Udruženje roditelja slepe i slabovide dece.

Podrzavam i ovakav vid prezentacije i smatram da je svaki vid pomoci
prema toj deci dobro dosao..najvise od drustva u smislu osposobljavanja
i kada za to dodje vreme i zaposljavanja u onim oblastima rada koje slabovide
ili slepe osobe mogu da rade...i daju najvise sto mogu...u tom smislu vidim
opravdanost sajta samo ne vidim razlog uplitanja Boga,religije,Isusa
i jevandjelja po Jovanu na sajtu ..Nisam sigurna da im to moze pomoci...
osim najblizih i drustva...
 
Podrzavam i ovakav vid prezentacije i smatram da je svaki vid pomoci
prema toj deci dobro dosao..najvise od drustva u smislu osposobljavanja
i kada za to dodje vreme i zaposljavanja u onim oblastima rada koje slabovide
ili slepe osobe mogu da rade...i daju najvise sto mogu...u tom smislu vidim
opravdanost sajta samo ne vidim razlog uplitanja Boga,religije,Isusa
i jevandjelja po Jovanu na sajtu ..Nisam sigurna da im to moze pomoci...
osim najblizih i drustva...

Što se uvodne rečenice na sajtu to je sasvim obična paralela izmedju dogadjaja opisanog u Bibliji kada su se Isusovi učenici upitali zbog čega se čovek rodio slep i pitanja svakog roditelja bolesnog deteta koje je uvek prisutno "Zašto se baš to dogodilo?"
 
Kovač, u Rakovici je postojalo Udruženje slepih i slabovidih, kojima smo mi ustupili deo svojih prostorija.Nažalost, kao predsednik Udruženja se bio nametnuo idiot koji ih je urnisao.Jedva su ga oterali, ali ih je finansijski upropastio.Prošle nedelje su nam rekli da prekidaju sa radom i da će dejstvovati preko Gradske organizacije.Duša me boli, stvarno su se trudili da rade, ali jedna budala je uništila sve, nadam se da ovo neće biti kraj- tolkiko je ljudi tu dolazilo, stvarno mi je tuga:(
 
Kovač, u Rakovici je postojalo Udruženje slepih i slabovidih, kojima smo mi ustupili deo svojih prostorija.Nažalost, kao predsednik Udruženja se bio nametnuo idiot koji ih je urnisao.Jedva su ga oterali, ali ih je finansijski upropastio.Prošle nedelje su nam rekli da prekidaju sa radom i da će dejstvovati preko Gradske organizacije.Duša me boli, stvarno su se trudili da rade, ali jedna budala je uništila sve, nadam se da ovo neće biti kraj- tolkiko je ljudi tu dolazilo, stvarno mi je tuga:(

Poznajem jednu majku slepog deteta iz Rakovice,nije mi ništa pričala o tom slučaju.Nadam se da će sve biti u redu...
 
Kovač, u Rakovici je postojalo Udruženje slepih i slabovidih, kojima smo mi ustupili deo svojih prostorija.Nažalost, kao predsednik Udruženja se bio nametnuo idiot koji ih je urnisao.Jedva su ga oterali, ali ih je finansijski upropastio.Prošle nedelje su nam rekli da prekidaju sa radom i da će dejstvovati preko Gradske organizacije.Duša me boli, stvarno su se trudili da rade, ali jedna budala je uništila sve, nadam se da ovo neće biti kraj- tolkiko je ljudi tu dolazilo, stvarno mi je tuga:(

I jeste tuga kada je dozvoljeno da jedna budala unisti ovako nesto humano
 
I ako se kojim slucajem pojavi opet jedan takav ..
najurite ga odmah sa gov....motkom
takvi ne treba ni da zive

Naravno...
Ali nema šanse da se pojavi neko takav.
I da hoće da radi za sebe,i da uzme nešto za sebe-to je nemoguće.Udruženje nema neki stalni izvor finansija,od grada recimo ili Ministarstva.
Mnoga Udruženje to imaju,mi nažalost ne.Finansiramo se iusključivo donacijama od preduzeća,i raznih drugih ustanova kojima se obratimo za pomoć.
Kada dobijemo novac,on se isključivo koristi za odredjene namene.Sa donatorom se pravi ugovor da će se taj novac upotrebiti iskljčivo za svrhu za koju smo i tražili novac.Po realizovanom projektu obaveštavamo i javnost i donatore o uspešnosti projekta.
 
