Srbija i demokratija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Adem-ks

Aktivan član
Poruka
1.823
mislim da je ovo realna slika, srbija je jos daleko od demokratske zemlje. licno me izennadila hrvatska, mislio sa da bi trebala biti ispod ocene "3", ali oni sigurno ne lazu. slovenija me ne iznenadjuje, ona nikad i nije bila na "balkanu", cak i akd je bila sastavni deo yuge, sto se kosova tice, zao mi je sto nas nema, ali ja mislim da smo tu oko 4, ali ispod 4,50

Tamo daleko od moderne države
Srbija poludemokratska zemlja

Srbija se i dalje nalazi u grupi takozvanih poludemokratskih država, ocenio je Fridom haus u svom godišnjem izveštaju o stepenu i razvoju demokratije, pa prosečna ocena Srbije ostala je nepromenjena u odnosu na prošlogodišnju, što znači da u proteklih godinu dana nije bilo napretka razvoja demokratije u državi, stoga je bliža zemljama sa tzv. "hibridnim režimom", nego demokratiji. U istraživanju se navodi da je nezavisnost medija među najproblematičnijima, kao i sistem pravosuđa i njegova nezavisnost. Prema oceni Fridom hausa u red nedemokratskih zemalja, odnosno onih sa autoritarnim sistemom, spadaju Azerbejdžan, Rusija, Belorusija... Dok su demokratske države Slovenija, Poljska, Češka, Litvanija...

Na osnovu procena osam oblasti društvenog i političkog života, Srbija je dobila prosečnu ocenu 3,64 i nalazi se u grupi sa Bugarskom (3,14), Rumunijom (3,43), Hrvatskom (3,64), Crnom Gorom (3,82) i Makedonijom (3,89). U sistemu vrednovanja Fridom hausa, nalošija ocena je 7, a najbolja 1.

Za izborni proces Srbija je dobila ocenu 3,25. Nezavisnost medija je među najproblematičnijim i ocenjena je sa 4, zatim, stepen korupcije koji ima ocenu 4,25, a najlošije, sa 4,50, je ocenjen sistem pravosuđa i njegova nezavisnost.

Vlasništvo nad medijima u Srbiji je generalno netransparentno, a najveći mediji su u državnom vlasništvu. Mediji se često oslanjaju na finansiranje od strane političkih stranaka. Novinari se suočavaju sa maltretiranjem i fizičkim napadima, a nekoliko otvorenih slučajeva napada na novinara i dalje stoji nerešeno. Nije bilo promena na poboljšanju medijske regulative koja bi podržavalai novinarsku nezavisnost i profesionalnost, ocenjuje se u izveštaju Fridom haus u vezi nezavisnost medija u Srbiji.

U nastavku, rad vlade je ocenjen sa 3,75, rad lokalne samouprave sa 3,50, a ocenu 2,25 za civilno društvo.

Prosečna ocena Srbije ostala je nepromenjena u odnosu na prošlogodišnji izveštaj, što znači da je Fridom haus procenio da u proteklih godinu dana nije bilo napretka razvoja demokratije u državi.

Prema oceni Fridom hausa u red nedemokratskih zemalja spadaju Kirgistan (6), Tadžikistan (6,18), Rusija (6,18), Kazahstan (6,54), Azerbejdžan (6,57), Belorusija (6,68).

Demokratske države su Slovenija (1,89), Estonija (1,93), Letonija (2,11), Poljska (2,14), Češka (2,18), Litvanija (2,29)...

ps. da pojasnim nekima koji me nazivaju "provokatorom. ja sam, ako govorimo stranackim jezikom, u odnosu na srbiju opozicija, znaci tu sam da da kritikujem srbiju, sto je zadatak bilo koje opozicije.
 
mislim da je ovo realna slika, srbija je jos daleko od demokratske zemlje. licno me izennadila hrvatska, mislio sa da bi trebala biti ispod ocene "3", ali oni sigurno ne lazu. slovenija me ne iznenadjuje, ona nikad i nije bila na "balkanu", cak i akd je bila sastavni deo yuge, sto se kosova tice, zao mi je sto nas nema, ali ja mislim da smo tu oko 4, ali ispod 4,50



ps. da pojasnim nekima koji me nazivaju "provokatorom. ja sam, ako govorimo stranackim jezikom, u odnosu na srbiju opozicija, znaci tu sam da da kritikujem srbiju, sto je zadatak bilo koje opozicije.

A da budes ti malo opozicija Taciju, je li?
 
Ivane, odnosno, pardon "Ademe", kao što rekoh na obližnjoj temi polako ali sigurno pucate, svejedno vam se sprema metla kad pukne EU, kako je najavila Mari Le Pen !

Dozu arogancije koju imaš na forumu koji inače posjeduješ, možeš jedino na njemu zadržati kao neku vrstu utjehe u podljudskom samozadovoljavanju...
Ti i takvi su dokaz da Srbija nema dovoljno demokratije.
Ako pukne EU ne znači da će ratovati za promjenu državnih granica što je radila Srbija u raspadnutoj SFRJ.
 
Фридом Хаус је америчка владина организација.

