pomalo sprijateljis se sa decom, udju ti pod kozu ,znas sve njihove probleme, nedoumice i tako jednog dana se usudis da pitas koliko kosta ta skalamerija od telefona...i onda budes :shock: :shock: :shock: 2 -3 tvoje plate.
Pa razmisljas odakle ljudima pare?
To su 15, 16-godisnjaci...ej!
Ako im uzmes telefon za vreme casa, ili ga udaljis sa istog opet nista nisi postigao.
Uglavnom kad cujem da zvoni telefon govorila bih da izadju i jave se, naravno ako su roditelji i nesto je hitno.U principu nisam videla nacin da izadjem na kraj sa tim a da ne ispadnem baba roga sto se onda obije opet meni o glavu, em me ne vole em nece da uce iz inata.
Okrenes sve na salu, telefone stavite na vibraciju a pod hitnim pozivom se ne podrazumeva da je drugarica videla decka iz IV3 koji je imao zelenu kosulju i krem pantalone ... :wink:
 
PItanje je bilo o ceni, stetnosti, skoli, i zadiranju u privatnost ako sam sve dobro pohvatala?

Sto se cene tice, mislim da roditelji apsolutno nemaju nikakve kriticnosti prilikom kupovine mobilnih telefona svojoj deci. Pa se onda za glavu fataju kad ih deca izgube ili ih neko pokrade ili (a sto nije retko, znam iz prakse) deca dobiju batine a telefon im otmu siledzije. Ali Boze moj - ima se, moze se, zar ne?
Sto se stetnosti tice, mobilni telefoni zrace, to je prosto utvrdjena istina. Na kraju pokusajte sami, zrtvujte jednom novac i razgovarajte sa vaseg mobilnog pola sata ili sat pa cete videti kako vam bridi uvo od topline i kako pocinje da vas boli glava! Telefon zraci, odnosno elektromagnetni talasi koje stvara utice na zagrevanje lobanje (uha, glave) i mozga, sto je osnovni problem. Setite se i sami kako se poremeti rad elektricnih masina kad vam zvoni telefon (blizu TVa, radija, kompa), a onda s etakodje setite da kad se sve svede covek predstavlja jednu veliku elektricnu masinu, jer svi se procesi na nivou celije svode bazicno na stvaranje elektricnih impulsa! Da, za neupucene: ljudsko telo, odnosno celija RADI na struju, odnosno strujni impuls koji se prenosi membranom celije omogucava svu vitalnost, razmenu informacija, hormonske, hemijske i bioloske procese. A mozak predstavlja najvazniji deo tog pogona i zbog svoje funkcije misljenja - koje nije nista drugo nego milijarde elektricnih impulsa svakog sekunda!!! - najosetljiviji je organ za izlaganje elektomagnetnim zracenjima telefona! Naravno da i odrasli koriste mobilne telefone, naravno da i na njih uticu pogubno ako se nepravilno koriste (sati provedeni u telefoniranju, telefon koji se nosi kontinuirano na telu, ne iskljucivanje telefona nocu uz spavanje pored istog itd) ali kod dece sve poprima jos tezi oblik, jer se deca jos uvek fizicki razvijaju, metabolizam njihovih celija je brzi, procesi pojacani, kosti i organi rastu i razvjaju se. Dakle, fer bi bilo reci da mobilni jeste opasna igracka pri nekriticnoj upotrebi, a za decu do te nekriticne upotrebe dolazi bas zato sto mobilni telefon nije sredstvo za rad ili upotrebna stvar vec skupa, prestizna IGRACKA. Nisam za to da se deci ispod 14 godina omoguci upotreba licnog mobilnog telefona.
Dalje - telefon u skoli i njegova (zlo)upotreba: veoma cest je problem igranje telefonom na casu, razmenjivanje sms-ova pa cak i prepisivanje putem smsova na pismenima. Licno stojim pri stavu da bi svaka skola trebalo da ima svoj dnevni red istaknut javno sa kojim bi se svake godine na pocetku godine upoznali i djaci i roditelji i koji bi im bio u obliku pamfleta podeljen. Tu bi morala da stoje pravila skolskog ponasanja, od kojih bi jedno moralo da bude i to da svi mobilni telefoni MORAJU da budu iskljuceni za vreme nastave, a da ce se aparat nepovratno oduzeti onome kod koga bude pronadjen ukljucen ili u koriscenju tokom nastave. Pa kad bi par njih ostal bez svojih igracaka od par stotina evra roditelji bi malo porazmislili o onome sto se zove pristojno i normalno ponasanje u skoli.

I najzad, da, mislim da decu treba nauciti da telefon NIJE igracka, da on sluzi svojoj svrsi i ima namenu, da je to prosto korisna stvar za zavrsavanje poslova i hitne situacije koja cesto moze da te izvadi iz nevolje, ali da takodje moze biti i stetan ako se zloupotrebljava, da sms nije zamena za licne odnose sa drugima vec sredstvao otudjenja, i da ga treba iskljucivati zbog pristojnosti na mestima na kojima treba da je iskljucen (pozoriste, skola, bioskop itd) a takodje i zbog sopstvenog zdravlja (nocu narocito).

Roditelji koji su vec kupili svojoj deci mobilni, trebalo bi da se ogranice na prepaid sistem i jednu karticu od 250 dinara mesecno, jer je to sasvim dovoljno za svrhu za koju je mobilni kupljen. Deca koja imaju svoj dzeparac trebalo bi da dopune za mobilni kupuju od svog dzeparca mimo ove sume koju mesecno kupuju roditelji. Dzeparac deci osnovnoskolskog uzrasta ne bi trebalo da bude veci od 250 dinara nedeljno.

Ovo su saveti za roditelje koji dolaze uznemireni sa istim ovim pitanjima da traze savet, nadam se da su i odgovori na pitanje, Gigule.

Pozdrav, srecni praznici, i svako dobro!
 
P.s. A oko privatnosti - naravno da sam protiv zadiranja u privatnost vaseg deteta i citanja njegovih poruka na mobilnom telefonu! Pomislite samo da li biste voleli (ne da li biste imali sta protiv, nego d ali biste voleli?) da vas partner to vama radi!? Postujte pravo na privatnost vaseg deteta.
 
Pa danas je to vise moda nego potreba.Mislim,ok kada dete pocne da izlazi,ok je da ima telefon da moze da se javi,da pozove ako je ensto neophodno,ali kad vidim ovo klinci od 8 godina nose mobilne,to je smesno.U moje vreme patike su bile odrednica koje ko,a danas su to telefoni.
 

Back
Top