Владан Глишић: „Рушићемо аутономаше где год можемо“

frootsman

Buduća legenda
Poruka
25.505
Интервју Владана Глишића, члана УО Двери, дат новосадском Дневнику, изашао 17. јуна.

vladan-glisic.jpg


С обзиром на то да сте били председнички кандидат, како Вам се чине први дани новог председника Србије и то што је у прву званичну посету отишао Бриселу, одакле је поручио да преговоре са Приштином треба наставити, и да треба да их води премијер?

Оно што је било евидентно када је Томислав Николић преузео функцију председника Србије јесте да је било доста покушаја његовог дисциплиновања да настави да буде председник по традицији какав је био и Борис Тадић, а да не постане српски председник. А да ли је то успело, видећемо, с тим да је овај одлазак у Брисел показао да он по питању пута Србије у ЕУ неће мењати политику Бориса Тадића. Али се надамо да ће се у односу према Косову и Метохији понашати одговорније. То ћемо видети ускоро.

Двери су после избора ушле у 12 скупштина градова и општина. Какву позицију тамо имају, или очекујете да ће је имати по формирању власти?

У позицији смо да поштујемо оно што смо говорили да нећемо сарађивати са странкама Тадићевог режима и да са њима не можемо правити коалиције ни на локалном нивоу. Тако да смо углавном опозиција свуда и мислим да ће то тако остати и надаље, с обзиром на то да у комбинацији са странкама опозицији сада долазе и странке које су чиниле Тадићев режим.

Ми, наиме, сматрамо да локална политика није одвојена од оне која се води на републичком нивоу. Такође, да одборници јесу власници мандата, а не странке, али нека мало изађу из тих странака бившег режима који је нанео доста тете српском народу, ако им је толико стало до локалног просперитета. Баш зато нећемо сарађивати с тим странкама, а са осталима ћемо видети, зависно од ситуације у локалу, односно од тога какав су траг оставили у претходној власти, ако су припадали националним странкама, опозицији… Дакле, трудимо се да будемо принципијелни, сагласно ономе што смо говорили у кампањи. Србији је потребна нова политика, која ће показати да коалициони капацитет не можете градити на непринципијености.

Каква је позиција Двери у Новом Саду, где имате пет одборника?

Ако постоји могућност да се ЛСВ омете у вршењу власти било где, то јесте интерес Двери, јер ми смо против тога да Лига управља животима наших грађана. Међутим, то истовремено не значи да можемо да сарађујемо са ДС-ом. Сарадња са странкама које су једноако као и Лига допринеле урушавању Србије, наше економије и наше будућности, не долази у обзир. Али, ако би преко СНС или неке друге опозиционе странке могли да срушимо Лигу, ми ћемо то и учинити.

У Бачкој Паланци и Сремским Карловцима сте такође у локалној скупштини.

Рекли смо нашим одборницима да прихвате разговоре, да покажу да нисмо аутистични, већ да смо спремни да разговарамо о свему о чему може да се разговара. Али, наравно, то подразумева да се од принципа не може одустати. Тако да смо и у Сремским Карловцима опозиција, а бићемо и у Бачкој Паланци.

Говорили сте о изборној крађи и замерали Томиславу Николићу што је ушао у други круг председничких избора, али онда сте одлучили да прихватите мандате у локалу. Како то објашњавате?

Ствар је у томе што су на локалу људи који су гласали за нас очекивали да прихватимо мандате. Уосталом, тамо где смо добили мандате и није било крађе. Суштински, крађе није било ни на председничком нивоу, јер Томислав Николић не би могао да добије изборе. Крађа је везана за парламентарне изборе, тамо где су наш покрет и друге политичке опције отворено устале против НАТО пакта и ЕУ. Е ту смо од Томислава Николића очекивали да настави утврђивању изборне крађе. И још увек за то није касно.

Остали сте ван парламента на републичком и покрајинском нивоу. На који начин ћете ту даље учествовати у политичком животу?

Настављамо да се боримо као покрет из народа. Значи, наше је да наставимо јачање организације. Времена која долазе биће турбулентна и легитимни су сви облици ненасилне борбе против власти, ако буде наставила да ради оно што је радила претходна Влада. Значи, наставићемо да се боримо исто како смо се борили претходних година.

