Nemci i Amerikanci pisu o velikim promenama u Evropi i potpunoj dominaciji Nemacke

Prvo, zasto o samoj Americi toliko lose misljenje, tacno je da je americka spoljna politika mnogima zagorcala zivot, ali USA na unutrasnjem planu su stvorile jednu uspesnu republiku u kojoj su gradjani dugo bili "u obecanoj zemlji".

Sadaje jesu problemi, nastupila je svetska ekonomska kriza, ovo je interesantan period u istoriji koji se ne desava tako cesto, kriza jeste nastala u samom sredistu, tj. u anglosaksonskom svetu, model koji je dugo gradjen je urusen i sada se stvari menjaju.

Nemacka i Kina su najbolje iskoristile situaciju i pocele su da pisu novu istoriju, ne pomaze vise razmisljanje na nacin pre 2008 jer taj model je zauvek nestao, a videcemo se sta ce sada izbiti u prvi plan.

Zato što je Amerika imperijalna sila koja izigrava šerifa po celom svetu, i loše mišljenje nemam generalno prema USA, već samo prema njenoj spoljnoj politici, a odnos sa Nemačkom i jeste u tom rejonu.
I baš zbog takve američke spoljne politike sam siguran ( a i nije teško zaključiti), da se Amerika nikad neće odreći privilegija koje donosi kontrola nad EU i samom Nemačkom.
 
Poslednja izmena:
1. Mislim da će hteti, americi će to sigurno odgovarati jednog dana, a sudeći po stanju u njihovoj ekonomiji, možda i nećemo dugo čekati na tako nešto.I to spada pod pomenute "extremne mere" i "udaranje po tintari" .

2. Mislim da Rusiji u geostrateškom smislu mnogo više odgovara Amerika kao supersila, koja i nije toliko blizu, nego EU koja bi se graničila sa Rusijom, bez ikakve tampon zone

3. Nemačka to svakako želi, ali ne vidim način na koji to može i da ostvari.

1) sa ovim se slazem ...to se pokazalo kao recept za WW1 I WW2, posebno za WW2...samo cini mi se da je nemacka bas iz tih razloga poslala merkelovu u kinu i da su jos pre nekoliko godina poceli razvijati saradnju sa rusima,opet nemci ce preko grcke da gaje dobre odnose sa turcima, takodje rusi su ok sa irancima ...hocu reci ,gordijev cvor je u pitanju.

2) vidi sama EU zazire od rusa ...i,oni koji nisu u EU,ali ne i nemci....rusi i ameri u geostrateskom smislu kao supersile se respektuju ,ali igre im se svode kao sah,pa ko koga zaebe. msm ,da su rusi u prednosti ...opet nemacka je vec pokazala da itekako ume da vodi glavnu rec u evropi ,bez amerike....nemci samarom prema englezima u rukavicama ,izmedju redova daju signale americi ...

3) msm, da nemci to mogu ostvariti preko nafte i gasa od strane rusa,ekonomskim ustupcima izmedju nemaca i rusa, pa i prozivodnjama u svetu oruzja, isto tako sa sve jacim odnosima na relaciji sa kinom , turskom, italijom...ogromno je to trziste u svakom pogledu,cak rekao bih jace od celog zapada...
 
Zato što je Amerika imperijalna sila koja izigrava šerifa po celom svetu, i loše mišljenje nemam generalno prema USA, već samo prema njenoj spoljnoj politici, a odnos sa Nemačkom i jeste u tom rejonu.
I baš zbog takve američke spoljne politike sam siguran ( a i nije teško zaključiti), da se Amerika nikad neće odreći privilegija koje donosi kontrola nad EU i samom Nemačkom.

Nisi verovatno razumeo.

Amerika je oslabila jednostavno nekad je bila mnogo jaca nego danas.

Nekad je mogla biti jedini i neprikosnoveni serif danas vise ne moze, dok je ona slabila drugi su jacali, svet se promenio.
 
Poslednja izmena:
Samo koristim americke reci, tako Amerikanci pisu, a ako zelis odsad cu koristiti izraz americkog predsednika Obame: Nemacka, globalni lider.

obama je mozda popio ili ga je udarila bezjbol lopta u glavu...kad je to izjavio ,nemacka jeste sila ,ali rec supersila je vec zauzeta od strane rusije,amerika i kine...a, sile su nemacka ,francuska, turska, britanija...itd.
 
