ISUS - kopija paganskih bogova sunca

hogarius

Elita
Poruka
15.124
ZEITGEIST – film koji pobija hriscanstvo
Ponudicu vam samo par sekvenci iz filma ZEITGEIST, koje recito govore odakle potice prica o Isusu, sinu bozjem. Znam, mnogi ce ovo poricati, jer nemaju drugo objasnjenje, a mnogi ce se itekako iznervirati i razbesneti.
Zeitgeist je film koji najbolje pobija kršćanstvo. Sumerski spisi govore o Edinu, a Biblija o Edenskom vrtu. Semiramidin sin Tamuz razapet je i uskrsnuo treći dan. Kada su mu učenici odvaljali stijenu s groba, Tamuzova tijela tamo više nije bilo. Čini mi se nešto poznato, gdje sam to već čuo :misli: ?


Sunce. Daleko u prošlost i do 10 000 godina p.n.d. postoji obilje rezbarija i crteža koji odražavaju ljudsko poštivanje i obožavanje Sunca. I nije teško razumjeti zašto - jer bi se svakoga jutra Sunce uzdiglo, donoseći svjetlo, toplinu i sigurnost, spašavajući čovjeka od sljepila i hladnoće noći ispunjene grabežljivcima. Kulture su shvaćale da bez njega urod ne bi sazrio i život na planetu ne bi bio moguć. Ove činjenice čine Sunce najvećim predmetom obožavanja svih vremena.


Sunce Božje, Svjetlo svijeta, Spasitelj čovječanstva... Jednako tako, sazviježđa su predstavljala mjesta kojima je Božje sunce putovalo i identificirana su imenima koja su obično predstavljala elemente prirode toga perioda. Npr. vodenjak, nositelj vode - koji nosi proljetne kiše.


Horus. On je egipatski sunčani bog o kojem priča nadnjeva 3 000 godina p.n.d. On je personificirano sunce i njegov život je serija alegorijskih mitova o kretanju sunca po nebu. Iz drevnih egipatskih hijeroglifa znamo mnogo o ovom solarnom Mesiji. Primjerice, Horus kao Sunce, odnosno Svjetlo, imao je neprijatelja zvanog Setom. Set je bio personifikacija tame ili noći i gledano kroz metaforu svakoga bi jutra Horus pobijedio Seta, dok bi svako predvečerje Set uzvratio udarac poslavši Horusa u podzemni svijet. Valja znati da je Tama protiv Svjetla i Dobro protiv Zla jedna od najvećih i najstarijih mitoloških dualnosti koje poznajemo. A na mnogo razina izražena je i dan danas. Općenito govoreći, Horusova priča je sljedeća: 25. prosinca rodila ga je djevica Izida; njegovo rođenje pratila je zvijezda na istoku koju su pratila tri kralja kako bi pronašli i poklonili se novorođenom Spasitelju; kao 12-godišnjak Horus je bio čudo od djeteta - učitelj; kao 30-godišnjaka krstio ga je Anap Krstitelj i tako je započeo svoju misiju; imao je 12 učenika s kojima je okolo putovao izvodeći čuda poput čudesnoga liječenja bolesnih i hoda po vodi; znali su ga pod mnogo imena - Istina, Svjetlo, Božji pomazani sin, Dobri pastir, Jaganjac Božji i slično; nakon što ga je izdao Tajfon razapeli su ga na križ, pokopali na tri dana da bi zatim uskrsnuo.


Doima se da su ovi Horusovi atributi, bili oni izvorni ili ne, rašireni u mnogo kultura svijeta jer ih ima i mnogo drugih mitskih bogova. Atis iz Grčke, 1 200 godina p.n.d. - iz Frigije je, 25. prosinca rodila ga je djevica Nana; razapet, umro i pokopan, treći dan uskrsnuo. Krišna iz Indije, 900 godina p.n.d. - djevica Duvaki, zvijezda na istoku, čuda s učenicima, uskrsnuće... Dioniz iz Grčke, 500 godina p.n.d. - rođen od djevice 25. prosinca, čuda poput pretvaranja vode u vino; Kralj kraljeva, Božji jedini sin, Alfa i Omega; uskrsnuo... Mitra iz Perzije, 1 200 godina p.n.d. - rođen od djevice 25. prosinca, imao 12 učenika, izvodio čuda, pokopan, tri dana kasnije uskrsnuo... Zvali su ga Istinom, Svjetlom i sl. Sveti dan za štivanje Mitre bejaše nedjelja.


