Komora ovlascenih revizora

Odlično. Dobra vest.

Zaintrigirao me je onaj Sistijev komentar da je najbolje da ljudi uđu u ACCA priču ako već mogu da biraju pa sam hteo da čujem još poneku reč od ostalih učesnika. Ali pretpostavljam da odluka između SRRS, KOR i ACCA zapravo zavisi od toga šta neko radi, šta hoće da radi, da li mu to neko zahteva, prethodnog znanja (i engleskog između ostalog) i sl.

A oko nostrifikacije, ciljao sam na vezu između sertifikata ACCA i statusa tih ljudi u KORu i SRRSu. Da li i oni trebaju da polazu određeni broj ispita da bi dobili sertifikate ove dve domaće institucije ili se ACCA shvata kao nadređena međunarodna institucija. Jer zar nije logičan (laički posmatrano) sled događaja da se (ako već ljudi imaju uslove) da se pristupi polaganju pri ACCA pa onda ako je moguće zahtevati nostrifikaciju pri SRRS i KORu? Ponavljam, zaista nisam upućen i ne poznajem nikog ko ima iskustva iz prve ruke pa Vas stoga ovde pitam za mišljenje. Na to sam ciljao. Da li je ACCA uopšte nadređena institucija ili prosto paralelna sa našim domaćim SRRS i KORom? Da li bi mogli da nam date neki komentar u tom smeru, ili da nas uputite na neko mesto gde bi se o tome mogli raspitati?
Hvala unapred.
Pozdrav:)
 
Yanose,
sve te institucije su medjusobno nezavisne i apsolutno samostalne - na nasu zalost. Postoje ispiti koji se preklapaju, ali obzirom da postoji rivalitet izmedju SRRS-a i KOR-a, jedni drugima nista ne priznaju i medjusobno su izuzetno iskljucivi. Sto se tice ACCA, SRRS je svojevremeno korelirao sa njima, ali od te saradnje je ostalo jedino to da se u SRRS pripremaju ispiti iz, prevedenih na srpski jezik, knjiga ACCA.
Da rezimiram, sve je to nezavisno i sve se to medjusobno iskljucuje, tako da, ukoliko zelis sve te licence - pripremi ogromno stpljenje i jos deblji novcanik, zivce i vreme. Ja sam vec odradila te "visinske" pripreme :)
To bi bio odgovor na tvoje pitanje, ukoliko sam nesto promasila (a vrlo je izvesno, jer sam preumorna i slabo konstatujem) ne ustrucavaj se da pitas.
Pozdravljam te
 
Molim Vas moze li mi neko pojasniti ovo oko radnog iskustva za licencu za ovlascenog revizora.Da li moram da radim
u nekoj revizorskoj kuci ili racunovodstvenoj agenciji?Radim kao komercijalni direktor u jednoj privatnoj firmi ,da li je to dovoljno

Prelistaj malo temu unazad, napisali su ljudi o čemu je reč.

Prosto treba ti potvrda da imaš 3 godine iskustva na tačno definisanim radnim mestima i to:

1.šefa računovodstva ili
2.poslovima revizije.

Ovako na prvu loptu mislim da komercijalni direktor ne spada u tu oblast:)

Kako ćeš do te potvrde doći, e to je tvoja stvar :)
Kontam da je mnogi pribave na kvarno, ali dobro.

@ Jejaecc

Da, to me je interesovalo. Nažalost je tako. Hvala u svakom slučaju.
 
