Etika neverujućih?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta mislite da li ateista ili agnostik imaju neku etiku,i ako je imaju kakva je to etika?

A šta ti misliš?
Da je moguće opstati u civilizovanom društvu bez ikakvog morala?Bez obrazaca ponašanja? U SFRJ je većina bila
ili ateisti ili agnostici (odjednom većina vernici:mrgreen:) i bilo daleko manje kriminala nego u ovom "verničkom"
društvu...Isto važi i za sve ostale bivše republike.čak i za Sloveniju...
A kakva je to etika bila u SFRJ dominantna,pročitaj poslednji Ustav SFRJ-mislim da ga imaš na netu...
 
Šta mislite da li ateista ili agnostik imaju neku etiku,i ako je imaju kakva je to etika?

Osjećate se ugroženi od onih pet posto ateista? Ili samo ništa ne razumijete, ne znate, ne možete prihvatiti da ima drukčijih. Što su bili križarski ratovi - ateistički - inkvizicija - zar isto to - konkvikadori... jadni su oni, koje muče ateisti i agnostici, a ne pedofili i lopovi među njima, ne dileri, nasilje i zločinci oko njih... etike li... jedini moral koji imaju je ispružena ruka na 'daj'
 
Dok sam bio vernik, cesto sam mislio da su agonostici i ateisti amoralni ljudi bez moralnog kompasa, a kada sam postao agnostik video sam da nije tako.
Ima podjednako nemoralnih i moralnih ljudi bez obzira na religiju, a to se postize kroz norme ne kroz boga (tj. kako ko).

Moje pitanje vernicima uvek je bilo, sta ako bog slucjano ne postoji, zamislite na trenutak, sta bi bio onda moralni kompas i kako bi onda znali sta je dobro ili zlo ili bi svet otisao u rasulo i da li bi vernici bili moralni ako nema kazne, tj koliko bi ljudi ostalo moralno?
Onda se sve svodi na coveka, na njegovu moc rasudjivanja, njegove norme, koje je stekao na ovaj ili onaj nacin, pa mozda i religijom, jer ako boga nema, ja i dalje mogu da pratim religijske norme (da ne kradem, ne ubijam, ne cinim preljubu) ako sam zaista takva osoba i ako mislim da su te norme dobre i korisne, a ne da ih pratim jer se plasim kazne.
Ateistima i agnosticaima je malo lakse da kazem, jer njima niko nista ne brani, nigde ne stoji "ne kradi, ne cini preljubu", a posto nema bozjih pravila stice se utisak da ce svi pohrliti u nemoral (sto nije 100% uvek tacno), a kako ce neko ziveti zavisi od individualnog morala te osobe, vaspitanja, i drugih faktora.

"Sve mi je dozvoljeno, ali sve i ne koristim."

Tako zive agnostici i ateisti (barem oni moralniji), znaju da je sve dozvoljeno, ali upravo zbog njihovim moralnih normi i nacela, odgoja, vaspitanja to ne rade.
Naravno, uvek kao i medju vernicima, ima kukulja, ali ne moze se potpuno generalizovati i uvek generalizovati.
 
Poslednja izmena:
Tema >>Lupetanje u dalj<< je opet otvorena ostaje da vidimo koliko daleko vernici mogu da lupe, postavljac je vec nacinio znacajan korak ostaje da sacekamo domace kreacioniste da postave novu daljinu.
 
Osjećate se ugroženi od onih pet posto ateista? Ili samo ništa ne razumijete, ne znate, ne možete prihvatiti da ima drukčijih. Što su bili križarski ratovi - ateistički - inkvizicija - zar isto to - konkvikadori... jadni su oni, koje muče ateisti i agnostici, a ne pedofili i lopovi među njima, ne dileri, nasilje i zločinci oko njih... etike li... jedini moral koji imaju je ispružena ruka na 'daj'

Zapravo,nisam se izjasnio kao verujući,a niti kao ateista,niti agnostik.Samo pitam,zanima me mišljenje.
 
A šta ti misliš?
Da je moguće opstati u civilizovanom društvu bez ikakvog morala?Bez obrazaca ponašanja? U SFRJ je većina bila
ili ateisti ili agnostici (odjednom većina vernici:mrgreen:) i bilo daleko manje kriminala nego u ovom "verničkom"
društvu...Isto važi i za sve ostale bivše republike.čak i za Sloveniju...
A kakva je to etika bila u SFRJ dominantna,pročitaj poslednji Ustav SFRJ-mislim da ga imaš na netu...

Imam ga na papiru.Parče đubreta.
 
Dok sam bio vernik, cesto sam mislio da su agonostici i ateisti amoralni ljudi bez moralnog kompasa, a kada sam postao agnostik video sam da nije tako.
Ima podjednako nemoralnih i moralnih ljudi bez obzira na religiju, a to se postize kroz norme ne kroz boga (tj. kako ko).

