Komora ovlascenih revizora

petarmari, pitanja su vrlo slicn, samo sto se na ispitu u 1 pitanju kombinuje vise pitanja sa sajta. Dati su bilansi, i onda na njima prakticno treba izracunati pokazatelje...na pr: rizike, stope pronosa, cene akcija, koef.likv, stope zaduzenosti, dane obrta....taj deo je oko 50%,ako sr dobro secam. pozzz
 
Zelite li da iskeniram svoj rad tih zadataka pa da prodiskutujemo resenja istih ovde na forumu? Ovo pitam iz razloga zato sto sam vec proradila deo, pa bi bilo pozeljno i da cujemo misljenje onih koji rade ili koji su vec prosli ovaj ispit.
 
Zdravo kolege, evo da malo ozivimo temu posle roka.
Izlazio sam na Reviziju i prof. etiku i izgleda polozio :)
I to po prvi put bas sad kad su promenjeni zadaci, a imam gomilu zadataka resenih iz proslih rokova pa mi ne vredi da kacim, jer su potpuno promenili formu.
Ne znam da li je neko od vas izlazio, ali sustina je sledeca, ima dosta pitanja, u ovom roku 56, sa odgovorima 1-4 ili 1-5 i na vecinu pitanja ima vise tacnih odgovora. Naravno ima i negativnih bodova ako promasite, ali samo u okviru pitanja, tako da ako je tacno 1. i 3. a vi zaokruzite 1. i 2. dobijete 0 bodova, a ako zaokruzite samo 1. dobijete 50% bodova za to pitanje.
90 % pitanja je iz standarda, 10 % ili cak i manje iz etike. Sto se tice etike mahom su nabrajanja, sukob interesa i nezavisnost a iz standarda sve je prosarano, ukljucivsi i neka iskustva koja ste u praksi stekli. Otprilike za 40-50 % pitanja je vrlo jasno i nedvosmisleno sta treba odgovoriti (bar je moj utisak takav), a ostala treba dobro razmisliti. Ne ustrucavajte se da pitate ako vam nije jasno, moze da spase bod.
Npr, iako nisam konkretna pitanja i odgovore pamtio, jedno je bilo "Koje delove NE TREBA da sadrzi uvodni pasus Izvestaja revizora" (uprosceno)
- Nazive FI koji su predmet kontrole
- Adresat
- Naziv REVIZIJSKE firme
- Tacan period na koji se odnose svi FI koji cine sacinjenje Finansijske izvestaje
Tako da vidite da ima vise stvari gde treba biti pazljiv, ja sam prvobitno zaokruzio samo pod 3. ali nakon objasnjenja sam dodao i 2. jer je tumacenje da naslov pasusa nije deo pasusa. Opet diskutabilno, fonoloski jeste, dok bukvalno korespodentski nije.
Isto tako, pitanje koliko pasusa treba da sadrzi nemodifikovano misljenje, tacan odgovor 4, jer vise pasusa u delu odgovornost rukovodstva i odgovornost revizora se ne racunaju, mada je ovo lakse pitanje, odnosno moze se zakljuciti na osnovu standarda na sta se misli.
Malo sam oduzio ali cisto da steknete uvid sta vas ceka. Uglavnom, skripta koju sam pravio ne vredi, jer je zaokruzivanje pa se mnogo specificnije stvari traze, ali se ne mora uciti napamet. Dva puta pazljivog citanja standarda meni je bilo dovoljno, i mozete slobodno uz reviziju jos neki ispit u jednom roku izaci.

Pitanje za Petarmari - kako je bilo na poslovnom pravu, koja su definitivno pitanja i mozes li okaciti knjigu?
 
Da li je moguće polagati ispite za sticanje zvanja ovlašćeni revizor i ovlašćeni interni revizor bez radnog iskustva, odmah po završetku fakulteta? I ako je nemoguće bez radnog iskustva, kakva je vaša preporuka gde bi se najlakše moglo steći neophodno radno iskustvo u ovoj oblasti? Hvala unapred!
 
