Promena opisa doma i porodice

cave man

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.317
Citam opis pdf dom i porodica a citam uporedo ovaj tekst i slicne pa mi se namece zakljucak da mora neminovno doci do redefinisanja prosecnog srpskog doma i porodice jer ce ga sve manje ciniti deca. U principu svesce sa na baba i deda,po koji pas i macka.

Nacija manja za trećinu

DEMOGRAFSKA slika u Srbiji deluje prilično sumorno, i bez nade da se u budućnosti popravi! Nivo rađanja je za čak 32 odsto manji od potreba proste reprodukcije stanovništva, a prosečna stopa pala je ispod evropske.
- Još tokom osamdesetih zabeležen je trend blagog porasta broja žena koje nisu rodile nijedno dete u optimalnom dobu između 20 i 35 godina. Tokom devedesetih, on je intenziviran - kaže Mirjana Rašić, direktor Instituta društvenih nauka.

Skoro 75 odsto devojaka između 20 i 24 godine nema decu. Nema ih ni blizu 44 odsto onih između 25 i 29 godina, kao ni 21,8 odsto između 30 i 34. Istovremeno, u centralnoj Srbiji broj namernih abortusa dvostruko je veći od broja živorođene dece, a u Vojvodini za polovinu. Oko 90 odsto žena koje namerno prekidaju trudnoću staro je između 20 i 40 godina. Više od 90 odsto ih je udato, a gotovo 80 odsto već ima jedno ili dvoje dece. Skoro četvrtina ukupnog broja žena u centralnoj Srbiji i petina u Vojvodini imala je četiri ili više namernih abortusa!

Stopa prekida trudnoće u našoj zemlji među najvišima je u Evropi, govore poslednja istraživanja Instituta društvenih nauka i Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić".

Na sve ovo treba dodati i da je udeo starog stanovništva u našoj ukupnoj populaciji veći od 17 odsto, da je 2010. bila 19. godina zaredom otkako se beleži negativan prirodni priraštaj i da danas spadamo u demografski najstarije nacije u Evropi, s prosečnom starošću stanovništva od 40 godina.

Da bi se zaustavio ovaj trend, 2008. je usvojena nacionalna Strategija podsticanja rađanja. Ona, međutim, do danas nije zaživela.
- Strategija je i dalje zbog nedostatka para zamrznuta. Mere su pogađale cilj, ali samo za jednu od njih - jednokratnu isplatu roditeljskog dodatka za svako dete - bilo je potrebno od četiri do osam milijardi dinara - kaže Predrag Petrović iz Ministarstva rada i socijalne politike.

On dodaje da će "odmrzavanjem" Strategije morati da se pozabavi nova vlada, jer, u suprotnom, Srbija ni za dve decenije neće moći da zaustavi 50-godišnji pad nataliteta. Da bismo se vratili na nulu i da bi svaka nova generacija imala makar isti broj ljudi koliko i postojeća, potrebno je da svaka žena rodi najmanje dva deteta!

Uz sve to, procene Centra za demografska istraživanja govore da će se očekivano trajanje života u 21. veku produžavati.
- Sada nam je očekivano trajanje života za žene 77 godina, a za muškarce 71. Do kraja veka žene će sigurno preći 80, a muškarci 75 - kaže Ivan Marinković iz Centra.

Tako će se broj starijih od 65 godina povećati za trećinu, a broj starijih od 80 godina će se utrostručiti. Početak druge polovine ovog veka Srbija će dočekati kao prilično stara nacija, a stariji od 65 nadmašiće populaciju mlađu od 15.

SRBIJA NA ZAČELJU
POSLE Srbije, najniži nivo rađanja imaju zemlje koje je teško pogodila recesija: Portugalija, Grčka i Italija (30 odsto ispod potreba proste zamene generacija), dok najviši imaju Irska, Francuska i zemlje severne Evrope (10 odsto ispod proste reprodukcije).

Izvor: NOVOSTI, V. C. S.
 
mislim da je na ovu temu itekako diskutovano, djeca se ne radjaju jer nam je privreda u katastrofalnom stanju, mladi se ne zaposljavaju, pa tako nemaju ni uslova za vise od jednog djeteta a stari zbog svojih godina vise nisu toliko radno sposobni ali u penziju nemogu jer i penzioni fond puca po savovima zbog sve manje radnika koji bi punili taj fond....
sto se strategije podsticanja radjanja tice nevidim ja tu neku srecu ni kad bi zazivjela jer bio se svelo na finansiranje romskih porodica koje inace imaju jako mnogo djece, sto je obrazovanje roditelja vece to je zelja da se djeci pruzi zivot dostojan covjeka veca tako da i uz sve pogodnost prosjecna srpska porodica retko da bio presla 3 djece dok u prosjecno romskj porodici ima i po 10-toro a nemaji vode ni struje....
 
