Pametno se spakujte (to je ponekad prava umetnost)

Bambina

Buduća legenda
Poruka
25.036
Šta nam je zaista potrebno na letovanju?

Predugo sam nosila i previše stvari sa sobom na odmor. I kao dete, i kao tinejdžerka, i par godina unazad kao devojka. Sve do prošle godine.
U prvom periodu nikada dovoljno igračaka, u drugom CD-ova, časopisa i knjiga (tad nije bilo mp3 mobilnih, već sam nosila diskmen), u trećem, pa, zna se... :D

Da se dobro zamislim i preispitam me je navelo to što sam prošle godine spakovala toliko stvari da sam pred sam polazak, silom ga zašniravajući, ostala bez mog velikog kofera.
Jedino sam ga obmotanog lancima mogla nositi tako spakovanog i u tom stanju, koje je bilo rezultat moje "spakovati sve što imam" rešenosti. Bio je potpuno neupotrebljiv.

I, mogu vam reći, pod pritiskom da izdvojim najosnovnije i nosim ni manje ni više nego vikend putnu torbu, naučila sam se pameti.
Sve sam koristila, sve sam nosila, i shvatila da sam se bespotrebno opterećivala četiri puta težim prtljagom, samo sam selila iz Srbije u Grčku tamo netaknute stvari (osim pri raspakivanju i obrnuto). :lol:

Dakle, nakon ove moje male putničke ispovesti, pitam vas još jednom - Šta nam zaista treba i kako se pametno spakovati? Bez čega vi ne idete na more, i kako odoleti onom "A šta ako mi ovo zatreba"?
 
Mislim da je pametno spokovati se nama zenama nemoguce, cast izuzecima. Evo i sama sad imam taj problem kako da se spakujem, a da ne ponesem to sto mi nece trebati, mada cu sigurno ponijeti vecinu toga sto necu obuci. Mislim da je nama u krvi nosti gomilu stvari i da je prosto nemoguce ne ponijeti nesto viska. Recimo da ja sad kad budem isla na more planiram da ponesem 6 pari obuce, nemam pojma sta ce mi toliko, ali treba, uvijek treba, a tek o odjeci da ne pricam. Nemam pojma stvarno kako naci lijek protiv toga da se nosi gomila nepotrebnih stvari.
 
Bar je pakovanje za letovanje lako - sve tanki materijali, ne treba ti ni kaput ni čizme. Putujem sa malom torbom preko ramena (one što su za vikend putovanja) - dve lanene haljine za uveče, nekoliko tankih haljina/tunika za preko dana, jedne pantalone ako zahladni, jedna velika ešarpa da se ogrnem, jedne fine cipele za uveče, espadrile i japanke za preko dana, peškir, veš, i samo najosnovnija kozmetika. Apsolutno me ne interesuje da se smaram tegljenjem kofera, i još da me neko odžepari u procesu.
 
posle milion terena, postala sam ekspert za pakovanje!
Al stvarno, ljudi se iznenade koliko ja malo stvari ponesem kad idem negde, iako bi se po mom stilu reklo da preterujem i u pakovanju.

Imam mali kofer pa je valjda i to pomoglo.
Za more se još ne pakujem, pitanje i da li ću ići, ali bila sam za 1. maj 4 dana u Mađarskoj pa mogu da vam kažem iz čegase sastojao moj kofer:
Kozmetika u neseseru-sve u malim pakovanjima :) Uglavnom nosim one malecke stvari koje dobijate na promocijama, nisam luda da nosim pola litra šampona i kupke. Fen ne nosim, ima u hotelu. Pegla verovatno ima u hotelu, a ako nema ne nosim stvari koje se gužvaju pa mi ni ne treba.
1 peškir - na hotelske sam još uvek gadljiva
pižama i veš za svaki dan
dve udobne majice, jedna široka košulja i jedna tunika koja može da prođe (i prošla je) i kao haljina za veče.
baletanke koje se nose i u hotelu umesto papuča
foto aparat i punjač za aparat
Elle ili tako neki debeli časopis

udobne cipele za šetnju su na nogama već u putu, kao i farmerke i parka jaknica ako zahladni. Ionako noć u busu uvek bude najhladnije što će vas dočekati na putovanju.

suština je da se stvari koje ponesete međusobno slažu i da zamislite kombinacije sa njima. Nema smisla nositi kombinacije sa potpuno različitim stvarima. Isto tako nema smisla nositi neke suviše glam i formalne stvari-pa turisti su uvek apa drapa, nema razloga pokušavati da se prodaš kao domaći poslovni čovek ili party queen. I nema smisla nositi pet pari farmerki ili pantalona koje će sutra na slikama ionako izgledati potpuno isto.

