Kuba

Boki

Buduća legenda
Poruka
25.948
Pozdrav drugari (: opet ja.

Dakle, sledeci Februar planiram putovanje na Kubu.
Interesuju me vasa iskustva, misljenja i ono sto ste culi vezano za ovu destinaciju.

Najbolji dio godine za posjetu, sta preporucujete za obici i vidjeti, sta probati i koliko je gdje sigurno.

Unaprijed zahvalan (:
 
Pozdrav drugari (: opet ja.

Dakle, sledeci Februar planiram putovanje na Kubu.
Interesuju me vasa iskustva, misljenja i ono sto ste culi vezano za ovu destinaciju.

Najbolji dio godine za posjetu, sta preporucujete za obici i vidjeti, sta probati i koliko je gdje sigurno.

Unaprijed zahvalan (:

Dobar ti je tajming, od polovine decembra do kraja aprila im je glavna sezona,temperature oko 25-30,more fenomenalno u tom periodu. Od juna do novembra je sezona uragana tad nije preporučljivo.
Apsolutno je sigurno za strance osim ako baš ne tražiš nevolje.
Standardna ruta većine evropskih agencija je par dana Havana pa onda Varadero uz mali milion izleta,jer stvarno ima šta da se vidi i radi na celom ostrvu.

Valuta za strance je CUC tj konvertibilni pezos,pare menjaj u hotelu jer klasične menjačnice po gradu nisu postojale kada sam ja bio.ATM mašina ima ali nisu baš česta pojava i iskreno nisam siguran kako funkcionišu,tako da nemoj da se na to oslanjaš previše. Dolare američke izbegavaj jer deru na njima(iz političkih razloga su namerno oslabili kurs i digli neku proviziju). Ne znam kako stoje sa chf pošto vidim da si švajcarac,verovatno nema problema.Euro i kanadski dolar su sigurica. Na ulici se koristi običan pezos,obrati pažnju kada ti negde vraćaju kusur.

Prodavnice za strance i lokalne se razlikuju veoma lako,u prvima ima neke robe :D Siromaštvo je šokantno čak i za naše balkanske standarde. Čim malo zađeš van uhodanih ruta videćeš to.
Taxisti sa old tajmerima naplaćuju više od ovih sa novim kolima(hjundai uglavnom) ali to je deo šmeka Kube tako da nemoj da propustiš. Inače kod oldtajmera imaš totalnih raspada sa rupama u sedištu do suludo nabudženih sa dvd plejerima unutra:hahaha: Ja sam se krstio kad sam video to. Obrati pažnju na tablice jer se razlikuju plave (državni,uglanom novija vozila sa taximetrom) i žute(privatna vozila,isključivo oldtajmeri i poneka lada). Kod ovih drugih je sve na pogađanje. Svaki će da ti nudi cigare koje "mu je rođak koji radi u fabrici sklonio sa strane"(uvek ista priča) i svoje "chicas" sa kojima radi na procenat ako nisi u ženskom društvu.

Cigare ako kupuješ na poklon nekome ko se razume kupuj bolje u prodavnicama sa sertifikatom jer 95% ovih "sklonjenih iz fabrike" su lažnjaci. Rum isto. Ako ideš bez ženskog društva a želiš ga,jako brzo i bez po muke ćeš ga naći ;) Najteži deo posla po tom pitanju je izabrati koju ćeš :heart:

E sad pojma nemam gde konkretno ideš,ali od gradova treba obići pored Havane obavezno i Santa Klaru gde je Če-ov mauzolej i muzej revolucije ili šta već,zatim Trinidad koji je skroz u kolonijalnom stilu izgrađen,to je u unutrašnjosti.Na putu između Havane i Varadera ti je Hemingvejova hacijenda i ono selo gde je smeštena radnja knjige Starac i More(istinita priča) Obavezno neki izlet na neko karipsko ostrvo Cayo Largo npr. je bio u ponudi kod nas sa krstarenjem i fenomenalnom plažom... Videćeš već u zavisnosti od agencije šta nudi od izleta. Ima bukvalno hiljadu stvari da se radi...ribolov,ronjenje,planinarenje po onim njihovim šumama,delfinarijumi,farme krokodila....mogao bih tri dana da opisujem...

