Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.040
1.Uvod

Pre svega da zavirimo malo u procesor,on se sastoji iz štampane ploče,konektora-pinova,integrisanog kola, čipa u kome su smešteni tranzistori,IHS-a (Integrated heat spreader) i td. Procesor isijava toplotu i zato ga je potrebno hladiti,jer usled neadekvatnog hladjenja može doći do pada performansi ili njegovog pregorevanja.

intels478celeron.jpg
intelnorthwoodopen.jpg
prescottopen.jpg
Cell-Processor.jpg


U tu svrhu se koriste cooler-i,oni su laički rečeno metalan blok sa ventilatorom,blok kupi toplotu sa procesora a ventilator tu toplotu oslobađa dalje u vazduh. Takođe postoje i tečna hlađenja koja se sastoje od metalnog bloka kroz koji protiče tečnost i kupi toplotu a radijator sa ventilatorom je raspršuje.
coolerz.jpg
cooler1.jpg
m6waterblock.jpg



Termalna pasta služi kako bi se popunile mikro praznine između baze procesora i baze hladnjaka cooler-a. Kod nje je bitno da ima malu viskoznost kako bi se lakse rasirila po procesoru,naravno i da ima što bolju toplotnu provodnost,kao i da se ne stvrdne usled vremena i zagrevanja i izgubi dejstvo

termalnepaste.jpg
applyingpaste.jpg
lapping2.gif


Kao što vidite ovaj metalni poklopac procesora (IHS) u suštini štiti čip od oštećenja i služi kako bi raširio toplotu sa njega na mnogo veću metalnu površinu. Entizijasti i overklokeri tu površinu kao i bazu cooler-a poliraju dok ne postane kao ogledalo ravno,samim tim se mikro neravnine svedu na minimum tako da prijanjanje izmedju baza bude skoro pa savršeno.

[/COLOR]
coretemp.png


 
Poslednja izmena:
ja cu ovo morati da radim sledece nedelje
posto ovi iz amda nisu normalni sa ovim stock cooklerima ,sto se prave po nekim podrumima po kosovu ,pa mi temp procesora ode preko 90 stepeni u overloadu
nego,nije problem ni da dam 500 dinara za pastu ,ni da dam 2 soma za neki dobar coolermasterov cpu cooler ,nego se plasim da necu moci da uradim sve to kako treba
plasi me da ne ostetim procesor prilikom skidanja starog coolera zbog zapekle termalne paste ,a isto tako me plasi da necu znati da nanesem novu ako uspem da odradim sve korake pre toga kako treba
Nisam bas potpuni laik ,ali nisam ni mnogo daleko od toga
msm,mogu da sastavim kompjuter ako mi date komponente ,ali ne verujem da bih znao da smotam kablove kako treba :/
tako da sta mi preporucujete ,da probam za zamenim cooler ili da gledam da nosim u neki servis da mi se to uradi ?
i jos jedno pitanje .....Kako da smotam i gde da sklonim kablove od napajanja koji su 15 metara dugi i debeli kao drvo ?
 

probacu ako ne do petka onda bar do pocetka jula da zamenim cooler ,pa cu da se javim i zahvalim ako uspem :)
tada cu da se pozabavim sa pipcima od napajanja i da okacim slike ,da mi kazete da li u ovom mom malom cooler master kucistu kablovi uopste mogu da se ususkaju kako treba
msm, dao sam skoro sto evra za kuciste pre par godina ,a ispalo je malo nezgodno :/
inace ,koju radnju preporucujete za kupovinu coolera i termalne paste ? ja sam mislio da odem do winwina ili gigatrona da kupim najskuplji cooler master cooler za cpu i neku pastu po njihovoj preporuci ,sta mislite ?
 
ok
kupio sam cooler po preporuci
zameni ga
sve ok dzabu
ali,ne primecujem poboljsanje u hladjenju o.O
ne razumem
u idlu mi je oko 37-44 ,u overloadu opet ide preko 60
ZASTO ?

Njegova max temperatura je 70%....http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/pii_555/
Kakva je vanjska temperatura kod tebe...ovih dana se kod svih malo više griju procesori...Kod mene je Intelov procesor E 8400 pa sam ipak otvorio kućište da mu malo pomognem a ovaj cooler koristim ..

coolerz.jpg


Evo i temperature

CPU 36%C
1.CPU /1 JEZGRA 41%C
2.CPU /2 JEZGRA 41%C

Kada ga preko AIDA 64 optereti 100% temperatura mu ide na 55%C
 
Poslednja izmena:
Njegova max temperatura je 70%....http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/pii_555/
Kakva je vanjska temperatura kod tebe...ovih dana se kod svih malo više griju procesori...Kod mene je Intelov procesor E 8400 pa sam ipak otvorio kućište da mu malo pomognem a ovaj cooler koristim ..

coolerz.jpg


Evo i temperature

CPU 36%C
1.CPU /1 JEZGRA 41%C
2.CPU /2 JEZGRA 41%C

Kada ga preko AIDA 64 optereti 100% temperatura mu ide na 55%C

Pa danas sam po preporuci ovde
ugradio taj isti cooler
i trenurno igram lol
znaci ,minimum minimuma od preopterecenja i temeperatura cpua je 59 stepeni :///
 
nesto ti to nisi lepo montirao,uslikaj hw monitor kada je procesor rasterecen,da se vidi sve,pogotovo obrtaji ventilatora
tvoj procesor isijava 80W a tx3 je namenjen za procesore do 130w ,nema sanse da ovo ne hladi

