Smanjenje broja particija

panters

Obećava
Poruka
100
Imam 5 partcija :
C particija je u formatu Fat oznacena je Primary i na njoj se nalazi Windows 98
D particja je u formatu Fat 32 oznacena je Logical
E particja je u formatu Fat 32 oznacena je Primary I na njoj se nalazi XP
I partcija je u formatu Fat oznacena je Logical
J partcija je u formatu Fat oznacena je Logical
I i J particije su skroz prazne a D partcija je prazna ali kad kliknem na properties dobijem odgovor da je jedan deo particije zauzet,hteo sam partciju D da formatiram ali nisam uspeo jer mi izadje upozorenje da je windows ili neki program koristi ovu particiju,pored toga hteo sam particije I i J da izbrisem i da njihov Slobodan(mb) prostor prebacim na C partciju.Imam program Partition Magic ali mi nije jasno kako to da uradim,kad kliknem na opciju merge partitions i oznacim I particiju on hoce da je spoji sa partcijom E,a nedozvoljava mi da je spojim sa C paricijom a kad oznacim J particiju on hoce da je spoji sa D particijom,inace partcion magic mi je instaliran da E particiji gde mi je XP,I trenutno radim sve ovo pod XP……….moze li neko da mi kaze gde gresim
 
Ala si ga ti zaguzvao...

Pa sad si malo iskomplikovo stvar ali ja bih to sve stavio na najvise 3 particije.. Ne vidim razlog postojanja tolikih ali to je tvoj ukus..

NO bilo kako bilo, najbolje je da krenes iz pocetka i da instalacionim CD-om od XP-a rijesis sve sto zelis.. Vjerovatno ce neko nesto i pametnije da kaze od ovog.. Poz.
 
Mozes da spojis samo particije koje su istog File Sistema i koje su fizicki jedna do druge. Zato ne mozes izbrisani prostor J particije da prebacis na C jer se izmedju njih verovatno nalaze D i E a i morao bi da resizujes celu extended particiju. I ja mislim da je najbolje da bekapujes podatke formatiras ceo hard sa diskete i pobrises sve particije. Posle toga sa butabilne diskete partition magica napravi jednu malu primarnu particiju i tu instaliraj Windows. Onda mozes da pravis preostale particije kako hoces ali ti predlazem da sve budu NTFS i da se okanes Wni98 jer on ne podrzava NTFS
 
Mickie:
Mozes da spojis samo particije koje su istog File Sistema i koje su fizicki jedna do druge. Zato ne mozes izbrisani prostor J particije da prebacis na C jer se izmedju njih verovatno nalaze D i E a i morao bi da resizujes celu extended particiju. I ja mislim da je najbolje da bekapujes podatke formatiras ceo hard sa diskete i pobrises sve particije. Posle toga sa butabilne diskete partition magica napravi jednu malu primarnu particiju i tu instaliraj Windows. Onda mozes da pravis preostale particije kako hoces ali ti predlazem da sve budu NTFS i da se okanes Wni98 jer on ne podrzava NTFS


Ko ce koji operativni sistem da koristi mislim da je njegova stvar ... s druge strane, i dalje zastupam teoriju da je windows 98 najstabilniji operativni sistem ... daleko stabilniji od XP ili 2003 ... pa sad ... a resenje o spajanju particija mozes da dobijes ako nabavis partiton manager ... toliko
 
Partition magic je fin program, ali ko nije siguran sta radi s njim bolje da ne radi nista ako su mu podaci bitni.
Mene je dva puta zayebo da sam morao formatirati ceo hard i jednom mi je nestalo struje kad sam smanjivao clustere.
No, na greskama se uci pa probaj sledece:
Iz PM mozes formatirati sve particije, samo je nekada potreban restart racunara i onda sacekas da on to odradi.
Particije mozes spojiti pomocu opcije merge partitions, ali samo susedne i to pod uslovom da ti je velicina clustera i ne jednoj i na drugoj ista i da ti je "partition type" isti (ne samo da mora da bude FAT vec i jos neka brojka mora da bude ista).
Ja mislim da je to sve sto se tice spajanja, ako se setim jos necega napisacu.
 
pa ne vidim razlog, ako su ti vec particije i i j prazne,a d zelis da formatiras, zasto ove particije jednostavno ne izbrises? taj prostor ce ti se pojaviti kao neformatiran i posle ga isformatiras kako hoces...jos mi nije jasno: jel' ti to imas dva diska kad imas dve primary particije?... i jos, recimo: zasto win98 na fat, a ne na fat32?
da, i digni pm sa butabilnog cd-a ili sa dos disketa pa onda radi
 
Backspace:
Je li Кулиража a jel mogu ja sad da napravim drugu particiju a da ne formatiram hard disk?
Ako mislis da pored tih 5 dodas jos jednu, mozes ako si mislio nesto drugo onda sam te pogresno razumeo.
E sad kad biras gde da smestis particiju moras odabrati particiju od koje ces da otkines prostor i ona ce se uglaviti pored nje. Preporucljivo je da to bude zadnja particija, a ti radi onako kako tebi odgovara.
 

Back
Top