hemijski fakultet

volfram

Početnik
Poruka
45
Ako ima neko studira na hemijskom fakultetu,ako mu nije tesko,neka napise koju recenicu o toj ustanovi jer za koji mesec i ja cu ,nadam se,postati student.Zanima me procedura oko prijavljivanja,prijemnog i upisa,posebno me interesuju datumi za navedeno,te koliko je fakultet tezak,zahtevan i kakva je perspektiva onih koji zavrse
 
Sto se tice informacija oko upisa i slicnih gluposti, najbolje je da kupis informator (tu imas i zadatke sa prijemnih) ili da redovno posecujes www.chem.bg.ac.yu i cekas da nakace obavestenje o terminima.

Da krenem od pocetka. Prijemni nije lak(tezi je od prijemnih iz hemije na svim ostalim fakultetima), ali da bi upisao, treba ti samo 51 poen u junskom roku, pa nemoj preterano da se brines. Uzgred, za prijemni ti iz cetvrte godine (gimnazije) trebaju samo najosnovnije stvari.
Fakultet nije tezak (ne treba da budes suvi genije da bi bio dobar student), ali je vrlo zahtevan i naporan. Puno je predavanja, vezbi, kolokvijuma, pa se cesto po ceo dan od jutra do mraka provodi na fakultetu. Izuzetno je vazno da se pohadjaju sve vezbe i sva predavanja i da se od prvog dana redovno uci. To je mesto na kome se mnogi spotaknu. Preskacu predavanja i pocnu da uce od januara, pa cesto obnavljaju prvu godinu. Dakle uz redovan rad nema nikakvih problema. Pomaze dobro predznanje iz srednje skole, mada ne znaci da ne moze da se nadoknadi nesto sto je propusteno. Obrati paznju na fiziku i matematiku u prvoj godinu jer se tu mnogi saplicu i obavezno redovno izlazi na sve kolokvijume (i polozi ih)!

Organizacija nije sjajna, ali nije ni ocajna, podnosljivo je, narocito u prvoj godini kad nas svi kao maze, paze i brinu o nama. :) Moje dosadasnje iskustvo sa profesorima i asistentima je izuzetno. Veliki broj njih su sjajni u svojim oblastima i voljni da pomognu. Ima izuzetaka, ali nista strasno. Fakultet je priznat u svetu i mnogi nasi profesori aktivno saradjuju sa svojim kolegama sa ostatka zemaljske kugle. Od sledece godine ce biti promena kao i na svim ostalim fakultetima zbog novog zakona koji ovih dana treba da se usvoji. Najbolji deo je druzenje. Posto smo po ceo dan zajedno na fakultetu izuzetno se zblizimo, a ljudi su zaista dobri. Malo nas ima, grupe su velicine odeljenja, pa taj deo dosta podseca na srednju skolu.

Jos samo nesto. Na hemijskom fakultetu se izucava hemija kao nauka i s toga se ne moze govoriti da su tehnologija ili farmacija ili nesto drugo bolji od njega jer to nije isto. Na hemiji se ljudi uglavnom bave osnovnim istrazivanjima koja se dalje koriste u primenjenim naukama.

Za perspektivu cu ti reci kad zavrsim (valjda je fino, nema mnogo hemicara na birou). :)

Zelim ti mnogo srece i na prijemnom i kasnije na studijama!
 

Back
Top