Moje pitanje vernicima uvek je bilo, sta ako bog slucjano ne postoji, zamislite na trenutak, sta bi bio onda moralni kompas i kako bi onda znali sta je dobro ili zlo ili bi svet otisao u rasulo i da li bi vernici bili moralni ako nema kazne, tj koliko bi ljudi ostalo moralno?
Onda se sve svodi na coveka, na njegovu moc rasudjivanja, njegove norme, koje je stekao na ovaj ili onaj nacin, pa mozda i religijom, jer ako boga nema, ja i dalje mogu da pratim religijske norme (da ne kradem, ne ubijam, ne cinim preljubu) ako sam zaista takva osoba i ako mislim da su te norme dobre i korisne, a ne da ih pratim jer se plasim kazne.
Ateistima i agnosticaima je malo lakse da kazem, jer njima niko nista ne brani, nigde ne stoji "ne kradi, ne cini preljubu", a posto nema bozjih pravila stice se utisak da ce svi pohrliti u nemoral (sto nije 100% uvek tacno), a kako ce neko ziveti zavisi od individualnog morala te osobe, vaspitanja, i drugih faktora.
"Sve mi je dozvoljeno, ali sve i ne koristim."

Tako zive agnostici i ateisti (barem oni moralniji), znaju da je sve dozvoljeno, ali upravo zbog njihovim moralnih normi i nacela, odgoja, vaspitanja to ne rade.
Naravno, uvek kao i medju vernicima, ima kukulja, ali ne moze se potpuno generalizovati i uvek generalizovati
.

Moglo bi se reći da je to znatno olakšavajući faktor.Mada se slažem sa tobom da to nije uvek 100% tačno.
 
Ateisti nemaju etiku, a agnostici imaju oko 50%, to pokazuju neka istraživanja.

Pošto se ponašaju kao da bogovi ne postoje, ovaj znak je za njih morao biti postavljen:

scaled.php
 
Šta mislite da li ateista ili agnostik imaju neku etiku,i ako je imaju kakva je to etika?

Građanska.

Hobs je to prilično dobro objasnio u Levijatanu. Suma cele priče je: Nisu potrebni nikakvi bogovi da bi čovek bio moralan. Zapravo, biti moralan označava osobu koja ne deluje na štetu društva u kome živi. Dakle, ne ubij, ne kradi, ne nanosi bol (duševni i telesnu) su opšte drušvene moralne norme jjer činjnje takvih stvari razara društvenu zajednicu.

Šta više, ovi obrazci su nakanadno utkani u religiju, a što vernici danas svojataju kao svoj patent.
 
Poslednja izmena:
Da dopunim prethodni odgovor primerom plemena pećinskih ljudi kakvo bi moglo postojati u nekim ranim fazma razvoja ljudskog društva. Zamislimo pleme praljudi, koji žive u pećini, hrane se onim što ulove ili sakupe. Osećaj za religioznost još uvek nemaju. Ključni faktor preživljavanja im je brojnost, samo ako love u dovoljnom broju imaju šansi da savladaju mamute čijim mesom se prehranjuju. Zamislimo sad jednog člana zajednice koji je iz nekog razloga vrlo nasilan i često se sukobljava oko hrane koju otima, a ne preza čak ni od toga da kamenom razbije glavu onima koji mu se usprotive.

Pitanje je da li je on moralan? Bogove nemaju, knjige takođe, dakle veoma primitivno društvo. Jasno je da su ti postupci nemoralni: otimajući hranu, on direktno utiče na to da drugi saplemenici budu gladni, a povremeno čak i umanjuje brojnost zajednice. Dakle svi njegovi postupci su samo kontraproduktivni i umanjuju šanse celog plemena za opstanak. Iste principe možemo primeniti i danas, na široko razvijeno društvo. Čovek ubica, lopov, silovatelj radi na štetu zajednice u kojoj živi i on nema osećaj zajednišva. Osećaj morala je u svakom čoveku osećaj odgovornosti prema zajednici u kojoj živi: od porodice, preko ulice, naselja, grada, pa sve do same države kao najvišeg oblika društva u današnje vreme. Zato ga je pogrešno povezivati sa religijom koja je bila samo instrument u usađivanju normi ponašanja odnosno u oblikovanju društva. Zato se "božiji zakoni" ne razlikuju od "zemaljskih zakona". Naprosto, suštinski je ista stvar u pitanju: to je naprosto onaj oblik ponašanja koji koristi društvu u kojem jednika živi. One jedinke koje rade na štetu društva se izoluju (zatvorske kazne) ili odbacuju (proterivanje). Takođe i eliminišu (smrtna kazna).

