Da li treba da sam zabrinuta?

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Drage mame i tate, ( i oni koji imate slicna iskustva)
Imam jednog sina, star je 6 godina, ide u skolu, zdrav je, dobro raste i nemamo u principu velikih problema. Jedina stvar koja me sekira je njegova zamisljenost. U stvari, on nije zamisljen nego npr. pere zube, i uzme cetkicu i stavi pastu na cetkicu i onda mu nesto dune u glavu i krene da se igra sa njom, kao da je npr. avion. Ili krene da oblaci pidzamu, vidi kockice i pocne da se igra, zaboravi na pidzamu. I u tome je problem. Sto zaboravi sta je u stvari trebao da uradi.
I ne bi to ni bio neki veliki problem da to nije cesto, u stvari, kad mu nesto kazem, vec ocekujem da ce se nesto slicno desiti. Da ce mu nesto drugo skrenuti paznju i da od "posla" nema nista.
U skoli, isti problem.
Uciteljica prica o sabiranju on luta, negdje...u mislima, mada ona kaze, kad prica nesto i kad vidi da on "ne slusa" pita ga sta je rekla i on joj ponovi npr. zadnjih par rijeci.
Jos nesto: On je jako aktivan.
Skace konstantno, budalese se, vani je puno, i bez obzira koliko je aktivnosti imao taj dan, on NIKAD nije umoran.
Naucio je i brzo da cita, sad cita sam, a u skoli je dobio kaznu jer je uciteljica rekla djeci da procitaju po cetiri reda texta a "oni su bili spori" kaze on "pa sam ja za isto vrijeme procitao osam redova"
On voli i da cita, i da gleda TV i tako te "mirne stvari da radi" al' dok cita on se stalno pomjera, vrpolji, meskolji...
Ima li neko slicnih problema, da li je ovo faza koju ce on proci, i kako ja mogu da mu eventualno pomognem.
Inace bio je beba koja je rijetko i kratko spavala, prohodao je rano, sa 10 mjeseci...

Hvala vam i za citanje ovog mog podugackog texa......
 
Da li ste imali tezak porodjaj, dete prevremeno ili preneseno, pupcanik oko vrata, da li je bio modar, kakav je bio Apgar po rodjenju?

Sve ono sto opisujete ovako na povrsno, lici na razvojni problem za koji se ustanovilo da i nije tako redak kod dece a zove se Hiperaktivni poremecaj sa poremecajem paznje, postoje tezi i laksi oblici ovog poroblema, negde je vis eizrazen gubitak paznje a negde hiperaktivnost, negde se oba kombinuju. Ako se o ovome radi, onda je paznja Vaseg sina vrlo kratka i rasuta (ima problem da izvrsi dugacke naloge, na primer ako mu kazete 'Idi baci djubre, i na povratku uzmi postu iz sanduceta i pokupi ves sa zice!' on ce cuti samo 'idi baci....',eventualno 'djubre' a ostalo mu je vec isparilo iz glave!). U skoli najcesce dolazi do manifestacije ovog problema jer ova deca nisu u stanju da mirno odsede na casu duze od 20ak minuta, stalno se vrte, okrecu, sapucu, pricaju, ometaju nastavu, cesto moraju da ustanu d aprosetaju, traze d aidu u WC da piju vode i ucitelji to cesto dozivljavaju kao bezobrazluk a to nije to! Skola je rigidna sredina gde vladaju odredjena pravila koja se moraju postovati, i za ovakvu decu to je cesto jako veliki problem obzirom da im je paznja kratka, cesto odlutaju u mislim ako zna gde, i svaki susanj ih remeti, dekoncentrise i tera na aktivnost.

Ako Vas sin pripada ovoj grupi dece moracete sa njim mnogo da radite, da ucite kod kuce, mozda u skoli nece imati onakva postignuca za kakva je sposoban intelektualno zbog te nemogucnosti da se koncentrise i isprati nastavu kao druga deca zbog cega ce cesto biti 'nagradjivan' revoltom ucitelja i vaspitnim ocenama! Ali - ako se nadje ucitelj koji ce dete razumeti, umeti sa njim, koji ce biti topao i prihvatiti ga, posvetiti mu paznju i adekvatno sa njim nauciti da se ophodi, onda ce Vas decak imati onu vrstu pomocu koja mu je neophodna da se uklopi u vrsnjacku grupu veoma dobro.

