Antirost - protiv korozije

dusko_zec

Početnik
Poruka
20
Pozdrav svima! Nasao sam pre nekoliko dana 1 dinar 1942. godina veoma je zardjao. Uzo sam antirost i ubacio ga jedno 30min u tecnost. Kada sam izvadio, em sto je skinuo koroziju, poceo je i da nagriza metal od koga je napravljena kovanica. Ostala je 1/3 od cele kovanice. Sada sam se uplasio posto sam stavljao pre toga i kovanice od 1868. godine pa sve do 1915. koje su bile bas zaprljane (ne korodirane) u tu tecnost i plasim se da se kasnije nesto ne dogodi kovanicama koje su vecina u XF-UNC kvalitetu i vecina su srebrne. Zanima me za koje metale smem da koristim antirost i sta ce biti sa srebrnim kovanicama?
P.S. Kovanice sam posle antirosta isprao vodom i osusio fenom za kosu.
 
Kovanice se NIKAD ne ciste sa jakim hemijskim agensima, tu ste napravili veliku gresku i verovatno ste unistili i/ili znacajno umanjili vrednost kovanica. Srebrne kovanice ce verovatno preziveti, ali bakar a pogotovo cink su osetljivi na tesku hemiju.

Mnogi numizmaticari uopste ne kupuju ciscene kovanice, vec samo one sa prirodnom patinom, cak i lagano ciscenje moze da umanji vrednost kovanicama.

Ukoliko nemate iskustva, NEMOJTE cistiti kovanice.

Bila je ovde na forumu tema o ciscenju kovanica, uglavnom za razlicite materijale kovanica i razlicite stepene ocuvanosti se koriste razliciti metodi, NIKAD korozivni agensi.
 
Poslednja izmena:
Srebrne kovanice mogu da se ciste laganim rastvorom limunove kiseline (1 limun na litar vode) i/ili rastvorom sode bikarbone, ako su kovanice ekstremno zaprljane.

Sto se tice bakarnih kovanica, njih je malo teze ocistiti, bilo je sa ovde na forumu tema gde se raspravljalo o ciscenju bakarnih kovanica, probajte da je nadjete. Ako je kovanica vec uhvatila korozija, tesko da ce joj ciscenje puno pomoci.
 
Pozdrav svima! Nasao sam pre nekoliko dana 1 dinar 1942. godina veoma je zardjao. Uzo sam antirost i ubacio ga jedno 30min u tecnost. Kada sam izvadio, em sto je skinuo koroziju, poceo je i da nagriza metal od koga je napravljena kovanica. Ostala je 1/3 od cele kovanice. Sada sam se uplasio posto sam stavljao pre toga i kovanice od 1868. godine pa sve do 1915. koje su bile bas zaprljane (ne korodirane) u tu tecnost i plasim se da se kasnije nesto ne dogodi kovanicama koje su vecina u XF-UNC kvalitetu i vecina su srebrne. Zanima me za koje metale smem da koristim antirost i sta ce biti sa srebrnim kovanicama?
P.S. Kovanice sam posle antirosta isprao vodom i osusio fenom za kosu.
Napravuili ste veliku gresku i sigurno nepovratno unistili novcic koji je od cinka i koga antirost koji je smesa nekoliko kiselina ubrzano unistava.
Novcice je najbolje ne cistiti, ili ako se vec odlucite da ih cistite prethodno se obavestite od kojeg su metala napravljeni i kako taj metal moze reagovati sa sredstvom kojim cete cistiti.
Po meni generalno metalni novac samo treba odmastiti da se uklone masnoce koje ostaju kada se novas vuce kroz ruke i ostale necistoce, a to je najbolje uraditi u ultrazvucnoj kadici i u destilovanoj vodi ili eventualno vodi u koju se doda malo deterdzenta za pranje posudja i nakon toga dobro isprati destilovanom vodom i to je to.
 

Back
Top