Da li je moguće polagati ispite za sticanje zvanja ovlašćeni revizor i ovlašćeni interni revizor bez radnog iskustva, odmah po završetku fakulteta? I ako je nemoguće bez radnog iskustva, kakva je vaša preporuka gde bi se najlakše moglo steći neophodno radno iskustvo u ovoj oblasti? Hvala unapred!

Radno iskustvo se dostavlja u vidu potvrde iz doticne firme u kojoj si radio i u njoj se eksplicitno navodi da si radio na poslovnima rukovodioca racunovodstva, knjigovodstva, finansijske sluzbe i sl. ili obavljao poslove interne/eksterne revizije. Dakle, ukoliko mozes takvu potvrdu da pribavis (tj. imas pouzdanu osobu koja ce da ti je napravi) onda mozes bez radnog iskustva. Ovo je nepopularna mera koju ti predlazem, ali jedini nacin da steknes uslov za polaganje ispita ukoliko nemas ni dan radnog staza a cije ti polaganje obezbedjuje dobijanje certifikata, a kada nakupis godine radnog staza podneses radnu knjizicu na uvid i dobijas i licencu. Ovde moras da vodis racuna da li ovakva radna mesta imaju sistematizaciju koja ukljucuje rad bez fakulteta, i ako imaju koja su to mesta i koja je strucna sprema. Nadam se da sam ti pomogla u resavanju dileme.
 
Je l ima zainteresovanih da razmenjujemo knjige? Meni fale 2 knjige iz finansijskog menadzmenta i kontrole (osnovna, preporucena literatura), za sve ostale ispite (osnovne i pratece knjige) knjige imam.
 
Poslednja izmena:
Ako sam ja dobro razumela imformacije sa ovog forume, uz svu neophodnu papirologiju za inicijalno prijavljivanje, treba nesto i da se plati. Na site-u KOR-a sam nasla da je cifra 800 eura, a da se ispit placa 30 eura. Te cifre su ovde nesto malo :think: uvecane. Moze li neko da mi napise tacne startne troskove. I naravno imam nedoumicu oko priznavanja prvog kruga ispita za nas koji nismo zavrsili drzavni ekonomski.
Hvala unapred
 
Zelite li da iskeniram svoj rad tih zadataka pa da prodiskutujemo resenja istih ovde na forumu? Ovo pitam iz razloga zato sto sam vec proradila deo, pa bi bilo pozeljno i da cujemo misljenje onih koji rade ili koji su vec prosli ovaj ispit.

Jejaecc!
Pozdrav! ne mogu da ti opisem koliko sam se obradovala kada sam videla da si pokrenula ovu temu.
molim te da mi posaljes private poruku kako bismo kontaktirale oko podele iskustva sa polaganjem ispita.
pozdrav
 
Drage kolege
imam jedno pitanje i nadam se da cete mi vi pomoci.
obzirom da jos samo dva dana traje prijava za julski rok
a da je julski rok za 20 dana, htedoh da pitam za pomoc onih koji su polozili?
Sta je lakse spremiti za malo vremena: poreze ili menadzment?
brinem se za poreze ne znam da li ce biti oni iz 2013 ili 2012?
a menadzment znam da je problem zbog toga sto istu poziciju racunaju na vise nacina.
Dajte pomozite znacilo bi mi da znam vase iskustvo?
takodje, koliko je vremena potrebno za revizijui? pozdrav
 
Jejaecc!
Pozdrav! ne mogu da ti opisem koliko sam se obradovala kada sam videla da si pokrenula ovu temu.
molim te da mi posaljes private poruku kako bismo kontaktirale oko podele iskustva sa polaganjem ispita.
pozdrav

