Judaizam

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 306236

Aktivan član
Poruka
1.734
Jevrejska religija ili judaizam...šta je to? Kakav je korpus verovanja Jevreja? Kakvo učenje o spasenju propovedaju? Koje su im svete knjige? Koliko imaju sličnosti sa hrišćanstvom?
 
sve da ti se dopadne i sve da hoćeš da otfikariš deo polnog organa - ne važi se jer nisi Jevrej

Uostalom ni Romana Polanskog ne priznaju iako je onoliku propagandu uradio i mama mu sekla pišu
ali avaj - udala se za rimokatolika i džabe Romanovo vrištanje

Takodje veličinu od Sigmunda Frojda čiji se stavovi danas lako mogu potvrditi po forumima i seks sajtovima, nisu priznali i vodili su hajku protiv njega jer njega majka nije htela da sakati kao ni on svoje sinove,
Dao je tačnu biološku definiciju kastracije i to je njih uvedilo.

Što znači - IZUZETNO SU NETOLERANTNI I ZATVORENI

Pogotovo su agresivni prema hrišćanstvu i niz država je moralo da obezbedi mehanizme zaštite

Kako to misliš da su agresivni?

Religija je slepo crevo filoofije i najobičnija dogma protiv prirode čovekove - sve se radi kontra.
Vremenom su se definisale neke dogme jer su one nastajale i nestajale
a ove prostale, današnje - opstale su uprkos vremenu i zdravoj pameti.
A šta se sve dešavalo i kojim su se bizarnim sredstvima služili svi redom - izvoli nadji
Sve je to nosilo ljudske živote i menjalo sudbine familijama...
 
a ove prostale, današnje - opstale su uprkos vremenu i zdravoj pameti.

Da, da, ti znas kako je to...

@ tema

Ne znam o njima mnogo osim iz filmova i knjiga, znam da se oslanjaju na Stari zavet i jos neke knjige (Toru i Talmud), i da su konzervativni, ali da su agresivni , prvi put sada cujem. :lol:

U svakom slucaju, ono sto sam procitala u fotokopiranom "Talmudu" (odnosno njegovom delu) nista ne valja, da ne kazem strahota.

E sad oni poricu da je to to, a sta je istina, ko ce ga znati, mozda i nije istina, a mozda se stide da priznaju da to stvarno pise. S obzirom da je fotokopija, ne mogu nista da tvrdim 100%.
 
Da, da, ti znas kako je to...

@ tema

Ne znam o njima mnogo osim iz filmova i knjiga, znam da se oslanjaju na Stari zavet i jos neke knjige (Toru i Talmud), i da su konzervativni, ali da su agresivni , prvi put sada cujem. :lol:

U svakom slucaju, ono sto sam procitala u fotokopiranom "Talmudu" (odnosno njegovom delu) nista ne valja, da ne kazem strahota.

E sad oni poricu da je to to, a sta je istina, ko ce ga znati, mozda i nije istina, a mozda se stide da priznaju da to stvarno pise. S obzirom da je fotokopija, ne mogu nista da tvrdim 100%.

A da, pala si na onaj "Talmud" koji dele srBske klerofašističke organizacije i neonacisti.:lol: Imaš ceo Talmud online i nebrojeno mnogo dokaza da su to laži i podmetačine.
 
Da, da, ti znas kako je to...

@ tema

Ne znam o njima mnogo osim iz filmova i knjiga, znam da se oslanjaju na Stari zavet i jos neke knjige (Toru i Talmud), i da su konzervativni, ali da su agresivni , prvi put sada cujem. :lol:

U svakom slucaju, ono sto sam procitala u fotokopiranom "Talmudu" (odnosno njegovom delu) nista ne valja, da ne kazem strahota.

E sad oni poricu da je to to, a sta je istina, ko ce ga znati, mozda i nije istina, a mozda se stide da priznaju da to stvarno pise. S obzirom da je fotokopija, ne mogu nista da tvrdim 100%.

Čuo sam da postoje neki rasistički elementi u Talmudu. Mada, nije nepoznato da Jevreji imaju pogrdan naziv za nejevreje - "goji".
 