Moze li neko da mi objasni po novom programu ovlasceni revizor ima dva nivoa? Na zahtevu za oslobađanje ispita ima dve tabele ispita, prvog i drugog nivoa

I po novom i po starom programu ima dva nivoa, razlika izmedju ta dva programa je samo u strukturi i izboru ispita. Ja sam se prijavila po starom programu i bila oslobodjena svih ispita prvog nivoa jer imam zavrsen drzavni fakultet. To je moje licno iskustvo, mozda je necije drugacije te neka se i druge kolege ukljuce u diskusiju.
Dakle, priznaju se samo ispiti prvog nivoa, i to je ono sto se maksimalno moze priznati. Da li ce se uopste neki ispit priznati i koji ce to ispit biti zavisi iskljucivo, jedino i samo od fakulteta na kome je kandidat diplomirao.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
Molim Vas za pomoc, spremam se da polazem ispite za internu reviziju u KOR-u, ima li neko bilo sta od literature u elekronskom obliku, ispitna pitanja iz proslih rokova ili bilo sta slicno sto bi mi pomoglo prilikom spremanja ispita
Ako imate i zelite da pomognete mozete mi poslati na lakichevich@gmail.com
Svi saveti, iskustva, materijali su vise nego dobrodosli:)

Hvala
 
Zdravo, vidim da si najupucenija osoba na ovom forumu, pa bih zeleo da te zamolim za pomoc. Pripremam ispite za internog revizora. Literaturu sam delimicno nabavio, ali mi i dalje nedostaje dosta toga. Da li mozda imas u elektronskoj formi bilo sta sto ima veze sa ispitima za internog rev, i mozes li da mi das, molim te, smernice oko pripreme ispita (u smislu da li je dovoljno uciti po ispitnim pitanjima sa sajta KOR-a, koristiti osnovnu literaturu sa sajta i sl.) Planirao sam da za prvi rok spremam 2 ispita:1) Izvodjenje Interne revizije i 2)Uloga i aktivnosti internog revizora u upravljanju, utvrdjivanju rizika i kontrola. Imas li iskustva sa pomenutim ispitima, da li je realno spremiti oba za mesec i po dana?
Svaka pomoc, sugestija, savet je vise nego dobrodosla:)
Hvala
 
Ja sam se informisala u KOR-u...za polaganje ispita po novoj proceduri za ovlascenog revizora.Ukupan br ispita je 13 stim da se neki priznaju u zavisnosti od plana i programa fakultetske diplome.Inicijalna prijava kosta 50 eur...polaganje po ispitu 100 eura....a priznavanje svakog ispita 100 eura....tako dragi moji...pripremite lovu.....Srecno svima koji zele polagati...a i ja sam potencijalni kandidat!!!!!!
 
Prelistaj malo temu unazad, napisali su ljudi o čemu je reč.

Prosto treba ti potvrda da imaš 3 godine iskustva na tačno definisanim radnim mestima i to:

1.šefa računovodstva ili
2.poslovima revizije.

Ovo vise ne vazi. Vazilo je za kandidate pre novog zakona o reviziji.
Za ovlascenog revizora vise nije potrebno radno iskustvo da bi polagali ispite. Radno iskustvo vam treba prilikom izdavanja licence. Po novom mozete polagati ispite i bez fakulteta, cak i sa zavrsenom osnovnom skolom. Ali za licencu kad podnosite zahtev treba vam faks.
Znaci za sticanje zvanja ovlasceni revizor su skroz pojednostavili proceduru, ali zato s druge strane da bi dobili licencu morate imati faks i radno iskustvo.
Za internog revizora nista nije menjano od uslova.

Sad po novom ima 13 ispita i moze da se podnese zahtev za oslobadjanje za svaki ispit ne samo za jedan nivo.
 
Ja sam se prijavila za polaganje ispita ya eksternog revizora juna prosle godine, tako da sam ja uspela da udjem u stari program. Nisam izasla jos ni na jedan ispit. Planiram da izadjem u ovom roku na Poslovno pravo i na Finansijski menadzment. Sto se tice poslovnog prava ucicu iz knjige Poslovno pravo za ovlascene revizore i citacu zakone, a vodicu se pitanjima koja su objavljena na sajtu. Interesuje me za Finansijski menadzment, da li neko ima iskustva. Da li mi je dovoljno da vezbam samo zadatke? Gde mogu da nabavim knjige za FMK?
 
