VJERSKI FANATICI

Sarvaš

Elita
Poruka
20.713
Kakvi su to ljudi ? Da li su to ljudi koji su inace predodredjeni da budu fanatici , pa kad se uhvate vjere , takvi budu i u tome .
Inace sam upoznao dosta vjerskih fanatika .Ne razumijem kako funkcionise njihov mozak . Poznat je slucaj kad su se u
Ukrajini ( ili Rusiji , nisam siguran ) pripadnici sekte nabili u neku pecinu i cekali smak svijeta .Policija ih je jedva istjerala odande
i to zato sto su poveli sa sobom i djecu . Poznati su i drasticniji slucajevi gdje su cinili kolektivna samoubistva .
Poznavao sam zenu subotarku koja je bila i vegetarijanka i to ona ekstremna . Svuda je isla sa biblijom i pokusavala da ljudima
soli pamet . Okanula se toga kad je skoro umrla od nacina ishrane . Doktori su je jedva spasili .Poznajem neke Jehovine svjedoke
koje bulazne o skoroj propasti svijeta .Neka se slozim da postoji bog , ali on je ljudima dao mozak . Zasto ga tako koriste ?
 
Fanatizam bilo religijski ili ateisticki moze biti poguban, no fokus je na religijske fudamentaliste.

Centar njihovog zivota je bog, on im daje smisao, odredjuje sta je dobro, sta lose, a posto sami verovatno imaju neke komplekse, trude se da se pokazu kao veliki vernici i da istaknu svoju veru, jer ona im daje vecu vrednost tj. smisao.
Misle da ce biti bilizi svom centru i ostvariti neki veci smisao ako zive doslovce ili cak esktremno na nacin na kojim im religija to propagira.

A niko da upotrebi glavu i da zivi kao dobra i moralna osoba zato sto tako to treba, zato sto je ljudski, a ne zbog boga.

Licno nemam nista protiv boga, ali ne volim bilo kakve religijske organizacije jer sva ta prica kako je bas nasa organizacija, da ne kazem sekta, prava i najbliza bogu, i da mi i samo mi znamo i pratimo njegovu volju hrani malo ego, a sa pricama kako smo bolji od drugih, iznad drugih, mi bozji izabranici cesto vodi u ekstremu jer dajemo sebi za pravo da biramo ko je manje vredan a ko vise (po merilima naseg boga) ili ne, sto je cesto odlicna podloga za sovinizam.

Imamo potvrdu od boga da smo dobri i moralni, mozak nam je ispran, hajdemo sada da nasu religiju propagiramo drugima, da bi i oni bili isto tako dobri kao mi, a ako nece da nas prate, pa onda se odricu boga a za takve ima propisne kazne (u zavisnosti od verske organizacije).
 
Kakvi su to ljudi ? Da li su to ljudi koji su inace predodredjeni da budu fanatici , pa kad se uhvate vjere , takvi budu i u tome .
Inace sam upoznao dosta vjerskih fanatika .Ne razumijem kako funkcionise njihov mozak . Poznat je slucaj kad su se u
Ukrajini ( ili Rusiji , nisam siguran ) pripadnici sekte nabili u neku pecinu i cekali smak svijeta .Policija ih je jedva istjerala odande
i to zato sto su poveli sa sobom i djecu . Poznati su i drasticniji slucajevi gdje su cinili kolektivna samoubistva .
Poznavao sam zenu subotarku koja je bila i vegetarijanka i to ona ekstremna . Svuda je isla sa biblijom i pokusavala da ljudima
soli pamet . Okanula se toga kad je skoro umrla od nacina ishrane . Doktori su je jedva spasili .Poznajem neke Jehovine svjedoke
koje bulazne o skoroj propasti svijeta .Neka se slozim da postoji bog , ali on je ljudima dao mozak . Zasto ga tako koriste ?

Zapravo, ne koriste ga.:kafa:

Takve ljude ne treba mrzeti nego se samo moliti za njih.
 
Takvi ljudi imaju revnost ali je nemaju po razumu.
Ima ih danas tu i tamo. Srecu se takvi ljudi.
Nekad pocetni fanatizam bude jedna faza kod duhovnog odrastanja vernika, ali se se prelaskom na sledecu fazu duhovnog odrstanja on odbacuje...
Odbacuje se kada razboritost preovlada duhovnim upravljenjem coveka.
E sad, ne valja ni suprotno od toga da navodno bezeci od fanatizma prihvatamo stvari koje crkva ne dozvoljava, pravdajuci se time da ne bi otisli u neku krajnost....
Treba imati meru, kako za sve stvari u zivotu tako i za duhovnost....
 

Back
Top