Забрану Двери је уочи избора тражио председник ЛСВ-а Ненад Чанак. Да ли се на тој изјави све завршило или очекујете да бисте се могли наћи пред Уставним судом који одлучује о забранама?

То је био предизборни Чанков маркетинг. Знао је и он да је то тотално неозбиљан захтев зато што Двери у свом 12-годишњем раду нису имале ниједан насилни инцидент. Имали смо десетине хиљада људи на улицама и ти скупови су прошли без насиља и инцидената, није било говора мржње нити позивања на мржљу. Једино што смо отворено и доследно заступали ставове у интересу српског народа, тако да нема тог уставном суда који би могао да забрани Двери по било ком правном основу. Осим ако не мисле да воде диктатуру – а и против тога се може борити.

Како коментаришете забрану Образа?

Издали смо саопштење у коме то осуђујемо зато што сматрамо да у Србији, у овом тренутку, делују „парламентарне странке“ – пошто је улазак у парламент ЛДП-а врло сумњив – које се залажу за отцепљење Косова и Метохије, те за гашење Републике Српске као геноцидне творевине. Дакле, раде директно против Устава Србије и против националних интереса српског народа на Балкану, а добијају статус легитимних политичких чинилаца. У исто време, не могу да разумем како могу да забране једну патриотску организацију против које су оптужбе биле потпуно сумњиве и неосноване.

Радикали такође нису успели да уђу у српски парламент, а ових дана штампа преноси да је та странка у расулу. Прича се да им „откидате“ део гласова…

Сматрамо да никоме нисмо откинули гласове, из простог разлога што гласови припадају грађанима, а не странкама. Али независно од тога, чак и са те политичке аналитике није тачно да смо узимали гласове других националних странака. Велики број национално опредељених бирача већ је дуго разочаран свим националним странкама. Ти људи би били у апстиненцији и обратили су пажњу на Двери, тако смо у том смислу само активирали један нови потенцијал бирача који би остали ван бирачких места да није било нас.

Колико је коштала изборна кампања и ко су највећи финансијери?

Кампања није прешла оно што смо добили из државног буџета за републичке и за председничке изборе. Остало су биле донације мањег нивоа. У сваком случају, наш највећи финансијер је буџет Републике Србије, преко оних новчаних средстава које припадају сваком учеснику избора.

http://www.vaseljenska.com/politika/rusicemo-autonomase-gde-god-mozemo/
 

Пошто нигде у Војводини неће бити у власти, нису у ситуацији да "изгурају" ЛСВ. Али, макар ће да скрећу пажњу на то ко је Ненад Чанак, какву то политику води ЛСВ и куда води Статут Војводине.
 
Пошто нигде у Војводини неће бити у власти, нису у ситуацији да "изгурају" ЛСВ. Али, макар ће да скрећу пажњу на то ко је Ненад Чанак, какву то политику води ЛСВ и куда води Статут Војводине.

Da bi se to moglo potrebno je najpre otvoriti medije, narocito RTS.
Evo, sutra bi trebalo da Vladan nastupi u finalu "Piramide" ali mi se sve cini da ce emisija biti otkazana ili ukinuta. Jer, pobogu, kako sme da stalno stavovi Vladanovi dobijaju najvecu podrsku?
Znas li nesto o tome?
 
Da bi se to moglo potrebno je najpre otvoriti medije, narocito RTS.
Evo, sutra bi trebalo da Vladan nastupi u finalu "Piramide" ali mi se sve cini da ce emisija biti otkazana ili ukinuta. Jer, pobogu, kako sme da stalno stavovi Vladanovi dobijaju najvecu podrsku?
Znas li nesto o tome?

Не знам, сумњиво је било оно прошли пут када Несторовићка није рекла који су резултати гласања...
 
U Piramidi politicari dobijaju podrsku angazovanjem stranackih aktivista po direktivi. Nije valjda da to nisi znao?

P.S.

Cena poruke je ona koja pise samo prvih pola sata, a posle je dizu do neba pa pazite malo s telefonima, mislim ako ih vi placate. ;)

Nije poenta u tome. Poenta je da emisije NEMA na programu iako je najavljena po zavrsetku prosle pre dve nedelje.
Iz slicnih razloga je u poslednji cas otkazana emisija na B92 na kojoj je trebao da ucestvuje Bosko Obradovic a tema je bila kradja izbora.
Pametnom dosta. Pogotovo ako se zna da od 02.05. niko iz Dveri (osim ove Piramide koja je pocela u aprilu) nije imao nikakav nastup na TV sa nac, frekvencijom.
 
