Nešto o padobranstvu

gost 129086

Buduća legenda
Poruka
27.222
Kao mala bila sam u vojni helikopter koje je bilo nas, puno dece, podigao uvis i malo kružio. Bio mi je to neopsiv i poseban doživljaj. Otada me vuklo da budem padobranac ili pilot. Kao tinejdžerka želela sam da se učlanim u aero klub a otac me je sprečio, ako ne mogu da budem pilot a završila elektrotehniku za te instrumente i nije mi teško da čitam te instrumente ako uđem u avion ili odatle preko neta gledam sve komandne table znam šta je šta.

Iz Niša sam, nisam uspela da nađem neku agenciju ili povežem sa ljudima koji se bave panoramsko razgledanje ili preko instruktora da me drži dok skočim sa aviona.Nije me strah.Moj rođak je to doživeo te znam neke pojedinosti.Ponešto znam o padobranstvu i skakanju kao i upravljanje. Hoću da kažem, moram da to doživim, prosto me to vuče! Zna li neko ko od vas da me povežete sa ljudima u Nišu.
 
Baumgartner skače sa "ivice svemira"
Danas – pre 12 sati

MEKSIKO - Feliks Baumgartner i njegov tim pokušaće uspešno da realizuju skok sa "ivice svemira", tačnije visine od 36.576 metara. Istovremeno, austrijski ekstremni sportista pokušaće u okviru projekta "Red Bull Stratos" da obori čak četiri svetska rekorda: probijanje zvučnog zida slobodnim padom, najviši let balonom, najduži slobodni pad i najviša tačka sa koje je čovek skočio.
Stratos svemirska kapsula uspešno je prošla simulacioni test na velikoj visini, nakon što je bila oštećena u julu ove godine, posle finalnog probnog skoka, a mesto lansiranja je Rozvel u Novom Meksiku. Osim obaranja rekorda, svrha projekta je i prikupljanje informacija koje bi mogle da doprinesu daljim svemirskim istraživanjima, kao i spasavanju astronauta u kritičnim situacijama. Baumgartner je već izvodio brojne spektakulatne skokove sa svetski prepoznatljivih lokacija kao što je statua Isusa u Riu, Petronas kule u Kuala Lampuru i oblakoder Taipei 101. On je ujedno i prvi čovek koji je ikada preleteo slobodnim padom engleski kanal uz pomoć karbonskog krila. Skok za istoriju zakazan je za ponedeljak u 15 časova. Zbog zahtevnosti poduhvata, realizacija u velikoj meri zavisi od vremenskih uslova i postoji mogućnost da sve bude pomereno za utorak ili sredu.
 
Baumgartner skače sa "ivice svemira"

Danas – pre 12 sati

MEKSIKO - Feliks Baumgartner i njegov tim pokušaće uspešno da realizuju skok sa "ivice svemira", tačnije visine od 36.576 metara. Istovremeno, austrijski ekstremni sportista pokušaće u okviru projekta "Red Bull Stratos" da obori čak četiri svetska rekorda: probijanje zvučnog zida slobodnim padom, najviši let balonom, najduži slobodni pad i najviša tačka sa koje je čovek skočio.
Stratos svemirska kapsula uspešno je prošla simulacioni test na velikoj visini, nakon što je bila oštećena u julu ove godine, posle finalnog probnog skoka, a mesto lansiranja je Rozvel u Novom Meksiku. Osim obaranja rekorda, svrha projekta je i prikupljanje informacija koje bi mogle da doprinesu daljim svemirskim istraživanjima, kao i spasavanju astronauta u kritičnim situacijama. Baumgartner je već izvodio brojne spektakulatne skokove sa svetski prepoznatljivih lokacija kao što je statua Isusa u Riu, Petronas kule u Kuala Lampuru i oblakoder Taipei 101. On je ujedno i prvi čovek koji je ikada preleteo slobodnim padom engleski kanal uz pomoć karbonskog krila.
Skok za istoriju zakazan je za ponedeljak u 15 časova. Zbog zahtevnosti poduhvata, realizacija u velikoj meri zavisi od vremenskih uslova i postoji mogućnost da sve bude pomereno za utorak ili sredu.

