O strahu i mudrosti

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Ove dvije stvari su suprotstavljene jedna drugoj u citavoj prirodi.

Kad neka divlja zivotinja naidje na covjeka ili nesto ljudsko, ona pokazuje nedvosmislen strah, jer se uplasila njegove mudrosti. Iz tog i samo tog razloga filozofi su usamljenici. Pri tome nije vazno da li se strah ispoljava bijegom ili napadom.

Prema tome, put u murdost vodi dalje od ljudi, dalje od zivotinja, naprijed ka nadcovjeku. I nema te mudrosti koja ne izaziva strah kod onih koji je ne posjeduju.

Zato je junak ili ratnik prethodnik mudracu.

I svi oni koji pjevuse sladunjavo o toleranciji i jednakosti nisu nikakvi mudraci, laz je to, neka se obrate prirodi ako trebaju dokaze.
 
velike riječi i fanatizam. Ako nailaziš na poteškoće da svoje misli izraziš na više različitih načina, i sa više različitih pojmova, to znači da ideju koja te kopka nisi sasvim apsorbovao. Životinje se plaše opasnosti, i nisu ni svijesne (nečije) mudrosti. Ako je ovo bila metafora za nešto drugo, onda je neprilagođena za diskusiju, više djeluje kao razgovor sa samim sobom.
 
Zanimljivo je kako se to prepoznavanje mudrosti odvija automatski, na prvi pogled. Odmjeravanje snage duse ocima. Makijaveli rece, da kad trebas sakupiti vojsku na brzinu obratis paznju na to ko ima ostar pogled. Uvijek sam tvrdio da je Nadcovjek more mudrosti.
 
Ove dvije stvari su suprotstavljene jedna drugoj u citavoj prirodi.

Kad neka divlja zivotinja naidje na covjeka ili nesto ljudsko, ona pokazuje nedvosmislen strah, jer se uplasila njegove mudrosti. Iz tog i samo tog razloga filozofi su usamljenici. Pri tome nije vazno da li se strah ispoljava bijegom ili napadom.

Prema tome, put u murdost vodi dalje od ljudi, dalje od zivotinja, naprijed ka nadcovjeku. I nema te mudrosti koja ne izaziva strah kod onih koji je ne posjeduju.

Zato je junak ili ratnik prethodnik mudracu.

I svi oni koji pjevuse sladunjavo o toleranciji i jednakosti nisu nikakvi mudraci, laz je to, neka se obrate prirodi ako trebaju dokaze.
Ne sećam se da sam ovo pročitao od Ničea,a i ne verujem da je to mogao napisati obzirom na njegovu veoma konciznu racionalnost u zaključivanju,
a i u dovođenju pojmova u koliziju...Ako i jeste-pogrešno je...
Tačno je ,naime,da strah teži radoznalosti i saznanju te tako vodi mudrosti...Strah je i izvor libida,tj.volje za moć kako tu energiju zove Niče...
Ničea nije lako dobro shvatiti,njegov najlepši i najmudriji "Also sprache Zratustra" i sad povremeno uzmem i ponovo čitam...Otkrivam lepe i nove
metafore i skrivena značenja koja ranije nisam zapazio...U pitanju je lepota mudrosti koja ne utiče na moje pozitivističko shvatanje sveta,ali je
pravo zadovoljstvo...
 
čekam da malo spadne temperatura pa da vidim kako pišete kad vam mozak nije u čorbastom stanju..