Interesantno je da čovek nigde nije spomenuo "autonomaše", a oni to ubacili u naslov. Dveri trebaju da daju nešto pametnije izjave o ovih i što više da se bave socijalnim i ekonomskim problemima. Najgore zdravstvo u Evropi, najgori sistem obrazovanja u Evropi, najveća korupcija u Evropi, sitan i organizovan kriminal cvetaju... sasvim je dovoljno tema koje treba pokrenuti i privući glasače koji se boje tema kao što su Kosmet, autonomaštvo, Zukorlić i EU...
 
Naravno, kao ni komunisti, Pokret radnika i seljaka ... sve stranke koje su u stvarnom zivotu zapravo beznacajne. Prikazuju se samo oni koji realno imaju sansu da dodju u priliku da o necemu odlucuju. Tako je svuda.

Vidis kako ti selektivno gledas "beznacajnost". Zato sam i otvorio temu http://forum.krstarica.com/showthread.php/560544-KOJE-STRANKE-SU-POUZDANO-PRESLE-CENZUS da pokazem koliko je to relativno ako stvari ne posmatras principijelno.
Jos jednom te pitam: Po cemu znas koliko je koja od 40 (osim 4) stranaka u parlamentu "znacajna"? Koliko glasova je osvojila? Matematicki svaka od 8 clanica koalicije "Preokret" je dobila manje od 1% a svaka je po tebi "znacajna" i "znacajnija" od onih za koje se pouzdano zna tacno koliku podrsku uzivaju (npr. SRS,
 
Vidis kako ti selektivno gledas "beznacajnost". Zato sam i otvorio temu http://forum.krstarica.com/showthread.php/560544-KOJE-STRANKE-SU-POUZDANO-PRESLE-CENZUS da pokazem koliko je to relativno ako stvari ne posmatras principijelno.
Jos jednom te pitam: Po cemu znas koliko je koja od 40 (osim 4) stranaka u parlamentu "znacajna"? Koliko glasova je osvojila? Matematicki svaka od 8 clanica koalicije "Preokret" je dobila manje od 1% a svaka je po tebi "znacajna" i "znacajnija" od onih za koje se pouzdano zna tacno koliku podrsku uzivaju (npr. SRS,
Brale, svi tako gledaju - ko je u igri taj je znacajan, a ko je ostao ispod crte je nebitan. Naravno da se ovim drugim to ne svidja, ali sta da im radim. :neutral:
Eto recimo ovaj iznad mene je skrenuo paznju na jednu gresku, ima ih dosta, neke sam ti pomenuo i ja na pp.
 
Interesantno je da čovek nigde nije spomenuo "autonomaše", a oni to ubacili u naslov. Dveri trebaju da daju nešto pametnije izjave o ovih i što više da se bave socijalnim i ekonomskim problemima. Najgore zdravstvo u Evropi, najgori sistem obrazovanja u Evropi, najveća korupcija u Evropi, sitan i organizovan kriminal cvetaju... sasvim je dovoljno tema koje treba pokrenuti i privući glasače koji se boje tema kao što su Kosmet, autonomaštvo, Zukorlić i EU...

:ok: Mada, njihov najveci problem je sto su u medijskoj blokadi pa onda kada dobiju priliku novinari usmeravaju na svoju vodenicu. Na nekim lokalnim medijima govore bas o tim temama ali to je veoma malog dometa.
 
Trebali su za početak nekog Novosadjanina naći da im bude šef novosadskog odbora ,ili kako se već to zove kod njih , to bi im sigurno povećalo rejting pošto je ovde takav mentalitet ljudi .

Bem li ga, Parović je iz Zrenjanina. Ne znam odakle im je Đurđev. Po prezimenu bi trebao biti iz Vojvodine...
Moraju da napreduju ako misle da nešto urade na sledećim izborima, pogotovo jer je početna reakcija dobrog dela građana prema Dverima negativna.
 
Bem li ga, Parović je iz Zrenjanina. Ne znam odakle im je Đurđev. Po prezimenu bi trebao biti iz Vojvodine...
Moraju da napreduju ako misle da nešto urade na sledećim izborima, pogotovo jer je početna reakcija dobrog dela građana prema Dverima negativna.