Naravno postavlja se pitanje zašto baš religija? Vratimo se na onu pećinsku zajednicu sa nasilnikom. U prvom slučaju, nasilnik i nije toliko snažan i već grupa saplemenika ga savladava i eliminiše iz te zajednice. Njihov postupak je ovde moralan jer su uklonili pretnju. Sa druge strane, zamislimo da je nasilnik toliko snažan i opasan da ga se svi plaše. Međutim zamislimo da povremno pećinu napada veliki tigar koji noću upada unutra i ubija ljude. Niko ga još nije video preko dana i svi ga se panično plaše. Neki veruju da je to besan duh. E tako jedne noći tigar -duh upada u pećini i igrom slučaja ubija i pojede baš onog nasilnika. Sutradan u pećini niko ne žali zbog gubitka. Zapravo svi su zahvalni tom duhu što ih je rešio problema. Neko čak govori da je duh to učinio zato što ovaj nije poštovao njegovu volju, da duh je zabranio otimanje hrane. Tako čak govori da će ista sudbina zadesiti SVAKOG ko bude radio takve stvari. Naravno tigra se svi panično plaše i niko se više ne usuđuje da bilo šta ukrade ili da nekog napadne. Kako vreme i godine prolaze. Zajednica raste, a umesto tigra tu su neki novi bogovi i sile koje paze na poredak u plemenu.

Eto da ne dužim dalje, nadam se da je objašnjnje bilo dovoljno slikovito.
 
Šta mislite da li ateista ili agnostik imaju neku etiku,i ako je imaju kakva je to etika?

Naravno da svi imaju etiku!

Svi ljudi moraju da imaju etiku (da se izgovaraju za svoja zla dela pred drugim ljudima), a ta ljudska etika se zove...

SITUACIONA ETIKA

Ali tu se ne završava problem, jer se dodatno komplikuje sa etikom datosti...

etika PLEMENA
etika DRUŠTVA
etika ZVANIČNE RELIGIJE (setite se svih religija u svim društvima i svim vremenima)*

*Ateisti, agnostici (a i mnogi religiozni ljudi) pravilno primećuju greške i grehe u praksi nekih religioznih…

(to se najbolje vidi na ovom forumu, a isto se događa i u svim prilikama i neprilikama)

.. samo nisu spremni da budu iskreni do kraja i da priznaju da jedna religija (koja može biti izopačena) ne predstavlja sve religije!

Evo šta biblijski Bog kaže o ljudskoj etici (lišenoj pokoravanja Božjim zapovestima):

Rom 1:18 Jer se otkriva gnev Božji s neba na svaku bezbožnost i nepravdu ljudi koji drže istinu u nepravdi.
Rom 1:19 Jer šta se može doznati za Boga poznato je njima: jer im je Bog javio;
Rom 1:20 Jer šta se na Njemu ne može videti, od postanja sveta moglo se poznati i videti na stvorenjima, i Njegova večna sila i božanstvo, da nemaju izgovora.
Rom 1:21 Jer kad poznaše Boga, ne proslaviše Ga kao Boga niti Mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima, i potamne nerazumno srce njihovo.
Rom 1:22 Kad se građahu mudri, poludeše,
Rom 1:23 I pretvoriše slavu večnog Boga u obličje smrtnog čoveka i ptica i četvoronožnih životinja i gadova.
Rom 1:24 Zato ih predade Bog u željama njihovih srca u nečistotu, da se pogane telesa njihova među njima samima;
Rom 1:25 Koji pretvoriše istinu Božiju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego Tvorca, koji je blagosloven va vek. Amin.
Rom 1:26 Zato ih predade Bog u sramne slasti; jer žene njihove pretvoriše putno upotrebljavanje u besputno.
Rom 1:27 Tako i ljudi ostavivši putno upotrebljavanje ženskog roda, raspališe se željom svojom jedan na drugog, i ljudi s ljudima činjahu sram, i platu koja trebaše za prevaru njihovu primahu na sebi.
Rom 1:28 I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine šta ne valja,
Rom 1:29 Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti;
Rom 1:30 Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima,
Rom 1:31 Nerazumni, nevere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi.
Rom 1:32 A neki pravdu Božiju poznavši da koji to čine zaslužuju smrt, ne samo to čine, nego pristaju na to i onima koji čine.

Dakle, svi imaju etiku...

pitanje je samo kakva je etika kojom se rukovode?

Da li je to SAVRŠENA etika?
 
Poslednja izmena:
Dakle, svi imaju etiku...

pitanje je samo kakva je etika kojom se rukovode?

Da li je to SAVRŠENA etika?

Jes. kako da jok. Čuj... savršena etika i to će da nam je donese... kanader istresajući biblijske stihove. :kafa:

Može se govoriti eventualno o superiornoj i inferiornoj etici.
Superiorni ljudi imaju superiornu etiku.
Inferiornim ljudima mora se malo... pripretiti. Večnom kaznom. :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top