psihologija uvrede

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Nedavno sam imao raspru sa jednim likom i, kako to obično biva, razbucam ga po svim elementima rasprave, što je logično - upalilo fitilj sagovorniku, te je isti pokušao sa nekakvim uvredama koje nemaju veze sa temom.

Svima avm je to poznato, krene se npr o politici, a prebaci se na neke seksualne čarke (recimo ko je virnuo na pdf politika, odma može da primeti da se tamo ljudi dele na patriote i homoseksualce. )

Elem, u jednom momentu tip meni kaže nešto kao "dođi kad god oćeš, da te podojim", na šta ja njemu kažem "interesantno, to mi je i tvoja žena rekla.." itd itd..znate već kako ta kozerska prepucavanja mogu da idu

Sada dolazi onaj važan deo:

posle prepucavanja, tip se po principu "pametniji popušta" brže bolje zaista i povukao, ali..u daljoj priči, u želji da se solidarišu sa starim drugom, neki njegovi drugari rekoše kako sam ga ja uvredio jer sam mu "pominjao familiju".

To pominjanje familijie je izgleda neko opšte mesto.

Nebitno o čemu se vodi razgovor, nebitno ko je kakve uvrede prethodno prosipao, momenat kada se "pomene familija", makar u najdaljem kontekstu, kao asocijacija, kao da je kap koja preliva čašu.

Kao da postoji jedan momenat kada neko ko je shvatio da nema moć brzog snalaženja u prepucavanju - čeka kada će da se pomene, nagovesti ili makar okrzne neko iz njegove familije, pa da kaže "e tu sam te čeko tico".
Kao da je pominjanje familije zakonom zaštićeno ?

Zašto je to tako?

da li te ljude zaista toliko emotivno povrede takve stvari ili ih više povedi to što su jednostavno naišli na jačeg, ili spretnijeg (da se razumemo, nisam bitan ja u ovom pitanju, već pitam generalno)

Šta je dakle Uvreda?

Emocija, ili nemoć
tabu, ili bes


Ovo pitam jer danas svako uzima sebi za pravo da određuje šta je uvreda, a zapravo se radi o veoma ličnoj skali pojmova koje ili možemo ili ne možemo da svarimo

U celoj priči posebno je zanimljivo to što se ljudi koji pričaju na forumima, svađaju i prepucavaju - uopšte ne poznaju

Kako je moguće uvrediti ili biti uvređen od nekoga koga vi, ili ko vas ne poznaje?

Nekada je važilo uverenje za primitivnije narode, da možete da se svašate, ali kada im pomeneš familiju - "vadi nož i kolje"

Sve više stičem utisak da smo i mi postali takvi..
 
Uvreda je kada na bilo koji načim omalovažavaš nečije biće. Njegov integritet. Kada vredjaš njegovu pojavu. Kao čoveka. Kada ne "udaraš" na njegov stav, ponašanje, već daješ "niske" udarce, koji vredjaju tebe, kao pojavu. Znači, mnogi ljudi, ne umeju ni konstruktivno ni da se svadjaju, a da ti ne pomenu familiju. Znači, kada kritikuješ, kada argumentovano diskutuješ, ti ideš an stav, ne udaraš na lično, zato to kažu, ne shvataj kao lično. Ali, kada diskutujemo lupam o poslu, a neko se ne slaže, sa tobom, ne ume argumentovano da se odbrani, da zazuzme svoje pozicije, ili naprosto da prizna primat jaceg i sposobnije, e takvi slabići udaraju onda na te fore, pa ti opletu najpre sve po spisku, fizičkom izgledu, i ne znam ti ja sta...Znači, pogane reči, su slika najpre nevaspitanih ljudi, zatim ljudi sa odvec slabim karakterom. To je odlika slabih ljudi. Labilnih. Kojima je potrebno da unize nečiji dignititet, da bi uzdigli naprosto svoj...Minoran. ♥
 
zašto bi pominjanje nekih drugih ljudi, bio nizak udarac?

za nizak udarac se kaže kada neko nekoga udari niže od pojasa, tj u jaja.
šta su u ovom slučaju jaja?

npr, neko mi pomene kevu, ženu, brata koji je invalid ili ćaleta koji je u zatvoru..i?

ja onda poplavim, jer nisam raščistio sa tim u svjoj glavi. Sramota me je ćaleta, brata, možda žene. keve..?

Jaja su dakle - sramota?
ili neka druga moja nemoć?

jel to ta logika
 
Увреда је јако растегљив појам и првенствено зависи од човека према којем је усмерена.Али пошто си ти њега ''разбуцао'' у свим елементима дискусије нема никаквог смисла да ја ту нешто филозофирам.
 
Увреда је јако растегљив појам и првенствено зависи од човека према којем је усмерена.Али пошто си ти њега ''разбуцао'' у свим елементима дискусије нема никаквог смисла да ја ту нешто филозофирам.

napisao si kako nema nikakvog smisla da dalje pišeš..
pfft,šta reći...O kej?
 
a zašto bi pojam familije bila drugačija od pojma seksa u raspravi koja se recimo vodi o astronomiji?

seks je kao šaljiva forma..a familija nije,

sa familijom se ne šali - e pa ja pitam zašto
Pa reko sam ti, ne kuckas sa familijom vec sa prisutnim pojedincem
Kakve veze ima necija keva sa tvojom raspravom.
Postoji neki kodeks ponasanja sad ili ga imas ili ga nemas.
E sad neki misle da je sve dozvoljeno jebat nekom oca i majku i sve po spisku ali nije tako brale, ne mozes to ni u realu da radis jer ces dobiti po njusci.
 
Pa reko sam ti, ne kuckas sa familijom vec sa prisutnim pojedincem
Kakve veze ima necija keva sa tvojom raspravom.
Postoji neki kodeks ponasanja sad ili ga imas ili ga nemas.
E sad neki misle da je sve dozvoljeno jebat nekom oca i majku i sve po spisku ali nije tako brale, ne mozes to ni u realu da radis jer ces dobiti po njusci.

čekaj, jesi li ti pročitao uvodni post?
ako jesi, onda je ovo što pišeš glupo, jer - zašto bi neko iz rasprave prešao na "dođi da te podojim"?
Jel to nije iskakanje iz rasprave?

I ako već on iskače iz rasprave sa seksualnom konotacijom, zašto bi moja "familijarna" konotacija bila gora?
 
čekaj, jesi li ti pročitao uvodni post?
ako jesi, onda je ovo što pišeš glupo, jer - zašto bi neko iz rasprave prešao na "dođi da te podojim"?
Jel to nije iskakanje iz rasprave?

I ako već on iskače iz rasprave sa seksualnom konotacijom, zašto bi moja "familijarna" konotacija bila gora?
Pa i ono je bezveze sta ti je on rekao, mogao si mu odgovoriti na istom nivou ili izaci iz rasprave.
Sto i ti nisi podojio njega?
 
ajd onda i za one sa jeftinijim ulaznicama:

neko ti u raspravi oko npr istorije kaže "puši kerec" i to je onda kao tolerantno
ti mu kažeš "nek ti ga puši keva"..a on skoči sa "ej..ne diraj mi familiju.."..i to je onda no-no?

m?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top