Motre nas na svakom koraku

cave man

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.317
Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema zakon o video-nadzoru, iako građane snima 200.000 kamera. Samo u Beogradu postoji oko 100.000 kamera, koje su postavljene na ulicama, ulazima i javnim površinama, pa čak i privatnim kućama, a ne zna se pouzdano ko koristi snimljene podatke. Na ovaj problem, u svom izveštaju o radu, nedavno je upozorio i poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić. U okviru pregovora Srbije o ulasku u Evropsku uniju, poglavlja 23 i 24 odnosiće se na problem video-nadzora, obradu biometrijskih podataka i sektor privatnog obezbeđenja. Video-nadzor nije uređen nijednom odredbom osim opštim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti koji je nedovoljan – objašnjava Šabić. – Moja kancelarija je uputila Vladi i nacrt novog propisa, koji bi trebalo da popuni prazninu koja postoji u ovoj oblasti. Ovaj tekst, međutim, nikada nije stigao u skupštinsku proceduru. U međuvremenu, na nas motre desetine hiljada kamera, a da ne znamo ni ko nas snima, za šta se snimci koriste, čuvaju, niti ko ima pristup ovom materijalu – dodaje Šabić

Da li se nekad zapitate koliko puta dnevno budete usnimljeni i da se vase kretanje lako moze pratiti svakodnevno?
 
Operater:
- Pizza servis! Izvolite!
Mušterija:
- Dobar dan! Želim da naručim dve pice!
Operater:
- U redu! Mogu li prvo dobiti Vaš JMBG?
Mušterija:
- Moj JMBG!? Šta će Vam to?
Operater:
- Instalirali su nam novu tehnologiju!
Mušterija:
- Pa kakve to veze ima sa picama?
Operater:
- Tako povećavamo brzinu usluge, što je u Vašem interesu! Hoćete biti ljubazni da mi date Vaš
JMBG.
Mušterija:
- Ne razumem... Čekajte da pogledam! Pišite: JMBG 2709969710345
Operater:
- Hvala Vam, gospodine Petroviću. Samo da proverim podatke iz naše baze. Vidim da živite u Nušićevoj ulici i Vaš kućni telefonski broj je 2601595. Vaš broj na poslu je 3301-572, a Vaš broj mobilnog je 065/7921-483. Vi sada zovete sa kućnog telefona.
Mušterija:
- Da, kod kuće sam. A odakle Vam sve te informacije?
Operater:
- Pa umreženi smo, gospodine.
Mušterija:
- Sa kime se umreženi? Sa DE-BE-om ili sa mojom firmom?
Operater:
- Gospodine, budite ljubazni, recite Vašu narudžbu!
Mušterija:
- Donesite mi na kućnu adresu dve velike šumadijske pice, sa ljutom papričicom...
Operater:
- Mislim da Vam to nije dobra ideja, gospodine.
Mušterija:
- Kako to mislite?

Operater:
- Gospodine, Vaši zdravstveni podaci iz elektronskog kartona govore da imate povišeni krvni pritisak i visok nivo holesterola. Žao mi je, ali polisa Vašeg dopunskog zdravstvenog osiguranja ne pokriva i taj rizik...

Mušterija:
- Pa što mi onda možete preporučiti?
Operater:
- Mogli biste naručiti našu bezmasnu soja-picu. Uveren sam da će Vam se dopasti.
Mušterija:
- Zašto to mislite?
Operater:
- Pa, prošle nedelje ste u knjižari kupili knjigu "Gurmanska jela od soje". Zato sam Vam to
predložio.
Mušterija:
- U redu, u redu. Dajte mi onda dve velike soja-pice. Koliko Vam dugujem?
Operater:
- To bi trebalo biti taman za Vas, Vašu ženu i Vašeg sina. Sve skupa, zajedno s troškovima
dostave, 2100 dinara. Kako plaćate?
Mušterija:
- Kao i uvek, kreditnom karticom.
Operater:
- Oprostite, gospodine, ali bojim se da ćete morati platiti gotovinom. Prekoračili ste dozvoljeni
minus na kartici.
Mušterija:
- OK, skočiću do bankomata i doneti novac pre nego vaš dostavljač stigne.
Operater:
- Neće ni to ići, gospodine! Imate prekoračenje i na tekućem računu.
Mušterija:
- Nema veze. Samo pošaljite pice. Pripremiću novac. Koliko vam vremena treba za dostavu?
Operater:
- Malo smo zatrpani u ovom trenutku. Oko 45 minuta.
Mušterija:
- Kako bre? Najmodernija tehnologija, umreženi ste, a treba Vam više vremena nego pre!?