:hahaha: :cmok2: di si her Z...ovdi je polava..iscuretog znanja :) a strah imaju životinjke od istoga..jer GA vidu :hahaha::zper:

A vi sta tu da kao Alima i mene tovarite?:mrgreen:
Hajd nek vam bidne ovaj put u čast ponovnog susreta s Tol!:heart:
(Inače bi išao odgovor do ja...panja:mrgreen:)
 
Ne sećam se da sam ovo pročitao od Ničea,a i ne verujem da je to mogao napisati obzirom na njegovu veoma konciznu racionalnost u zaključivanju,
a i u dovođenju pojmova u koliziju...Ako i jeste-pogrešno je...
Tačno je ,naime,da strah teži radoznalosti i saznanju te tako vodi mudrosti...Strah je i izvor libida,tj.volje za moć kako tu energiju zove Niče...
Ničea nije lako dobro shvatiti,njegov najlepši i najmudriji "Also sprache Zratustra" i sad povremeno uzmem i ponovo čitam...Otkrivam lepe i nove
metafore i skrivena značenja koja ranije nisam zapazio...U pitanju je lepota mudrosti koja ne utiče na moje pozitivističko shvatanje sveta,ali je
pravo zadovoljstvo...

свако до негде стигне...
па јопет до следеће станице..
скоро свако, има и оних који немају ноге у мисли.
 
.. najprije oštar .. pogled .. koji se ne boji .. pa miran .. koji se ne boji .. pa prazan .. kao pogled smrti .. .. tako se penje prema moći ..



.. i o ljubavi .. laž je i to ..

Moram da obratim paznju na prvu recenicu, mada sumnjam da cu dobiti odgovor koji trazim. Nietzsche kaze da se u Indiji mogao sresti ovaj "prazan pogled" kao posledica nihilizma.
Zanimalo bi me da pronadjem indijske izvore koji govore o tome...
 
.. ja stvarno ne mogu biti od pomoći .. jadva da sam i za indiju čuo .. .. a za smrt sam čuo od ivana .. iz biblije .. i od vračeva .. strah istine zadnji je strah čovjeka .. a to je strah praznih očiju ..

.. inače .. da kažem .. jer sam bio zaboravio prije .. a gledam opet .. .. uvodni zapis je dobar .. čak veoma dobar ..
.. grčki su junaci .. recimo .. drugovi bogova ..
.. samuraj je ratnik .. nema oca ni majke .. on čini nebo svojim ocem a zemlju svojom majkom ..
 
To su ovi borci za prava zivotinja. Oni misle da zivotinje ne vide svoja prava, ali ako im se pomogne, mogu da ih uvide, pa cak i da uzmu mjesto u parlamentu.

Ma nema granice njihovim vicevima.
Mora da si ti neki Pluto...
Šta da ti kažem...Prazan pogled si doneo na svet -s takvim odlaziš...A mi te gledamo,a i nas će gledati...A mi nećemo videti...:mrgreen:
Dok gibaš -sve možeš,naročito dok ne zađeš u godine pred pozdravljanje...E onda te zabole za neke radnje ...Ma za sve radnje...Samo jedan dan...
I Niče je poduvao...:mrgreen:
 
.. ja stvarno ne mogu biti od pomoći .. jadva da sam i za indiju čuo .. .. a za smrt sam čuo od ivana .. iz biblije .. i od vračeva .. strah istine zadnji je strah čovjeka .. a to je strah praznih očiju ..

.. inače .. da kažem .. jer sam bio zaboravio prije .. a gledam opet .. .. uvodni zapis je dobar .. čak veoma dobar ..
.. grčki su junaci .. recimo .. drugovi bogova ..
.. samuraj je ratnik .. nema oca ni majke .. on čini nebo svojim ocem a zemlju svojom majkom ..

Imas li ti ista sem metafora iz novog zavjeta i tarota? I zar ti ne nazivas svo vrijeme vjeru istinom? I zar to tvoje nije cista religija?
 