Nadam se da Feliks Baumgartner ima neko srpsko poreklo jer Srbi su tamo gde su prvi. :D

Sve gore i gore što se može, mislim da on nosi skafander i kacigu, onaj pravcati astronautski, a sam projekat je po NASA u slučaju krize ili kapitulacije kako će astronaut preživeti...daleko bilo, pu pu...Sa ovom visinom od 36.576 metara do dodirne tačke zemlje koliko za minuta može da preleti i spusti?

Sutra ili ovih dana, nek mu je sa srećom, Proka, obaveštavaj šta je bilo. :D
 
http://www.24sata.rs/vesti/svet/ves...leto-skace-sa-ivice-svemira/print/33074.phtml

Skočio sa visine od 22 kilometra, na leto skače sa ivice svemira
Austrijanac Feliks Baumgartner, poznat i kao "Neustrašivi Feliks" sve je bliži ostvarenju ovogodišnjeg planiranog poduhvata - skoka sa ivice svemira, odnosno rekordne visine od oko 37 kilometara, koji bi trebalo da ostvari ovog leta. On je u okviru priprema helijumskim balonom juče poleteo iz Rozvela u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko i uspeo se do visine od oko 22 kilometara, odakle je izveo neustrašivi skok u specijalnom odelu.
Baumgartner je pre otvaranja padobrana u slobodnom padu proveo tri minuta i 43 sekunde i dostigao je brzinu od oko 580 kilometara na čas.

Ukupno vreme trajanja skoka iznosilo je osam minuta i osam sekundi. Uspon i njegov izlazak iz kapsule je protekao tačno po planu, saopštio je "Red Bull".

Triš Medejlen, portparolka Baumgartnerovog projekta, izjavila je da je ovaj prvi od dva njegova test-skoka protekao potpuno bezbedno.

- Pogled je neverovatan, mnogo bolji nego što sam mislio - naveo je Baumgartner u saopštenju posle skoka.

Vežba je bila namenjena proveri njegove kapsule, zaštitnog odela koja ga štiti od spoljnjeg pritiska, padobrana, kao i ostalih sistema. Celu operaciju nadgledala je mala Kontrola misije, napravljena po ugledu na onu koju ima NASA.



Nakon jučerašnjeg testa, Baumgartner je nezvanično postao tek treći čovek na svetu koji je izveo skok sa te visine i nakon slobodnog pada bezbedno sleteo padobranom, a prva je osoba koja je to učinila u poslednjih pola veka.

- Sada sam član veoma malog kluba ljudi - naveo je on.

Kada ovaj 43-godišnjak za par meseci izvede glavni poduhvat, trebalo bi da probije zvučnu barijeru, pošto bi kroz stratosferu trebalo da proleti supersoničnom brzinom.

Na visini do koje će se Baumgartner podići nema više nikakve atmosfere.

Ovaj austrijski ekstremni sportista i "Red Bull Stratos" tim pokušavaju da obore rekord američkog vojnog pilota Džoa Kitindžera (koji je sada "mentor" Baumgartneru), slobodan pad sa visine od 31.333 metra, koji je izveo 1960. godine.

Tim će pokušati i da obori rekorde - najviši skok padobranom, prvi čovek koji je probio zvučni zid tokom slobodnog pada i najduži slobodni pad (oko 5 minuta 30 sekundi).

