Pomoć oko tumačenja nalaza Fizijatra

Poštovani,

Interesuje me šta znači rečenica: "Lazarević visoko pozitivan".
Radi se o znaku Dr Laze Lazarevica..
Lazarevicev test se izvodi na sledeci nacin :
U prvom delu testa pacijent se iz stojećeg položaja polako savija u struku prema napred, bez savijanja kolena (spinalna fleksjia). U drugom delu pacijent leži na leđima i dovodi se u sedeći položaj, pri čemu se ne dozvoljavaju pokreti u zglobu kolena. U trecem delu pacijent se postavlja u ležeći položaj na leđima a zahvaćena noga se podiže uvis.
Ukoliko se tokom sva tri dela testa javi bol duž ishijadičnog živca, ali nije prisutan pri pritisku nogu savijenih u kolenu ka stomaku, Lazarević je suštinski odbacio zahvaćenost mišića ili zglobova. Lazarević je objasnio bol kao posledicu istezanja ishijadičnog živca i njegovih korenova, suprotno tada preovladujućem stavu da je pojava bola posledica mišićne kompresije živca.

Dakle Visoko pozitivan Lazarevic govori o istezanju ishijadicnog nerva..i naravno oboljenju istog..
U narodu se to zove Isijas...
 
Puno vam hvala na odgovoru, ali nažalost imam još pitanja. 3.3.2010. sam dobila išijas i ustanovljeno mi je okoštavanje srednjeg i vratnog dela kičme gde se kičma savija na desnu stranu. Kompletni mišići znači od vratnog dela (što prelazi i na ruke, pogotovo levu), pa sve do lumbalnog dela su mi u spazmu. Bolovi se "šetaju" i reumaltolog je ustanovio hroničnu reumoišijalgiju.
Za ove dve godine sam prošla dosta terapija (ultrazvuk, magnet, tens, vežbe), i nema poboljšanja, ni jedni lekovi mi ne pomažu, i sama doktorica je rekla "nije ni čudo jer je bol suviše jaka da bi lekovi reagovali".
Imam 46. godina i moj život se sveo da skuvam ručak i ja sam gotova, ništa više nisam u stanju da radim jer su bolovi konstantni.
Šta da radim?
Kako da smanji bolove?
Kako da poboljšam svoj način života?
 
Puno vam hvala na odgovoru, ali nažalost imam još pitanja. 3.3.2010. sam dobila išijas i ustanovljeno mi je okoštavanje srednjeg i vratnog dela kičme gde se kičma savija na desnu stranu. Kompletni mišići znači od vratnog dela (što prelazi i na ruke, pogotovo levu), pa sve do lumbalnog dela su mi u spazmu. Bolovi se "šetaju" i reumaltolog je ustanovio hroničnu reumoišijalgiju.
Za ove dve godine sam prošla dosta terapija (ultrazvuk, magnet, tens, vežbe), i nema poboljšanja, ni jedni lekovi mi ne pomažu, i sama doktorica je rekla "nije ni čudo jer je bol suviše jaka da bi lekovi reagovali".
Imam 46. godina i moj život se sveo da skuvam ručak i ja sam gotova, ništa više nisam u stanju da radim jer su bolovi konstantni.
Šta da radim?
Kako da smanji bolove?
Kako da poboljšam svoj način života?

Физикална терапија што је више могуће и терапија против болова.
На жалост, не знам да су још нешто установили да може да помогне. :(
 

Back
Top