Operater:
- Gospodine, ako Vam se žuri, možete doći do nas, ali biće Vam nezgodno voziti pice na motociklu.

Mušterija:
- Kako znate da vozim motocikl?
Operater:
- Ovdje stoji da kasnite s otplatom lizinga za auto, pa Vam ga je lizing kompanija oduzela pre dva meseca. Ali, Vaš skuter je u potpunosti otplaćen, pa sam samo pretpostavio da ćete tako doći po Vaše pice.
Mušterija:
- Ne, ipak ću doći gradskim prevozom.
Operater:
- Gospodine, prema našoj evidenciji, Vaša BUS-PLUS kartica nije dopunjena za ovaj mesec!
Mušterija:
- Ma nosite se u tri lepe....
Operater:
- Gospodine, preporučio bih Vam da pazite što govorite! Već imate dve prekršajne prijave zbog remećenja javnog reda i mira 2010. i zbog vikanja na saobraćajnog policajca 2011.
Mušterija:
- Alo, bre, pa ja sam nazvao pica servis, a ne policijsku stanicu...
Operater:
- Gospodine, znamo i za Vaš nik, pod kojim pišete veoma oštre komentare na blogu B92!
Mušterija:
- Ma šta mi reče....
Opetarer:
- Da i ne spominjem sajtove koje posećujete...
Mušterija:
- Ama čoveče, hoću dve pice!!!!
Operater:
- Želite li još nešto, gospodine?
Mušterija:
- Ne, ništa više. I nemojte zaboraviti dve Coca-Cole gratis, kako piše u Vašem oglasu!
Operater:
- Oprostite, gospodine, ali naš oglas ima klauzulu da ne smemo nuditi besplatnu Coca Colu dijabetičarima! I molim Vas da dočekate našeg dostavljača, jer se boji psa. Vi vašeg kućnog ljubimca, kako vidim, još niste vodili kod veterinara da se vakciniše

 
Ako nemaš šta da kriješ čega se plašiš što te snimaju.

Snimanje i praćenje će u bliskoj budućnosti biti perfidno organizovano.
Bolje se zapitati otkuda im pravo da misle da to mogu činiti?
Prvo se pravdaju "grešnicima o zakon" a sam ovaj zakon "je grešenje" gde niko ne odgovara?

Inače kontrola ljudi na svakom koraku može dovesti do niza masovnih patoloških pojava
jer ljudi bez trunke intime ne mogu da nadju svoj mir a pogotovo deca i mladi u burnom psihičkom i fizičkom razvijanju

Razmisli o tome, a naša država samo sprovodi već donet "plan i program" umnobolesnih ali uticajnih ljudi

p.s. nije li mnogima od nas jedna od životnih trauma "hvatanje od odraslih tokom pubertetske masturbacije"? Sad zamislite ovu i ovakvu kontrolu svega i svačega - populacija se jel, mora smanjiti ali ne nasilnim metodama već ovim "humanim"

https://video.google.com/videoplay?docid=-2220041310339723282
 
Poslednja izmena:
Ko? Radi se o tome ko i za sta koristi te podatke i da li ih zloupotrebljava.
Isto recimo mozes reci i za prisluskivanje,ako nemas sta da krijes sta je problem da ti ozvuce stan i telefon?

Drgo je da neko snima šta radiš u svojoj kući i narušava ti privatnost.
A drugo je ono što radiš na javnom mestu gde si i onako pred očima javnosti.
Ja bih da se svi čipuju, a na prvom mestu oni koji su u vlasti ili javnim funkcijama. Pa nek se zezaju.
 
nesto se mislim....pa o nama se sve zna!
dobijam kese za djubre od gradske cistoce,i ako zelim mesecni popust od 20% na odnosenje smeca,na kesu sa djubretom zalepim nalepnicu sa svojim bar kodom i imenom i prezimenom (koje sam takodje dobila od njih).
znaci,i cije je djubre-zna se
 

Back
Top