Emir Kusturica ruši staru tvrđavu u Trebinju, građani blokirali put!
Strana 1 od 45 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 1107

Tema: Emir Kusturica ruši staru tvrđavu u Trebinju, građani blokirali put!

Buduća legenda
    Učlanjen
    04.10.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Emir Kusturica ruši staru tvrđavu u Trebinju, građani blokirali put!

'15.06.2012.
    Dvorski režiser i akademik Emir Kusturica, uz podršku lokalnih i republičkih vlasti, izvršio je atak na Trebinje i njegovo kulturno bogatstvo. Bageri i kamioni iz Višegrada srušili su staro austrijsko utvrđenje Petrinja iznad Trebinja, kako bi odnijeli kamen za izgradnju Andrić-grada u Višegradu. Veća grupa ogorčenih građana Trebinja blokirala je stari austrijsku put ka tvrđavi, kako bi spriječila kamione da odvezu kamenje.

Emiru Kusturici nije bilo dovoljno što je od Hidroelektrana na Trebišnjici dobio 400 000 maraka za gradnju Andrićgrada, već je odlučio da sruši više starih objekata na području Trebinja i Hercegovine, kako bi iskoristio klesani kamen za gradnju objekta koji će mu poslužiti za snimanje filma. Nakon napuštenih starih kuća i štala koje su srušene u selima Grebci, Dračevo i u Popovom polju, Kusturica je uz podršku svojih mentora srušio i austro-ugarsko utvrđenje Petrinja iznad grada.

Bager je uništio podzidu i prednju stranu tvrđave, a dvadesetak građana blokiralo je automobilima kamion i put, kako bi spriječili da se kamen preveze do Višegrada. "Mi smo iz grada slučajno vidjeli da je bager na tvrđavi, i da je ona od jutros srušena. Nismo mogli da vjerujemo šta se događa, i da neko ima hrabrosti i drskosti da ruši naše kulturno-istorijske spomenike. Samoinicijativno se okupila veća grupa građana koja je došla na tvrđavu i blokirala kamion sa natovarenim kamenjem na putu, a nakon našeg dolaska rušenje i radovi su obustavljeni. Mi nećemo da dozvolimo da neko ruši naše kulturno-istorijsko blago i tražićemo da se porušena tvrđava obnovi", kaže za Buku profesor Dragan Anđelić.

Desetak radnika iz Višegrada reklo nam je da su sa građevinskim mašinama i kamionima juče došli u manastir Tvrdoš i da su dobili zadatak da poskidaju klesani kamen i prevezu ga za Višegrad. Iz toga se jasno može zaključiti da Kusturica izvodi radove uz blagoslov i podršku svojih bliskih prijatelja vladike Grigorija i igumana manastira Tvrdoš oca Save Mirića.

Po saznanju da je veća grupa nezadovoljnih građana blokirala put i mašine, na lice mjesta je došao i načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk. "Ja sam ranije u više navrata odbio prijedloge Emira Kusturice, koji je tražio da mu se dozvoli rušenje mosta u Goričkom jezeru, nekih željezničkih stanica i drugih objekata. Nedavno dok sam bio u Beogradu, ponovo me je zvao Kusturica i pitao da li može da uzme kamenje sa neke porušene tvrđave, za koju je tvrdio da je u veoma lošem stanju i da je od ranije srušena. Ja sam mu rekao da može ako mu to dozvole i druge nadležne institucije. Saznao sam od mojih saradnika da su se nezadovoljni građani okupili, ja ih u potpunosti razumijem i naredio sam da se obustavi rušenje do daljnjeg. Ja sam pomislio da je tvrđava u lošem stanju, ali sada vidim da nije bilo tako".

Pored Ćuka, na tvrđavu su došli i svi lokalni političari, ali niko nije želio da govori o pozadini ovog slučaja i o vezama Kusturice sa lokalnim moćnicima. Postavlja se pitanje otkud Kusturici pravo da po Trebinju ruši kulturno-istorijske spomenike od neprocjenjivog značaja i zbog čega u prljavim i nezakonitim poslovima ima podršku lokalnih i republičkih vlasti. Zar nije bilo korisnije da je Kusturica bar dio novca, od 400 000 maraka koje je dobio od Hidroelektrana na Trebišnjici, ponudio lokalnim kamenorescima i majstorima da klešu kamen i tako zaposle desetak radnika. Da li su interesi pojedinaca bliskih vlastima važniji od interesa cijelog grada i regije, i da li se polako pretvaramo u robove koji bespogovorno moraju da slušaju svoje gospodare.