Ovako ili onako, cak i ako Vase dete ima ovaj razvojni problem, iz navedenog mi se cini da je to zapravo blaza forma hiperaktivnosti sa poremecajem paznje. Nemojte brinuti, ali ako bude problema odvedite dete u neko razvojno psihijatrijsko ili psiholosko savetovaliste na procenu, gde ce Vam sugerisati kako da mu pomognete ili ce mu obezbediti adekvatnu podrsku i pomoc.

Pozdrav
 
E, VD, bojala sam se ovako neceg kao sto mi rekla WW...
Ja jesam imala i tesku trudnocu, na kraju se zavrsila carskim, a on bio mrvica...pa se jedva isceprkao...
I jeste, da on dobija tretman po ponasanju, ne po inteligenciji...i to me tako sekira.
Nije bezobrazan prema drugima, znaci on ne ide ni jednom u wc niti hoce bilo sta drugo sto ce druge ometati ali, igra se (rukama), meskolji se i nije svjestan da i to druge nervira i ometa.
Da li treba da ga ja, kao laik pokusam "popraviti", da li treba da ga sportom sto vise "izmorim" (vec trenira 4 puta sedmicno), ili da ga smirujem citanjem, pricanjem, tjeranjem da mirno sjedi (nekad kad stvarno nece da se smiri i nakon sto ja 5 puta kazem "smiri se" mora za kaznu da sjedi npr. 10 minuta bez pomjeranja...ali, i to tesko uspjeva..
 
..meni ovo izgleda kao tipican setogodisnjak, nepresusne energije i bujne maste.. ne sumnjam u WW, nisam sigurna ni gde je granica hiperaktivnosti.. samo mislim da sa sest godina tesko mozes da razgranicis kad MORAS da budes miran, a kad MOZES da vitlas koliko volis..
..pokusaj sama da testiras paznju kod njega.. bas ovako kako je WW rekla: daj mu niz sukcesivnih naloga (da uradi ili nacrta ili isprica..niz stvari) bez narocitog nastojanja da te doslusa do kraja.. pa vidi.. savetovaliste je uvek resenje..makar zbog tvog mira, i makar ti (nadam se da ce biti tako) odgovorili kao vd..
 
mammy:
E, VD, bojala sam se ovako neceg kao sto mi rekla WW...
Ja jesam imala i tesku trudnocu, na kraju se zavrsila carskim, a on bio mrvica...pa se jedva isceprkao...
I jeste, da on dobija tretman po ponasanju, ne po inteligenciji...i to me tako sekira.
Nije bezobrazan prema drugima, znaci on ne ide ni jednom u wc niti hoce bilo sta drugo sto ce druge ometati ali, igra se (rukama), meskolji se i nije svjestan da i to druge nervira i ometa.
Da li treba da ga ja, kao laik pokusam "popraviti", da li treba da ga sportom sto vise "izmorim" (vec trenira 4 puta sedmicno), ili da ga smirujem citanjem, pricanjem, tjeranjem da mirno sjedi (nekad kad stvarno nece da se smiri i nakon sto ja 5 puta kazem "smiri se" mora za kaznu da sjedi npr. 10 minuta bez pomjeranja...ali, i to tesko uspjeva..

