dugorocni krediti

miranda

Početnik
Poruka
28
Mozda ima neki ekonomista na forumu. :)
Da li znate kako se otplacuje dugorocni kredit npr. od 50000E sa kamatom od 7% i ucescem od 10% na 20god.
Kolika bi tu trebala da je rata?
(Osecam se kao da sam postavila zadatak iz matematike :oops: )
Ono sto mi nije jasno je obracunavanje kamate. Da li se obracuna na ceo iznos pa se i ona podeli kroz tih 20 god. ili nekako drugacije?? :roll:
 
TOMAX:
:shock: 50.000,00 evrića :shock:

Ma to sam lupila sumu, mada kako stoje cene stanova u Bgu bice potrebno i vise. Nego stvarno mi nije jasan nacin proracuna. Koga god sam pitala niko ne zna, pa reko da priupitam i ovde.
Inace sam podstanar (muz, beba i ja) pa pokusavamo kao i vecina mladih ljudi :roll: da smislimo kako do stana.
 
Ja sam čuo za nešto u šta ne mogu da poverujem...
kao navodno država pomaže nezaposlenima... 20.000,00 evra... mislim... a uslovi su straobalni!
Treba da prijaviš radnike u svojoj novopečenoj firmi... cccc... :lol: :lol: :lol:
koje su to budale... :lol: ... pa niko normalan ne prijavljuje radnike... :lol: :lol: :lol:
 
miranda:
TOMAX:
:shock: 50.000,00 evrića :shock:

Ma to sam lupila sumu, mada kako stoje cene stanova u Bgu bice potrebno i vise. Nego stvarno mi nije jasan nacin proracuna. Koga god sam pitala niko ne zna, pa reko da priupitam i ovde.
Inace sam podstanar (muz, beba i ja) pa pokusavamo kao i vecina mladih ljudi :roll: da smislimo kako do stana.

Eh...da dobijes 50.000 vec moras da imas bar tri kuce... :) Salim se,ali uvijek traze hipoteku za tako velike iznose...A proracun...mislim da obracunaju kamatu na ukupan iznos i podijele sa brojem mjeseci...,bas cu da provjerim ovo... :roll:
 
Kamata se obračunava na godišnjem nivou znači prve godine ste dužni 50.000 sedam posto se dodaje na to pa je to 50.000+3.500=53.500
Sledeće godine kamata se obračunava na iznos:
53.500-12*R (R je rata), uglavnom zadnje godine ste dužni još samo 12*R, na osnovu ovoga se može doći do rate, osim ovoga imate i oko 1% za obradu kredita,treba hipoteka itd.
 
intra:
Kamata se obračunava na godišnjem nivou znači prve godine ste dužni 50.000 sedam posto se dodaje na to pa je to 50.000+3.500=53.500
Sledeće godine kamata se obračunava na iznos:
53.500-12*R (R je rata), uglavnom zadnje godine ste dužni još samo 12*R, na osnovu ovoga se može doći do rate, osim ovoga imate i oko 1% za obradu kredita,treba hipoteka itd.

Na to dodas deviznu klauzolu........samim tim kvartalno se obracunavaju kursne razlike.......pa zatim imas......ma mrzi me da pisem...........uzmi bilo koji pamflet ino banke i reci ce ti se samo.........poz
 
pa, u principu najbolje je da izvedete ovako -
podignete dva kredita. jedan kod drzave za mlade bracne parove koji ima beznacajnu kamatu 1%. taj kredit je zapravo ucesce od 20% ili 10%, ne znam, koje dajete banci da vam odobri kredit po povoljnoj kamati. u ovom slucaju dakle, drzava bi dala 10 000 e, vi bi to dali banci a banka vama 50 000e gde bi rata bila dosta manja.
dalje, stan koji kupite mozete staviti pod hipoteku ako je odmah useljiv.
da bi vam banka odobrila kredit bitno je da je da je vrednost hipoteke bar 20% veca od vrednosti kredita, a zbog ucesca koji ste dali, mislim da je to izvodljivo.
dalje bitno je da je zgrada uknjizena u katesteru i da su papiri vlasnistva stana legalni.
pogotovu budite oprezni kad je rec o potkrovlju nadogradnje gde se neretko zadnji pod krovom ostavinski prostori modifikuju u samostalne stanove i onda prodaju iako je to nelegalno jer nemaju upotrebnu dozvolu. to kod banke ne moze proci.
najbolje je uzeti nesto na zadnjem spratu a da je iznad taj ostavinski prostor koji noramalno ide dzabe pa se vremenom moze probusiti ploca i napraviti duplex stan a po ceni jednog.
veliki problem je pdv, koji je za nove stanove ciji materijal za izgradnju nije proknjizen do 31.12.04. celih 18% od cene koja stoji u kupoprodajnom ugovoru. i to placa kupac drzavi. ovo je zaista mucki udarac dinkica na jadne podstanare koji bi da kupe nesto svoje, a toliko je pricao da ce sve uciniti da podstakne situaciju da ljudi umesto kirije otplacuju svoje stanove.
ako kupite neki stariji stan, onda je pdv 5%.
ostaju vam jos neki sitniji troskovi prema banci.
moja preporuka - rajfajzen banka. gde se mozes informisati ozbiljnije.
 
Razmislite dobro pre nego što uzmete bilo koji dugoročni kredit.
Imajte na umu da živite u jednoj beznadežnoj državi.
Posledice mogu biti katastrofalne po vašu porodicu.
Sve najlepše! :)
 
Samo da se zahvalim na odgovorima. Ono objasnjenje obracuna na godisnjem nivou je otprilike ono sto me zanima a hvala na informacijama random...
Naravno da cemo dobro da razmislimo pre nego sto uletimo u neke dugove, ali nesto moramo da preduzmemo. Mozda sacekamo da banke postanu konkurentnije jedna drugoj pa ponude neke bolje uslove. Ovaj kredit na ucesce nas je i pokrenuo da razmisljamo malo u tom pravcu.
Inace me zaboli dusa :cry: kad svaki mesec damo gazdi kiriju koja nije ni malo naivna a mogla bi biti rata naseg stana.

Pozdrav svima
 

Back
Top