Proteze za zube(decije)

terapeut

Primećen član
Poruka
988
Molim postovane stomatologe i ortodonte da me posavetuju u vezi proteze za zube za mog sina od 11.god.Zubi su mu vidno nepravilni,a ortodont u domu zdravlja smatra da do 14.god nista ne treba raditi po tom pitanju.Da li je ovo neko pravilo kod pojedinih dijagnoza ili je nesto drugo u pitanju.Unapred hvala...
 
terapeut:
Molim postovane stomatologe i ortodonte da me posavetuju u vezi proteze za zube za mog sina od 11.god.Zubi su mu vidno nepravilni,a ortodont u domu zdravlja smatra da do 14.god nista ne treba raditi po tom pitanju.Da li je ovo neko pravilo kod pojedinih dijagnoza ili je nesto drugo u pitanju.Unapred hvala...


mislim da je u pitanju mala zabuna.
staro je pravilo da se zubi najbolje "ispravljaju" u periodu do 12-te godine, kada bi (teorijski) dete trebalo da ima sve stalne zube, od sedmice do sedmice. ni kasnije nije "kasno", ali se radi drugacijim tehnikama, i celo lecenje duze traje; znate kako, postoji jedan period gde se orto-aparat nosi da se zubi "poredjaju", i jos jedan (tzv. retencioni period) u kojem se aparat nosi kod vec "poredjanih" zuba, da bi se oni zadrzali u tom polozaju (da se kost "prestruktuira"). sto je pacijent stariji, i "redjanje" zuba i retencioni period su sve duzi, da ne govorim o nekim drugim stvarima. dakle, niste zakasnili ni kad "dete" bude od 35 godina, samo ce sve trajati mnogo duze, i kostati mnogo skuplje.

ortodoncija je prilicno slozena grana stomatologije, i zaista postoje situacije u kojima moze da se desi da ortodont kaze da "nije pravi trenutak", nego da se krene sa terapijom za npr. 5 meseci, ali se ovakva misljenja daju na osnovu i OPT i telerentgen snimaka, sa temeljnon analizom u smislu projektovanja mogucih pravaca razvoja lica i vilica, na osnovu antropometrijskih tacaka, i najscesce u uzrastu, recimo, 1. - 2. osnovne.... ovo je jedan od razloga koji mi pada na pamet :).

drugi moguc "razlog" za ovakav stav vaseg ortodonta je - da smatra da ne moze nista da ucini mobilnom ortodoncijom, pa misli da se saceka "pun razvoj slike", i od 14-te deluje fiksnom... no, ovo itekako "ne drzi vodu", prvo zbog toga sto (bar ovde) dom zdravlja ne radi fiksnu ortodonciju (kosta prilicno, a zahteva posebne kvalifikacije!), em mi imamo itekako "sitne" dece koja nose fiksnu, da ne gnjavim dalje s tim.

drugim recima, moja preporuka vama bi bila da pokusate sa jos nekim ortodontom, mozda najbolje da pitate na stomatoloskom fakultetu, ako vam je ikako blizu.

svako dobro i sve najlepse vasem momcicu :).
 
Najlepse se zahvaljujem na savetu.
Na moje insistiranje da odem na stomatoloski fakultet ortodont se negativno izjasnio,ne zeli da mi da uput,ali cu posle ovog Vaseg saveta svakako platiti pregled na stomatoloskom fakultetu.Jos jednom se najlepse zahvaljujem...
 

Back
Top