Да ли ћемо дозволити да из школе излазе неписмена деца?

mina68

Никад нећеш одрасти, мали весељаче
Moderator
Poruka
57.791
Након јучерашње изјаве нашег св.Жарка Обрадовића и његовог помоћника Желимира Попова, нисам могла да одолим да не поставим ову тему, јер ми је пара на уши изашла.
Да ли ће МП заиста дозволити да неписмена деца положе пријемни испит?
Како је могуће да испит прођу деца која мешају латиницу и ћирилицу, која не знају употребу великог слова, тачке и зареза и слично?
Да ли заиста треба да верификујемо нечији нерад? И како су та деца уопште дошла до осмог разреда?

Видим да су се већ побунили професори српског језика, као и родитељи. Ево, буним се и ја.

Постављам тему овде јер има много просветних радника, а скоро сви смо родитељи. Желим да чујем колико нас је који мислимо да у средњу школу не сме да пређе дете које је неписмено.
 
moje djete je jos malo ali imam dosta prijatelja u prosveti i obezhrabrujuce je bilo kad sam slucajnu uzela da procitam pismeni rad jednog djeteta koje ide u 5. razred ( vas 4-ti) , ceo rad se satoji od 10 smisleno ne povezanih recenica, sa gomilom pravopisnih gresaka i mjesanja latinice i cirilice.... moje prvo pitanje je bilo " dajes li ti njima jedinice za ovakve satave" kad je pogledao o cemu pricam, komentar je bio ma to je djete jos dobro ima i gorih...
moj zakljucak: ucitelji nezainteresovani + djeca razmazena, ne zele da uce + roditelji prezaposleni i ne obracaju paznju na djecu = opsti haos u skolstvu

nek nam je Bog u pomoci narednih decenija ali se nebi znanadila da skracenice koje se koriste na netu predju i u knjizevni jezik.
 
Ја мислим да се просветна професија (учитељи, наставници, професори - небитно) срозала потпуно.

Сада је тренутак да дигну свој глас, да ставе до знања да још увек има људи који свој посао воле и који су поносни на успех деце.

Сада је тренутак да дигну свој глас и против несавесних родитеља који се сете школе тек када треба да се њиховом детету поправе кечеви.

Да врате достојанство својој професији, а нашој деци подаре знање - не оцене.
 
..zavrshni ispit tj maturu ne mozesh da padnesh.. :neutral:
..chak i sa 0 poena, ti si polozio ispit i uspeshno zavrshio osnovnu shkolu..

..da li bi zadatak iz matematike bio netachan ukoliko bi se pojavila gramatichka greshka u odgovoru..?
..gramatika i pravopis se testiraju u pitanjima koja se na to odnose i koji su samo deo testa..
..lsazem se da je to bitan deo, ali nije jedini..
..verujem da je malo dece koja bi na ta pitanja odgovorila tachno, ali greshila u drugim zadacima..u smislu nefunkcionalnog znanja..
..a oni koji ne znaju gramatiku i pravopis, pa nemaju poene na tim pitanjima, ali znaju neshto drugo shto obuhvata test iz srpskog jezika
ne treba da budu dva puta kaznjeni za istu greshku tj rupu u znanju..
..da se na primer odgovara usmeno, tachan odgovor bi bio priznat, iako dete ne zna kako se to pishe..osim u sluchaju da treba da kaze kako se pishe,
shto bi onda, jel'te, spadalo u deo o gramatici i pravospisu..

..sve u svemu, dok god je bodovanje isto za sve, sasvim je svejedno..rangirace se prema prikupljenom znanju..
..niko nece biti na dobitku ako umesto 2 ili 3 poena neka deca imaju nulu..
..i sa ta dva ili tri poena nece ugroziti nekog ko zna vishe nishta vishe nego shto bi ga ugrozili sa nula poena..
 
..zavrshni ispit tj maturu ne mozesh da padnesh.. :neutral:
..chak i sa 0 poena, ti si polozio ispit i uspeshno zavrshio osnovnu shkolu..