1) sa ovim se slazem ...to se pokazalo kao recept za WW1 I WW2, posebno za WW2...samo cini mi se da je nemacka bas iz tih razloga poslala merkelovu u kinu i da su jos pre nekoliko godina poceli razvijati saradnju sa rusima,opet nemci ce preko grcke da gaje dobre odnose sa turcima, takodje rusi su ok sa irancima ...hocu reci ,gordijev cvor je u pitanju.

2) vidi sama EU zazire od rusa ...i,oni koji nisu u EU,ali ne i nemci....rusi i ameri u geostrateskom smislu kao supersile se respektuju ,ali igre im se svode kao sah,pa ko koga zaebe. msm ,da su rusi u prednosti ...opet nemacka je vec pokazala da itekako ume da vodi glavnu rec u evropi ,bez amerike....nemci samarom prema englezima u rukavicama ,izmedju redova daju signale americi ...

3) msm, da nemci to mogu ostvariti preko nafte i gasa od strane rusa,ekonomskim ustupcima izmedju nemaca i rusa, pa i prozivodnjama u svetu oruzja, isto tako sa sve jacim odnosima na relaciji sa kinom , turskom, italijom...ogromno je to trziste u svakom pogledu,cak rekao bih jace od celog zapada...

1. Da, Americi je vojna industrija dobro služila kao zamajac u kriznim vremenima, nemaju razloga da menjaju već isproban recept. Da li će to biti u Evropi ili negde drugde, zavisi od mnogo toga, pre svega od Nemačke poslušnosti. Ipak cenim da će pre lupiti na Iran, ali videćemo.

2. Nema tu mnogo filozofije, sigurniji si kad ti potencijalni oponent nije u neposrednoj blizini nego kad je odmah do tebe. Zna se koliko Rusima smeta što im se NATO približava, logično je da ne žele vojnu alijansu, ne žele ni bilo kakvu superdržavu sa jakom vojskom uz svoju granicu.

3. Može u ekonomiji, ali Nemačka nije u situaciji da se širi vojno, a bez jake vojske nema ni prave sile. Ako nekad američki vojnici popiju šut u but iz baza u Nemačkoj, promeniću mišljenje i zamoliti Migela da prihvati izvinjenje :mrgreen: .
Ali znam da se to neće desiti (eventualno ako dodje do nekih velikih globalnih sukoba. Baš, baš velikih)
 
1. Da, Americi je vojna industrija dobro služila kao zamajac u kriznim vremenima, nemaju razloga da menjaju već isproban recept. Da li će to biti u Evropi ili negde drugde, zavisi od mnogo toga, pre svega od Nemačke poslušnosti. Ipak cenim da će pre lupiti na Iran, ali videćemo.

2. Nema tu mnogo filozofije, sigurniji si kad ti potencijalni oponent nije u neposrednoj blizini nego kad je odmah do tebe. Zna se koliko Rusima smeta što im se NATO približava, logično je da ne žele vojnu alijansu, ne žele ni bilo kakvu superdržavu sa jakom vojskom uz svoju granicu.

3. Može u ekonomiji, ali Nemačka nije u situaciji da se širi vojno, a bez jake vojske nema ni prave sile. Ako nekad američki vojnici popiju šut u but iz baza u Nemačkoj, promeniću mišljenje i zamoliti Migela da prihvati izvinjenje :mrgreen: .
Ali znam da se to neće desiti (eventualno ako dodje do nekih velikih globalnih sukoba. Baš, baš velikih)

Vec je vise puta bilo pisano, i davani su clanci vrlo ozbiljnih analiticara i eksperata, nije sve u vojnoj sili.

Amerikanci naravno to jako dobro znaju, i svi ostali koji zele da se uzdignu na tron.

Moze neka zemlja imati ne znam koliko jaku vojnu silu ali ako ima urusenu ekonomiju ta vojna sila je tigar od papira, u svim situacijama vojna sila sa urusenom ekonomijom zavrsava i sa urusenom vojnom silom i ekonomijom.
 
Nisi verovatno razumeo.

Amerika je oslabila jednostavno nekad je bila mnogo jaca nego danas.

Nekad je mogla biti jedini i neprikosnoveni serif danas vise ne moze, dok je ona slabila drugi su jacali, svet se promenio.