Nema priznavanja ispita. SRRS je privatna firma, d.o.o. koja u svoje ime i za svoj račun organizuje polaganje ispita za dobijanje sertifikata koji ta ista firma izdaje i koji nisu zahtevani nijednim zakonskim aktom. Posebno je pitanje zašto Računovodstvo d.o.o (SRRS) to nigde javno ne kaže svojim kandidatima, već ih stalno drži u lažnom uverenju da eto-samo-što-nije došlo do izmene Zakona o računovodstvu koje bi im omogućile privilegovan položaj.
Istini za volju, vremenom su njihovi sertifikati stekli određenu težinu u praksi, odnosno poslodavci je nekako vrednuju. Ali to je od slučaja do slučaja..

Što se tiče fakulteta, ispiti se priznaju, ali samo za prvi nivo ispita za sticanje zvanja Ovlašćeni revizor. Za internog revizora, nema priznavanja ispita, što je veoma čudno jer se ispit Poslovno upravljačke veštine polaže na osnovu Strategijskog menadžmenta i Upravljanja projektima sa BG Ek.fakulteta, odnosno Analiza poslovanja i informacione tehnologije (u delu Analiza poslovanja), polaže se na osnovu Upravljačkog računovodstva sa Ekofa...

Upravo sam polagala ispit kod SRRS pre 2 dana, inace imam nekoliko polozenih ispita kod Komore, koja ima prilicno istu literaturu. Istini za volju, odlucila sam se za to jer su sertifikati SRRS vise uvazeni u profesionalnim krugovima, imajuci u vidu njihovo medjunarodno priznatu poziciju i NIKAKO nije privatna firma vec profesionalna organizacija. Sertiifikati komore "vaze" u krugovima "drzavnih cinovnika", da tako kazem. Buduci da sam u privredi, a drzavne jasle mi i ne interesuju posebno odlucih da se preorjentisem. U isto sam postala svesna nakon razgovora sa kolegom iz Svedske (revizor BDO).

Pozdrav kolege :cool:
 
P.S. Svaka im cast na azurnosti, eeeeej imali ispite u julu i odmah rezultati okaceni, a u SRRS ispiti se odrzavali sredinom i krajem juna a rezultate tek da ocekujemo sredinom avgusta (ako je za verovati onoj ljubaznoj teti sa kojom se cuh malopre i koja mi rece da jos profesori nisu dostavili pregledane radove nakon kojih se saziva komisija, pa uskladjivanje procedura pa neka silna odobrenja pa trt-mrt pa tek postom da nam salju, a svi su zaboga na odmoru) MA UZAS:dash:[/QUOTE]


ahahhahahha ne raduj se pre vremena! i mene je prvo iznerviralo cekanje u savezu, isto sam se kao ti obradovala brzim rezultatima komore, a onda SHOCK! cak 2 puta su mi izdali pogresne rezultate!!! tada sam shvatila (i potom i cula iz pouzdanih izvora) da se uopste ne radi o azurnosti! hehe sto je brzo, to je kuso!
 
Jejo, nemoj pogrešno da me shvatiš. Nemam ja nikakav interes niti u SRRS niti u KOR. Ja sam u KOR-u položio ispite za jedno profesionalno zvanje (i stekao isto), a sada sam u fazi polaganja za drugo.

Pre 2-3 godine bio sam u sličnoj dilemi kao i ti. Nisam se opredelio za SRRS iz jednostavnog razloga: njihov certifikat može da bude cenjen u praksi, ali i ne mora. Dodatno to što svojim kandidatima uopšte ne stavljaju do znanja da njihov certifikat formalno ne znači ništa više od certifikata koji izdaje npr. BEYCOM. Nijedan nije propisan niti obavezan zakonskom regulativom. Jedina razlika je u tome što SRRS ima veći kredibilitet, pa sad ako neko u praksi to bude cenio, super; ako ne, onda ništa. Inače, redovno prisustvujem SRRS jesenjem seminaru na Zlatiboru i uvek ima bar jedno predavanje u kojem oni pričaju da će oni postati jedina relevantna institucija za dodelu zvanja i to u fazonu «evo, samo što nije, očekujemo za nedelju, mesec, godinu i sl». Suština zakonskih izmena iz 2006 godine jeste da jasno označavanje vlasnika firme kao odgovornog za istinitost i tačnost informacija iz finansijskih izveštaja. Zakonodavac je time izmakao ispod nogu monopolski položaj gomile ovlašćenih računovođa, kojima je certifikat samo pomagao da podignu cenu svojih usluga, a od čije funkciije nije imala korist ni država (nek batale te priče o tome kako certifikat «podiže kvalitet računovodstvenih usluga» i bla-bla. Znamo kako to funkcioniše u praksi). niti sami neposredni korisnici usluga (viši troškovi).

