НБС појачала одбрану динара

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.791
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/NBS-pojacala-odbranu-dinara.sr.html

NBS-foto-D-JEVREMOVICH.jpg


Народна банка запуцала је из више оружја да одбрани вредност домаће валуте. Извршни одбор централне монетарне институције усвојио је јуче чак три мере помоћу којих би требало да се повуче што више динара из система и тако смањи притисак на евро. Референтна каматна стопа повећана је са 9,5 на 10 одсто. Повећано је учешће динарског дела издвајања девизне обавезне резерве са 20 на 27 одсто на изворе до две године и са 15 на 19 одсто на пологе преко две године. Такође је повећана стопа обавезне резерве на динарске обавезе индексиране девизном клаузулом на 50 одсто за све рокове штедње. До сада је та стопа била 29 на изворе финансирања до две године, а 22 одсто на више од две године.
-----------------------------------------------------------
Ето, као што сам и предвидео, ово су мере за одбрану динара. Сада смрдљиве банке морају да продају јефтино Еуро који су скупо платили. :mrgreen:

Еуро ће у понедељак бити 114.

Рекао бих да су мере НБС закасниле, али и да курс показује да су ефикасне. Остаје да се види докле ће да пада динар и где је његова реална вредност. Можда на 100 динара за један Еуро. :D
 
Падају ми напамет три начина да се установи "реалан курс" (заправо реалан при одређеним параметрима економске политике, а сваки параметар има и друге последице)
1. Курс при које НБС не мора да интервенише, купује или продаје девизе. Или ако мора због редовних и посебно кризних флуктуација на светском тржишту, да СУМАРНО збир продаја и куповина на дуже време буде око нула (а не бацање милијарде ојра).
2. Курс при којем је извоз под-једнак увозу.
3. Рецимо да је курс при увођењу ојра 2002. био реалан (дискутабилно). Тај курс је био 60 динџи за један ојро. А сада није ни 120, што ће рећи за десет година мање од 100% пораста. Да ли је толика била инфлација у целом периоду?! Тешко, било је година када је достизала 18%. Лако се може израчнати. Онда би реално било да је курс евра толико порастао...
 
Realna vrednost eura nikako nije 114, i banke sigurno nece platiti ceh.

Ko sto je napisao WIBU, sve ce to preko nasih ledja, uskoro

tako je . sve to placa narod kroz povecanje kamate ne kredite koje vraca.

vec je bila eremitina tema da Srbi godisnje daju bankama na kamate 7.5 milijardi evra . Sa ovim se ta "stabilnost" prevaljuje na ledja gradjana tako sto ce gradjani za nju morati da plate kroz nove kamate bankama.

Banke u svakom slucaju nece biti na gubitku.

Drugo sve ovo je u svakom slucaju privremeno, trend se ne moze promeniti i trziste je uvek u pravu.

Tadicev rezim je potrosio 15 milijardi evra za odbranu kursa u zadnje 4 godine, i opet nisu uspeli da ista promene. Samo su time privremeno odlozili ono sto je neizbezno.
 
tako je . sve to placa narod kroz povecanje kamate ne kredite koje vraca.

vec je bila eremitina tema da Srbi godisnje daju bankama na kamate 7.5 milijardi evra . Sa ovim se ta "stabilnost" prevaljuje na ledja gradjana tako sto ce gradjani za nju morati da plate kroz nove kamate bankama.

Banke u svakom slucaju nece biti na gubitku.

Drugo sve ovo je u svakom slucaju privremeno, trend se ne moze promeniti i trziste je uvek u pravu.

Tadicev rezim je potrosio 15 milijardi evra za odbranu kursa u zadnje 4 godine, i opet nisu uspeli da ista promene. Samo su time privremeno odlozili ono sto je neizbezno.

Problem je u izboru Nikolica na celo Srbije.

Mi zvi znmo da je Srbija PREZADUZENA i u jednoj vrsti ZAJAMSKOG ROPSTVA.

Krediti su za Srbiju kao droga za narkomana: ako ne stignu na vreme - bolesnik pada u kolaps.

Posto vise niko nece da da Srbiji kredit (los je duznik!) ostaje samo nepopularni MMF, koji kada daje kredit - UCENJUJE!