Drago mi je da ti znaci ovaj forum, pokrenut je sa namerom da svima olaksa polaganje, koliko je to moguce - medjutim vidim da ljudi koji polazu u KOR-u nisu preterano zainteresovani da podele iskustva :S Trudim se da to promenim, i zato ti pisem javno na topic-u, jer ce mozda neka informmacija znaciti i ostalima kada budu prelistavali temu i dati im podrstrek da se ukljuce u javnu diskusiju a ne privatno da se dopisuju. Meni je jul 2013. vatreno krstenje sto se tice polaganja, mada sam odavno presla sve ispite (i ja se pitam sto nisam izlazila ranije). Ja sam sad prijavila PP i bilo bi lepo ako imas bilo kakvog iskustva sa ovim ispitom da podelis sa nama. Sto se tice zadataka iz FM mogu da skeniram svesku i da ti ih posaljem mail-om, samo mi reci jesi li zainteresovana i ostavi svoj mail. Poresko mi se ne cini teskim jer sam videla neke primere zadataka koji se plasiraju na polaganju, i uglavnom je to pracenje zakonskih odredbi, neoporezivih iznosa, stopa i sl. i cista racunica istih. Medjutim, meni je to mozda blisko jer sam takav ispit imala u SRRS, pa sam odatle vezbala zadatke.
Nadam se da ce jos neko od kolega da se ukljuci u diskusiju i ozivi temu, jer razmena informacija je znacajna svima nama i zato ne budimo sebicni i egoisti.
 
Draga, hvala ti što si mi se javila.
jako bi mi značila skripta ili sveska iz FM, to ću definitinvo prijaviti u decembru a sadad sam za jul prijavila poreze.
Na žalost, nemam iskustva ličnih sa porezima, samo to da kažu da ne pitaju samo zakone već i podzakonska akta. Koleginica mi je rekla da za poreze možda ima neku skriptu, ako mi je bude dala ja ću je sa vama podeliti. Pitanje za poreze: ako imaš prpimere pitanja za poreze molim te pošalji mi i to, sve bi mi značilo. Takođe, što se tiče podzakonski akata da li iko zna šta konkretno treba da se uči, daj bilo kakav savet.
Ja sam položila pravo i treba da shvatite da to ne zaslužuje ime ispit odgovorno tvrdim da ga svako ali svako moze naučiti za 7 dana ako radi ili 5 ako ne radi. ali da ne bude da preterujem, budite svesni da cete poloziti samo ako na postavljena pitanja odgovarate sto sire-... pisati pisati i pisati na ispitu!
moj mail je electra_nis@yahoo.com pa te molim da mi pošalješ šta možeš-
Pozdrav
 
sve pohvale za otvorenu temu, vidim da se iz dana u dan širi broj članova i pregleda, uključujući i moju malenkost.
što se mene tiče, prijavio sam sada za julski rok 'uloga i aktivnosti internog revizora u upravljanju i kontroli', za sticanje zvanja internog revizora (što se da naslutiti :) po metodologiji KOR-a.
Interesuje je da li je neko možda ovo polagao, ili spremao, i kako ispiti izgledaju ? spominju se neki eseji koji nose najviše bodova na testu... šta je to ?
literaturu osnovnu i dopunsku imam skoro svu, ako nekoga interesuju kopije, tu sam za svu pomoć. na prvi pogled obim literature nije mali, ali obzirom da imam još skoro mesec dana, mislim da je izvodljivo. da li neko ima iskustva sa ovim ispitom, mislim da bi i ostalima značilo ko je u mojoj koži :)
 
Da li je neko prisustvovao konsultacijama iz ispita Izvođenje interne revizije u junu mesecu? Čula sam da je materijal koji se dobija na konsultacijama ključan za polaganje ovog ispita, pa ako neko ima iskustva bilo bi lepo da podeli informacije sa nama :D
 
Evo i ja da dam mali doprinos sa verujem potpunim informacijama koje ja imam.