Kao što ti reče, reč je o veoma isplativom poslu (mnogo kandidata, prihodi od knjiga, konsultacija, ispita, naknada za certifikate, clanarine), pa nije ni čudo što je toliko povike. BTW, u prošlosti je i Privredni savetnik organizovao ispite za dobijanje zvanja u računovodstvu, pri čemu bolje da ti ne kažem na šta je ličila njihova pripremna literatura (mislim da se na FABUSu ozbiljnije pristupa spremanju ispita). Nakon izmena Zakona, Privredni savetnik se povukao iz price. A da ne pominjem kako se ranije tragikomično dobijalo zvanje «revizor» (ne «ovlašćeni revizor», nego «revizor»).

SA mog stanovišta, polaganje ispita za sticanje SRRS zvanja je mnogo truda za malo/neizvesnu nagradu. KOR za sada izdaje jedina validna zvanja koja imaju veze sa zakonskim propisima. O poslovnosti i načinu organizovanja ispita obe organizacije može se mnogo toga negativnog ispričati, ali duga i druga je to tema.

Sumiranje:
- KOR: zakonska težina zvanja + kredibilitet zvanja i institucije
- SRRS: kredibilitet zvanja i institucije

Jasno je da je KOR u startu u prednosti u pogledu zakonskog vrednovanja njihovih zvanja. Konačna odluka svakog pojedinca zavisi od procene vrednovanja kredibiliteta zvanja i institucije KOR i SRRS. Moj lični izbor bio je KOR, jer je zakonska tezina prevagnula.

Po meni, onaj ko želi steći čisto zvanje iz oblasti računvodstva/revizije, mnogo je bolje da polaže ACCA (za eksterne revizore), CIA (za interne revizore) ili bar CAT. Ozbiljniji je i pristup, kvalitetnije znanje, priznatiji certifikati, a pri tom ni troškovi nisu značajno veći. U trenutku polaganja ispita u KOR nisam imao luksuz u vidu vremena da se opredelim za ACCA/CAT.

Izvini na ovako nabacanim mislima. Na poslu sam pa su i misli i kucanje bili brzi.

Kome trebaju dodatne informacije oko ispita (bar ovih sto sam ja polagao ili se spremam da polazem) može mi se obratiti na pp.

p.s.
MB: 17166751, PREDUZEĆE ZA IZDAVAČKU DELATNOST I POSLOVNE USLUGE RAČUNOVODSTVO DOO,
Gospodin Pero Škobić je zakonski zastupnik i u Udruženju i u firmi. Vlasnik je i udela u firmi, pri čemu je najveći pojedinačni vlasnik udela upravo SRRS.

Nisi u pravu. Racunovodstvo d.o.o. i SRRS nije isto pravno lice. SRRS je PROFESIONALNA ORGANIZACIJA i JEDINA iz Srbije clanica IFAC-a. Komora je osnovana po sili zakona i logicno je da su njihovi sertifikati zakonom zahtevani, da tako kazem. Inace, radila sam u Cirihu kao racunovodja i tamo su mi priznali sertifikat SRRS posto su naravno do njjih zahtevali potvrdu da sam polagala, polozila i stekla zvanje. KOR ih nije zanimao jer je to osnovala nasa drzava, nije profesionalna organzacija vec zakonska/dzavna institucija i jedino je u RS validna.

Inace, dook sam ja bila u toku (sa akademske strane) ACCA je svojevremeno imao deal (iliti sporazum) sa SRRS, ali ne znam da li je jos uvek validan. :bye:
 

Back
Top