..da li bi zadatak iz matematike bio netachan ukoliko bi se pojavila gramatichka greshka u odgovoru..?
..gramatika i pravopis se testiraju u pitanjima koja se na to odnose i koji su samo deo testa..
..lsazem se da je to bitan deo, ali nije jedini..
..verujem da je malo dece koja bi na ta pitanja odgovorila tachno, ali greshila u drugim zadacima..u smislu nefunkcionalnog znanja..
..a oni koji ne znaju gramatiku i pravopis, pa nemaju poene na tim pitanjima, ali znaju neshto drugo shto obuhvata test iz srpskog jezika
ne treba da budu dva puta kaznjeni za istu greshku tj rupu u znanju..
..da se na primer odgovara usmeno, tachan odgovor bi bio priznat, iako dete ne zna kako se to pishe..osim u sluchaju da treba da kaze kako se pishe,
shto bi onda, jel'te, spadalo u deo o gramatici i pravospisu..

..sve u svemu, dok god je bodovanje isto za sve, sasvim je svejedno..rangirace se prema prikupljenom znanju..
..niko nece biti na dobitku ako umesto 2 ili 3 poena neka deca imaju nulu..
..i sa ta dva ili tri poena nece ugroziti nekog ko zna vishe nishta vishe nego shto bi ga ugrozili sa nula poena..

Ма, ја се питам како су са том "рупом" у знању дошли дотле?
То није било шта, то је правопис, људи! И то нису ситне грешке само у правопису - ало, мешање ћирилице и латинице?
Па годинама се сви смеју нама са југа како смо неписмени, зар ће то сада постати нормално за целу државу, или ћемо се потрудити да макар ту напредујемо?
 
Ма, ја се питам како су са том "рупом" у знању дошли дотле?
То није било шта, то је правопис, људи! И то нису ситне грешке само у правопису - ало, мешање ћирилице и латинице?
Па годинама се сви смеју нама са југа како смо неписмени, зар ће то сада постати нормално за целу државу, или ћемо се потрудити да макар ту напредујемо?

..a pa to je sasvim posebna pricha.. :)
..da znash samo sa kakvim rupama iz matematike se zavrshava osnovna.. :roll:
..po mom mishljenju, sve je to posledica toga shto nema ponavljanja, osim u sluchaju da dete uopshte ne dolazi u shkolu i ne pojavi se ni na razrednim ispitima,
i narochito - shto JEDNA pozitivna ocena u rubrici u toku CELE shkolske GODINE po zalbi ministarstvu postaje argument da se detetu izvede pozitivna zakljuchna ocena..
 
..a pa to je sasvim posebna pricha.. :)
..da znash samo sa kakvim rupama iz matematike se zavrshava osnovna.. :roll:
..po mom mishljenju, sve je to posledica toga shto nema ponavljanja, osim u sluchaju da dete uopshte ne dolazi u shkolu i ne pojavi se ni na razrednim ispitima,
i narochito - shto JEDNA pozitivna ocena u rubrici u toku CELE shkolske GODINE po zalbi ministarstvu postaje argument da se detetu izvede pozitivna zakljuchna ocena..

ovo je istina u osnovnoj skoli ni jedan ucitel ne salje djecu ni na popravni jer se pravdaju " sto da se mucim celo leto sa njim kad ga u junu moram opet pustiti a meni propao odmor " ????
 
..a pa to je sasvim posebna pricha.. :)
..da znash samo sa kakvim rupama iz matematike se zavrshava osnovna.. :roll:
..po mom mishljenju, sve je to posledica toga shto nema ponavljanja, osim u sluchaju da dete uopshte ne dolazi u shkolu i ne pojavi se ni na razrednim ispitima,
i narochito - shto JEDNA pozitivna ocena u rubrici u toku CELE shkolske GODINE po zalbi ministarstvu postaje argument da se detetu izvede pozitivna zakljuchna ocena..

Зато сам и написала да је тренутак да просветни радници дигну свој глас, јер чему онда служе школе?
 
ja sam citao pre polaska u skolu

Ђоле, бре, нисам мислила на тако неписмене (аналфабете), него на полуписмене, који знају сва слова (ћирилична и латинична), само их некако сврстају у исту реч?

Јуче је на ТВ-у био један фантастичан пример како би изгледала једна таква реченица - Франкенштајн од језика!
 
ovo je istina u osnovnoj skoli ni jedan ucitel ne salje djecu ni na popravni jer se pravdaju " sto da se mucim celo leto sa njim kad ga u junu moram opet pustiti a meni propao odmor " ????