Pa? Ko te sprečava da odeš u Jevrejsku zajednicu, odneseš te tzv. "strahotne citate" i da ti rabin dokaže da je to laž? Možda to što hoćeš da veruješ u tu laž? Uostalom, to smo nekoliko nas i ovde na forumu nebrojeno puta dokazali, citat po citata, navodeći citate iz hebrejskog Talmuda, da nije tačno i da je laž.
 
Pa? Ko te sprečava da odeš u Jevrejsku zajednicu, odneseš te tzv. "strahotne citate" i da ti rabin dokaže da je to laž? Možda to što hoćeš da veruješ u tu laž? Uostalom, to smo nekoliko nas i ovde na forumu nebrojeno puta dokazali, citat po citata, navodeći citate iz hebrejskog Talmuda, da nije tačno i da je laž.

Možeš li da navedeš ukratko glavna učenja judaizma,ako znaš...naravno?
 
Možeš li da navedeš ukratko glavna učenja judaizma,ako znaš...naravno?

Judaizam je za Jevreje, pre svega, ekspresija zavetnog odnosa između jevrejskog naroda i Boga. Postoji 13 osnovnih postulata judaističke vere kojih svaki Jevrejin mora da se pridržava, a to su:

1.verovanje da je Stvoritelj stvorio i vodi sve što je stvoreno, i da je on jedini stvorio i jedini stvara i stvaraće.
2.Verovanje da je Stvoritelj jedan, sam, savršeno jedinstvo, koje je bilo, jeste i biće.
3.Verovanje da Stvoritelj nema telo, da je slobodan od sve materije i da se ništa materijalno ne može porediti s njim.
4.Verovanje da je Stvoritelj prvi i poslednji.
5.Da se treba moliti samo i jedino Stvoritelju i nikome drugom.
6.da su sve reči proroka koje je on poslao istinite.
7.da je Mojsijevo proročanstvo istinito i da je on gospodar svih proroka, onih pre i onih posle njega.
8.da je sadašnja Tora ista i identična onoj koju je Mojsije dobio na Sinaju.
9.da je Tora neizmenjiva i nepromenjiva i da nikad više neće biti nove Tore.
10.da Stvoritelj poznaje sve misli i sva dela ljudskih bića.
11.da Stvoritelj nagrađuje one koji ga slušaju i kažnjava one koji ga ne slušaju.
12.verovanje u dolazak Mesije.
13.da će doći do vaskrsenja mrtvih u vreme koje odredi Stvoritelj, blagoslovljeno ime njegovo.
 
Zanimljivo da su rabini u Jabneu 90. godine izbacili tzv. devterokanonske knjige. Pretpostavlja se da su to uradili da bi kontrirali tadašnjim hrišćanima.Druga glava knjiga Premudrosti Solomonovih toliko proročki jasno govori o Hristovim stradanjima kao možda ni jedno drugo mesto u Starom Zavetu, osim proroka Isaije. Može se pretpostaviti da je ova okolnost i bila razlog odbcivanja ove knjige od strane rabina u Jamniju.

1Jer oni krivo misle i ovako mudruju: "....12 Postavimo zasjedu pravedniku jer nam smeta i protivi se našem ponašanju, predbacuje nam prijestupe protiv Zakona i spočitava kako izdadosmo odgoj svoj. 13 On se hvasta posjedom spoznaje o Bogu i naziva se sinom Gospodnjim. 14 On je ukor utjelovljeni našim mislima, sama njegova pojava tišti našu dušu. 15 Život njegov nije kao u ostalih i njegovo je ponašanje nastrano. 16 Smatra nas patvorinom i uklanja se od putova naših kao od nečisti. On svršetak pravednika proglašava sretnim i hvali se da mu je Bog otac. 17 Pogledajmo jesu li istinite riječi njegove, istražimo kakav će biti njegov svršetak. 18 Jer ako je pravednik Božji sin, On će se za nj zauzeti i izbavit će ga iz ruku neprijateljskih. 19 Zato ga iskušajmo porugom i mukom da istražimo blagost njegovu i da prosudimo strpljivost njegovu. 20 Osudimo ga na smrt sramotnu, jer će mu, kako veli, doći izbavljenje." Zabluda bezbožnička 21 Tako oni misle, ali se varaju, jer ih zloća njihova zasljepljuje. 22 Oni ne znaju tajna Božjih, ne očekuju nagradu za svetost, ne vjeruju u naknadu čistim dušama. 23 Jer je Bog stvorio čovjeka za neraspadljivost i učinio ga na sliku svoje besmrtnosti. 24avlovom je zavišću došla smrt u svijet i nju će iskusiti oni koji njemu pripadaju. Blaženstvo pravednika.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo da su rabini u Jabneu 90. godine izbacili tzv. devterokanonske knjige. Pretpostavlja se da su to uradili da bi kontrirali tadašnjim hrišćanima.Druga glava knjiga Premudrosti Solomonovih toliko proročki jasno govori o Hristovim stradanjima kao možda ni jedno drugo mesto u Starom Zavetu, osim proroka Isaije. Može se pretpostaviti da je ova okolnost i bila razlog odbcivanja ove knjige od strane rabina u Jamniju.