Građani su najavili da će se i dalje okupljati na uzvišenjima oko Trebinja, kako bi spriječili Kusturicine "neimare" da ruše sve pred sobom. O cijelom slučaju već je obaviještena i Ambasada Republike Austrije u Bosni i Hercegovini, i uskoro bi austrijske diplomate trebale doći u Trebinje, kako bi se na licu mjesta, i u razgovoru sa lokalnim vlastima, upoznali šta se događa sa kulturno-istorijskim spomenicima koji su sagrađeni prije 130 godina.

Građani Trebinja pokazali su visoku svijest i samoinicijativnim okupljanjem i brzom akcijom spriječili su potpuno uništenje reprezentativnog objekta. Postavlja se pitanje kakvo smo mi to društvo i država kada građani moraju da se okupljaju i protestuju, kako bi od vlasti i njenih tajkuna štitili ono što su nam sagradili okupatori.'
    http://www.6yka.com/novost/24884/emir-kusturica-rusi-staru-tvrdavu-u-trebinju-gradani-blokirali-put

"Ja sam pomislio da je tvrđava u lošem stanju, ali sada vidim da nije bilo tako." - Dobroslav Ćuk , Dodikov gradonačelnik Trebinja ..
    No comment ..

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2213

Podrazumevano Re: Emir Kusturica ruši staru tvrđavu u Trebinju, građani blokirali put!

puna podrska Emiru Kusturici i Miloradu Dodiku

to nije nikakva srpska tvrdjava, vec austrijsku utvrdjenje i kao takvo nije spomenik kulture niti nam treba dok nam je Andric grad potreban . Jedva cekam da sednem u auto i obidjem ga.

Buduća legenda Lepi Bora (avatar)
    Učlanjen
    20.12.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3737

Podrazumevano Re: Emir Kusturica ruši staru tvrđavu u Trebinju, građani blokirali put!

Sta ce bunker pokojne Austro Ugarske iznad ponosnog i slobodnog Trebinja ?? I kakav je pa to kulturno - istorijski spomenik ??? To je vojni simbol neljudske okupacije , koja je kostala destine Srba iz Trebinja vesanja na glavoj gradskoj ulici 1914 godine !!!

Taj simbol okupacije je i ranije trebalo iskoristiti za neku plemenitu svrhu ....
    Poslednji put ažurirao/la Lepi Bora : 16.06.2012. u 18:17
    Eсли драки невозможно избежать, бей первым...

Prosto mi je neprijatno kako nam dobro ide !

Iskusan Filleo (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    317

Sviđa mi se taj ČISTO austro-ugarski naziv Petrinja, a posebno se radujem što ta "veća grupa građana" naravno zna da je ta ista Petrinja tu od vajkada, obzirom da je Prvi čo'ek, ustvari bio, austro-ugar !!
    Лутам још, витак ... насмејан, душа моја пева ...

Стара школа је вечна док су јој деца верна !

Primećen član
    Učlanjen
    14.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ma jasta. Ja bih sve Austro-Ugarske i Osmanske spomenike porusio. Za nas Srbe ti spomenici nemaju vrijednost. Polsije se ljute i prigovaraju nam sto smo zapalili Ferhadiju. Koliko je samo Srba nabijeno na kolac zbog Ferhadije.

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2213

pa kom treba staro austrijsko napusteno vojno utvrdjenje ?

nikome.....

Primećen član
    Učlanjen
    14.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Da nece mozda NATO da nas ponovo bombardira sada zbog Austro-Ugarskog nasljedja?

Elita
    Učlanjen
    15.10.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Filleo Pogledaj poruku
    Sviđa mi se taj ČISTO austro-ugarski naziv Petrinja, a posebno se radujem što ta "veća grupa građana" naravno zna da je ta ista Petrinja tu od vajkada, obzirom da je Prvi čo'ek, ustvari bio, austro-ugar !!
    ne prvi chovek je bio s-r-b-i-n

Primećen član
    Učlanjen
    14.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Da li to znaci da vise nece postojati Visegrad nego samo Andric-Grad? Jel tako moji Srbi?

Iskusan Filleo (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    317

Citat Original postavio b.g.d.Titanija Pogledaj poruku
    ne prvi chovek je bio s-r-b-i-n
    Лутам још, витак ... насмејан, душа моја пева ...

Стара школа је вечна док су јој деца верна !

Primećen član
    Učlanjen
    14.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Da li ce Emir Kusturica napraviti novi Crkvu u Andric-Gradu?

Primećen član
    Učlanjen
    14.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Mozda se ponovi slucaj Ferhadije. Kad ona bude napravljena. Mi necemo da nas Osmanlijski zao duh proganja.

Buduća legenda Han van Zem (avatar)
    Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2188

Citat Original postavio Couleman Pogledaj poruku
    Mozda se ponovi slucaj Ferhadije. Kad ona bude napravljena. Mi necemo da nas Osmanlijski zao duh proganja.
    Batice, mi ne verujemo u duhove. Verujemo u bagere.
    Budi ono što jesi.

