Isplatljivost preradjenog proizvoda

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
211.842
Recimo uzmemo sljivu..moze se prodati sveze ubrana..susena..rakija..dzem..knedle sa sljivama:lol:dakle ako ste zainteresovani..da pomenemo neke vocke povrcke uopsteno proizvode domace radinosti i njihov plasman na trziste u sto isplatljivijem obliku..da razmotrimo sta je potrebno od dodatnih ulaganja i da li se isplati..ili manje uloziti..manje raditi i manje zaraditi na krace staze..sveza sljiva od 100-200 dindzi..suva oko 250-350..rakija 500 pa na dalje..dzem 300..za susenje nije nesto preterano potrebno drva..da li se suve sljive prodaju cele godine ili u zimskom periodu vise..za dzem secer i serpe..opet drva:lol:za rakiju treba kazan i dosta drva..umece..burad za ostavku..podrum..i tako..sad sam ovde nabaco al znate sta mislim pa moze i grozdje dodje u razmatranje itd i sl
 
evo primer ima druga tema, krompir 15-20 din svez, isecen i polu obaren zatim smrznut, 1.5-2 eura cena, zavisi od pakovanja/kilaze. nama dovoze u velike lance iz belgije, francuske i sta ti ja znam. ima i frikom poceo ali nije neki ukus posto kupujem sve, njihov se pomalo raspada na pecenju, nisu savladali to kako treba. francuski je najbolji po cvrstoci. slican onom u meku.
 
Recimo uzmemo sljivu..moze se prodati sveze ubrana..susena..rakija..dzem..knedle sa sljivama:lol:dakle ako ste zainteresovani..da pomenemo neke vocke povrcke uopsteno proizvode domace radinosti i njihov plasman na trziste u sto isplatljivijem obliku..da razmotrimo sta je potrebno od dodatnih ulaganja i da li se isplati..ili manje uloziti..manje raditi i manje zaraditi na krace staze..sveza sljiva od 100-200 dindzi..suva oko 250-350..rakija 500 pa na dalje..dzem 300..za susenje nije nesto preterano potrebno drva..da li se suve sljive prodaju cele godine ili u zimskom periodu vise..za dzem secer i serpe..opet drva:lol:za rakiju treba kazan i dosta drva..umece..burad za ostavku..podrum..i tako..sad sam ovde nabaco al znate sta mislim pa moze i grozdje dodje u razmatranje itd i sl

rakija kod mene u selu je 450 din, ito vrh, kako mirise lepo
 
pa koliko treba svezeg voca za litar soka a koliko treba za litar rakije? i u sok idu neki konzervansi, aditivi sta ti ja znam. vecina sokova koji se prave, prvo stave bazu od jabuke tipa 10% pa onda dodaju ostalo...ima na deklaracijama, hebiga nemam nijednu ambalazu pri sebi samo koka kolu :lol:
od kazana se dobije 10l rakije..ne znam koliko tu ide sljiva..a bas sok od istih i nije popularan:lol:ima i 100%jabuka..ja volim onu kasastu..opet i jabukovaca skupa..za sve to treba neki pogon i ulaganje pa reko da malo saberemo pa se oduzmemo:lol:
Da li se ova pitanja iz uvodnog posta odnose samo i iskljucivo na domacu radinost i mogucnosti jednog domacinstva, il se ticu i organizovanijeg rada... tipa malog preduzeca i pogona za preradu voca?
ma slobodno pisi sve sta ti padne na pamet..kapiram da bi se sirila proizvodnja i da nije isplatljivo na malo
 
U ovom trenutku, najbolje se zaradjuje na svezoj sljivi, i opste na prodaji svezeg voca, koje odlazi u Rusiju, za njihove super markete i njihove kvantaske pijace.
Da bi se dobio kilogram suvih sljiva, potrebno vam je od 3,5 do 4 kilograma svezih sljiva... u koliko se pravi proizvod bez kostice, racunajte da ce te izgubiti jos oko 15 do 20%, al je cena daleko bolja.
Da bi se dobii jedan kilogram suve jabuke, kocke, bez pokozice i bez semene loze, potrebno je 10 kilograma jabuka.
Pire od jabuke na medjnarodnoj berzi u aseptickom vrecama kosta oko 60 centi . Podrazumevam iskljucivo u originalnom briksu , ne onaj koji se dokuvava in u buradima od 200 kolograma. Koncentrat od jabuke, 70% briksa, kosata u Roterdamu u ovom casi 1,20 eura.
E sad, pazi, celo to podrucje i cela tema je ogromna, pa bi bilo bolje postavljati konkretnija pitanja, da bi i odgovori imali vise smisla.
 

Back
Top