Vera bez crkve

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?
 
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?
Mozes da verujes da ce sutra pasti kisa, i zbog toga ne moras da ides u crkvu.
Postoji nesto, a mi ne znamo za to sto postoji i to sto ne postoji je odlucujuce za nase postojanje....na tom shvatanju ima novi svemir da nastane:super:
probaj sa tom pricom da se upises u verski registar
U kojoj to drzavi je agnosticizm jednak sa drugim religijama ?
Odlicna tema, stavice u lepljive teme:klap:
 
sta bre ne moze ! u mom kraju neki vlasi resili da onusju svoju veru i skupili se oni i bilo sve ok jedno vreme dok nisu resili da saberu pare i ozidaju neku njinu crkvu ... taman sve sredili i otvorili nije proslo 2 dana
ona se zapalila i izgorela do temelja ... mora da je bila neka bozja gnev ili sta ja znam nisam iz te price
 
e sad kad si tu clanarina ne kosta nista osim ako te obidje neki kolega ateista tad se placa 20 evra + benzin
sve zavisi kad kom kolegi trebaju pare pa ce tako i da te obidje ... najbolje bi bilo da uvek imas pare kod kuce nikad se nezna
 
Mozes da verujes da ce sutra pasti kisa, i zbog toga ne moras da ides u crkvu.
Postoji nesto, a mi ne znamo za to sto postoji i to sto ne postoji je odlucujuce za nase postojanje....na tom shvatanju ima novi svemir da nastane:super:
probaj sa tom pricom da se upises u verski registar
U kojoj to drzavi je agnosticizm jednak sa drugim religijama ?
Odlicna tema, stavice u lepljive teme:klap:

Nešto si se ispucala pa ti sarkazam ubledeo i anemićan...:mrgreen:
Možda veštaka pluća na pluća?:hahaha:
Ili treba i masaža srca?:rotf:
Znaš ono-otvori se sestro-treba ti radimo na otvorenom srcu...:hahaha1:
(Sad stvarno moram-nemaju kafe u kampu...)
 
Ne kapiram sto bi bio problem verovati i pojmiti boga na neki svoj nacin a ne ici u crkvu. Propovedi, donacije, popovi u skupim kolima, vernici koji ni "Oce nas" ne znaju, nije nesto sto je neophodno da bi neko bio vernik.

"Nikada nisam živeo bez vere i ne bih ni dana bez nje mogao, ali sam ceo svoj život mogao bez crkve."
 
Ne kapiram sto bi bio problem verovati i pojmiti boga na neki svoj nacin a ne ici u crkvu. Propovedi, donacije, popovi u skupim kolima, vernici koji ni "Oce nas" ne znaju, nije nesto sto je neophodno da bi neko bio vernik.

"Nikada nisam živeo bez vere i ne bih ni dana bez nje mogao, ali sam ceo svoj život mogao bez crkve."

a pare ko ce da finansira crkvu ??
 
a pare ko ce da finansira crkvu ??

Pogresno sam se izrazio kada sam rekao donacije, u pravu si da su donacije potrebne da se odrzi rad crkve, mada cini mi se da se i crkva polako pretvara u politiku i da se svestenici korumpiraju, ali da ne generalizujem, ima raznih ljudi, a i svestenici su ljudi, pa i oni grese.

Ima i ona anegdotica, sada ne znam koliko je tacna, kada su vladike i ostali otisli kod patrijaha Pavla, a svi u dzipovima, skupim automobilima, i patrijah i pogleda i pita cija su ta vozila, a oni kada mu odgovorise da su njihova on im samo rece: "Pitam se sta bi bilo da se niste zavetovali na siromastvo".

 
Pa koliko ko iskoriscava narod zavisi, mada ja sam oduvek bio skeptican prema bilo kakvim grupama, ustanovama i sl koje imaju veze sa religijom (ukljucujuci i ateisticke organizacije), mada ne mora nuzno da znaci da svi pojedinci eksploatisu ljude, ali ko oseti moc, snagu mase i vidi da moze, lako se moze pomamiti i iskoristiti tu moc za ove ili one ciljeve.