U svakom slučaju ne propuštaj priliku,vredno je svakog centa.
 
Fortes...sad si me bas navukao na razmisljanje...stalno mislim o Kubi (: ...radujem se u svakom slucaju.
Kakve su cijene...kako izgleda uplata...POGADJANJE ili CJENOVNIK?
 
Fortes...sad si me bas navukao na razmisljanje...stalno mislim o Kubi (: ...radujem se u svakom slucaju.
Kakve su cijene...kako izgleda uplata...POGADJANJE ili CJENOVNIK?

Ma kuba je sjajna,apsolutno to treba doživeti.

Cene: pivo košta 1-1.5 CUC uglavnom (1cuc=0,8€=1$). Dostupne su uglavnom dve vrste piva Cristal i Bucaneer,prvo je klasičan pils drugo je malo jače ništa posebno ali solidna piva. Kokteli pre svega mojito i daiquiri koje turisti najviše satiru su uglavnom 3-4CUC-a osim u onim "istorijskim" barovima gde je Hemingvej cirkao kao što je Floridita illi Bodeguita gde deru pošteno (6).
Najbolje pivo na Kubi sam pio u jednom restoranu na Plaza Vieja u Havani,gde je točeno pivo 0.5 bilo valjda 2 CUC-a. Tu može i solidno da se klopa,ja sam jeo neki mix svinjskog mesa na grilu i jastoga sa nekim krompirom,mislim da je cena bila 5CUC-a ne mogu da se setim tačno. Ulaz u klubove(overio Casa dela Musica Central i Miramar) je 10-20CUC-a a cene su gore navedene za pivo i koktele,sokići su isto kao pivo. Imaju neku njihovu verziju cole mada i prava može da se nađe. Oštrinu nisam konzumirao kao ni vina u Havani,pa cene ne znam. Ova dva kluba zapamti jer tu jedino možeš da se izmiksuješ sa domicilnim stanovništvom.Uglavnom ide red reggeaton hitova(latino hip-hop) sa malo mtv hitića ili salsa veče šta ti zapadne.Miramar je malo ekskluzivniji. Oni izvikani kao Tropicana su samo za turiste.

Kada kupuješ rum u flaši Havana Club Anejo(7 godina star) sam platio čini mi se oko 6-7 CUC-a direktno u fabrici(ono kao eskurzija),u prodavnicama po gradu je 1 do 2 cuc-a skuplje čini mi se.

Cigare sam uzimao za poklon po komad pa se ne sećam baš cena tačno,otprilike 4-5 cuca za cohiba siglo 2 ili 3 u kartonu,što je veći broj bile su skuplje. U metalnim tubama su još skuplje,a naravno kada uzimaš u drvenim kutijama spremi trocifrenu cifru. Nisam pušač pa me nije previše interesovalo,dakle čisto par za poklon sam uzeo i jednu sebi da se slikam sa njom :D Ali savet ti je da ako kupuješ uzmeš u Havani jer u Varaderu ili na aerodromu su značajno skuplje.

Ovo važi za Havanu,slično je bilo i u Cienfuegosu na nekoj eskurziji a u Varaderu je kao što sam već pomenuo sve skuplje,samo ja sam tamo imao all-inclusive aranžman pa nisam ništa kupovao. Isto važi i za suvenire,ima u Havani pijaca suvenira nešto kao sajamska hala sa tezgama,daleko najpovoljnije.
Taksi sam plaćao nekih 8-12 CUC-a od miramara(kvart kao naše dedinje ili senjak) gde mi je bio hotel do Havana Vieja gde se uglavnom turisti vrzmaju.

Prodavci nisu nešto u fazonu cenkanja ako si na to mislio,sa taksistima i "snajkama" se može dogovoriti ;)