Inače Udruženje je osnovano 2003.godine.Imali smo puno realzovanih programa od tada...
Posle samog osnivanja, s nama je u kontakt stupila jedna firma iz Češke.To je gradjevinska firma koja se bavi izgradnjom "pametnih stanova".
Imali su ideju da izgrade 13 stanova negde u blizini škole u Zemunu jer smo im objasnili da postoji problem sa roditeljima iz unutrašnjosti Srbije koji ne žele da ostave svoju slepu decu u školskom internatu,već iznajmljuju stanove u blizini škole,ostavljaju svoje domome u unutrašnjosti zbog dečijeg i školovanja,i u suštini žive veoma teško jer teško nalaze posao,moraju da plaćaku stanarinu i uz to vode brigu o detetu sa posebnim potrebama.Ideja je bila da ta firma napravi stanove za ove roditelje.Jedan stan bi uzeli oni sebi,kao reklamu za buduće poslovne partnere jer je u pitanju bio sasvim novi princip izgradnje do tad nevidjen kod nas,dva stana bi dali opštini Zemun jer je ona bila zadužena samo da nam izadje u susret i da zemljište za izgradnju stanova,a ostalih deset stanova bi dati na korišćenje roditeljima slepe dece.Zaista u samom početku rada Udruženja veliki projekat i svi smo bili sretni.Ova firma je napravila arhitektonske planove,dobila finasije od Ministarstva spoljnih poslova republike Češke,poslala svog predstavnika u Srbiju...dakle veoma ozbiljno je ušla u ceo projekat.Mi smo otišli u opštinu Zemun,objasnli detaljno o čemu se radi,i oni su nam rekli da pristaju da nam daju zemljište za izgradnju stanova.
Medjutim posle par odlazaka u opštinu,odjednom sve je stalo.:( U opštini su prestali da nam se javljaju,Čehe nisu hteli da prime i sve je propalo...
Verovatno je trebalo negde da se "podmaže"da se nekom da neki novac ili možda da lični stan u toj zgradi,jer tako stvari kod nas funkcionišu.
Mislili smo,možda neće morati,ipak se radi o humanitarnom programu,ali ne...I tako smo da kažemo izvisili sa ovim projektom.
 
Sledeći projekat u kom smo učestvovali bio je uspešniji.Tehnološki fakultet iz Novog Sada u saradnji sa firmom Alfa Num napravio je prvi govorni softver za slepe na ovim prostorima,čuveni "Anreader".Malo je poznato da smo i mi iz Udruženja roditelja učestvovali u stvaranju ovog programa koji sada koriste slepe osobe u čitavom okruženju,jer postoji verzija i na hrvatskom i makedonskom,tako da se koristi i u BiH i u Hrvatskoj,Makedoniji....
Naime,mi smo učestvovali u finansijskom delu.Preko donacija koje smo dali Tehnološkom fakultetu,ovaj program je nastao i sada slepe osobe mogu da koriste računare.Ponosni smo što je zahvaljujući nama nastao ovaj program koji pomaže slepima u radu na računarima.
 
Problem slepe dece koja idu u školu za slepe je taj što ne dobijaju neophodan specijalan papir koji se koristi za pisanje na Brajevim mašinama za slepe već isti kupuju od same škole.Za mene ovo je nevidjen apsurd,jer prvo škola nije profitna ustanova da može da zaradjuje prodajom ovog papira a drugo obrazovanje je u našoj državi "besplatno".Zbog toga smo pre dve godine napravili akciju kupovine ovog neophodnog specijalnog papira za sve učenike škole.
Svako dete je dobilo papir za celu školsku godinu.
 
Pre četiri godine mi roditelji počeli smo da organizujemo letovanja za slepu i slabovidu decu,prvi put su deca bila 2008.godine na jezerima u Beloj Crkvi.

26700347.jpg
 

Back
Top