Demokratizacija i federalizacija osmanskog carstva krajem 19. veka?

Blues rock

Primećen član
Poruka
585
Negde sam procitao da su neki turski, grcki, makedonski, itd. politicari i intelektualci, uglavnom socijaldemokrati, u to vreme predlagali reorganizaciju Osmanskog carstva u federalnu, sekularnu i demokratsku republiku. Nesto slicno sto je Ataturk uradio sa Turskom.
Moze li mi neko reci nesto vise o tome? Ko je to predlagao? Kolika je bila podrska toj ideji? Da li bi taj koncept zaziveo do danas da je realizovan?
 
Poslednja izmena:
Negde sam procitao da su neki turski, grcki, makedonski, itd. politicari i intelektualci, uglavnom socijaldemokrati, u to vreme predlagali reorganizaciju Osmanskog carstva u federalnu, sekularnu i demokratsku republiku. Nesto slicno sto je Ataturk uradio sa Turskom.
Moze li mi neko reci nesto vise o tome? Ko je to predlagao? Kolika je bila podrska toj ideji? Da li bi taj koncept zaziveo do danas da je realizovan?

To prvi put cujem,ali znam da su pojedini sultani reorganizovali carstvo onako kako su mislili da treba,primetili su vec da zaostaju za zapadom pa su hteli tim reformama da taj jaz smanje.Uglavnom su te reforme bile selektivo primenjivane i ogranicenog karaktera i izazivale nove podele i sukobe,samim tim neuspesne.

Prava promena Osmanskog carstva u nesto sto lici na demokratiju dolazi tek sa Ataturkom.
 
Negde sam procitao da su neki turski, grcki, makedonski, itd. politicari i intelektualci, uglavnom socijaldemokrati, u to vreme predlagali reorganizaciju Osmanskog carstva u federalnu, sekularnu i demokratsku republiku. Nesto slicno sto je Ataturk uradio sa Turskom.
Moze li mi neko reci nesto vise o tome? Ko je to predlagao? Kolika je bila podrska toj ideji? Da li bi taj koncept zaziveo do danas da je realizovan?

вероватно мислиш на Младотурску револуцију.
Османском Царству није било никаквог спаса, то је држава која се морала распасти (распале су се и много боље уређене вишенационалне заједнице као Аустро-Угарска нпр.). проблем је био што се због интереса неких великих сила (у првом реду Британије) решење одлагало, што је довело до тзв. Источног питања.
 
Турска је и данас званично секуларна држава али су данас исламистичке странке на власти па се спрема суд оном турском музичару због наводног каљања исламских вредности , иако је Турска наводно секуларна атеистичка држава.
 
вероватно мислиш на Младотурску револуцију.
Османском Царству није било никаквог спаса, то је држава која се морала распасти (распале су се и много боље уређене вишенационалне заједнице као Аустро-Угарска нпр.). проблем је био што се због интереса неких великих сила (у првом реду Британије) решење одлагало, што је довело до тзв. Источног питања.

Mladi Turci sigurno nisu posto su oni bili za nacionalnu tursku drzavu i sve su uradili za asimilaciju svih ostalih naroda u svetu.
 
Da, malo je valilo da raspise prve demokratske izbore za precednika, bar dvije-tri stotine stranaka, uz svu predizbornu kampanju i naravno prava pedera i ostalo sto uz to ide..

Kakva demokratizacija kod divljaka kakvi su bili Turci?

Ne bi bas reka da su bili divljaci .. Iz satora su napravili imperiju, to je za svako postovanje, svidjalo se to nama ili ne (posto je islo i preko nasije ledja). Da su onda prosli Vijenu, mozda bi svi Evropljani danas zivili u Turskoj uniji.:mrgreen:
 
Negde sam procitao da su neki turski, grcki, makedonski, itd. politicari i intelektualci, uglavnom socijaldemokrati, u to vreme predlagali reorganizaciju Osmanskog carstva u federalnu, sekularnu i demokratsku republiku. Nesto slicno sto je Ataturk uradio sa Turskom.
Moze li mi neko reci nesto vise o tome? Ko je to predlagao? Kolika je bila podrska toj ideji? Da li bi taj koncept zaziveo do danas da je realizovan?

Krajem XIX veka ? Berlinskim kongresom 1878. godine dolazi do de jure priznavanja nekoliko balkanskih država koje su već faktički postojale duže vreme (samo prepucavanje zapadnih sila sa Rusijom odgađalo je to priznanje) . Te države su Bugarske, Crna Gora, Srbija , Grčka i Rumunija . Teško je zamisliti da bi neko iz ovih već samostalnih zemalja želeo da se ponovo pripoji Osmanskom carstvu da bi se napravila fedeeralna sekularna demokratska Turska.
Ako u svemu tome ima istine to se nije dešavalo krajem XIX veka već ranije.
 
Poslednja izmena:
Kakva demokratizacija kod divljaka kakvi su bili Turci?
Čak i danas nema niti jedna muslimanska država na svijetu koja ima i "D" od demokratije.
Sve samo vjerska strava i užas.

Ne vjerujem da u Albaniji vlada vjerska strava i uzas.
Tacno je da kod njih i nema bas demokratije i da su polu-diktatura pod autoritarnom vlascu Salija Berise (mozda recimo nesto demokraticnijeg tipa od, ali ipak vrlo slicna, Rusiji), ali oni su tamo potpuno vjerski indiferentni i slobodni. Tamo mozes biti i mormon ili scijentolog i oblaciti se suludo u sred Tirane cime ispoljavas svoje religijske prefinjenosti.

Sva vjerska netrpeljivost se svodi na izolovane primjere starih mrznji izmedju rimokatolika i muslimana u brdovitim sjevernim krajevima...
 

Back
Top