Americi slabi ekonomija, a kad joj puca ekonomija, ona koristi vojnu industriju kao impuls za pokretanje privrede (do sada uspešno), tako da tu još ništa nije gotovo.
U logistici, obaveštajnim mrežama, vojnoj tehnici i snazi vojske i dalje je apsolutno bez premca. Niko ne može da joj se primakne, osim eventualno Kineza, i to samo zbog brojnosti.
Smešno je u tom kontekstu uopšte i razmišljati o poredjenju Nemačke s Amerikom.
 
Americi slabi ekonomija, a kad joj puca ekonomija, ona koristi vojnu industriju kao impuls za pokretanje privrede (do sada uspešno), tako da tu još ništa nije gotovo.
U logistici, obaveštajnim mrežama, vojnoj tehnici i snazi vojske i dalje je apsolutno bez premca. Niko ne može da joj se primakne, osim eventualno Kineza, i to samo zbog brojnosti.
Smešno je u tom kontekstu uopšte i razmišljati o poredjenju Nemačke s Amerikom.

Jedna stvar se da primetiti u Srbiji.

Vi mnogo vise razmisljate o vojnoj sili u odnosu na ekonomiju.

To nije prirodno, i sama Amerika zna, mora da se mnogo vise posveti svojoj republici i razvoju svoje ekonomije inace za pet deset godina ne osta mnogo od sile ako nastavi da devastira svoju ekonomiju.
 
Vec je vise puta bilo pisano, i davani su clanci vrlo ozbiljnih analiticara i eksperata, nije sve u vojnoj sili.

Amerikanci naravno to jako dobro znaju, i svi ostali koji zele da se uzdignu na tron.

Moze neka zemlja imati ne znam koliko jaku vojnu silu ali ako ima urusenu ekonomiju ta vojna sila je tigar od papira, u svim situacijama vojna sila sa urusenom ekonomijom zavrsava i sa urusenom vojnom silom i ekonomijom.

Naravno da nije, to je samo jedan od faktora koji čine nekoga supersilom, ali bez jake vojske ne postoji supersila.

Znači, Amerika je za vreme velike depresije bila tigar od papira... Može se reći, ali znamo kako se ta priča završava...
 
Jedna stvar se da primetiti u Srbiji.

Vi mnogo vise razmisljate o vojnoj sili u odnosu na ekonomiju.

To nije prirodno, i sama Amerika zna, mora da se mnogo vise posveti svojoj republici i razvoju svoje ekonomije inace za pet deset godina ne osta mnogo od sile ako nastavi da devastira svoju ekonomiju.

Opet si propustio suštinu skroz. Zavisi kakva je ekonomija. Americi je vojna industrija najjača grana privrede, a na svetskom nivou su potpuno dominantni u toj oblasti i sigurno je to jedan od aduta na koji će računati u podizanju ekonomije.
Pa neće valjda pustiti da propadnu a da ni ne probaju da iskoriste adute za spas koje imaju na raspolaganju (a vojna sila im je ubedljivo najjači adut).
Da govorimo o japanskoj ekonomiji npr, vojska bi bila sasvim sporedna stvar, ne bih je ni pominjao uopšte. Nadam se da sam bio jasniji ovog puta :mrgreen:
 
1. Da, Americi je vojna industrija dobro služila kao zamajac u kriznim vremenima, nemaju razloga da menjaju već isproban recept. Da li će to biti u Evropi ili negde drugde, zavisi od mnogo toga, pre svega od Nemačke poslušnosti. Ipak cenim da će pre lupiti na Iran, ali videćemo.

2. Nema tu mnogo filozofije, sigurniji si kad ti potencijalni oponent nije u neposrednoj blizini nego kad je odmah do tebe. Zna se koliko Rusima smeta što im se NATO približava, logično je da ne žele vojnu alijansu, ne žele ni bilo kakvu superdržavu sa jakom vojskom uz svoju granicu.

