Razgovori o iranskom nuklearnom programu bez ikakvog napretka

Couleman

Primećen član
Banovan
Poruka
853
Razgovori o iranskom nuklearnom programu bez ikakvog napretka
Jedan iranski diplomata je nakon sastanka rekao da, za sada, "okolnosti nimalo ne obećavaju"
Autor Srna | Objavljeno 18.06.2012. u 08:06


thumb.php


Catherine Ashton i iranski pregovarač Saeed Jalilil

Iran i šest svjetskih sila danas nisu ostvarile skoro nikakav napredak u pregovorima o nuklearnom programu Teherana.
"Imali smo intenzivnu i tešku razmjenu gledišta", rekao je Mihael Man, portparol visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton), koja predvodi delegaciju šest sila - Njemačke, Rusije, SAD, Francuske, Velike Britanije i Kine.
Iranske vlasti su prije današnjih razgovora istakle da je napredak moguć samo ako svjetske sile priznaju Iranu pravo da obogaćuje uranijum "u miroljubive svrhe" kako tvrdi Teheran.
U seriji rezolucija koje je donio UN od 2006. godine zahtijeva se da Iran prekine sve aktivnosti u vezi sa obogaćivanjem uranijuma kako bi se umirila međunarodna zabrinutost o prirodi iranskog nuklearnog programa.
Predstavnici Njemačke i pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN, od kojih svaka posjeduje nuklearno naoružanje, izjavili su da je vrijeme da Teheran preduzme konkretne korake kako bi ih uvjerio da ne radi na stvaranju bombe.
Nove sankcije SAD i EU stupaju na snagu za dvije sedmice, a Izrael je zaprijetio da će bombardovati Iran ukoliko se ne pronađe rješenje spora o nuklearnom programu.
"Glavni problem pregovora jeste to da su stavovi dviju strana suviše različiti da bi se mogli pomiriti", rekao je zamjenik ruskog ministra inostranih poslova i pregovarač Sergej Rjapkov po završetku prvog dana pregovora, koji će biti vođeni i sutra.
Jedan iranski diplomata je nakon sastanka rekao da, za sada, "okolnosti nimalo ne obećavaju".
"Ukoliko Iran nastavi da odbija mogućnosti koje mu se nude, suočiće se sa pojačanom izolacijom i pritiskom", rekao je jedan zapadni diplomata nakon sastanka.
Dnevni Avaz
 
Na zalost nije postignut dogovor o Iranskom nuklearnom programu. To je nesto sto dodoatno zasotrava odnose oko Iranskog pitanja. Odmah se vidi da je Rusija uz Irana i da ce ona do kraja stititi Iran. Dokaz tomu je Rusko zalaganje za Siriju. Cinjenica je da se Iranska politika vodi prijateljstvu sa Rusijom i Kinom. Mislim da ce to tako ostati i da ce Iran dok traje ovaj rezim biti uz te dvije zemlje koje se ubrajaju svjetskim silama uz Ameriku.
Stav Saudijske Arabije oko Iranskog pitanja je poznat jer Saudijska Arabija zeli da Iran prekine sa obogacivanjem uranijuma i da prekine bilo kakavu prijetnju regionu Bliskog Istoka. Nesto se razlikuje stav Turske koja smatra da nemanista lose u razvijanju nuklearne tehnologije radi dobijanja struje. Turska se protivi bilo kakavom napadu na Iran. Mislim da su stavovi tih dviju zemalja vazni jer ti stavovi su definitivni sto se tice Irana. Rusija je uvidjela da je djavo odnio salu i da je bolje da sto prije zaustavi Ameriku i napredovanju prema Rusiji. Eventualnim zauzimanjem Irana Amerika bi stekla kontrolu nad Kaspijskim Morem i prakticno njeni interesi bi dosli u sukobu sa Rusijom. To Rusija zeli zaustaviti i mislim da je Rusija spremna stititi Iran po svaku cijenu. Ono sto mi se ne svidja kod Rusije je to sto ona po svaku cijenu stiti Sirijski rezim. To mzoe dodoatno zakomplicirati odnose.
Cijenim stav Irana da bude samostalan i da ne bude sa Amerikom. Od samog pocetka Islamske Revolucije Iran se opredijelio za samostalnost i za neovisnost od Amerike. Iran je u dobrim odnosima sa Rusijom i Kinom tako da me ne bi cudilo nim kad bi Iran dospio do nuklearnog oruzja jer to Amerika ne bi mogla zaustaviti jer ako Rusija i Kina budu zeljeli da Iran postane nuklearnom silom to ce tako i biti. U Iranu zivi 20% Sunnija tako da Iransko pitanje dodiruje i Sunnije koji ne bi zeljeli da se ugrozava muslimanski zivalj u Iranu. Iransko je pravo sa kim ce biti u savezu i Iran ima pravo izabrati svog saveznika. Iran je lider Siijskih muslimana tako da sve Siije vide Iran kao jedan ponos i jednog predvodnika muslimana. Mislim da ni Izrael nece moci samostalno napasti Iran jer Rusija je tako rijesena da zarati i po cijenu III svjetskog rata. Iran je ne samo pitanje muslimana nego i pitanje Rusije i Kine. Pad Irana ce dodirnuti i Rusiju i Kinu a najvise Rusiju jer plan Rusije za Euro-Azijskom Unijom ce izblijediti. Nakon Irana Amerika se moze pretvoriti u muslimanskog policajca koji ce podgrijati islamske strasti u Turskim zemljama bivseg Sovjetskog Saveza kao i u samoj Rusiji a od toga nije izuzeta ni Kina koja ima puno muslimana u provinciji Xinjiang (Ujguristan). Mislim da u tome i sama Saudijska Arabija vidi svoj racun jer Saudijska Arabija moze preko noci postati glavnijm liderom muslimana svijeta.
 