Nije u junu već u avgustu, a u međuvremenu dete ništa nije naučilo. Do avgusta zaboravi i ono malo što je znalo u junu. To su uglavnom deca koja žive u veoma teškim uslovima, sa nepismenim roditeljima, i ja takve nikada ne obaram. Oni i onako ne idu u srednju školu. Veći problem su mi bezobrazna deca, koja mogu da nauče a neće. Obično imaju po 6-8 jedinica, na kraju ostanu samo dve, a ja ne smem da ih oborim u avgustu strahujući za svoju bezbednost. Oni su toga svesni, i zbog toga ništa ne uče. Neki od njih kasnije postaju veoma "uspešni" biznismeni, jer su od malena naučili da gaze preko leševa.
 
Ако би се мало погледала писменост форумаша, средовјечних људи, јасно би било да се описмењавању није ни раније учило.
Недавно је на РТС-у била емисија о писмености, на улици су заустављани људи и провјеравано је да ли знају слова... већина није знала правилно да напише предложено слово.

Ова вијест је мени у први мах изазвала негодовање, а после се запитах, какав је био критеријум када смо ми уписивали средњу школу. Не сјећам се мале матуре, могуће да је у моје вријеме није било, пријемних јесте, па се на исто сведе. Да ли нам је тада кажњавана неписменост у тесту који се не тиче правописа? Искрено, мислим да није.
Мијешање ћирилице и латинице није мала ствар, али казнити дијете због тога да ли је храм светог саве написао све малим словима, мало ми је претјерано, ако то није била тема теста.
Оно у шта сам сигурна јесте да већина одраслих не би знала правописна правила, а силовати клинца који је успјешно пропуштен кроз свих 8 (9) разреда основне школе:/
 
Ако би се мало погледала писменост форумаша, средовјечних људи, јасно би било да се описмењавању није ни раније учило.
Недавно је на РТС-у била емисија о писмености, на улици су заустављани људи и провјеравано је да ли знају слова... већина није знала правилно да напише предложено слово.

Ова вијест је мени у први мах изазвала негодовање, а после се запитах, какав је био критеријум када смо ми уписивали средњу школу. Не сјећам се мале матуре, могуће да је у моје вријеме није било, пријемних јесте, па се на исто сведе. Да ли нам је тада кажњавана неписменост у тесту који се не тиче правописа? Искрено, мислим да није.
Мијешање ћирилице и латинице није мала ствар, али казнити дијете због тога да ли је храм светог саве написао све малим словима, мало ми је претјерано, ако то није била тема теста.
Оно у шта сам сигурна јесте да већина одраслих не би знала правописна правила, а силовати клинца који је успјешно пропуштен кроз свих 8 (9) разреда основне школе:/


Да ли то што је стање такво значи да не треба покушати да се промени?

Или ћемо га просто прихватити и легализовати?

Прича се о томе да Србија има мало факултетски образованих људи. Ако се настави ова тенденција штанцовања диплома и претварања испита у спрдњу, ускоро ће Србија бити (статистички) држава са највећим бројем диплома и најнеписменијим становништвом.
 
Nije u junu već u avgustu, a u međuvremenu dete ništa nije naučilo. Do avgusta zaboravi i ono malo što je znalo u junu. To su uglavnom deca koja žive u veoma teškim uslovima, sa nepismenim roditeljima, i ja takve nikada ne obaram. Oni i onako ne idu u srednju školu. Veći problem su mi bezobrazna deca, koja mogu da nauče a neće. Obično imaju po 6-8 jedinica, na kraju ostanu samo dve, a ja ne smem da ih oborim u avgustu strahujući za svoju bezbednost. Oni su toga svesni, i zbog toga ništa ne uče. Neki od njih kasnije postaju veoma "uspešni" biznismeni, jer su od malena naučili da gaze preko leševa.

Колико сам схватила и ти си, Радо, просветни радник. И сама кажеш да због безбедности некада не смеш да даш недовољну.

Адвокати су у уторак штрајковали јер траже да се напад на њих (који бране све могуће пропалитете и криминалце) третира као напад на службено лице (полицајца, нпр.). Процентуално, њих нападају мање него вас.

Штрајкујте, људи, и ви. Тражите заштиту да бисте могли да радите свој посао како ваља.

Не дозволите да вам се чује глас само када тражите повећање плата. Изборите се за достојанствено обављање свог посла.

Мене у целој овој причи охрабрује то што су се коначно огласили и родитељи. Што су коначно схватили да деца треба да буду писмена, не да имају диплому. Можда још има наде.
 
Колико сам схватила и ти си, Радо, просветни радник. И сама кажеш да због безбедности некада не смеш да даш недовољну.