Nebrojeni drugi bogovi imaju ovakvu priču. Zašto? Da bi doznali odgovor pogledajmo najrecentnijega među sunčanim mesijama. Isus - rođen od djevice Marije 25. prosinca u Betlehemu, zvijezda na istoku, učitelj u dobi od 12 godina, krstio ga Ivan Krstitelj u dobi od 30, 12 učenika koji bijahu svjedoci njegovih čuda; Kralj kraljeva, Sin Božji, Svjetlo svijeta, Alfa i Omega, Jaganjac Božji i sl. Juda ga je izdao i prodao za 30 srebrnjaka, razapet je, umro, pokopan i treći dan uskrsnuo. Sekvenca rođenja u potpunosti je astrološkoga podrijetla. Zvijezda na istoku je Sirius, najsvijetlija zvijezda na nebu koja se 24. prosinca poravnava s trima najsvijetlijim nebeskim zvijezdama u Orionovom pojasu. I danas se tri zvijezde zovu kao u drevnim vremenima - Tri kralja. Zvijezda i Tri kralja se upućuju na mjesto izlaska Sunca 25. prosinca. Tri kralja prate zvijezdu. Djevica Marija je sazviježđe Virgo (Djevica). Simbol za Virgo je izmijenjeno slovo M. Zato imena Marije i ostalih majki djevica poput Adonisove Mire ili Budine Maje počinju na M. Sazviježđe Virgo također se zove Kućom kruha i predstavlja se djevicom koja drži vlat žita. Ova Kuća kruha predstavlja kolovoz i rujan - vrijeme žetve. Doslovni prijevod riječi Betlehem na hrvatski išao bi: Kuća kruha. Betlehem je dakle referenca na zviježđe Virgo - mjesto na nebu, a ne na zemlji.

Toliko, za sada.
:bye::kpozdrav:



 
Duso, nemoj da se brecas, sacuvaj zivce. Ja sam predvideo da ce neki od vas izgubiti razum kad procitaju Temu. To mi nije namera, vec da se sagleda naucno tumacenje oplodnje, radjanja, delanja i smrti najveceg i najglavnijeg bozanstva hriscanske religije. Ni manje ni vise od toga. :hvala:
 
Vaauuu... čovek ladno, nakon par godina, provalio da postoji dokumentarac pod imenom ZEITGEIST!:mrgreen:

P.S. Postoji i drugi deo. Obavezno da pogledaš kako bi se još bolje duhovno i naučno obrazovao.
A tek da vidiš šta sve ima o raznoraznim belosvetskim kurajberima, zaverama, masonima, moronima,..., leeeleee boškeee.
 
Pazi, Zeitgeist je katastrofalno loš i neobično zavodljiv film. Prvi segment (o religiji) je loš i pun netačnih informacija, izmišljenih paralela i čega sve ne... drugi segment je gori, a treći je dno dna.

Mrzi me da pišem, ali pročitaj ovu solidnu analizu filma, barem prvog dela:

http://conspiracies.skepticproject.com/articles/zeitgeist/part-one/
Imajuci u vidu da nisi izneo ni jedan jedini argument, smatram da si zlonamerno omalovazio navedeni film. Navedi i argumentovano dokazi samo jednu neistinu iznetu u temi.
Kakav je to izgovor "mrzi me da pisem". Pa zasto se onda javljas sa pisanjem?
 
Zeitgeist je New Age propaganda izašla iz kuhinje novog svetskog poretka.
Kao dopadljivi su, provalili su bankare (mada su ih neki drugi već odavno provalili), a sa druge strane napadaju hrišćanstvo.
Jadan pokušaj navlake za naivne.

Ovde imaš naivnih i sujetnih koliko ti volja! To je ujedno i najplodnije tlo za setvu ovakvih sranj.ca jer se veoma lako primaju kod ovih prethodno navedenih.
 
Vaauuu... čovek ladno, nakon par godina, provalio da postoji dokumentarac pod imenom ZEITGEIST!:mrgreen: P.S. Postoji i drugi deo. Obavezno da pogledaš kako bi se još bolje duhovno i naučno obrazovao. A tek da vidiš šta sve ima o raznoraznim belosvetskim kurajberima, zaverama, masonima, moronima,..., leeeleee boškeee.
Ne jedi se, pile umiljato. Zar je vazno kada sam provalio da postoji dokumentarac pod tim i tim imenom. Da li to umanjuje istinitost tog dokumentarca, ili ti ne znas za bolji kontraargument. Zasto mislis da ti nisi jedan od belosvetskih kurajbera, ucesnik mnogobrojnih misticnih i tajnih organizacija, itd. Tebe, izgleda, jos uvek muce teorije zavera, pa u svemu sto nije balknsko vidis zestoku opasnost po tvoje versko ubedjenje.

Uzgred, odkude si ti, kad tako lepo leeeeleeeces?
Au Hogariuse,sad si me iznenadio.Mislio sam da drugačije razmišljaš. Zeitgest?Pa to je odavno sažvakana priča...
icon_biggrin.gif
Zar i ti sine brute. Neobicno snazan kontraargument! Stvarno si me dotukao. Uzasnut sam samim sobom. Toliko sam se naslusao, tj. nacitao mudrih stvari da se osecam sicusan pred intelektualnim gromadama.
 