Ovo čitaj samo ako nameravaš da se družiš sa lokalnim devojkama,da ne kažem uputstvo za upotrebu :hvala: :
E da,nije zahebancija ako se budeš družio sa domorotkinjama neka ti pokažu ličnu kartu jer se mnogo maloletnica tu vrzma gde su stranci a pošto mi ovde baš i nemamo oko za crnkinjice i meleskinje nije lako proceniti da li ima 16 ili 26 kada su skockane u full-u, i ako te zaustave možeš imati neugodnosti kao što se da zamisliti.Ako si bez ženskog društva saletaće te bez prestanka.Imaš tu i klasične prostitutke sa cenovnikom za veče i takozvane "las jineteras"koje ti se nakače tokom celog boravka i izigravaju ti devojku dokle god si tu.Ne traže pare direktno ali ih hraniš,oblačiš kao i njihove mame i tate,bate seke...:D Krajnji cilj im je da se udaju za stranca i zbrišu sa Kube ali zadovoljiće se i sa par dana "romanse". U principu izuzetno su lepe,ljupke,zgodne,dobro obrazovane(kastrov sistem školovanja) i pametne, sve to kombinovano sa sistemom vrednosti koji je znatno drugačiji od našeg i prilično slobodniji kad je sexualnost u pitanju i nije teško primiti se na njih više nego što je zdravo. Drži se zato ovih prvih bolje ako ti je do toga.U hotele ne smeš da privodiš lokalne devojke jer im je zabranjen ulaz u njih,a obezbeđenje traži da im platiš 50 dolara da "zažmure" na sat vremena. Sve se uglavnom dešava u Casa Particular(privatne kuće sa dozvolom za iznajmljivanje),gde iznajmiš sobu na noć.One imaju sve razrađeno uključujući i taksistu koji te čeka da te vrati u hotel.

Cene raznih eskurzija variraju od 50-200 cuc-a. Prevoz avionom(kršina iz drugog svetskog rata sigurno :per: onaj neopisiv osećaj kada ti se creva uvežu u čvor i srce udara u grlo dok propeler trokira na 2000 m iznad pučine okeana) krstarenje nekim brodićem sa besplatnim pivom i rumom i jastozima na grilu po karipskom moru,i par sati kupanja na Cayo Largo uz ručak tamo je bio 180 CUC-a. Obilazak Santa Klare,Trinidada i Cienfuegosa oko 100 ako se dobro sećam,delfinarijum i katamaran i plaža na Cayo Blanco kod Varadera isto tako...


Nadam se da sam ti pomogao
 
Poslednja izmena:
Ma kuba je sjajna,apsolutno to treba doživeti.

Cene: pivo košta 1-1.5 CUC uglavnom (1cuc=0,8€=1$). Dostupne su uglavnom dve vrste piva Cristal i Bucaneer,prvo je klasičan pils drugo je malo jače ništa posebno ali solidna piva. Kokteli pre svega mojito i daiquiri koje turisti najviše satiru su uglavnom 3-4CUC-a osim u onim "istorijskim" barovima gde je Hemingvej cirkao kao što je Floridita illi Bodeguita gde deru pošteno (6).
Najbolje pivo na Kubi sam pio u jednom restoranu na Plaza Vieja u Havani,gde je točeno pivo 0.5 bilo valjda 2 CUC-a. Tu može i solidno da se klopa,ja sam jeo neki mix svinjskog mesa na grilu i jastoga sa nekim krompirom,mislim da je cena bila 5CUC-a ne mogu da se setim tačno. Ulaz u klubove(overio Casa dela Musica Central i Miramar) je 10-20CUC-a a cene su gore navedene za pivo i koktele,sokići su isto kao pivo. Imaju neku njihovu verziju cole mada i prava može da se nađe. Oštrinu nisam konzumirao kao ni vina u Havani,pa cene ne znam. Ova dva kluba zapamti jer tu jedino možeš da se izmiksuješ sa domicilnim stanovništvom.Uglavnom ide red reggeaton hitova(latino hip-hop) sa malo mtv hitića ili salsa veče šta ti zapadne.Miramar je malo ekskluzivniji. Oni izvikani kao Tropicana su samo za turiste.

Kada kupuješ rum u flaši Havana Club Anejo(7 godina star) sam platio čini mi se oko 6-7 CUC-a direktno u fabrici(ono kao eskurzija),u prodavnicama po gradu je 1 do 2 cuc-a skuplje čini mi se.