U svakom sl, sve ide lakše kad shvatiš da je poenta turizma u provodu, opuštenosti, šetnjama i obilascima, a ne u montiranju, neudobnosti i vukljanju preteških stvari zarad ekskluzivnih fotki i koječega.

ZA poslovni put važi isto-poenta je da odradiš posao a ne da izgledaš fantastično na nekom krovu, u kanalu pored auto puta ili na nekoj čuki u vukojebini.
 
Sadržaj nesesera za more:

Higijena:

Četkica, pasta i konac za zube, češalj za kosu, štapići za uši, vata, aceton, vlažne maramice za skidanje šminke, sapun za ruke, gel za tuširanje, intimna kupka, šampon i balzam..

Nega na suncu:

Ulje za telo za sunčanje u spreju sa zaštitnim faktorom i krema za lice iste namene, takođe.

Šminka:

Maskara, ajlajner, bronzer, labelo nar, dva sjaja za usne (čokoladni i kajsijasti), hajlajter, koralni lak za nokte.
Možda smokey eyes set.

Ostalo:

Versace Yellow Diamond i Versace Crystal Noir parfemi, Sephora svetlucavi losion za telo za veče, OPI AVOJUICE - Jasmin za dan, posle tuširanja.

Mislim da zaista nije mnogo i da je to apsolutno sve što mi zaista treba.
 
Poslednja izmena:
Kofer:

Veš:

Crni, beli i limun žuti brus, deset pari gaćica.

Za spavanje:

Jedan baby doll i jedna spavaćica (negliže).

Za plažu:

Tri kupaća kostima i dva parea.

Za preko dana i u apartmanu:

Jedan teksas i jedan beli šorčić na cvetiće, jedan teksas minić, tri majice (top, na bretele i sa rukavima), jedno haljinče.

Za večernju šetnju i izlazak:

Šorčić, blejzer (nosim ih u paru), košuljica, dve crne i dve bele haljinice.

Obuća:

Papuče za plažu i dva para štikli za izlaske.

Ostalo:

Peškiri za kupatilo i plažu, torba za plažu, dve pismo tašnice, jedan kaiš, nešto malo nakita (dva para minđuša, dva lančića i jedan prsten), tri knjige.

Mislim da je to to. :think:

Sve naravno ukombinovano stislski jedno s drugim, prema bojama i materijalima, osmišljeno za uparivanje.
 
Poslednja izmena:
I za put:

Ja u patikama, helankama, majici na bretele, duksiću i kosom vezanom u rep.

Sa mnom srednja sportska torba i u njoj: putna i lična dokumenta, novčanik, mobilni, naočare za sunce, obične i vlažne maramice, labelo, gel za suvo pranje ruku, voda, mint bombone, slušalice, Elle časopis, dezadorans, sprej za telo, dnevni ulošci.

Mislim da je to to i da sam se fino spakovala. :manikir:
 
Uf,ja pocnem da se pakujem najmanje sedam dana pred put i uvek napravim spisak stvari koje nosim.Taj spisak se takodje pravi nekoliko dana,i onda kad pocnem da se pakujem klasifikujem sta cu u stvari poneti.Ne vredi na nabrajam sadrzaj kozmeticke torbe(namerno ne pisem torbice) jer bi mi trebalo dosta vremena.O garderobi,tasnama,nakitu i obuci necu ni pricati.Opsesivna sam kad su u pitanju odlasci od kuce i skoro sasvim sigurna da ce mi sve trebati i da cu obavezno nesto zaboraviti.:lol:Jasno da pola stvari vratim netaknuto,ali neka se nadje ako zatreba.
Nikada ne bih posla na letovanje a da nemam kreme za suncanje od najjaceg do najslabijeg faktora,gel za posle suncanja,sprej za zastitu kose od sunca,poseban sampon za plavu kosu izlozenu morskoj vodi,redovan pribor za higijenu ....Ne vredi,ako pocnem kuckacu citavu noc...Znam,preteruje i uvek kazem sebi-nikada vise tako...Aha,do sledeceg letovanja.
 
Tokom godina sam naucila pametno se pakovati, dok sam ranije kao tinejdzerka na put nosila pregrst krpica.

Nosenje celog gardarobera sada smatram apsurdom. :)

Promisljeno pakujem odevne predmete koji odlicno funkcionisu zajedno i cine harmonicne kombinacije.


U sredu putujem na odmor.

Za dnevne varijante i odlazak do plaze nosim Levis cut off sorts, Brandy loves Melville Amy tank top s otvorom na ledjima,
belu Yessica kosulju/tuniku koja seze do polovine butina, od divnog, putenog pamuka, s tankom uzicom od upletenog kanapa koja naglasava struk, i s podvrnutim rukavima,
Zara leprsavu haljinu A kroja od pamuka s umetnutim cipkanim delom na rukavima i nedrima.
O'Neill sandale s tankim kaisicima i kanapom na gazistu te gumene Benetton sandale s otvorom na prsticima i masnom u divnoj puderastoj nijansi.
Veliki ceger od prirodnog materijala.