U ceo projekat uključen fotograf iz Srbije
U ceo projekat uključen je i jedan Srbin, Beograđanin Predrag Vučković, oficijalni fotograf "Red Bull"-a. On je izabran da bude jedan od pet fotografa koji će svojim objektivom pratiti ceo projekat.


 
http://www.24sata.rs/vesti/svet/ves...leto-skace-sa-ivice-svemira/print/33074.phtml

Skočio sa visine od 22 kilometra, na leto skače sa ivice svemira

Austrijanac Feliks Baumgartner, poznat i kao "Neustrašivi Feliks" sve je bliži ostvarenju ovogodišnjeg planiranog poduhvata - skoka sa ivice svemira, odnosno rekordne visine od oko 37 kilometara, koji bi trebalo da ostvari ovog leta. On je u okviru priprema helijumskim balonom juče poleteo iz Rozvela u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko i uspeo se do visine od oko 22 kilometara, odakle je izveo neustrašivi skok u specijalnom odelu.
Baumgartner je pre otvaranja padobrana u slobodnom padu proveo tri minuta i 43 sekunde i dostigao je brzinu od oko 580 kilometara na čas.

Ukupno vreme trajanja skoka iznosilo je osam minuta i osam sekundi. Uspon i njegov izlazak iz kapsule je protekao tačno po planu, saopštio je "Red Bull".

Triš Medejlen, portparolka Baumgartnerovog projekta, izjavila je da je ovaj prvi od dva njegova test-skoka protekao potpuno bezbedno.

- Pogled je neverovatan, mnogo bolji nego što sam mislio - naveo je Baumgartner u saopštenju posle skoka.

Vežba je bila namenjena proveri njegove kapsule, zaštitnog odela koja ga štiti od spoljnjeg pritiska, padobrana, kao i ostalih sistema. Celu operaciju nadgledala je mala Kontrola misije, napravljena po ugledu na onu koju ima NASA.



Nakon jučerašnjeg testa, Baumgartner je nezvanično postao tek treći čovek na svetu koji je izveo skok sa te visine i nakon slobodnog pada bezbedno sleteo padobranom, a prva je osoba koja je to učinila u poslednjih pola veka.

- Sada sam član veoma malog kluba ljudi - naveo je on.

Kada ovaj 43-godišnjak za par meseci izvede glavni poduhvat, trebalo bi da probije zvučnu barijeru, pošto bi kroz stratosferu trebalo da proleti supersoničnom brzinom.

Na visini do koje će se Baumgartner podići nema više nikakve atmosfere.

Ovaj austrijski ekstremni sportista i "Red Bull Stratos" tim pokušavaju da obore rekord američkog vojnog pilota Džoa Kitindžera (koji je sada "mentor" Baumgartneru), slobodan pad sa visine od 31.333 metra, koji je izveo 1960. godine.

Tim će pokušati i da obori rekorde - najviši skok padobranom, prvi čovek koji je probio zvučni zid tokom slobodnog pada i najduži slobodni pad (oko 5 minuta 30 sekundi).

U ceo projekat uključen fotograf iz Srbije
U ceo projekat uključen je i jedan Srbin, Beograđanin Predrag Vučković, oficijalni fotograf "Red Bull"-a. On je izabran da bude jedan od pet fotografa koji će svojim objektivom pratiti ceo projekat.



Stara vest i trebalo bi da je u leto a sve se pomera do sad, da nije se malo uplašio...he he he...Ma ovaj čovek ima veću brzinu od uragana :eek:, alal mu! Je li nosi bocu kiseonika u skafanderu s obzirom na ovakvu brzinu? Za 5min i 30 sek? :pop: A meteorit ako ima težinu kao čovek, kada uđe u zemljinu atmosferu i kreće se ukoso koliko mu treba vremena do zemlje? :D

Eh, Džo Kitindžer je odustao od veće visine, mogao je još malo do 'ivice svemira' da mi je znati zašto, odavno bi ušao u legendu. :)
 
U ceo projekat uključen fotograf iz Srbije
U ceo projekat uključen je i jedan Srbin, Beograđanin Predrag Vučković, oficijalni fotograf "Red Bull"-a.
On je izabran da bude jedan od pet fotografa koji će svojim objektivom pratiti ceo projekat.


E blago nama, pa gde Srbi ne učestvuju? :D
 
isti covek :D

u pitanju je bio let iznad lamansa, skocio je iznad francuske a sleteo je u engleskoj :D

Felix-Baumgartner-Reuters-1.jpg
felixbaumgartnerRT.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top