Uuh, nemojte ga MOLIM VAS muciti - naravno da ne treba da ga popravljate, nije on 'pokvaren' pa da ga popravljamo: HPPP nije bolest nego razvojni problem koji se bazira na zakasnelom sazrevanju centralnog nervnog sistema ovakve dece. Ne terajte ga da za kaznu sedi mirno, zaboga ne! Pa jadnicak, ocete da svisne? Dobro je sto ide na sport, ne treba d aide vise od onoliko kolko mu prija (ne znam sta trenira, ali za ovakvu decu plivanje ili individualni sportovi, stoni tenis ili borilacke vestine - dusu dali!). Nemojte ga terati da mirno sedi jer on to prosto receno NE MOZE. Radite s anjim kreativne stvari koje razvijaju paznju, puzzle, igre sa plastelinom i glinom, sa testom, sve sto je taktilno i odnosi se na dodir rukama ovoj deci prija, kupite musemu, papir i boje i pustite ga da crta - rukama i prstima, sve igre u vodi i sa vodom su nesto sto ova deca vole, pokusajte da sve sto radite a ima veze sa paznjom, skolom, ucenjem, citanje, pisanje itd bude ne duze od 20 minuta a onda ga pustite da ustane proseta, dajte mu neki kratak zadatak jer on duze ne moze da izdrzi da sedi mirno niti njegova paznja moze da izdrzi. Nalozi koje mu izdajete moraju da budu kratki i precizni, telegrafski ("Kupi hleb!' ako mu kazete da kupi 3 stvari, prvu ce vam doneti ostale ce zaboraviti dok stigne do prodavnice!), gledajte da ostvarujete kontakt ocima kada izdajete bilo kakav nalog da nesto uradi, mnogo ga mazite golicajte dodirujete - oav deca cesto ne vole dodire ali on im je neophodno potreban. Za njega je skola pritisak jer ima svoje zkonitosti koje se on trudi da postuje ali cesto u tome ne uspeva pa biva kaznjen - nemojte mu i zivot van skole pretvarati u moru tako sto cete zavoditi skolsku disciplinu (traziti od njega da sedi 10 minuta mirno, pa jos za kaznu, jer ce mu se i cela skola na taj nacin simbolicki pretvoriti u glavi u jednu veliku - KAZNU!).

Poslacu Vam na pp cim stignem listu saveta koju mi dajemo roditeljima koji imaju hiperaktivnu decu kako da s eponasaju sa svojom decom u smislu pomoci kod ovog problema. Svakako, ovo nije nesto sto treba sad da Vas izbezumi od brige, jednostavno neko kasnije prohoda, neko kasnije progovori, neko nosi naocari, neko ima krivu kicmu koja mora da se ispravlja - pa sta ako je Vase dete dete sa slabom paznjom i hiperaktivnoscu!? Nije to nikakva drama, i nemojte to tako dozivljavati dramaticno - to je samo nesto sto ce od VAs zahtevati malo vise truda i rada, i ucenje kako se sa tim problemom zivi i izlazi na kraj, to je sve! Glavu gore i osmeh na lice!
 
WithdrawnWater:
Uuh, nemojte ga MOLIM VAS muciti - naravno da ne treba da ga popravljate, nije on 'pokvaren' pa da ga popravljamo: HPPP nije bolest nego razvojni problem koji se bazira na zakasnelom sazrevanju centralnog nervnog sistema ovakve dece. Ne terajte ga da za kaznu sedi mirno, zaboga ne! Pa jadnicak, ocete da svisne?

Ma, naravno da necu da svisne, al' nekad toliko skace i budalese se da mislim da ce i on i ja da puknem ako se ne smiri.


Dobro je sto ide na sport, ne treba d aide vise od onoliko kolko mu prija (ne znam sta trenira, ali za ovakvu decu plivanje ili individualni sportovi, stoni tenis ili borilacke vestine - dusu dali!).

Ide na plivanje i karate...taman po preporuci.!

Nemojte ga terati da mirno sedi jer on to prosto receno NE MOZE. Radite s anjim kreativne stvari koje razvijaju paznju, puzzle, igre sa plastelinom i glinom, sa testom, sve sto je taktilno i odnosi se na dodir rukama ovoj deci prija, kupite musemu, papir i boje i pustite ga da crta - rukama i prstima, sve igre u vodi i sa vodom su nesto sto ova deca vole, pokusajte da sve sto radite a ima veze sa paznjom, skolom, ucenjem, citanje, pisanje itd bude ne duze od 20 minuta a onda ga pustite da ustane proseta, dajte mu neki kratak zadatak jer on duze ne moze da izdrzi da sedi mirno niti njegova paznja moze da izdrzi.