A Srbija je oduvek bila pravoslavna drzava (iako u Ustavu pise sekularna), tako da me ne cudi previse.
 
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?
Ne može. Crkva je telo Hristovo. Ko nije u Crkvi, nije deo Hrista.
 
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?

Mozda bi moglo da dobije takav status kada bi se nasla dva agnostika i usaglasila se u sta tacno veruju. :think:
Meni se cini da je agnosticizam previse sirok pojam.
A sta kaze nauka? Odakle nama potreba da u nesto verujemo? Bilo da smo agnostici ili da pripadamo nekoj ,,zvanicnoj'' crkvi?
 
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?

не верује се у зграду... надам се...
без схватања си сизиф ил зазјавало...а силу ич брига... јер ниједна вера није заживела за живота обоженог.
устав је правни а не праведни акат...
 
не верује се у зграду... надам се...
без схватања си сизиф ил зазјавало...а силу ич брига... јер ниједна вера није заживела за живота обоженог.
устав је правни а не праведни акат...
Pa ok,ali se te zgrade prave po pravilima akustike (zvuk se diže i spušta odozgo...) ,pravilima
prostora za postizanje mističnih osećanja...Ne prave se kao podrumske prostorije...:mrgreen:
 
Nešto si se ispucala pa ti sarkazam ubledeo i anemićan...:mrgreen:
Možda veštaka pluća na pluća?:hahaha:
Ili treba i masaža srca?:rotf:
Znaš ono-otvori se sestro-treba ti radimo na otvorenom srcu...:hahaha1:
(Sad stvarno moram-nemaju kafe u kampu...)
Sta to postoji , a mi ne znamo sta je ,a vazno je za nase postojanje....:rotf::rotf::rotf:
Izgleda da ti treba masaza mozga :rotf:
Koliko si vec skupio ''vernika''? :lol:
 
Religija je svoje ime dobila od latinskog korena LIGARE-. vezivati.

Pretpostavka je da je potrebno RE - LIGARE ljude koji su iskidali LIGARE sa stvaralačkom silom u koju veruju ili ne vreuju.

Moje privatno mišljenje je da ne postoji razlog da re - ligiram nešto što nikad nije bilo pokidano jer je stvoreno u trenutku interakcije spermatozoida i jajne ćelije mojih roditelja.

Možda grešim , al ja sam takog dojma.
 
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?

Ne može, uvek ja potreban neko ko će osvetljavati put u nepoznato da neiskusni ne bi zalutali. Taj put je pun opasnosti i iskušenja pa je potrebna pouka i jedna prostorno-vremenska stabilna vertikala i horizontala zbog sigurnosti.
I tako dok crkva i sveštenstvo osvetljavaju put nedovoljno upućenima neko od ovih će primetiti da su im popovi već uvalili kitu a većina njih to neće nikada osetiti.
Jes' ti normalan Fiši, kako može vera bez crkve ? Od čega će popovi bogougodno da voze džipove, kako će se masa držati u zatucanosti i strahu ? Kako će opstajati hijerarhija moćnih i kako će ti prepodobni moćnici beskonačno većinu držati u pokornosti ?
 
Poslednja izmena:
Može li se verovati,a ne ići ni u jednu crkvu?
Može li shvatanje da postoje neke sile postojanja koje ne znamo,ali koje su odlučujuće za naše postojanje,
biti društveno ravnopravne i legitimne kao i sve "crkvene"religije...?
Šta kaže Ustav?Da li je agnosticizam ravnopravan ostalim religijama?

Hrist se moze sresti samo kroz Crkvu.Mozda zvuci pomalo okrutno,ali ne moze se verovati u Boga,bez Crkve.
 

Back
Top