Адвокати су у уторак штрајковали јер траже да се напад на њих (који бране све могуће пропалитете и криминалце) третира као напад на службено лице (полицајца, нпр.). Процентуално, њих нападају мање него вас.

Штрајкујте, људи, и ви. Тражите заштиту да бисте могли да радите свој посао како ваља.

Не дозволите да вам се чује глас само када тражите повећање плата. Изборите се за достојанствено обављање свог посла.

Мене у целој овој причи охрабрује то што су се коначно огласили и родитељи. Што су коначно схватили да деца треба да буду писмена, не да имају диплому. Можда још има наде.

..s poshtovanjem, mina, ali o razlozima za shtrajkove prosvete i zahtevima koje su imali
ochigledno znash samo iz saopshtenja ministarstva po dnevnicima..
..boldovano to potvrdjuje..

..znaju oni kako se sabotira i kolika je korist od osude javnog mnenja koje sami kreiraju selektivnim informacijama..
 
Reci cu samo da je zadnjih 10-ak godina obrazovanje toliko unazadjeno,ali i krivicom prosvetnih radnika(ne kazem iskljucivo).Uvesti sledece-odedjivati platu po sistemu ucinka,koji bi se realizovao na kraju svake godine,na osnovu testova koje bi ucenici radili i na osnovu toga dobili utisak o istinskom zalaganju obrazovnog kadra i njihovog uspeha u tome.Nije dobro da npr.jedan nastavnik,koji se maksimalno trudi da decu necem nauci, dobije istu platu kao onaj sto samo formalno odrzi cas,a takvih je mnogo.Opet se vracam na pocetak-treba vratiti onaj sistem gde se ucilo zbog sebe,a ne zbog ocene,cija je vrednost danas toliko sumnjiva.
 
Да ли то што је стање такво значи да не треба покушати да се промени?

Или ћемо га просто прихватити и легализовати?

Прича се о томе да Србија има мало факултетски образованих људи. Ако се настави ова тенденција штанцовања диплома и претварања испита у спрдњу, ускоро ће Србија бити (статистички) држава са највећим бројем диплома и најнеписменијим становништвом.
Данас је срамота ако ти дијете није вуковац.
Колико је бесмислена Вукова диплома ми је постало јасно на факсу... када клиња са свим петицама једва упада на буџет, кад математику не може да положи без додатних часова, а градиво из средње школе.
И сад да неко почне просипати причу о томе како је све раније било дивно, а тренутно пропаст... то није тачно.

Као да нико не познаје родитеље који ургирају за своју дјецу, правдају им часове, малтретирају наставнике јер су неправедни, па на крају школске године тројкице прерастају у петице... школа је образовно васпитна установа, али нека за почетак родитељи смање апетите, и можда мало више уложе у дијете, па критеријум на завршном испиту неће бити проблем.

Нека појачају критерију, па да видиш када провриште тате и маме јер им дјетенце није савршено. Сви бисмо ми жељели васпитану дјецу, писмену, образовану- а да се тиме позабави искључиво школски кадар. Исти онај кадар који се вјероватно у добром броју подмлађује на исти начин као и остале свере- 'препоруком'.
 
..s poshtovanjem, mina, ali o razlozima za shtrajkove prosvete i zahtevima koje su imali
ochigledno znash samo iz saopshtenja ministarstva po dnevnicima..
..boldovano to potvrdjuje..

..znaju oni kako se sabotira i kolika je korist od osude javnog mnenja koje sami kreiraju selektivnim informacijama..

А како бих другачије и могла да сазнам, ја не радим у просвети.

Сећам се да је, када је био последњи штрајк, био постављен и услов да се просветним радницима врати право да могу и да казне ученика, без бојазни да ће добити отказ или тужбу за злостављање (то је било много лепше срочено, парафразирам).

Али, то је ишло уз захтев за повећање плата.

Шта мислиш, колико се људи се сећа осталих разлога за штрајк?

Зато и кажем да треба да се чује глас и сада, независно од плата, почетка школске године, јубиларних награда... Нека се прича само о овоме, јер нам је доста експеримената и реформи, од којих нам је ,реално, само горе.


Зар је могуће да је та медијска блокада толико јака да се не пренесе да штрајкује 90% школа у Србији јер се не слажу са нечим?
 
А како бих другачије и могла да сазнам, ја не радим у просвети.

Сећам се да је, када је био последњи штрајк, био постављен и услов да се просветним радницима врати право да могу и да казне ученика, без бојазни да ће добити отказ или тужбу за злостављање (то је било много лепше срочено, парафразирам).

