Garancije za izvoz?

smilekv

Zainteresovan član
Poruka
133
Kakvu garanciju imaju firme koje izvoze u slucaju da kupac nece da plati robu?
Znam da je najlakse da robu vrati , ali ne zaboravite da firma koja izvozi snosi putne troskove a cifre za prevoz su velike.
 
To se ovako radi :
Prvo kupac tebi plati 50% unapred, pa onda ti uzmes da radis i pripremas isporuku; Onda kad je isporuka spremna, ti javis kupcu da plati ostatak. Tek kad potvrdis uplatu, onda mu kazes da moze da posalje svog speditera da preuzme robu. U ovom delu postoji varijacija: Ti mu sredis prevoz preko svog speditera, ali jopet placanje unapred.

A mozes da trazis placanje nekim od instrumenata za bezgotovinsko placanje - najcesce Letter of Credit. I to trazis da ti posalje "Irrevocable L/C", sto znaci da ne moze da ga ponisti. Ovo je komplikovanije i skuplje (bankarske provizije).

ZNACI SAMO SOLARNO 8)
 
Ne znam u koju zemlju izvozis robu i koja je kolicina u pitanju.Da bi se obezbedio,pošalji im profakturu.Kad izvrse uplatu posalji im robu.Ja tako praktikujem. Jedino poznatim kupcima sa dugogodisnjem poverenjem posaljem robu bez avansnog placanja.Ne moras ti da placas ni prevoz ni speditera.Npr. Hrvati nama naplacuju spediciju(izvozno car:) i transport.Posaljes im kamionskim prevozom na bazi pariteta EXW (mesto isporuke),tako da su oni u obavezi da plate prevoz.Ako imas manje robe i saljes avionski mozes im poslati na CC bazu,tako da oni moraju da plate prevoz u koliko hoce da preuzmu tovarni list i ocarine robu.Isplati ti se ako imas manju posiljku do 15 kg da je posaljes postom.Ona najmanje kosta.
 

Back
Top