To sve sto predlazete mi u stvari i radimo, bojimo, igramo se, citamo, idemo u grad pa mu kazem sta sve treba da obavimo...on to u tim momentima pamti, onda se osjeca odraslo i od pomoci ako moze da me na nesto podsjeti.

Nalozi koje mu izdajete moraju da budu kratki i precizni, telegrafski ("Kupi hleb!' ako mu kazete da kupi 3 stvari, prvu ce vam doneti ostale ce zaboraviti dok stigne do prodavnice!), gledajte da ostvarujete kontakt ocima kada izdajete bilo kakav nalog da nesto uradi, mnogo ga mazite golicajte dodirujete - oav deca cesto ne vole dodire ali on im je neophodno potreban.

On voli dodire, voli da se mazi (kad ima vremena) i jako je osjecajan na neki svoj nacin..npr. kad me naljuti on je iskreno tuzan sto je mene u stvari rastuzio

Za njega je skola pritisak jer ima svoje zkonitosti koje se on trudi da postuje ali cesto u tome ne uspeva pa biva kaznjen - nemojte mu i zivot van skole pretvarati u moru tako sto cete zavoditi skolsku disciplinu (traziti od njega da sedi 10 minuta mirno, pa jos za kaznu, jer ce mu se i cela skola na taj nacin simbolicki pretvoriti u glavi u jednu veliku - KAZNU!).

Ok, trudicu se da ga ne gnjavim previse.

Poslacu Vam na pp cim stignem listu saveta koju mi dajemo roditeljima koji imaju hiperaktivnu decu kako da s eponasaju sa svojom decom u smislu pomoci kod ovog problema.

Jedva cekam da dobijem tu listu, onda mogu na "naucan" nacin da se "nosim sa ovim"

Svakako, ovo nije nesto sto treba sad da Vas izbezumi od brige, jednostavno neko kasnije prohoda, neko kasnije progovori, neko nosi naocari, neko ima krivu kicmu koja mora da se ispravlja - pa sta ako je Vase dete dete sa slabom paznjom i hiperaktivnoscu!?

Mene ovo ne izbezumljuje, ja apsolutno volim djecu koja skacu, koja su, ukratko, DJECA, ali, jedino sto me brine je da ovo, znaci sto sam opisala u prvom postu, ne predje u nesto konkretnije, nesto teze, jednostavno, zeljela bi da nekako predvidim moguci problem, ili da makar pomognem svom djetetu na adekvatan nacin.

Nije to nikakva drama, i nemojte to tako dozivljavati dramaticno - to je samo nesto sto ce od VAs zahtevati malo vise truda i rada, i ucenje kako se sa tim problemom zivi i izlazi na kraj, to je sve!

Glavu gore i osmeh na lice!

Osmjeh mi i sada lebdi na licu, zato sto imam sina, onakvog kakav jeste i takvog ga najvise volim.

Zahvaljujem se na vasem razumjevanju, vremenu i savjetima

veliki pozdrav
 
mammy:
Da li ima neko od roditelja nesto da kaze?

Kao roditelj vas i savetujem da ako imate bilo kakvu sumnju ili jednostavno zelite da budete potpuno mirni, odvedite dete na strucnu procenu.

Dijagnostikovanje bilo koje vrste preko foruma jednako je validno kao i da ste se za pomoc obratili onim sharlatanima koji izradjuju horoskope ovde po forumu.

Pozdrav.
 
Mammy:

Nema na cemu.

A sa gornjim postom se slazem: moj Vam je savet na ovom forumu iosto validan kao da Vam je savet dao neki sarlatan...koji pravi horoskope i amajlije...( :? )

Kao sto sam vec rekla ranije, ako ste zabrinuti odvedite dete u neko razvojno savetovaliste za procenu i savete, a ja cu Vam ipak poslati tu listu cim je pokupim sa posla....mozda da Vam uradim i horoskop?! Neki talisman?? Najbolje, jeftino???:lol: :lol: :lol:
 
WithdrawnWater:
Mammy:

Nema na cemu.