Cigare sam uzimao za poklon po komad pa se ne sećam baš cena tačno,otprilike 4-5 cuca za cohiba siglo 2 ili 3 u kartonu,što je veći broj bile su skuplje. U metalnim tubama su još skuplje,a naravno kada uzimaš u drvenim kutijama spremi trocifrenu cifru. Nisam pušač pa me nije previše interesovalo,dakle čisto par za poklon sam uzeo i jednu sebi da se slikam sa njom :D Ali savet ti je da ako kupuješ uzmeš u Havani jer u Varaderu ili na aerodromu su značajno skuplje.

Ovo važi za Havanu,slično je bilo i u Cienfuegosu na nekoj eskurziji a u Varaderu je kao što sam već pomenuo sve skuplje,samo ja sam tamo imao all-inclusive aranžman pa nisam ništa kupovao. Isto važi i za suvenire,ima u Havani pijaca suvenira nešto kao sajamska hala sa tezgama,daleko najpovoljnije.
Taksi sam plaćao nekih 8-12 CUC-a od miramara(kvart kao naše dedinje ili senjak) gde mi je bio hotel do Havana Vieja gde se uglavnom turisti vrzmaju.

Prodavci nisu nešto u fazonu cenkanja ako si na to mislio,sa taksistima i "snajkama" se može dogovoriti ;)

Ovo čitaj samo ako nameravaš da se družiš sa lokalnim devojkama,da ne kažem uputstvo za upotrebu :hvala: :
E da,nije zahebancija ako se budeš družio sa domorotkinjama neka ti pokažu ličnu kartu jer se mnogo maloletnica tu vrzma gde su stranci a pošto mi ovde baš i nemamo oko za crnkinjice i meleskinje nije lako proceniti da li ima 16 ili 26 kada su skockane u full-u, i ako te zaustave možeš imati neugodnosti kao što se da zamisliti.Ako si bez ženskog društva saletaće te bez prestanka.Imaš tu i klasične prostitutke sa cenovnikom za veče i takozvane "las jineteras"koje ti se nakače tokom celog boravka i izigravaju ti devojku dokle god si tu.Ne traže pare direktno ali ih hraniš,oblačiš kao i njihove mame i tate,bate seke...:D Krajnji cilj im je da se udaju za stranca i zbrišu sa Kube ali zadovoljiće se i sa par dana "romanse". U principu izuzetno su lepe,ljupke,zgodne,dobro obrazovane(kastrov sistem školovanja) i pametne, sve to kombinovano sa sistemom vrednosti koji je znatno drugačiji od našeg i prilično slobodniji kad je sexualnost u pitanju i nije teško primiti se na njih više nego što je zdravo. Drži se zato ovih prvih bolje ako ti je do toga.U hotele ne smeš da privodiš lokalne devojke jer im je zabranjen ulaz u njih,a obezbeđenje traži da im platiš 50 dolara da "zažmure" na sat vremena. Sve se uglavnom dešava u Casa Particular(privatne kuće sa dozvolom za iznajmljivanje),gde iznajmiš sobu na noć.One imaju sve razrađeno uključujući i taksistu koji te čeka da te vrati u hotel.

Cene raznih eskurzija variraju od 50-200 cuc-a. Prevoz avionom(kršina iz drugog svetskog rata sigurno :per: onaj neopisiv osećaj kada ti se creva uvežu u čvor i srce udara u grlo dok propeler trokira na 2000 m iznad pučine okeana) krstarenje nekim brodićem sa besplatnim pivom i rumom i jastozima na grilu po karipskom moru,i par sati kupanja na Cayo Largo uz ručak tamo je bio 180 CUC-a. Obilazak Santa Klare,Trinidada i Cienfuegosa oko 100 ako se dobro sećam,delfinarijum i katamaran i plaža na Cayo Blanco kod Varadera isto tako...


Nadam se da sam ti pomogao

...ne da si mi pomogao nego ne mogu docekati da odem...nakon ovih tvojih postova je DEFINITIVNO odluceno da idem na Kubu (: ...
Hvala ti velika...:hvala: ...

Jos nesto...kolika je bila cijena aranzmana za TE dve sedmice posto i ja planiram ici toliko dugo?!
 
...ne da si mi pomogao nego ne mogu docekati da odem...nakon ovih tvojih postova je DEFINITIVNO odluceno da idem na Kubu (: ...
Hvala ti velika...:hvala: ...

Jos nesto...kolika je bila cijena aranzmana za TE dve sedmice posto i ja planiram ici toliko dugo?!