Neki proror je prorekao da ce jednog dana Srbi stati pod jedno drvo..
To je nesumljivo obistiniti,na nasu zalost...
U Kini zabranjuju vise od 1 deteta,a kod nas bi trebalo suprotno.
Mislim da bi trebalo da se uvedu neki popusti za porodice sa 3 dece.
Da,na primer,roditelji dobijaju 10 hiljda jer imaju dosta dece,a oni koji nemaaju ili imaju samo 1 da placaju porez.
 
mislim da je na ovu temu itekako diskutovano, djeca se ne radjaju jer nam je privreda u katastrofalnom stanju, mladi se ne zaposljavaju, pa tako nemaju ni uslova za vise od jednog djeteta a stari zbog svojih godina vise nisu toliko radno sposobni ali u penziju nemogu jer i penzioni fond puca po savovima zbog sve manje radnika koji bi punili taj fond....
sto se strategije podsticanja radjanja tice nevidim ja tu neku srecu ni kad bi zazivjela jer bio se svelo na finansiranje romskih porodica koje inace imaju jako mnogo djece, sto je obrazovanje roditelja vece to je zelja da se djeci pruzi zivot dostojan covjeka veca tako da i uz sve pogodnost prosjecna srpska porodica retko da bio presla 3 djece dok u prosjecno romskj porodici ima i po 10-toro a nemaji vode ni struje....

nema to veze,bogati ljudi retko imaju vise od dvoje dece... jednostavno je tako,s tim sto je u Srbiji nizak standard a individualisticka svest na nivou Menhentna...ubitacna kombinacija za natalitet sto se i pokazuje u praksi...
 
pa da zato od njih 10, petoro umre u ranom detinjstvu :roll: mislis da je takav nacin zivota bio moralan?
vrlo lepo ovde moze da se nadoveze teme nismo u mogucnosti....dakle "nisu u mogucnosti" ili zaista nisu u mogucnosti.
U danasnje vreme bi 10 dece moglo da prezivi,tada nije moglo jer su se zene same poradjale.
Eto,Albanci zele tom taktikom da nas uklone.
Oni se i dan danas tako radjaju.
 
U danasnje vreme bi 10 dece moglo da prezivi,tada nije moglo jer su se zene same poradjale.
Eto,Albanci zele tom taktikom da nas uklone.
Oni se i dan danas tako radjaju.

nije problem roditi treba tu djecu vaspitati, posvetiti im vreme i paznju, nismo zivotinje pa da ih samo bacimo na ulicu pa sta bude sa njima, kod albanaca je drugacije postavlen mentalni sklop, zene se ne pitaju nizasta, one su u malo boljem polozaju od robinja u rodjenom domu, djeca se radjaju one ne izlaze iz kuce brinu o njima naravno racunaju se samo muska djeca a zenske kao i da nema ... meni je to strasno... naravno da sam da se radja vise djece ali ne po svaku cjenu, ko stvarno nema uslova dosta je jedno, ali oni koji imaju uslove obicno ne zele ni jedno
 
nema to veze,bogati ljudi retko imaju vise od dvoje dece... jednostavno je tako,s tim sto je u Srbiji nizak standard a individualisticka svest na nivou Menhentna...ubitacna kombinacija za natalitet sto se i pokazuje u praksi...

..doshlo je tu do nekih promena poslednih decenija, kaze statistika..

CST874.gif


http://www.economist.com/node/14164483

edit - srbija 1,4 i 0,766.. :think:
..malo smo podaleko od trenda da bi okrivili samo ekonomiju za stopu radjanja..
 
Poslednja izmena:
nije problem roditi treba tu djecu vaspitati, posvetiti im vreme i paznju, nismo zivotinje pa da ih samo bacimo na ulicu pa sta bude sa njima, kod albanaca je drugacije postavlen mentalni sklop, zene se ne pitaju nizasta, one su u malo boljem polozaju od robinja u rodjenom domu, djeca se radjaju one ne izlaze iz kuce brinu o njima naravno racunaju se samo muska djeca a zenske kao i da nema ... meni je to strasno... naravno da sam da se radja vise djece ali ne po svaku cjenu, ko stvarno nema uslova dosta je jedno, ali oni koji imaju uslove obicno ne zele ni jedno
Ali,nikako mi ta logika ne ide u glavu.
Srpske zene bi mogle onda makar 5 dece roditi...Ali,ne iste godine,nego u razmacima.Kad jedno zavrsava fakultet,drugo zavrsava prvi razred,ako me razumes..
Imaju sve uslove i salnu platu.
A oni Indijci i Afrikanci zive u bedi i prasini pa mogu da izadju na kraj sa tolikom decom...
Naravno da majka nece ostaviti svoje dete,makar bilo i zensko.
 
normalan zivot je obezbditi detetu odecu, obucu, hranu i obrazovanje bez da ulecxes u kredit i grcas do kraja meseca. npr.

pa da kazemo da je postojao i taj period i svi mi imamo u principu brata ili sestru,neki su jedinci,retko ko je pravio troje i vise dece i u tom periodu sigurnosti
s druge strane pojedini narodi u okviru bivse SFRJ su u istim ili losijim uslovima pravili 3-5 pa i vise dece... veci deo otpada na individualisticku svest,tradiciju,polozaj zene u zajednici i kuci i slicno...
 
Ali,nikako mi ta logika ne ide u glavu.
Srpske zene bi mogle onda makar 5 dece roditi...Ali,ne iste godine,nego u razmacima.Kad jedno zavrsava fakultet,drugo zavrsava prvi razred,ako me razumes..
Imaju sve uslove i salnu platu.
A oni Indijci i Afrikanci zive u bedi i prasini pa mogu da izadju na kraj sa tolikom decom...
Naravno da majka nece ostaviti svoje dete,makar bilo i zensko.

neznam za druge ali ja licno nisam imala srece da upoznam pravu osobu do kraja 20-tih godina u 30toj podila 1 u 32 dugo da li treba da krenem sada svake godine djete da bi ispunila bonus... :) nije sve do zena... ako nemas pravu osobu pokraj sebe meni samo radjanje nema smisao... drugo je ako se prevaris u procjeni pa muskarac za kog si mislila da je odgovoran ispadne probisvet pa ostanes sama sa djeteom a drugo je svjesno ici na radjanje djeteta bez partnera... a moramo priznati da danasnji muskarci bas i nisu pojam odanosti i odgovornosti :)
 

Back
Top