Мирослав Паровић је рођен у Зрењанину, данас живи у Новом Саду.

Завршио је Факултет техничких наука у Новом Саду 2008. године као дипломирани инжењер електротехнике и рачунарства – мастер, са просеком 9,82. Уписао је мастер студије на смеру Енергетски менаџмент на Факутету техничих наука у Новом Саду.

Добио је више стручних награда током студирања. Објавио је више радова из области обновљивих изора енергије и енергетске ефикасности.

Бави се инжињерингом у области енергетике и консалтингом у области енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије и одрживог развоја.

Није ожењен.
 
Bem li ga, Parović je iz Zrenjanina. Ne znam odakle im je Đurđev. Po prezimenu bi trebao biti iz Vojvodine...
Moraju da napreduju ako misle da nešto urade na sledećim izborima, pogotovo jer je početna reakcija dobrog dela građana prema Dverima negativna.

Осим Паровића, који је рођен у Зрењанину, остало четворо одборника је из Новог Сада:


Чудно ми је да неко има проблем са тиме да је један од одборника који је студирао, живи и ради у Новом Саду, рођен у Зрењанину. Мени њихове биографије делују ОК, млади су, имају доста искуства у друштвеном активизму. Један од њих, Мирослав Илић, извршни је директор организације "Међународна иницијатива за праћење антисрбизма", о којој постоји тема:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/560598-РЕНЕСАНСА-АНТИСРБИЗМА

А о каквој врсти негативне ракције грађана се ради? Да ли се то уклапа у оно Чанково пропаганду о клерофашизму или има неких других разлога?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Bem li ga, Parović je iz Zrenjanina. Ne znam odakle im je Đurđev. Po prezimenu bi trebao biti iz Vojvodine...
Moraju da napreduju ako misle da nešto urade na sledećim izborima, pogotovo jer je početna reakcija dobrog dela građana prema Dverima negativna.

Pa taj Parović ima neki crnogorski ili bosanski naglasak , mislim nije da je to neki miinus ,ili plus ,niti bi trebalo da ima veze ,al ovde ljudi to itekako gledaju i ako žele da stvare neki veći uspeh u Novom Sadu treba da angažuju nekog odavde , tako su i radikali kad su stavili rodjenu Novosadjanku Maju na čelo ovde osvojili vlast , dok za vreme onih brdjana Mirčića i Mirovića nisu mogli da prdnu .
 
Осим Паровића, који је рођен у Зрењанину, остало четворо одборника је из Новог Сада:


Чудно ми је да неко има проблем са тиме да је један од одборника који је студирао, живи и ради у Новом Саду, рођен у Зрењанину. Мени њихове биографије делују ОК, млади су, имају доста искуства у друштвеном активизму. Један од њих, Мирослав Илић, извршни је директор организације "Међународна иницијатива за праћење антисрбизма", о којој постоји тема:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/560598-РЕНЕСАНСА-АНТИСРБИЗМА

А о каквој врсти негативне ракције грађана се ради? Да ли се то уклапа у оно Чанково пропаганду о клерофашизму или има неких других разлога?

Kad se oni spomenu u medijima odmah je to u nekom kontekstu ekstremne desnice i onda ih povežu sa kojekakvim huliganima. Vidiš da u ovom tekstu nije nigde spomenut pojam "autonomaši", a novine su ga nakačile na naslov.
Ovo pišem čisto dobronamerno, jer Dveri imaju priliku da ne budu "isti", ali moraju da se prilagode narodu i oslušnu realne probleme i želje.
Više priče o životnim problemima, a manje o "visokoj politici" i pederima. To će im doneti više glasova i prelazak cenzusa sledeće godine kad ja očekujem nove parlamentarne izbore...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa taj Parović ima neki crnogorski ili bosanski naglasak , mislim nije da je to neki miinus ,ili plus ,niti bi trebalo da ima veze ,al ovde ljudi to itekako gledaju i ako žele da stvare neki veći uspeh u Novom Sadu treba da angažuju nekog odavde , tako su i radikali kad su stavili rodjenu Novosadjanku Maju na čelo ovde osvojili vlast , dok za vreme onih brdjana Mirčića i Mirovića nisu mogli da prdnu .

Slažem se. Ima to svoje zašto jer Novosađani žele nekoga "svog" da bude glavni, a oni koji su došli u NS žele da postanu Novosađani.
 

Back
Top