Sto se tice zvanja ovlasceni revizor, prilikom prijavljivanja mora se dostaviti sledeca dokumentacija:
- inicijalna prijava nalazi se na sajtu KOR-a na strani obrasci
- overena fotokopija diplome
- dokaz o radnom iskustvu (potvrda koja treba da sadrzi da ste radili 3god na poslovima eksterne ili interne revizije ili 3 godine kao rukovodilac racunovodstva. Ukoliko ta potvrda ne glasi ovako vratice vas da to ispravite. I ovo je maltene osnovna pretpostavka da pocnete da polazete ispite)
- uverenje MUP-a da niste kaznjavani za krivicna dela (ne uverenje SUD-a)
- fotokopija licne karte

Na obrascu inicijalne prijave postoji zahtev za oslobadjanje polaganja ispita koji popunite i uz svu gore pomenutu dokumentaciju treba da dodate uverenje o polozenim ispitima i plan i program studija po kome ste polagali. Dobio sam informaciju da se plan i program podnose iz razloga sto komisija koja razmatra zahteve za oslobadjanje, iz plana i programa jasno vidi sadrzaj ispita koji ste polagali na fakultetu i na osnovu toga uporedjuje da li se sadrzaj ispita poklapa sa sadrzajem ispita koji se polaze po programu Komore, bas iz razloga sto ima kandidata koji su pojedine ispite polagali pre 10, 15 i vise godina sto nije ni priblizno danasnjem sadrzaju ispita.

Kada se prijavljujete za polaganje, placa se 10eur za inicijalnu prijavu i 50eur za razmatranje zahteva za oslobadjanje ispita (10eur po ispitu). Cena po ispitu koji polazete je 100eur. Konsultacije pred ispitni rok su 3600 rsd.

Sto se tice zvanja ovlasceni interni revizor:
- inicijalna prijava
- overene fotokopija diplome
- fotokopija licne karte
- dokaz o radnom iskustvu (3 godine poslovi eksterne ili interne revizije ili 5 godina POSLOVI racunovodstva, ne mora da bude rukovodilac za razliku od zvanja eksterni revizor).
- 10eur je inicijalna prijava.

Ukoliko se prethodno stekne zvanje ovlasceni revizor umesto 4 ispita polazu se samo 2 za internog.

Na sajtu KOR-a imaju ispitna pitanja ali su mi rekli da su to samo okvirna ispitna pitanja koja mogu ali i ne moraju da se nadju na ispitu.
Svi ispiti se polazu pismeno i rade se 3 sata.

Bitna stvar koju su mi napomenuli a tice se zvanja ovlasceni revizor je ta sto nakon polozenih ispita kandidat dobija sertifikat i zvanje ovlasceni revizor. Ali da bi dobio licencu koja je neophodna za potpisivanje finansijskog izvestaja, u trenutku podnosenja zahteva za izdavanje licence, kandidat mora biti zaposlen u revizorskoj kuci najmanje 3 godine sto se dokazuje radnom knjizicom i ugovorom o radu.

Ko planira da krene u polaganje trebalo bi sto pre da se prijavi jer se ovih dana ocekuje usvajanje novog Zakona o reviziji, pa svi koji udju u proceduru polaganja pre donosenja novog zakona polagace po starom programu koji je dosta laksi kako sam cuo a sta ce biti po novom nisu sigurni ni u KOR-u.

Inace moram napomenuti da su zaposleni jako ljubazni, bar sto se mog iskustva tice, mislim da se zovu Mihajlo i Milan tako da ce vam pruziti sve potrebne informacije. Ja krecem s polaganjem u decembru tako da cemo se druziti na ovoj temi nadam se :)
 
jajaecc, veliki poz!!
pre neki mesec sam dobio zvanje ovlasceni racunovodja i sad planiram da polazem za ovl revizora.. imam skoro sve knjige iz saveza a vidim da imaju istih ispita u komori i savezu :). jesi li polozila pp?? bio bih ti zahvalan ako mozes da mi prosledis literaturu bilo sta, jos uvek se nisam odlucio sta cu da polazem.
 

Back
Top