Али, то је ишло уз захтев за повећање плата.

Шта мислиш, колико се људи се сећа осталих разлога за штрајк?

Зато и кажем да треба да се чује глас и сада, независно од плата, почетка школске године, јубиларних награда... Нека се прича само о овоме, јер нам је доста експеримената и реформи, од којих нам је ,реално, само горе.


Зар је могуће да је та медијска блокада толико јака да се не пренесе да штрајкује 90% школа у Србији јер се не слажу са нечим?

..nadam se da ce vanda da svrati i napishe par rechenica..
..bilo je tema i na ovom pdf-u, ali je gro priche o shtrajku, nazalost, teklo na pdf-u politika,
a ja tamo ne zalazim zarad lichnog kardio-vaskularnog sistema, pa ne mogu da sagledam prichu dovoljno shiroko..
 
Данас је срамота ако ти дијете није вуковац.
Колико је бесмислена Вукова диплома ми је постало јасно на факсу... када клиња са свим петицама једва упада на буџет, кад математику не може да положи без додатних часова, а градиво из средње школе.
И сад да неко почне просипати причу о томе како је све раније било дивно, а тренутно пропаст... то није тачно.

Као да нико не познаје родитеље који ургирају за своју дјецу, правдају им часове, малтретирају наставнике јер су неправедни, па на крају школске године тројкице прерастају у петице... школа је образовно васпитна установа, али нека за почетак родитељи смање апетите, и можда мало више уложе у дијете, па критеријум на завршном испиту неће бити проблем.

Нека појачају критерију, па да видиш када провриште тате и маме јер им дјетенце није савршено. Сви бисмо ми жељели васпитану дјецу, писмену, образовану- а да се тиме позабави искључиво школски кадар. Исти онај кадар који се вјероватно у добром броју подмлађује на исти начин као и остале свере- 'препоруком'.

Управо сам зато и написала да има наде, јер се поводом овога огласило и Удружење родитеља.

Ваљда су коначно схватили да се у школу иде због знања, не због оцене и дипломе.

Моје дете ће ускоро кренути у школу и као родитељ ћу сигурно захтевати да се мом детету тамо омогући да стекне знање.

А ако госпођица не жели да учи - сигурно нећу молити за оцену, нећу претити (бутика колико хоћеш, па нека ради), али ћу се жестоко побунити ако се сличном детету преко ноћи поправе оцене.
 
..nadam se da ce vanda da svrati i napishe par rechenica..
..bilo je tema i na ovom pdf-u, ali je gro priche o shtrajku, nazalost, teklo na pdf-u politika,
a ja tamo ne zalazim zarad lichnog kardio-vaskularnog sistema, pa ne mogu da sagledam prichu dovoljno shiroko..

Надам се и ја, јер овде има заиста пуно просветних радника, интересује ме да ли се у школама данас разговарало о томе и каква су размишљања?

Можда ја заиста претерујем и идеализујем школство у својим маштањима, али чини ми се да то може да се постигне уз мало заједничког напора родитеља и школе (под условом да се Министарство не меша много у свој посао :mrgreen:).
 
..nadam se da ce vanda da svrati i napishe par rechenica..
..bilo je tema i na ovom pdf-u, ali je gro priche o shtrajku, nazalost, teklo na pdf-u politika,
a ja tamo ne zalazim zarad lichnog kardio-vaskularnog sistema, pa ne mogu da sagledam prichu dovoljno shiroko..


I da znas da si potpuno u pravu za Politiku i k-v sistem. Malocas me djavo nater'o da odem tamo i imam sta da vidim:

Klinac 'ladno tvrdi da DARWIL-a treba ukinuti!!???!!! :dash:

Po meni je prolaz na testu i pored nepismenih odgovora, nedopustiv, ali ovde je problem daleko veci.
 
I da znas da si potpuno u pravu za Politiku i k-v sistem. Malocas me djavo nater'o da odem tamo i imam sta da vidim:

Klinac 'ladno tvrdi da DARWIL-a treba ukinuti!!???!!! :dash:

Po meni je prolaz na testu i pored nepismenih odgovora nedopustiv, ali ovde je problem daleko veci.

Читала сам и ја исто то и све се надам да се клиња само зезао, јеси ли видео остатак текста? "Незнам", "дали" и све остало, као да је намерно то писао да бисмо разумели колико је то страшно.
А ако није онда :pop2:
 

Back
Top