Cedica Jovanovic

gost 224104

Elita
Poruka
20.630
NEVESINjE - Sramota i tuga je to što govori Čeda Jovanović o Republici Srpskoj. Kao dijete sam ga još znala. Sinko moj, ja sam ovdje cijeli svoj život provela, ali nikada nisam čula da neko naš tako govori za zemlju odakle su mu korijeni.
Ovako govori Mileva Mršić, koja već više od sedam decenija živi u selu Draksenić kod Kozarske Dubice. I majka Čedomira Jovanovića se zove Mileva, a djevojački preziva Mršić.

U Mršićima u Dubici juče nevjerica i tuga zbog izjava o RS, čovjeka čiji su korijeni iz njihove porodice.

- Čedina majka Mileva je naša, iz sela Gunjevci. Odselila je prije nekoliko godina iz RS za Beograd. Poznavala sam je i znam da se s njime ne bi složila. Iako ga je rodila, pa gdje će se s ti­m složiti - priča starica Mileva.

Kako kaže, poslije emisije u kojoj su gostovali Čedomir Jovanović i predsjednik RS Milorad Dodik, svi mještani potkozarskog kraja su Čedu psovali, nisu mogli da shvate kako je mogao da RS nazove genocidnom.

- Znali smo Čedu još dok je bio mali... Dolazio je često ovdje, jer je osim majke, ovdje imao i tetku i ujaka. Tetka mu je davno umrla, a ujak prije pola godine, kada sam ga posljednji put i vidjela ovdje. Svi smo ogorčeni. Ne znamo šta mu je trebalo da tako govori - kaže starica Mileva.

Sličnog mišljenja je i Mirko Mršić iz sela Jošik, koji je ekipi "Glasa Srpske" da je Jovanovićeva izjava da je Srpska genocidna uvreda za cijeli srpski rod, a i njegovu porodicu.

- Sramota Čedo! Samo to ti mogu reći - rekao je Mirko Mršić.

Ekipa "Glasa Srpske" juče je lutala selima oko Dubice više od tri sata u pokušaju da čuje mišljenje Čedinih rođaka sa majčine strane. Mještani sela Gunjevci u kojem je odrasla Čedina majka Mileva su kao i Mršići tužni i ljuti.

Dragica i Dragutin Mataruga kažu da su gledali duel na televiziji i da su još u šoku.

- Sramota je kako neko tako može da pljuje po svome narodu - kaže Dragica.

Dragutin dodaje da je Čedinu majku Milevu poznavao cijeli svoj život i da ne može da vjeruje u ono što je čuo od njenog sina.

- Skoro čitav život sam poznavao njegovu majku koja je dobra žena i ne mogu da vjerujem da njen sin može tako da priča. Strašno je što tako pljuje po svojim korijenima i svom narodu. Da li ikada ima u planu da dođe da obiđe grob svoga djeda i kako će samo moći u oči da nas gleda - kaže Dragutin.

U Gunjevcima se pitaju da li je Čeda dok je govorio i jednog časa pomislio na Srbe koje su ubijali oni koje je on juče na TV duelu branio i zbog kojih je RS nazvao "genocidnom".

- Ponaša se kao da se stidi i svog naroda i svoje vjere. Stidimo se i mi danas njega, stidimo se što smo ga poznavali - kažu ogorčeni Gunjevčani.

Nevesinje

Nije samo majka Čedomira Jovanovića iz Republike Srpske. Iz Republike Srpske je i njegova supruga, rođena i odrasla u Nevesinju. Njen otac, Čedin tast, Mijat Savić u Nevesinju je bio ljekar od 1978. do 1982. godine, od 1982. do početka rata bio je ljekar u Mostaru, a od 1992. do 1994. radio je u Ratnoj bolnici u Nevesinju.

O doktoru Mijatu Saviću, kako piše Glas Srpske, njegovi sugrađani imaju samo riječi hvale. Direktor Opšte bolnice Nevesinje doktor Boro Vasiljević kaže da je riječ o izuzetnom profesionalcu, doktoru i kolegi koji se poželjeti može.

- Zajedno smo u bolnici u Nevesinju za vrijeme rata dijelili dobro i zlo. Ništa mu nije bilo teško, i svima nam je ostao u najljepšem sjećanju - kaže doktor Vasiljević.

Upitan da prokomentariše nastup Čedomira Jovanovića i njegove tvrdnje o genocidnosti RS Vasiljević kaže da to ne može ni komentarisati.

Bilećanin Rajko Koprivica bio je ranjen za vrijeme Mitrovdanske ofanzive u Nevesinju, a jedan od doktora koji mu se prvi našao pri ruci bio je upravo doktor Savić.

- Tih dana je bilo pakleno, ranjenike su donosili bukvalno iz minuta u minut. Teži su naravno imali prioritet. Ja sam zbrinut bukvalno u hodu. Svaki doktor koji me je kasnije pregledao rekao je da je najbolji posao uradio doktor Savić. Nisam ni stigao da ga upoznam ali evo i ovako mu zahvaljujem za sve što je uradio za nas borce. Samo onaj ko je doživio i preživio rat zna kakva je to sreća imati jednog stručnjaka koji živote spasava. A to je doktor Savić - kaže Koprivica.

Upitan šta misli o izjavama Savićevog zeta o "genocidnoj RS", kaže:

- Kod nas se u Hercegovini kaže, nije šta ti kaže, nego ko ti kaže. Znamo mi dobro ko je Čeda Jovanović, i sve njegove repove koje ima, na žalost, hercegovački je zet, e to je tuga.

Od bliže rodbine Savića u Nevesinju danas ne živi niko. Mijatov rođeni brat umro je prije rata. Tu je danas samo sestra Mijatove supruge, Čedine taste, koja je takođe ljekar u nevesinjskoj bolnici. O istupima Jovanovića o "genocidnoj" RS nije htjela da se izjašnjava.



izvor: nezavisne
 

Back
Top