Tadic je jedva nekako napravio neko MALO POVERENJE kod stranih ulagaca i banaka, nekako se to sve KOTRLJALO za divno cudo, a sada je stigao potpuno neocekivano jedan Nikolic koga svet zna po vezama sa Seseljom, radikalima, po stalnom menjanju misljanja, skandalima i cirkusima koji ga prate od kako je u politici.

I sada ce vrlo tesko biti doci do SVEZIH KREDITA i deviza...

A obican covek uzurbano vadi devize iz banaka jer vidi da je vrag odneo salu: uskoro ce da pocne nedostatak deviza, crni kurs, dileri.....


A SVE VODI KOREN od srpskog neverovatnog talenta da na svoje celo redovno biraju apsolutno pogresne ljude.

A posle ce u suzama da kukaju: "KRIVI SMO MI, STO SMO GA BIRALI!"
 
Ovo je jako mala bara i krokodil (NBS) moze da radi sta hoce sa kursom.Bitno je da su oni svoje rezerve prodali na 119 din.i samo cekam dan da sa tim istim dinarima kupuju opet Evro za 111 din"Zbog prekomerne fluktuacije" a razlika ide na njihove plate u Evrima kao so je bila tema. Pocinju godisnji odmori stranci proalze kroz zemlju odgovara im niski kurs.
 
Ne mislis li da je problem to sto Srbija nece imati vladu do jeseni, a ne izbor Nikolica?
Stabilnost koju investicije traze moze da obezbedi samo vlada, ugled Predsednika je manje bitan.

I za to sto nece imati vladu do septembra je takodje kriv izbor Nikolica.

Da je izabran Tadic, sve bi bilo lakse, brze i efikasnije.

Licnost predsednika je VEOMA BITNA u ocima stranih ulagaca i bankara.
 
Ovo je jako mala bara i krokodil (NBS) moze da radi sta hoce sa kursom.Bitno je da su oni svoje rezerve prodali na 119 din.i samo cekam dan da sa tim istim dinarima kupuju opet Evro za 111 din"Zbog prekomerne fluktuacije" a razlika ide na njihove plate u Evrima kao so je bila tema. Pocinju godisnji odmori stranci proalze kroz zemlju odgovara im niski kurs.

Taj krokodil je dete moje JAKO MRSAV....

U NBS - NEMA DOVOLJNO DEVIZA!

Kako su svi normalni poceli da VADE DEVIZE IZ BANAKA i da beze sa broda koji tone - sada je NBS u sok stanju, na apartaima za prezivljavanje.

Da li ce preziveti ili ne - zavisi od MMF koji treba da joj da transfuziju u obliku novih kre4dita dok se ne zasiti POTRAZNJA DEVIZA.
 
I za to sto nece imati vladu do septembra je takodje kriv izbor Nikolica.

Da je izabran Tadic, sve bi bilo lakse, brze i efikasnije.

Licnost predsednika je VEOMA BITNA u ocima stranih ulagaca i bankara.

Vidi, ja mislim da je izbor Nikolica losa odluka gradjana. Ali budimo realni, bitniji je predsednik vlade i sama vlada.
Bankare ne interesuje ugled predsednika, vec sta im vlada garantuje za njihova ulaganja ili kredite.
Da ne govorimo o tome koliko nas kosta svaki dan u rasulu, bez vlade, kakva god da je.
Na kraju krajeva, DS niko ne sprecava da oformi vladu pre jeseni. Ili bilo koju drugu stranku.
Kod nas je trenutno na programu otimacina oko fotelja, kupoprodaja svega i svacega, to je vakum koji strani novac ne trpi.
 
Taj krokodil je dete moje JAKO MRSAV....

U NBS - NEMA DOVOLJNO DEVIZA!

Kako su svi normalni poceli da VADE DEVIZE IZ BANAKA i da beze sa broda koji tone - sada je NBS u sok stanju, na apartaima za prezivljavanje.

Da li ce preziveti ili ne - zavisi od MMF koji treba da joj da transfuziju u obliku novih kre4dita dok se ne zasiti POTRAZNJA DEVIZA.

Mrsav ili utovljen Krokodil je krokodil i u bari on se pita!
 