Lepo se provedi kada tacno ides? :D :think:
 
...ne da si mi pomogao nego ne mogu docekati da odem...nakon ovih tvojih postova je DEFINITIVNO odluceno da idem na Kubu (: ...
Hvala ti velika...:hvala: ...

Jos nesto...kolika je bila cijena aranzmana za TE dve sedmice posto i ja planiram ici toliko dugo?!

Dobra odluka :ok:

Bila je oko 1600 € plus avionske takse(beograd-pariz-havana) još 350 otprilike. To je bilo pre oko 3 godine.
Havana doručak i noćenje,Varadero all-incusive.

P.S. Još par saveta.Većina(van hotela) ih ne barata baš najbolje sa engleskim, tako da ako znaš neke osnove španskog neće škoditi. Uobičajeno(da ne kažem očekivano) je ostavljati 1 cuc napojnice sobaricama i kelnerima(ako se baš trudi naravno da može i više). Njihove plate su u proseku 30 cuc-a mesečno a smatraju se izuzetno povlašćenima jer ovi van turizma mogu da maštaju o tome,tako da možeš da zamisliš koliko će se polomiti za napojnicu od 5 cuc-a. Biće i mnogo prosjaka na ulicama koji će ti dosađivati. I ne razglabaj sa njima o politici jer ih možeš dovesti u nezgodan položaj. Nema mnogo džeparenja i krađa ali naravno uvek oprez,ne moraš baš izazivati sudbinu.
 
Poslednja izmena:
Dobra odluka :ok:

Bila je oko 1600 € plus avionske takse(beograd-pariz-havana) još 350 otprilike. To je bilo pre oko 3 godine.
Havana doručak i noćenje,Varadero all-incusive.

P.S. Još par saveta.Većina(van hotela) ih ne barata baš najbolje sa engleskim, tako da ako znaš neke osnove španskog neće škoditi. Uobičajeno(da ne kažem očekivano) je ostavljati 1 cuc napojnice sobaricama i kelnerima(ako se baš trudi naravno da može i više). Njihove plate su u proseku 30 cuc-a mesečno a smatraju se izuzetno povlašćenima jer ovi van turizma mogu da maštaju o tome,tako da možeš da zamisliš koliko će se polomiti za napojnicu od 5 cuc-a. Biće i mnogo prosjaka na ulicama koji će ti dosađivati. I ne razglabaj sa njima o politici jer ih možeš dovesti u nezgodan položaj. Nema mnogo džeparenja i krađa ali naravno uvek oprez,ne moraš baš izazivati sudbinu.

Au pa nije jeftino.Sada je sigruno skuplje. :( :think:
 
Lepo se provedi kada tacno ides? :D :think:

...ne znam tacno ali se nadam oko kraja Februara i pocetka Marta (: ...

Dobra odluka :ok:

Bila je oko 1600 € plus avionske takse(beograd-pariz-havana) još 350 otprilike. To je bilo pre oko 3 godine.
Havana doručak i noćenje,Varadero all-incusive.

P.S. Još par saveta.Većina(van hotela) ih ne barata baš najbolje sa engleskim, tako da ako znaš neke osnove španskog neće škoditi. Uobičajeno(da ne kažem očekivano) je ostavljati 1 cuc napojnice sobaricama i kelnerima(ako se baš trudi naravno da može i više). Njihove plate su u proseku 30 cuc-a mesečno a smatraju se izuzetno povlašćenima jer ovi van turizma mogu da maštaju o tome,tako da možeš da zamisliš koliko će se polomiti za napojnicu od 5 cuc-a. Biće i mnogo prosjaka na ulicama koji će ti dosađivati. I ne razglabaj sa njima o politici jer ih možeš dovesti u nezgodan položaj. Nema mnogo džeparenja i krađa ali naravno uvek oprez,ne moraš baš izazivati sudbinu.

...cijena nije problem...pitao sam samo da se mogu orjentisati...
Kolega mi je Spanac pa cu ga pitati za par savjeta, par recenica itd...

Kako izgleda ta al inclusive varijanta?
Kakav je hotel?

Imas li kakvu slicicu?
 
...ne znam tacno ali se nadam oko kraja Februara i pocetka Marta (: ...