Jedan W'S crni kostim iz jednog dela, ljubicasti Lisca monokini i sampanj W'S kostim iz dva dela.



























Fotografije preuzete sa mreze.


Za vecernje setnje po rivi izabrala sam puderasti Zara sorts s visokim strukom, Spf teget bermude s printom ptica, Zara tulip tirkiznu suknju,
Mng sampanj leprsavu suknjicu s tufnama, plisiranu Zara suknjicu od markizeta i Benetton belu suknju u pun krug koja seze do polovine butina.

Nekoliko bluza koje se mogu harmonicno uklapati s gore navedenim odevnim predmetima -
prljavoroza Zara s stikovanom cipkom na nedrima dok je ostatak od pamuka (na fotografiji dole)



Vilinska, leprsava pale pink bluza s tankim spageti bretelama, zatim jos jedna s sitnim bisercicima, veoma romanticna,
jedna bela s trakama koje se pozadi vezu u masnu, jedna s karnerima, basic majica na pruge u mornarskom stilu.




Najdivnija bluza koju imam (i najdraza jer je poklon od bake:)) od ciste svile koja divno pada s cudesnim detaljima.




Nezno roza baletanke s bisernim vrhom. Jedne crne s decentnom masnom. I jedne srebrne sandalice s malenom stiklicom (3 cm).
Visoke stikle ne nosim.






Jednu nude pismo tasnu uklopivu uz svaku kombinaciju.

Jos uvek nisam odlucila koji nakit cu poneti. Verovatno jednu ili dve ogrlice.



Veliki peskir za plazu, dva manja za kupanje (na hotelske sam gadljiva), donji ves, dva bebi dola.

Dva romana za citanje na plazi i u vreme dokolice.

U neseseru dve omiljene Pupa senke extra pearl, Sephopa paleta, Loreal maskara, labelo, Deborah hajlajter,
omiljena krema za lice za dnevnu negu Cera di Cupra, leprsavi, slatkasti Aqua di Gioa parfem, Vichy gel za umivanje lica, CK gel za tusiranje.




Sredstva za zastitu od Sunca jos uvek nisam kupila.


U velikoj tasni koju nosim uz sebe tokom puta je Vichy facial spray, vlazne maramice, roman i lampica, tablet, kardigan.


Preostaje mi da kupim jos nekoliko sitnica i spremna sam. :)
 
Tokom godina sam naucila pametno se pakovati, dok sam ranije kao tinejdzerka na put nosila pregrst krpica.

Nosenje celog gardarobera sada smatram apsurdom. :)

Promisljeno pakujem odevne predmete koji odlicno funkcionisu zajedno i cine harmonicne kombinacije.


U sredu putujem na odmor.

Za dnevne varijante i odlazak do plaze nosim Levis cut off sorts, Brandy loves Melville Amy tank top s otvorom na ledjima,
belu Yessica kosulju/tuniku koja seze do polovine butina, od divnog, putenog pamuka, s tankom uzicom od upletenog kanapa koja naglasava struk, i s podvrnutim rukavima,
Zara leprsavu haljinu A kroja od pamuka s umetnutim cipkanim delom na rukavima i nedrima.
O'Neill sandale s tankim kaisicima i kanapom na gazistu te gumene Benetton sandale s otvorom na prsticima i masnom u divnoj puderastoj nijansi.
Veliki ceger od prirodnog materijala.

Jedan W'S crni kostim iz jednog dela, ljubicasti Lisca monokini i sampanj W'S kostim iz dva dela.

Fotografije preuzete sa mreze.


Za vecernje setnje po rivi izabrala sam puderasti Zara sorts s visokim strukom, Spf teget bermude s printom ptica, Zara tulip tirkiznu suknju,
Mng sampanj leprsavu suknjicu s tufnama, plisiranu Zara suknjicu od markizeta i Benetton belu suknju u pun krug koja seze do polovine butina.

Nekoliko bluza koje se mogu harmonicno uklapati s gore navedenim odevnim predmetima -
prljavoroza Zara s stikovanom cipkom na nedrima dok je ostatak od pamuka (na fotografiji dole)



Vilinska, leprsava pale pink bluza s tankim spageti bretelama, zatim jos jedna s sitnim bisercicima, veoma romanticna,
jedna bela s trakama koje se pozadi vezu u masnu, jedna s karnerima, basic majica na pruge u mornarskom stilu.




Najdivnija bluza koju imam (i najdraza jer je poklon od bake:)) od ciste svile koja divno pada s cudesnim detaljima.