Ово што се горе оцењује јесте степен усклађености власти неке земље са америчким интересима. То би чак и једноставнији умови требали до сад да знају.

Поред тога, Фридом Хаус политички делује у земљама где је оцењено да власт није довољно про-америчка финансирајући одређене кандидате и политичке странке. Чомски је писао доста о њима и њиховим 'активностима' широм света, оценивши да раде у тандему са ЦИА и пропагандним медијима попут Радија Слободна Европа.

За Фридом Хаус, 'Фридом' је Америка. Имајте то на уму.
 
Фридом Хаус је америчка владина организација.

Ово што се горе оцењује јесте степен усклађености власти неке земље са америчким интересима. То би чак и једноставнији умови требали до сад да знају.

Поред тога, Фридом Хаус политички делује у земљама где је оцењено да власт није довољно про-америчка финансирајући одређене кандидате и политичке странке. Чомски је писао доста о њима и њиховим 'активностима' широм света, оценивши да раде у тандему са ЦИА и пропагандним медијима попут Радија Слободна Европа.

За Фридом Хаус, 'Фридом' је Америка. Имајте то на уму.

Naravno. Kao slobodne zemlje okarakterisali su Letoniju i Estoniju, u kojima 30-40% stanovnistva nema pravo na upotrebu maternjeg jezika, drzavljanstvo, a shodno tome i ozbiljnije skolovanje i zdravstvenu negu. To su dve mini aparthejd tvorevine koje velicaju nacizam, a ocene su im neverovatne.
 
Naravno. Kao slobodne zemlje okarakterisali su Letoniju i Estoniju, u kojima 30-40% stanovnistva nema pravo na upotrebu maternjeg jezika, drzavljanstvo, a shodno tome i ozbiljnije skolovanje i zdravstvenu negu. To su dve mini aparthejd tvorevine koje velicaju nacizam, a ocene su im neverovatne.

a jel moze neki link koji potvrdjuje tvoje anvode. nije da ti ne verujem, ali...
 
hebiga u pisanoj reci se ne moze lako osetiti sarkazam, ali to te izgleda ipak ne sprecava da se zaletis u provokacije...sto i jeste tvoja svrha ovde

ja bih rekao da si ti odavno operisan od sarkazma, inace za sarkazam treba imati amlo veci nivo IQ. ali si ti hteo da kazes kako smo mi na dnu lestvice, tj. ispod toga, samo sto si se malo zahebo, jer u ovom slucaju sto je manja ocena, to je bolje, a ti to nisi ukapirao.
 
ps. da pojasnim nekima koji me nazivaju "provokatorom. ja sam, ako govorimo stranackim jezikom, u odnosu na srbiju opozicija, znaci tu sam da da kritikujem srbiju, sto je zadatak bilo koje opozicije.

Drugim recima, ti si provokator i srbomrzac.

A Freedom House je smesan kad fasisticke i etnokratske drzave poput Estonije i Letonije naziva demokratskim.
 
ja bih rekao da si ti odavno operisan od sarkazma, inace za sarkazam treba imati amlo veci nivo IQ. ali si ti hteo da kazes kako smo mi na dnu lestvice, tj. ispod toga, samo sto si se malo zahebo, jer u ovom slucaju sto je manja ocena, to je bolje, a ti to nisi ukapirao.

jesam, zato je to sarkazam. ispod 0 nema. a vi ste ispod nule. i zato si ti ljakse.
 
a jel moze neki link koji potvrdjuje tvoje anvode. nije da ti ne verujem, ali...

:)

ko bi rekao da jos moram da dokazujem svoje teme ...

thumbnail.php


http://www.e-novine.com/srbija/vesti/66072-Srbija-poludemokratska-zemlja.html
 
mislim da je ovo realna slika, srbija je jos daleko od demokratske zemlje.
ps. da pojasnim nekima koji me nazivaju "provokatorom. ja sam, ako govorimo stranackim jezikom, u odnosu na srbiju opozicija, znaci tu sam da da kritikujem srbiju, sto je zadatak bilo koje opozicije.

Nemoj ti meni ništa da pojašnjavaš ..... ti si uljez a ne opozicija. Pusti ti mene u svoju kuću da ti budem opozicija kod žena.....

Ja sam ovde opozicija i mislim da bi Srbija trebala da ima ocenu oko 5.... A mnoge bivše republike Sovjetskog Saveza bi trebale imati niže ocene pogotovu Belorusija.
U Belorusiji je "banja" samo ako se ne suprotstavljaš Titu, pardon Lukašenku.
 
Naravno. Kao slobodne zemlje okarakterisali su Letoniju i Estoniju, u kojima 30-40% stanovnistva nema pravo na upotrebu maternjeg jezika, drzavljanstvo, a shodno tome i ozbiljnije skolovanje i zdravstvenu negu. To su dve mini aparthejd tvorevine koje velicaju nacizam, a ocene su im neverovatne.

Чешка, Пољска, Летонија итд су најпослушније земље у Европи и најпокорнији амерички савезници. То је оцењено, и то оцењено исправно.

Мислим, зашто барем овде да се лажемо, чак и ако смо најгори Шиптари, је л' тако.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top