Poslednja izmena:
Ne jedi se, pile umiljato. Zar je vazno kada sam provalio da postoji dokumentarac pod tim i tim imenom. Da li to umanjuje istinitost tog dokumentarca, ili ti ne znas za bolji kontraargument. Zasto mislis da ti nisi jedan od belosvetskih kurajbera, ucesnik od mnogobrojnih misticnih i tajnih organizacija, itd. Tebe, izgleda, jos uvek muce teorije zavera, pa u svemu sto nije balknsko vidis zestoku opasnost po tvoje versko ubedjenje.

Uzgred, odkude si ti, kad tako lepo leeeeleeeces?

Aj Hogi,nadji biblijski citat koji kaže Isus rodjen 25.decembra da bi potkrepio te tvrdnje iz dokumentarca :D
 
Ovde imaš naivnih i sujetnih koliko ti volja! To je ujedno i najplodnije tlo za setvu ovakvih sranj.ca jer se veoma lako primaju kod ovih prethodno navedenih.
U psihologiji je znano da ljudi ocenju druge polazeci od svojih karakteristicnih obelezja, pa se to, verujem, u mnogome odnosi i na tvoj prenaglasen EGO. Uostalom, ko je tebe pitao kakvih ovde ima ljudi i na kojoj osnovi si ti pozvan da druge ocenujes. Jedva znas da obrises du-pe, a delis lekcije. Umes li ti nesto pametno da napises a ne da lupetas i vredjas bolje i pametnije od sebe.
 
Znam.
Al nemaš toga u Bibliji,stoga te paralele ne važe :D
Ako ne vaze zasto slavis Bozic, zato 25. decembra, odnosno 7. januara po starom kalendaru zatucane pravoslavne crkve, veselo uzvikujes Hristos se rodi, Vaistinu se rodi. Koga di zavlacis mene, sebe, tvoju crkvu. Pitaj svog mesnog popa kada ti se rodio taj tvoj spasilac.
U velikoj ste muci kad ovako morate da lagite .. zadnji je cas vidim kako vam se zuri da obmanete ljude
mv.gif
I ja im govorim da obmanjuju ljude i otimaju im ono malo sirotinje.

zetgeists je smesan u prvom delu napada bibliju ali kao ona daje astronomske podatke a u trecem su isplagijali pricu iz otkrivenja.....tragikomedija od teorije zavere..a jos veca oni koji se primaju....
Ocigledno da nista nisi razumeo. Zato i ovako lomatas bez veze. Imas li ista konkretno da kazes, da pobijes i jedan podatak koji sam naveo u temi.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zeitgeist daje polu tačne informacije. Daje nekoliko tačnih i onda obilje izmišljenih navoda kako bi vest učinio značajnijom. A naravno da su paganske religije imale uticaj na hrišćanstvo ali ne tako plastično kako to ovaj dokumentarac pokazuje.

Horusova priča je sljedeća: 25. prosinca rodila ga je djevica Izida; njegovo rođenje pratila je zvijezda na istoku koju su pratila tri kralja kako bi pronašli i poklonili se novorođenom Spasitelju; kao 12-godišnjak Horus je bio čudo od djeteta - učitelj; kao 30-godišnjaka krstio ga je Anap Krstitelj i tako je započeo svoju misiju; imao je 12 učenika s kojima je okolo putovao izvodeći čuda poput čudesnoga liječenja bolesnih i hoda po vodi; znali su ga pod mnogo imena - Istina, Svjetlo, Božji pomazani sin, Dobri pastir, Jaganjac Božji i slično; nakon što ga je izdao Tajfon razapeli su ga na križ, pokopali na tri dana da bi zatim uskrsnuo.
Prvo u starom egipatskom kalendaru su postojala tri godišnja doba a Horusovo rođenje bi odgovaralo nekom avgustu.
Horus je začet seksualnim odnosom Izide i Ozirisa. Nema tri mudraca niti zvezde sa istoka u mitu o rođenju Horusa.
Imao cetiri ucenika. Hapi, Kebehsenuf, Imset i Duamutef. Niko ga nije krstio niti izdao i nikada nije umirao. Znan je
Hor-nedj-atef sto znac ''Horus, spasioc svog oca'', ''Onaj koji okružuje dve zemlje(gospodar dveju zemalja, gornji i donji Egipat)'' , ''Horus ujedinitelj(takođe se misli na ujedinjenje G. i D. Egipta, pogledati Narmerovu paletu ) "Čuvar Istocne granice",Hor-akheti "Horus Horizonta" ,"Horus osvetnik". Nikakva jagnjad i slično.

Isto je i sa drugim navedenim božanstvima, a više o tome ovde:
http://conspiracies.skepticproject.com/articles/zeitgeist/
Konkretno: http://conspiracies.skepticproject.com/articles/zeitgeist/part-one/
 

Back
Top