3. Može u ekonomiji, ali Nemačka nije u situaciji da se širi vojno, a bez jake vojske nema ni prave sile. Ako nekad američki vojnici popiju šut u but iz baza u Nemačkoj, promeniću mišljenje i zamoliti Migela da prihvati izvinjenje :mrgreen: .
Ali znam da se to neće desiti (eventualno ako dodje do nekih velikih globalnih sukoba. Baš, baš velikih)

1) i, ja mislim da ce pre da se desi napad na iran ,ali sacekajmo...mozda ne delis moj stav ,ali ja podrzavam iran

2) e,sad vidi...dzaba NATO paktu sto se siri ,kad su letonija,estonija,litvanija,poljska,ceska, rumunija...ko je jos blizu ruskih granica??....dzaba sve to zapadu kad bi ih rusi rastocili na 1an...msm ,da to ameri rade na psiholoskom ratu protiv rusa...finci..tek ti kad bi rusi kinuli ,ovi bi se prehladili...nisu to vojnici sa borbenim iskustvima,i ono sto su imali iskustva puklo je ono trena kad su rusi krenuli i kontraofanzivu...znaju ameri sve to ,ali eto cackaju ruse...

3) americke baze u nemackoj su (bar ja tako vidim) u danasnjem vremenu pristutne ,jer nemci tako zele,a ne kao nekad sto ameri zele...amerima to naravno odgovara da budu u nemackoj ,ali nemci ih koriste tako sto bodu engleze,jer ako bi ameri otisli onda bi se srucili na njih ,a ameri bi dali englezima podrsku,ovako ameri neki put moraju englezima reci ''oladite malo prema nemcima,ipak mi tamo imamo baze''....videt ces za koju godinu,kad se nemci osile preko rusa, kineza, turaka itd...kako ce polako dati amerima do znanja da je vreme da se pakuju...
 
Opet si propustio suštinu skroz. Zavisi kakva je ekonomija. Americi je vojna industrija najjača grana privrede, a na svetskom nivou su potpuno dominantni u toj oblasti i sigurno je to jedan od aduta na koji će računati u podizanju ekonomije.
Pa neće valjda pustiti da propadnu a da ni ne probaju da iskoriste adute za spas koje imaju na raspolaganju (a vojna sila im je ubedljivo najjači adut).
Da govorimo o japanskoj ekonomiji npr, vojska bi bila sasvim sporedna stvar, ne bih je ni pominjao uopšte. Nadam se da sam bio jasniji ovog puta :mrgreen:

Ne, mozda nisi razumeo sta sam pisao.

Pokazatelji americke ekonomije su neumoljivi, tako da su i Amerikanci morali da kresu troskove za vojsku inace ne bi ekonomija izdrzala, i sa tim kresanjem jos su im vojni troskovi visoki.

Na koga Amerikanci prebacuju teret, na privredu i gradjane, medjutim shvatili su da je neodrzivo pa su spustili loptu, promenili su doktrinu da ne vode dva rata odjednom, istrosili su se u Iraku i Avganistanu preko svake mere, zato se i povlace, mnoge mega skupe razvojne projekte su obustavili, a u akcijama sve vise pokusavaju da prenesu teret finansiranja na druge u okviru NATO ali im to ne ide za rukom, jer druge zemlje su takodje kresale troskove za odbranu.
 
migel ...bas si preterao sa izjavom da je NEMACKA SUPERSILA ....sila jesu ,ali supersila ...malo degutantno

Da ne bude zabune, nije termin supersila za Nemacku izmislio Migel, on se koristi od vremena svetske ekonomske krize.

Migel je konkretno termin preuzeo od uglednog americkog ekonomskog strucnjaka Max Keisera, kome taj termin smeta slobodno neka se obrati na adresu Max Keisera, postoji verovatnoca da ce dobiti odgovor i obrazlozenje od ovog Amerikanca.
 
Poslednja izmena:
Da ne bude zabune, nije termin supersila za Nemacku izmislio Migel, on se koristi od vremena svetske ekonomske krize.

Migel je konkretno termin preuzeo od uglednog americkog ekonomskog strucnjaka Max Keisera, kome taj termin smeta slobodno neka se obrati na adresu Max Keisera, postoji verovatnoca da ce dobiti odgovor i obrazlozenje od ovog Amerikanca.

Itekakva Supersila... Ja to kazem! Ekonomska Velesila... Ja, koji svaki dan radim i gradim sa Siemens-om! :ok:

_nobody_
 
Itekakva Supersila... Ja to kazem! Ekonomska Velesila... Ja, koji svaki dan radim i gradim sa Siemens-om! :ok:

_nobody_

Tebi je jasno, medjutim ima onih kojima nije.

Problem je sto na Balkan sporo dolaze informacije, jedan prosecan Argentinac ili Malajac ili Korejanac bolje poznaju situaciju u EU/Evro zoni nego mnogi na Balkanu.

Cudno je ali to je.
 

Back
Top