.. imam .. metafore iz indije .. bio sam čuo za indiju samo sam poslije zaboravio .. o ratniku .. priče .. iz gite .. o bojnom polju .. kuruksetri .. bog je arjuni vozio kola .. arjuna je ratnik .. strijelac .. kao pobjednik iz apokalipse .. vidiš .. ? .. pitao se arjuna .. koji ***** radimo ovdje .. ovo su nam .. bratići valjda .. pandave .. što bi vi srbi rekli braća od tetke .. zašto se ubijamo .. a bog mu veli .. daj ne seri .. ti si ratnik .. ovo je bojno polje .. ponašaj se kako ti dolikuje .. .. znao si to .. ?
.. znam razne priče o ratnicima .. vidiš .. ? .. tada .. u ona vremena .. kada su bogovi hodali zemljom .. za ratnike je bila slava .. šesti pečat apokalipse .. .. danas je slava sišla u komšiluk .. govnjari ju prigrabili .. uvjereni da su tako uzašli na nebo .. među zvijezve .. što je pogrešno .. bog čuva slavu .. gore .. samo za izabrane .. a ovo što komšije drže slavom .. to je jedan vid govana ..
 
Poslednja izmena:
.. imam .. metafore iz indije .. bio sam čuo za indiju samo sam poslije zaboravio .. o ratniku .. priče .. iz gite .. o bojnom polju .. kuruksetri .. bog je arjuni vozio kola .. arjuna je ratnik .. strijelac .. kao pobjednik iz apokalipse .. vidiš .. ? .. pitao se arjuna .. koji ***** radimo ovdje .. ovo su nam .. bratići valjda .. pandave .. što bi vi srbi rekli braća od tetke .. zašto se ubijamo .. a bog mu veli .. daj ne seri .. ti si ratnik .. ovo je bojno polje .. ponašaj se kako ti dolikuje .. .. znao si to .. ?
.. znam razne priče o ratnicima .. vidiš .. ? .. tada .. u ona vremena .. kada su bogovi hodali zemljom .. za ratnike je bila slava .. šesti pečat apokalipse .. .. danas je slava sišla u komšiluk .. govnjari ju prigrabili .. uvjereni da su tako uzašli na nebo .. među zvijezve .. što je pogrešno .. bog čuva slavu .. gore .. samo za izabrane .. a ovo što komšije drže slavom .. to je jedan vid govana ..
Nema sumnje da si pravilno shvatio Bagavad Gitu,ali ali i Niče je nju čitao...
Tako da kad bi tu znali-ispalo bi da Dionis zna o čemu piše...Ali ,ma nema pojma...
On da je ratnik i da je i ovo i ono...Ma sisa šefe kad ti kažem...I Niče je bio sisa jer nije prečutao za sebe najbolju istinu...Onu o Feniksu sada...
To ti kaže i Brando kao Kurc...Ali pogrešno je njati ke o apsurdu-nema to veze s tim,a ti kad se usudiš da malo rikneš i odeš do praznog prestola-javi kako je bilo...
 
.. imam .. metafore iz indije .. bio sam čuo za indiju samo sam poslije zaboravio .. o ratniku .. priče .. iz gite .. o bojnom polju .. kuruksetri .. bog je arjuni vozio kola .. arjuna je ratnik .. strijelac .. kao pobjednik iz apokalipse .. vidiš .. ? .. pitao se arjuna .. koji ***** radimo ovdje .. ovo su nam .. bratići valjda .. pandave .. što bi vi srbi rekli braća od tetke .. zašto se ubijamo .. a bog mu veli .. daj ne seri .. ti si ratnik .. ovo je bojno polje .. ponašaj se kako ti dolikuje .. .. znao si to .. ?
.. znam razne priče o ratnicima .. vidiš .. ? .. tada .. u ona vremena .. kada su bogovi hodali zemljom .. za ratnike je bila slava .. šesti pečat apokalipse .. .. danas je slava sišla u komšiluk .. govnjari ju prigrabili .. uvjereni da su tako uzašli na nebo .. među zvijezve .. što je pogrešno .. bog čuva slavu .. gore .. samo za izabrane .. a ovo što komšije drže slavom .. to je jedan vid govana ..

da li je reč o ovom delu gite:




-Šta radi Krišna sada?
-Razgovara sa Ardžunom.
-Šta mu je rekao?
-Govori Ardžuni da su pobeda i poraz jedno te isto.
Govori mu da dejstvuje, ali da se ne obazire na posledicu čina.
Kaže mu: "Traži odvajanje."
"Bori se bez želje."
-Kažeš bori se bez želje, traži odvajanje.
Ti me savetuješ da se uključim u bitku, u masakr.
Tvoje su reči dvosmislene. Ja sam zbunjen.

