POTOP....?????

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

rivero45

Početnik
Poruka
17
Da li verujete da je u istoriji zaista doslo do VELIKOG POTOPA, koji se pominje u mitologijama velike vecine naroda??

Ovo pitanje pre svega postavljam, zbog toga sto sam skoro citao u novinama da jedna ekspedicija istrazuje podrucje ARARATA u nadi da ce naci olupine "NOJEVE BARKE".
 
rivero45:
Da li verujete da je u istoriji zaista doslo do VELIKOG POTOPA, koji se pominje u mitologijama velike vecine naroda??

Jako diskutabilno pitanje.

Mitologija kaze da je mit o potopu nastao na prostoru Msopotamije, koja se kao sto znamo, svake godine suocavala sa poplavama koje su nastajale usled izlivanja Tigra i Eufrata, pa se taj mit (u mitologiji Mesopotamije poznat kao "mit o Utnapistimu") prosirio i na ostale narode.

Ali, postavlja se pitanje: "Zasto je bas taj mit bio toliko interesantan narodima koji nisu imali problema sa poplavama? Zasto je bas taj mit postao toliko popularan i pominje se u gotovo svim paganskim religijama, pa cak i u Bibliji, Kuranu i drugim monoteistickim religijama???

Zbog toga i mnogi tvrde da je do potopa ipak doslo, mozda ne u razmerama u kojim ga predstavlja mit, vec u mnogo manjim razmerama, koje su medjutim za ondasnju civilizacuju izgledale neverovatne. Ali, za to nema nikakvih dokaza.Mozda je ipak u pitanju samo mit, jer prica je ipak u svim religiama slicna, samo je ime graditelja barke razlicito od naroda do naroda.

I tako... prica se vrti u krug, neki veruju, drugi ne... tako da ni ja nisam siguran, ne mogu da tvrdim ni jedno ni drugo...
 
У источном делу Републике Србске, близу моје Дрињаче :D налази се брдо Удрч и тај врх брда називају Писаница, на преко 1000 метара надморске висине у тој стени се налази велика гвоздена алка, пречника око једног метра, урезана у стену. Прича се да датира из времена пре Христа.
Овог лета планирам да се горе попнем и усликаћу, па ћу вам показати на форуму.
 
drinjaca:
У источном делу Републике Србске, близу моје Дрињаче :D налази се брдо Удрч и тај врх брда називају Писаница, на преко 1000 метара надморске висине у тој стени се налази велика гвоздена алка, пречника око једног метра, урезана у стену. Прича се да датира из времена пре Христа.
Овог лета планирам да се горе попнем и усликаћу, па ћу вам показати на форуму.

Bas si me zainteresovao, obavezno da uslikas pa da vidim to cudo. Znas li nesto vise o tome???
 
Би-Би-Си је имао пар емисија о библијским догађајима типа "чињеница или мит". Испоставило се да је у питању чињеница, тј. и да постоји ковчег који су донели Јевреји из Египта, и да је постојала Нојева барка (наводно, налази се под ледом на Арарату) и да је био потоп. Археолошка истраживања спроведена на тлу Месопотамије потврдила су да је било потопа, али како тада туризам није био водећа привредна грана у тамошњим краљевствима, њима је њихова регија била свет. (Ум-Лагаш је себе сматрао господаром све четири стране света, а његово име нешто слично и значи).
Зенон Косидовски ("Кад је сунце било Бог" )је на занимљив и питак начин написао оно што те интересује.
 
Gledao sam u subotu na TV B92 BBC-ijevu emisiju o potopu. I dalje je veliko pitanje da li je do potopa zaista doslo. Ima nekih podataka da jeste, ali i podataka koji opovrgavaju pricu o potopu.

Medjutim na Araratu nisu pronasli ostatke Nojeve barke, a geoloska ispitivanja pokazuju da ako je i istina da se nojeva barka zaustavila na Araratu, do sada je mogla da stigne i do samog podnozja usled klizanja glecera, a sama gradja od koje je bila sacinjena nakon toga mogla je da bude iskoriscena za razne ljudske potrebe, tako da najverovatnije nema sanse da se nadju ti ostaci i da je istina.