Iskusan ljuta_mamba (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    140

a poenta je sto ruse okupatorsku gradjevinu...kako bi snimili film o drugoj okupatorskoj gradjevini...tom famoznom mostu
    I ja sam bio rudar,bio sam i strajkac

paja1408 nije na forumu
    ucim istoriju kako bi sagledao sadasnjost i predvideo buducnost
    Buduća legenda paja1408 (avatar)
    Učlanjen
    03.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    565

ovo nije u redu..i ako je tvrdjava asutrougarska-pa sta..?? i to je deo istorije...
    nekad su ovde bili rimljani pa se svi polomismo da se otkopaju i konzerviraju svi lokaliteti gde su bili rimski gradovi...neodgovorno je samo sto se ova tvrdjava nije zastitila odavno--daleko pre kusturice...isto vazi i za ostale spomenike na celom balkanu...pa samo su varavari rusili sve iza sebe...
    eeee...ajd kazi sta imas ako si covek...

Elita Sreten Žujović (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    995

Citat Original postavio paja1408 Pogledaj poruku
    ovo nije u redu..i ako je tvrdjava asutrougarska-pa sta..?? i to je deo istorije...
    nekad su ovde bili rimljani pa se svi polomismo da se otkopaju i konzerviraju svi lokaliteti gde su bili rimski gradovi...neodgovorno je samo sto se ova tvrdjava nije zastitila odavno--daleko pre kusturice...isto vazi i za ostale spomenike na celom balkanu...pa samo su varavari rusili sve iza sebe...
    Није Пајо тврђава, него утврђење и то одавно смрскано... није то никакав културно-историјски споменик.
    [...]Очи плаве, топле као лето рано,
    Живот у светлости без мрака и студи.

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2188

Niko nije hteo da poruši cenjenu tvrđavu. Kusturica je hteo kamen koji leži okolo, ali pošto je ovo idealna prilika za kmečanje...
    Budi ono što jesi.

paja1408 nije na forumu
    Učlanjen
    03.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    565

Citat Original postavio влайко Pogledaj poruku
    Није Пајо тврђава, него утврђење и то одавно смрскано... није то никакав културно-историјски споменик.
    nebitno...ako emir zeli da pravi nesto--nek pravi iz pocetka...a ne da ista rusi da bi kao pravio novo...

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1395

Citat Original postavio Couleman Pogledaj poruku
    Ma jasta. Ja bih sve Austro-Ugarske i Osmanske spomenike porusio. Za nas Srbe ti spomenici nemaju vrijednost. Polsije se ljute i prigovaraju nam sto smo zapalili Ferhadiju. Koliko je samo Srba nabijeno na kolac zbog Ferhadije.
    На десетине.
    no longer at ease here, in the old dispensation

paja1408 nije na forumu
    Učlanjen
    03.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    565

Citat Original postavio Победоносцев Pogledaj poruku
    На десетине.
    nabijeno je i na kalemegdanu...pa nikom ne pada na pamet da srusi...

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1395

Citat Original postavio bh_citadela Pogledaj poruku
    Sigurno .. treba i po Beogradu srušiti .. hajd , kad Dodik pređe ..
    Куку, а да не сруше Кулу сад кад су заређали?

Пејгамберу, помагај
    no longer at ease here, in the old dispensation

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2188

nabijeno je i na kalemegdanu...pa nikom ne pada na pamet da srusi...
    Pada, samo što ne mogu.
    Budi ono što jesi.

Elita Sreten Žujović (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    995

nebitno...ako emir zeli da pravi nesto--nek pravi iz pocetka...a ne da ista rusi da bi kao pravio novo...
    Ма конструишу... аваз и остали реномирани гласници.
    [...]Очи плаве, топле као лето рано,
    Живот у светлости без мрака и студи.

Buduća legenda C0NSIGLIERI (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1349

Bravo Pajo

...za sve one koji pravdaju ovaj cin, da li bi isto tako opravdali rusenje Cele Kule i nju turci napravise...
    A Mari usque ad Mare

paja1408 nije na forumu
    Učlanjen
    03.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    565

Citat Original postavio влайко Pogledaj poruku
    Ма конструишу... аваз и остали реномирани гласници.
    lako je doci do istine u ovom slucaju...

Slične teme

1. Emir Kusturica & No Smoking Orchestra
    Autor subverse u forumu Muzika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.06.2014., 19:15
  2. Emir Kusturica
    Autor Gwydion u forumu Politika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12.06.2009., 07:12
  3. Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra
    Autor amza u forumu Muzika
    Odgovora: 7