kada bi voljena osoba u ovom trenutku bila sa vama sta bi ste joj rekli?

zokiboki

Početnik
Poruka
3
1d38482183.jpg
 
Херман
Хесе: БИТИ СРЕТАН
У животу не постоји никаква дужност

осим дужности: бити сретан.

Само смо зато на свету,

а са свим дужностима,

свим моралом

и свим заповедима

ретко чинимо једно другога сретним,

јер и себе тиме не чинимо сретнима.

Ако човек може бити добар,

може то само онда

када је сретан,

када у себи има склада

дакле када воли.

То је било учење,

једино учење на свету.

То је рекао Исус,

То је рекао Буда,

То је рекао Хегел.

За свакога је на овоме свету

једино важно

његово властито најунутарније,

његова душа,

његова способност да воли.

Ако је она у реду,

онда је свеједно

једе ли се просо или колачи,

носе ли се драгуљи или рите;

онда свет звучи заједно с душом,

онда је добро.
 

Znam ljubavi moja da ovo tvoje oci nece videti, ali ipak cu da ti pisem, ipak cu da sebi kazem ono sto na srcu lezi.

Mistik kaze da postoje tri ljubavi i ja ih sve u sebi i tebi vidim.

Prva ljubav je, ljubavi moja, ona fizicka. A, ti me ljubavi, privlacis snazno. Toliko da danima u toj slatkoj ceznji hodim i u njoj glavu gubim. Osjecam tvoje ruke na sebi, tebe u meni, i uvijek si pored mene, negdje u meni….pa i u nocima punim strasti, patnje i nesanice…. da,… zna i da boli…. ali ne zalim se…i bol mi je, ako je od tebe duso, slatka. No ta ljubav zapravo traje onoliko dugo koliko i ljepota tvog osmijeha, tvoje gipko tijelo za kojim toliko zudim….. Zapravo ja jos neznam sto me tebi vuce…..ta tvoja muskost koja se zrcali u svemu tvom… ili…ili….samo pogled tih tvojih plavetnih ociju, tvoje ruke koje zudim negdje na sebi…. ili ….tvoj osmjeh….ili….. ko zna sto. Sjecam se onog prvog dana kad te vidjeh i znam da vec tog trena te pozelih…. i tesko je to sad u jedno pismo zbit. No sve ovo o cemu ti pisem, ljubavi, to se zove samo sex. Lazu da je on prljav, grub, zivotinjski i ljudi nedostojan. Lazu te ljubavi, jer bez ove strasti je tijelo samo truplo sto truli…Ako ikoga pozelis, pozeli ljubavi moja njezno i strasno bez ikakvog stida i srama ….. upravo ovako kao sto sad ja zelim tebe. I nemoj da brines sto ce biti poslje i koliko ce da traje, to su brige vjecnosti, a ni zivot ni ljubav vjecnost ne poznaju.

Druga ljubav, ljubavi moja, dolazi iz srca. Mozda vec mislis kako je ova mnogo plemenitija od one prve, mozda se nadas u njoj naci kljuceve vjecnosti….ali rekoh ti ljubavi vjecnosti nema i svuda je samo smrt. Zbog toga je ova ljubav preopasna za igrace vjecnosti kao sto si ti….ova ljubav je za pjesnike i junake…..samo oni su spemni i dovoljno hrabri da se izgube u trenu. Ova ljubav, ljubavi moja, je slijepa, nestalna, varljiva i plaha. Ona danas voli svim zarom i cini da ne hodis zemljom nego letis rajem….sve zemaljsko oboji u tu neku rajsku tintu….pa i tebe ljubavi moja. Ta ljubav je slijepa ali prodre duboko u tebe i tamo nadje nesto sto oci vidjeti ne mogu i to voli svim zarom srca svog. Ali ta ljubav kako dodje s munjom, tako s gromom nestaje. I jos gore…..koliko je bila spremna da voli toliko sad moze da mrzi…I to mora da bude tako jer isto ono sto ti je dalo krila, ima moc i da ih uzme…. a tad padnes u sivilo i dosadu danasnjice … tad moras da mrzis….. ili ….odes korak dalje do one trece ljubavi…Ali jos ovo moras da znas. Iako nestalna, iako plaha ova ljubav jeste Ljubav…i pobrini se duso moja da,… kad drugi put zakuca na tvoja vrata, budes slobadan da joj se otvoris i da je primis… jer bez nje zivot, ljubavi moja, nema… ni boje ni mirisa.

E, ona treca ljubav, ljubavi moja, ona ti nije s ovog svijeta. Za nju moras dobro rasiriti krila i vinuti se do najvecih visina jer ona je kcer neba i prebiva samo tamo gdje tijela nema, a zove se i sloboda. Samo na njenim krilima ti si u isti mah i moj jedini ljubljeni i jedna od mojih hiljadu ljubavi. Jer voljeti samo tebe, ljubljeni moj, to znaci zamrznuti se u letu, oslijepiti za ljepotu, umrijeti i tamo gdje smrti nema. Ja zato letim dalje…. a ti si, ljubavi moja, tren koji je ostao sa svom svojom ljepotom tamo negdje iza …. negdje u predivnoj vjecnosti …..ali ako ikada budes htio poletjeti sa mnom, slobodan od svega, mene ces naci.
U hiljadu smrti koje primas jednu za drugom krije se vjecnost sa svojom igrom i zato duso moja leti …..uvijek leti….. od cvijeta do cvijeta i pij s jednakom strasti i gorki pelin i naljepsi nektar….i sto god te pogodi dal’ munja il’ grom …. nikad ne ostaj na jednom mjestu nego leti….leti….leti….
 

Back
Top