...cijena nije problem...pitao sam samo da se mogu orjentisati...
Kolega mi je Spanac pa cu ga pitati za par savjeta, par recenica itd...

Kako izgleda ta al inclusive varijanta?
Kakav je hotel?

Imas li kakvu slicicu?

All inclusive znači da ti je u hotelu sva hrana i piće besplatno,osim nekih stranih viskija i vina.Sobni sef,ležaljke,suncobrani,snack-barovi,kajak,neki večernji performansi...to je besplatno Naplaćuju masažu i neke sportske rekreacije tipa jedrenje,mini golf i sl.

Hotel je bio sasvim ok,5 zvezdica formalno,sasvim pristojan ništa spektakularno,klopa ok,čist,osoblje radi svoj posao,mislim da se zvao Melia Varadero. U varaderu imaš desetine hotela svaki sa svojom plažom pa koji god da ti zapadne teško da će biti loš. Ipak im je to žila kucavica turizma,uglavnom su novi i sa dobrom uslugom.

Au pa nije jeftino.Sada je sigruno skuplje. :( :think:

Pa teško da može ispod toga pošto ti je samo avionska karta negde oko 900€ ,sam smeštaj na Kubi je bagatela za uslove koje imaš.
 
Poslednja izmena:
Evo par sličica hotelske plaže i sobe u Varaderu:

DSC00853.jpg
DSC00854.JPG
DSC00867.JPG
DSC00872.JPG
DSC00548.JPG
 
Poslednja izmena:
Kuba...zivotna zelja...vec pri samoj pomisli, nije mi dobro...Planiram sa momkom takodje u februaru na Kubu, videla sam da agencija Jungle tribe ima interesantan aranzman, rekla bih da je cena vrlo povoljna, a ono sto mi je posebno primamljivo je sto nije klasican aranzman i smestaj u hotelu, vec u casa particulares, Havana i Trinidad - 18 dana. Ako vec idem na Kubu, volela bih da je dozivim na pravi nacin. Ako neko ima bilo kakvo iskustvo sa ovom agencijom, neka pise, mnogo bi mi znacilo.:ceka: :)
 
Kuba...zivotna zelja...vec pri samoj pomisli, nije mi dobro...Planiram sa momkom takodje u februaru na Kubu, videla sam da agencija Jungle tribe ima interesantan aranzman, rekla bih da je cena vrlo povoljna, a ono sto mi je posebno primamljivo je sto nije klasican aranzman i smestaj u hotelu, vec u casa particulares, Havana i Trinidad - 18 dana. Ako vec idem na Kubu, volela bih da je dozivim na pravi nacin. Ako neko ima bilo kakvo iskustvo sa ovom agencijom, neka pise, mnogo bi mi znacilo.:ceka: :)

To ti je prilično alternativni aranžman,Trinidad nije na samoj obali iako je blizu karipskog mora i grad je prilično mali i.., pa meni nekako...:neutral:. Ima kolonijalnu arhitekturu i zbog toga je čuven,ali nije mi pobudio želju da ostanem duže od par sati. Verovatno ima neku plažicu u blizini gde možete da se brćnete,ali ono...nije mi to to.Cienfuegos mi je mnogo bolji utisak ostavio na toj južnoj obali. Stvar ukusa naravno. Lep provod želim u svakom slučaju :ok:
 
Fortes, hvala za misljenje! Videcemo, ima vremena do kraja godine da odlucimo, ali mi se ova varijanta ipak vise svidja od toga da budem smestena u Varaderu, dobar hotel i plaza, i toliko. Mislim da je steta na Kubu ici samo zbog plaza. Zao mi je sto nemam hrabrosti da idem u sopstvenoj reziji, tako da sam osudjena na agencije. Nadam se da ce jos neko da se javi sa nekim savetom i misljenjem, posebno me zanima da li je neko sa ovom agencijom (Jungle tribe) putovao na Kubu ili u Meksiko, koliko su pouzdani i organizovani.Pozdrav svima! :)
 
Hello
Evo ja putujem 1. septembra pa ti javljam kako je bilo na Kubi. Momak i ja imamo samo avionsku kartu i idemo avanturistički. Vraćamo se 18.sept. pa me potseti ako slučajno zaboravim ;)
pozz
 

Back
Top