43537058.png

77218886.png


imam otkljucan phenom ii x2 555 ,pa zato ume na nekim sensor programima da zeza za temperature i sve pokazuje nule na nekim jezgrima
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    28,2 KB · Pregleda: 5
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    21,7 KB · Pregleda: 4
Poslednja izmena:
ako je za verovati programu cpu je na 44c u stanju mirovanja,reci mi kolika je bila pre sa stock coolerom na ovim podesavanjima,otkljucanim jezgrom i ako si klokovao mozda
i sta si tacno uzeo tx3 ili tx3 Evo?

kakv je sistem hladjenja u kucistu,imas li neki ventilator za usis i izduv vazduha,i kada si montirao cooler jesi li lepo skinuo staru pastu,stavio kap ove,jel bilo nekih problema prilikom montaze,jel lepo nalegao
 
ako je za verovati programu cpu je na 44c u stanju mirovanja,reci mi kolika je bila pre sa stock coolerom na ovim podesavanjima,otkljucanim jezgrom i ako si klokovao mozda
i sta si tacno uzeo tx3 ili tx3 Evo?

kakv je sistem hladjenja u kucistu,imas li neki ventilator za usis i izduv vazduha,i kada si montirao cooler jesi li lepo skinuo staru pastu,stavio kap ove,jel bilo nekih problema prilikom montaze,jel lepo nalegao

uzeo sam tx3 evo
nikad nisam klokovao ,posto mi nije neophodno ,a posto sam laik nikad se u to nisam ni upustao
temperatura je za 5,6 stepeni niza u odnosu na stock cooler u idleu ,a na overloadu ,kad sam radio testove juce u 3D marku06 je isla temperatura do 70 sa novim coolerom :(
sve sam lepo zamenio kao sto ste mi rekli i trebalo mi je dobrih 2 sata cimanja i ovog onog ,najduze mi je trebalo da skinem stari cooler zbog zapekle paste ,ali sam sve lepo zamenio i sve je legleo i sve ok
Imam Cooler Masterov Gladiator600(http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6564)
tako da imam i 2 ventilatora koji usisavaju i izbacuju
i jos sam u procesu zamene coolera, pincetama izvadio iz ventilatora kucista i graficke kilograme prasine koji su licili na tepih ,ali ni to nije pomoglo izgleda -.-
 
nesto tu nije kako treba,kako ti je okrenuti cooler kad ga gledas sa leve strane kucista,treba da bude sa desne strane i duva kroz rebra ka zadnjem delu kucista na onu rupu,ili u tvom slucaju posto imas ovo kuciste moze da cooler bude dole pa gura na gornju stranu jer imas izduv na vrhu kucista . Jesi li siguran da ventilator slucajno ne vuce vazduh kroz rebra umesto da duva u njih

Probaj sa povecanjem brzine obrtaja ventilatora,mislim da to mozes preko speedfan
 
Pre dve nedelje na stock cooleru mi je temp procesora redovno isla preko 90 stepeni prilikom igranja Need For Speed THe Run ,jednom mi se cak racunar ugasio na 100 stepni posle sat vremena igranja :(
ali,sad sam presao igru i cak posle sat i po igranja temperatura cpua nije presla 60 stepeni :D
to svakako jeste neki uspeh
msm , ja sam uradio apsolutno sve sto sam mogao da uradim valjalo ili nevaljalo ,inace ventilator na cooleru sam okrenuo ka gore(ka gornjem ventilatoru kucista ),nema logike da ga okrecem ka dole da mi duva vreo vazduh iz procesora u graficku i napajanje
http://imageshack.us/f/341/ghgjhgj.jpg/
 
ja cu ovo morati da radim sledece nedelje
posto ovi iz amda nisu normalni sa ovim stock cooklerima ,sto se prave po nekim podrumima po kosovu ,pa mi temp procesora ode preko 90 stepeni u overloadu
nego,nije problem ni da dam 500 dinara za pastu ,ni da dam 2 soma za neki dobar coolermasterov cpu cooler ,nego se plasim da necu moci da uradim sve to kako treba
plasi me da ne ostetim procesor prilikom skidanja starog coolera zbog zapekle termalne paste ,a isto tako me plasi da necu znati da nanesem novu ako uspem da odradim sve korake pre toga kako treba
Nisam bas potpuni laik ,ali nisam ni mnogo daleko od toga
msm,mogu da sastavim kompjuter ako mi date komponente ,ali ne verujem da bih znao da smotam kablove kako treba :/
tako da sta mi preporucujete ,da probam za zamenim cooler ili da gledam da nosim u neki servis da mi se to uradi ?
i jos jedno pitanje .....Kako da smotam i gde da sklonim kablove od napajanja koji su 15 metara dugi i debeli kao drvo ?

Prvo i osnovno, ako planirate da skidate stari procesor tj. hladnjak/cooler iz ko zna kojeg razloga, to uvek uradite brzo posto ugasite kompijuter, jer je tad pasta izmedju cooler`a i procesora u meksem ajmo rech tecnijem stanju, tako da se izbegava svaka sansa da pokidate cooler u jednom zajednickom telu cooler/procesor sa maticne ploce. To je neko moje iskustvo, odnosi se i na graficku, isti princip skidanja cooler`a je u pitanju.
 

Back
Top