A sa gornjim postom se slazem: moj Vam je savet na ovom forumu iosto validan kao da Vam je savet dao neki sarlatan...koji pravi horoskope i amajlije...( :? )

Kao sto sam vec rekla ranije, ako ste zabrinuti odvedite dete u neko razvojno savetovaliste za procenu i savete, a ja cu Vam ipak poslati moje sarlatanske savete cim do njih dodjem, lista mi je na poslu, dok se ne obratite strucnjacima.

Nazalost i kod ovako vazne stvari nadvladala je povredjena sujeta koja vam nije dozvolila da interpretirate stvari na pravi nacin.

Naravno da je SAVET lekara mnogo dragoceniji od nekoga ko je potpuni amater ali DIJAGNOSTICIRANJE preko foruma je neodrziva stvar i kao takvo nije validno i moze biti kontraproduktivno.

A vama na volju kako cete to da tumacite.
 
WithdrawnWater:
Mammy:

Nema na cemu.

A sa gornjim postom se slazem: moj Vam je savet na ovom forumu iosto validan kao da Vam je savet dao neki sarlatan...koji pravi horoskope i amajlije...( :? )

Kao sto sam vec rekla ranije, ako ste zabrinuti odvedite dete u neko razvojno savetovaliste za procenu i savete, a ja cu Vam ipak poslati tu listu cim je pokupim sa posla....mozda da Vam uradim i horoskop?! Neki talisman?? Najbolje, jeftino???:lol: :lol: :lol:

Izvinjavam se :oops: sto vam odgovorih pre nego sto ste imali vremena da izmenite post pa smo sad nekako u raskoraku... :D :D :D
 
gane011:
WithdrawnWater:
Mammy:

Nema na cemu.

A sa gornjim postom se slazem: moj Vam je savet na ovom forumu iosto validan kao da Vam je savet dao neki sarlatan...koji pravi horoskope i amajlije...( :? )

Kao sto sam vec rekla ranije, ako ste zabrinuti odvedite dete u neko razvojno savetovaliste za procenu i savete, a ja cu Vam ipak poslati moje sarlatanske savete cim do njih dodjem, lista mi je na poslu, dok se ne obratite strucnjacima.

Nazalost i kod ovako vazne stvari nadvladala je povredjena sujeta koja vam nije dozvolila da interpretirate stvari na pravi nacin.

Naravno da je SAVET lekara mnogo dragoceniji od nekoga ko je potpuni amater ali DIJAGNOSTICIRANJE preko foruma je neodrziva stvar i kao takvo nije validno i moze biti kontraproduktivno.

A vama na volju kako cete to da tumacite.

Tacno. I zato je zeni receno jos u prvom postu da se obrati savetovalistu za strucnu procenu, a da meni LICI na.....(poremecaj paznje sa hiperaktivnoscu). Da moje licne sujete ima i u tragu, svakako joj to ne bih ni rekla nego bi joj fino isporucila dijagnozu (sto mi je inace, je l' da, ko sto znamo sa zdravlja uobicajeni valjda manir?!? :shock: ).
A Vas post neka tumace drugi. Dovoljno su pametni da ga sami shvate bez moje ili Vase interpretacije.
 
Meni to sto vi pricate lici samo na to da je dijete rano krenulo u skolu,kazete da ima 6 godina a skoro ce kraj skolske godine - nezreo je!?Moja cerka ide u drugi razred,ima 8 godina i problem sa koncentracijom,kad je "prisutna" sve odradi fantasticno a kad odluta... I ja sam bila takva kad sam bila mala,kasnije je sve doslo na svoje mjesto u skoli,naucila sam da drzim paznju ali i dan danas se ponekad,jednostavno iskljucim,vjerujte da i nije tako lose-pomaze u mnogim dosadnim i opterecujucim situacijama!Nemojte ga kaznjavati-kazete da je dobro dijete,sport je najbolje rjesenje,mada ne mislim da je neki problem u pitanju-djecak je samo pun energije!Pozdrav!
 

Back
Top