Krišna mu kaže:
- Nemoj se povlačiti u samoću. Samoodricanje nije dovoljno. Moraš delovati, ali akcija ne sme dominirati tobom. U jeku borbe, moraš ostati slobodan od svih uticaja.
-Kako da u praksi primenim to što me savetuješ?
-Um je kapriciozan, nestabilan, on je neodlučan, bojažljiv, uskovitlan, ...uporan. Teže ga je obuzdati, nego ukrotiti vetar. Moraš naučiti da vidiš istim očima planinu na zemlji i gomilu zlata.
Kravu i mudraca . Psa i čoveka koji jede psa.
Postoji druga logika, iza razuma. Žestina nas odvlači. Mrak otupljuje naša čula.
-Kako da nađem tu logiku? Kojom voljom?

Da bi odgovorio na ovo pitanje, Krišna ga je odveo u komplikovanu šumu iluzija. Počeo je da ga uči mudrosti drevne joge i misterioznih puteva borbe.
Dugo mu je govorio. Veoma dugo.
Između dve armije koje su se spremale da unište jedna drugu.
Svi ljudi su rođeni u iluziji. Kako čovek može dosegnuti istinu, ako je rođen u iluziji?
Kako čovek može doći do istine, kad je rođen u iluziji.
Polako, Krišna je vodio Ardžunu kroz sve puteve njegovog duha.
Pokazao mu je najdubljeg pokretača njegovog postojanja.I njegovo pravo bojno polje, gde nisu potrebni ni ratnici ni strele.
Gde se svaki čovek mora boriti sam. To su najskrivenija znanja.
Pokazao mu je punu istinu. Naučio ga je kako se svet razvija
 
.. opet mi nikakvo rikavanje nije prioritet .. neću nigdje da žurim .. a kad odem neću se vraćati .. imam tamo svoje ..

.. ne znam je li ovo ili ono taj dio .. jer sam sve zaboravio .. .. u tvom djelu piše mnogo toga .. bi li onaj koji je bio prepoznao zadnji dio .. pitam se pitam .. ako prepozna .. treba ga upozoroti nek sebe ne nazove bogom .. nek sebe nazove borom .. ili borisom .. što je isto lijepo ime ..
.. krišna je imao luk .. njegov je luk bio .. ličnost .. razumiješ li to .. ? .. i to je dobra priča ..
 
Imamo jedan problem s Krišnom (ili Krsnom kakav sam prevod ja čitao)...Gitu je pisao KO? ? ?
No nijevažno ime pisca ili pisaca,ali je čova koji je i skupljao priče sveštenika,neke vizije (koje, naravno, ima svaki
pisac) i on faktički tvorac Krišne...Sličan slučaj imamo s piscima JHVEa kog su kreirali fariseji...Tvorci Bogova???
Bogovi Bogova ? ? ?
Jeste,imamo taj problem pisaca -kreatora bogova...Za Homera znamo-Stara Grčka na njegovu dušu...
I da se oslonimo na umnost tih kreatora Bogova? Pa i nisu nešto-više su naduvenci s tim bezveznim strahopoštovanjem...
I neuverljivi normalnom čoveku...Ali sve to neurotično,te isprepadano i u strahovima-malo normalnih...
 
ima nekoliko proverenih lekova protiv straha..
jedan je brzo treptanje, drugi je brzo stiskanje anusa i treći je kombinacija ta dva uz mućkanje kokakole ziro po ustima al bez da se proguta

naravno, ovo je alternativna medicina, al hej..alternativa je uvek dobrodošla u ovim vremenima straha i opstipacije....
 

Back
Top