Vidi, ja mislim da je izbor Nikolica losa odluka gradjana. Ali budimo realni, bitniji je predsednik vlade i sama vlada.
Bankare ne interesuje ugled predsednika, vec sta im vlada garantuje za njihova ulaganja ili kredite.
Da ne govorimo o tome koliko nas kosta svaki dan u rasulu, bez vlade, kakva god da je.
Na kraju krajeva, DS niko ne sprecava da oformi vladu pre jeseni. Ili bilo koju drugu stranku.

Dobro, a ko im naprimer garantuje da Nikolic (kao bivsi RADIKAL) nece jednoga dana da jednostavno stavi embargo na isplatu deviza u srpskim bankama? Ili da oduzme preduzeca strancima? Ili da prisili vkladu da donese zakone koji ce strancima biti veoma stetni.

Nemoj da mislis da se to u svetu ne desava.

Cavez i Venecuela su primer toga.

To strance uznemirava jer znaju da je MOGUCE!
 
Dobro, a ko im naprimer garantuje da Nikolic (kao bivsi RADIKAL) nece jednoga dana da jednostavno stavi embargo na isplatu deviza u srpskim bankama? Ili da oduzme preduzeca strancima? Ili da prisili vkladu da donese zakone koji ce strancima biti veoma stetni.

Nemoj da mislis da se to u svetu ne desava.

Cavez i Venecuela su primer toga.

To strance uznemirava jer znaju da je MOGUCE!

Ne moze Nikolic da stavi nikakav embargo na devize, niti da donosi zakone. Sve takve i slicne poteze moze da ucini samo vlada.

Drugo je pitanje ko ce biti u toj buducoj vladi, ali rano je o tome govoriti...

Slazem se ja sa tobom da je strancima vazna politicka klima, ali za nju nije odgovoran samo jedan covek. Pogotovo ne onaj koji nema velika ovlascenja i podrsku u vladi za eventualne sulude poteze.
 
Ne moze Nikolic da stavi nikakav embargo na devize, niti da donosi zakone. Sve takve i slicne poteze moze da ucini samo vlada.

Drugo je pitanje ko ce biti u toj buducoj vladi, ali rano je o tome govoriti...

Slazem se ja sa tobom da je strancima vazna politicka klima, ali za nju nije odgovoran samo jedan covek. Pogotovo ne onaj koji nema velika ovlascenja i podrsku u vladi za eventualne sulude poteze.

Martija, ti sada meni pokusavas da objasnis kako je predsenik samo figura, bez realnog uticaja na desavanja u politici Srbije.

Da je istinski "gazda" - vlada.

Nije mi jasno zasto onda narod za sve neuspehe u proslosti krivi Tadica?

Zasto ne krivi vladu? :D
 
Problem je u izboru Nikolica na celo Srbije.

Mi zvi znmo da je Srbija PREZADUZENA i u jednoj vrsti ZAJAMSKOG ROPSTVA.

Krediti su za Srbiju kao droga za narkomana: ako ne stignu na vreme - bolesnik pada u kolaps.

Posto vise niko nece da da Srbiji kredit (los je duznik!) ostaje samo nepopularni MMF, koji kada daje kredit - UCENJUJE!


Tadic je jedva nekako napravio neko MALO POVERENJE kod stranih ulagaca i banaka, nekako se to sve KOTRLJALO za divno cudo, a sada je stigao potpuno neocekivano jedan Nikolic koga svet zna po vezama sa Seseljom, radikalima, po stalnom menjanju misljanja, skandalima i cirkusima koji ga prate od kako je u politici.

I sada ce vrlo tesko biti doci do SVEZIH KREDITA i deviza...

A obican covek uzurbano vadi devize iz banaka jer vidi da je vrag odneo salu: uskoro ce da pocne nedostatak deviza, crni kurs, dileri.....


A SVE VODI KOREN od srpskog neverovatnog talenta da na svoje celo redovno biraju apsolutno pogresne ljude.

A posle ce u suzama da kukaju: "KRIVI SMO MI, STO SMO GA BIRALI!"

Лупаш као по обичају!Ђе ти је дивизија?
 
Martija, ti sada meni pokusavas da objasnis kako je predsenik samo figura, bez realnog uticaja na desavanja u politici Srbije.

Da je istinski "gazda" - vlada.

Nije mi jasno zasto onda narod za sve neuspehe u proslosti krivi Tadica?

Zasto ne krivi vladu? :D

Зато што је завео диктатуру.Био је и председник,премијер,уставни суд,...
 

Back
Top