Ali "drinjaca" me bas zainteresovao s onom njegovom pricom, ko zna mozda se barka uopste i nije zaustavila na Araratu??
 
Ко зна шта су све Турци донели са собом у Босну! :D
Кад смо већ код тих занимљивих ствари, у мом крају се налази један камен са старословенским натписом. Никог не интересује (осим мене) шта је испод, јер ко год је нешто копао около, снашла га је болест. То су приче које причају бабе и деде, али су се сви примили на њих. Можда и ја! :(
 
Pa do potpa je verovatno doslo jer su nalazili ostatke morskih puzeva i algi u stenama na vise hiljada metara visine,ali to ne mora da znaci da su svi izgubili zivot i da je cela zemlja bila prekrivena vodom,mozda se onom ko je pisao Bibliju ucinilo da je ti bilo puno vode...
 
Master_Chief:
Pa do potpa je verovatno doslo jer su nalazili ostatke morskih puzeva i algi u stenama na vise hiljada metara visine,ali to ne mora da znaci da su svi izgubili zivot i da je cela zemlja bila prekrivena vodom,mozda se onom ko je pisao Bibliju ucinilo da je ti bilo puno vode...
to je samo dokaz kako su nastali ti planinski lanci
 
planinski lanci nastali od potopa? ne bih rek'o
inace u mnogim religijama se spominje potom i sa obe strane okeana i to u priblizno isto vreme tako da postoji teorija da je doslo do udara meteora koji je napravio talas i potopio tadasnji poznati svet...
 
Mislio sam reći da su nađene školjke dokaz o izdizanju tla koje je nekad bilo morsko dno...
mislim da se potop desio,ali na području Mesopotamije i da predstavlja opis tog događaja
 
malo mi deluje bajkovito da se potop desio onako kako je to opisano u bibliji
ali u mnogim starim kulturama se javljaju slicni, gotovo isti opisi potopa pa je to malo zanimljivo ali koliko ja znam ne postoji ni jedan od dokaza koji bi totvrdio potop
i meni je cela ta prica interesantna
koliko znam postoje kreacionisti koji se bave dokazivanjem da je bilo potopa
,kao nauka, na naucni nacin da dokazu da je bilo potopa
 
kao sto rece intra jedan od dokaza su skoljke i fosili morskih zivotinja na planinama. Inace kao sto sam vec rekao, ako je potopa bilo, u pitanu je bio udar meteora. Jos uvek su jeedini izvor razni zapisi naroda na celoj planeti. I sto je jos zanimiljivo - velicinmna katastrofe koja je opisivana se smanjuje kako se idu u unutrasnjost kopna, sto bas podrzava tu teoriju o plimnom talasu. Druga stvar je sto je uvek posle ovih katastrofa nastajala zima (od dignute prasine) - glad i slicno, sto se opet manifestovalo na ceeloj zemlji...
O ovome svemu je pisao i Aleksandar Gorbovski, a delove knjige mozete procitati ovde
http://www.astronomija.co.yu/knjige/gorbovski/1.htm
 
intra:
Master_Chief:
Pa do potpa je verovatno doslo jer su nalazili ostatke morskih puzeva i algi u stenama na vise hiljada metara visine,ali to ne mora da znaci da su svi izgubili zivot i da je cela zemlja bila prekrivena vodom,mozda se onom ko je pisao Bibliju ucinilo da je ti bilo puno vode...
to je samo dokaz kako su nastali ti planinski lanci
Tacno je da su pronasli alge i fosile,ali je pogresno vreme.Kada su na Alpima pronadjeni fosili,starost se nije poklapala sa vremenom kada se navodno desio potop.Starost fosila datira iz vremena kada na planeti nije bilo ljudskog zivota.
 
rivero45:
Da li verujete da je u istoriji zaista doslo do VELIKOG POTOPA, koji se pominje u mitologijama velike vecine naroda??

Ovo pitanje pre svega postavljam, zbog toga sto sam skoro citao u novinama da jedna ekspedicija istrazuje podrucje ARARATA u nadi da ce naci olupine "NOJEVE BARKE".

To trazenje traje vec godinama- mislim da su nesto i pronasli- bilo je nekih snimaka na TV-u, ali koliko je to autenticno pitanje je...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top