Nezno roza baletanke s bisernim vrhom. Jedne crne s decentnom masnom. I jedne srebrne sandalice s malenom stiklicom (3 cm).
Visoke stikle ne nosim.






Jednu nude pismo tasnu uklopivu uz svaku kombinaciju.

Jos uvek nisam odlucila koji nakit cu poneti. Verovatno jednu ili dve ogrlice.



Veliki peskir za plazu, dva manja za kupanje (na hotelske sam gadljiva), donji ves, dva bebi dola.

Dva romana za citanje na plazi i u vreme dokolice.

U neseseru dve omiljene Pupa senke extra pearl, Sephopa paleta, Loreal maskara, labelo, Deborah hajlajter,
omiljena krema za lice za dnevnu negu Cera di Cupra, leprsavi, slatkasti Aqua di Gioa parfem, Vichy gel za umivanje lica, CK gel za tusiranje.




Sredstva za zastitu od Sunca jos uvek nisam kupila.


U velikoj tasni koju nosim uz sebe tokom puta je Vichy facial spray, vlazne maramice, roman i lampica, tablet, kardigan.


Preostaje mi da kupim jos nekoliko sitnica i spremna sam. :)

Sve sto si ponijela je tako lijepo, njezno i nekako rusticno. Mislim da ces bas biti primjecena na rivi :) PS. kupaci su vrh
 
Sadržaj nesesera za more:

Higijena:

Četkica, pasta i konac za zube, češalj za kosu, štapići za uši, vata, aceton, vlažne maramice za skidanje šminke, sapun za ruke, gel za tuširanje, intimna kupka, šampon i balzam..

Nega na suncu:

Ulje za telo za sunčanje u spreju sa zaštitnim faktorom i krema za lice iste namene, takođe.

Šminka:

Maskara, ajlajner, bronzer, labelo nar, dva sjaja za usne (čokoladni i kajsijasti), hajlajter, koralni lak za nokte.
Možda smokey eyes set.

Ostalo:

Versace Yellow Diamond i Versace Crystal Noir parfemi, Sephora svetlucavi losion za telo za veče, OPI AVOJUICE - Jasmin za dan, posle tuširanja.

Mislim da zaista nije mnogo i da je to apsolutno sve što mi zaista treba.

Ne znam za koje je ovo putovanje, na par dana ili nedelju, dvije, ali ovo boldovano uvijek kupim tamo gdje idem jer su cetkice za zube 0,50 centi, kao i sapun za ruke, koji je pretezno obezbijedjen. Uglavnom gledam da te stvari koje su jeftine a zauzimaju prostor kupim na licu mjesta. Nije cetkica za zube prevelika, kao ni sapun, ali kad se sastavi tako mali milion predmeta, zauzme to mjesta u koferu, pa ko reko da napisem kako ja to radim :)
 
Poslednja izmena:
Leb te pojo Megs, sad se osećam ko neki sajko...
Možda idem na more za 10ak dana i planirala sam da ponesem
od odeće: kupaći, suknju, haljinicu i majice na bretele, možda jednu majicu dužih rukava i pantalone za slučaj da se vreme pokvari, 3,4 para gaća i jedne čarape a od obuće jedne sandale i starke...

Od ostalih kerefeka peškir, pincetu, turpiju i makazice i neki lak za nokte i češalj

Od kozmetike olovku za oči i karmin i neku najobičniju kremu i neko najobičnije podpazušno prskalo

Naravno bez fotoaparata nigde.

I naravno bez moje drogerije nigde:lol:

I ja spakovana
:/

Četkicu za zube, žilete...tako te sitnice kupim tamo.

Al ok, kapiram da je velika razlika s kim ideš...i gde ideš..

Ja idem s momkom i iskreno moj jedini plan je da budem u moru od jutra do uveče i da ga silujem negde naprepad.

ja se uvek ovako minimalno pakujem..uvek nosim samo neophodno...ali ponesem dosta para pa se uglavnom vraćam s više stvari nego što sam krenula :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Devojke, hvala vam za ovako tople komentare, cudesno je procitati neznost i hvalu.
Rumene mi se obrazi.:)


* * *​


@ dragonfly

A suncobran? :)


O, Hondi, divni su. :)

Prva asocijacija je Monet i sva ona njegova ustalasana polja prezrelog zita, sva grimizna tajanstva polja lavande i beli vranci pregnuti svodom, a u sredistu dama s suncobranom.

Da imam takav suncobran, rado bih zaklanjala lice iza oboda od cipke, i pisala pisma, na hartiji s otisnutim cvetom il' monogramom (tako retro!) ispod senovite pergole, u mirisnom ruzicnjaku. :D




Kazi mi, veoma me zanima, kako sam te asocirala na takve suncobrane? :)
 

Back
Top