Iran je jedna lijepa zemlja i to je jedna drevna Persijska zemlja koja ima lijepe planine i lijepe gradove. Tehran je jedan lijepi grad i to je metropola tako da je to grad u kome zive muslimani i koji se skoluju i sebe pronalaze u tom divnom gradu. Tehran je pun Dzamija i nekako je lijepo zivjeti u gradu u kome ima puno Dzamija. U Tehranu zivi prilican broj Sunnija koji su sebe pronasli u tom gradu. U Tehranu se nalaze jake skole i to su skole u kojima se obrazuju muslimani koji zele dati doprinos Islamskoj Republici Iranu. Mislim da mozete pogledati razglednicu koju sam postavio dolje. Tehrabn je pun ljubavi to je grad koji je osnovan 1340 godine od jednog sela koji se zvao Tehran a postao je prijestolnicom 1795 godine.
U Teheranu se nalazi više od polovice industrijskih postrojenja u Iranu. Ona proizvode automobile, elektroniku i električku opremnu, oružje, tekstil, šećer, cement i kemijske proizvode. Također predstavlja središte trgovine sagovima i namještajem. U blizini se nalazi rafinerija nafte.
Tehran je rasprostirući grad u podnožju gorja Alborz te sadrži mrežu cesta bez premca u zapadnoj Aziji. Također predstavlja središte nacionalne željezničke mreže. Grad također ima brojne muzeje, umjetničke centre i kompekse palača.
Uz Perzijance, u Teheranu postoji i azerska etnička zajednička, isto kao i armenske, asirska, kurdska i židovska zajednica. 98,3% stanovnika Teherana govori perzijski. U gradu postoje brojne džamije, isto kao i crkve i sinagoge.
U Teheranu je godine 1943. održan prvi sastanak na vrhu savezničkih vođa u drugom svjetskom ratu, tzv. teheranska konferencija.
 
Znam, to je samo zato se klanjaju. Vama Srbima je tesko da shvatite potrijebu klanjanja pet puta na dan. Raumijem vas.

Ne samo što klanjaju,Mingo !
Ima još sijaset razloga za njihovu zaostalost.
Jedan od osnovnih je život po zakonima šerijeta.
Obespravljenost žena,burke,kamenovanja.odsecanja glave
i javna smaknuća,zabrana interneta i hermetička zatvorenost....
A,ti klanjaj ! 15 x dnevno i propovedaj napredak koga nema.
 
Ne vidim niceg loseg u tome sto se kaznjavaju kriminalci i nemoralni ljudi. Takvi ljudi nisu dobri za drustvo. Stvarno ne vidim razlog zbog cega bi nekome smetale burke. Pa to muslimanke ne nose zato sto ih neko prisiljava, nego zato sto zele da nose burku. To ne spada u obespravljenost zena. I u Indiji su zene pokrivene pa nista. To je kultura. Sloboda zena nije u kurvaluku!!
 
Ne vidim niceg loseg u tome sto se kaznjavaju kriminalci i nemoralni ljudi. Takvi ljudi nisu dobri za drustvo. Stvarno ne vidim razlog zbog cega bi nekome smetale burke. Pa to muslimanke ne nose zato sto ih neko prisiljava, nego zato sto zele da nose burku. To ne spada u obespravljenost zena. I u Indiji su zene pokrivene pa nista. To je kultura. Sloboda zena nije u kurvaluku!!

Voli da se pokriva,kažeš ?
Voli i da liči na vranu ili strašilo protiv ptica ?
Voli,verovatno, i da joj brane upravljanje kolima !?
A,da i ne pitam za slobodan izbor bračnog partnera.
Tek to obožava.....
E,moj Mingec !
Šta ti vredi što imaš oči.Um ti je slep.
 
Voli da se pokriva,kažeš ?
Voli i da liči na vranu ili strašilo protiv ptica ?
Voli,verovatno, i da joj brane upravljanje kolima !?
A,da i ne pitam za slobodan izbor bračnog partnera.
Tek to obožava.....
E,moj Mingec !
Šta ti vredi što imaš oči.Um ti je slep.

To je stvar ukusa jer ti imas stereotipe oko nacina pokrivanja. Sigruno je da pokrivene zene izgledaju ljepse neke zene koje udju u srednje dobe te imaju ulijepljenu kosu i ostarelu kosu. Pokrivac na glavi je ukras za zenu.
Inace nije istina da zena ne moze sama izabirati bracnog partnera, i mislim da vi samo izmisljate lazi na muslimane. Zenama je dopusten slobodni izbor oko odabira bracnog partnera.
 

Back
Top