1Jer oni krivo misle i ovako mudruju: "....Postavimo zasjedu pravedniku jer nam smeta i protivi se našem ponašanju, predbacuje nam prijestupe protiv Zakona i spočitava kako izdadosmo odgoj svoj. 13 On se hvasta posjedom spoznaje o Bogu i naziva se sinom Gospodnjim. 14 On je ukor utjelovljeni našim mislima, sama njegova pojava tišti našu dušu. 15 Život njegov nije kao u ostalih i njegovo je ponašanje nastrano. 16 Smatra nas patvorinom i uklanja se od putova naših kao od nečisti. On svršetak pravednika proglašava sretnim i hvali se da mu je Bog otac. 17 Pogledajmo jesu li istinite riječi njegove, istražimo kakav će biti njegov svršetak. 18 Jer ako je pravednik Božji sin, On će se za nj zauzeti i izbavit će ga iz ruku neprijateljskih. 19 Zato ga iskušajmo porugom i mukom da istražimo blagost njegovu i da prosudimo strpljivost njegovu. 20 Osudimo ga na smrt sramotnu, jer će mu, kako veli, doći izbavljenje." Zabluda bezbožnička 21 Tako oni misle, ali se varaju, jer ih zloća njihova zasljepljuje. 22 Oni ne znaju tajna Božjih, ne očekuju nagradu za svetost, ne vjeruju u naknadu čistim dušama. 23 Jer je Bog stvorio čovjeka za neraspadljivost i učinio ga na sliku svoje besmrtnosti. 24avlovom je zavišću došla smrt u svijet i nju će iskusiti oni koji njemu pripadaju. Blaženstvo pravednika".

Nešto si mnogo upućen u istoriju rabinskog judaizma, da bi postavio temu sa ovako naivnim pitanjima.
 
Judaizam je za Jevreje, pre svega, ekspresija zavetnog odnosa između jevrejskog naroda i Boga. Postoji 13 osnovnih postulata judaističke vere kojih svaki Jevrejin mora da se pridržava, a to su:

1.verovanje da je Stvoritelj stvorio i vodi sve što je stvoreno, i da je on jedini stvorio i jedini stvara i stvaraće.
2.Verovanje da je Stvoritelj jedan, sam, savršeno jedinstvo, koje je bilo, jeste i biće.
3.Verovanje da Stvoritelj nema telo, da je slobodan od sve materije i da se ništa materijalno ne može porediti s njim.
4.Verovanje da je Stvoritelj prvi i poslednji.
5.Da se treba moliti samo i jedino Stvoritelju i nikome drugom.
6.da su sve reči proroka koje je on poslao istinite.
7.da je Mojsijevo proročanstvo istinito i da je on gospodar svih proroka, onih pre i onih posle njega.
8.da je sadašnja Tora ista i identična onoj koju je Mojsije dobio na Sinaju.
9.da je Tora neizmenjiva i nepromenjiva i da nikad više neće biti nove Tore.
10.da Stvoritelj poznaje sve misli i sva dela ljudskih bića.
11.da Stvoritelj nagrađuje one koji ga slušaju i kažnjava one koji ga ne slušaju.
12.verovanje u dolazak Mesije.
13.da će doći do vaskrsenja mrtvih u vreme koje odredi Stvoritelj, blagoslovljeno ime njegovo.
Možeš li da mi pojasniš poslednje dve stavke detaljnije?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top