Iran traži da se prihvati njegovo pravo na nuklearnu energiju

Couleman

Primećen član
Banovan
Poruka
853
Iran traži da se prihvati njegovo pravo na nuklearnu energiju

Za zapadne sile, Teheran nema automatsko pravo na obogaćivanje urana

Autor Fena | Objavljeno 05.06.2012. u 02:38



Savjetnik iranskog vrhovnog vođe zatražio je od svjetskih sila da priznaju pravo Irana na miroljubivo korištenje nuklearne energije, što bi moglo donijeti "povoljan rezultat" razgovora o njegovom nuklearnom programu zakazanih za ovaj mjesec u Moskvi, javili su u utorak iranski državni mediji.

- Nadam se da Grupa P5+1 priznaje iransko neotuđivo pravo na nuklearnu energiju u okviru NPT-a (Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja). Prihvatanje iranskog prava na korištenje nuklearne energije u miroljubive svrhe moglo bi donijeti povoljan rezultat na predstojećim razgovorima u Moskvi, navela je novinska agencija Irna riječi Ali Akbara Velajatija, savjetnika ajatolaha Ali Hamneija.

To pitanje bilo je predmetom sporenja na razgovorima predstavnika Irana i svjetskih sila prošlog mjeseca.

Za zapadne sile, Teheran nema automatsko pravo na obogaćivanje urana, jer je ranije prekršio odredbe NPT-a kada je inspektorima UN-a uskraćivao pristup lokacijama na kojima se obavljaju osjetljive nuklearne aktivnosti, prenosi Reuters.

Dnevni Avaz
 
Mislim da Iran ima pravo na nuklearnu energiju jer mislim da je to pravo svake neovisne drzave. Nuklearna tehnologija je sada nezaobilazna tehnologija, tako da je to tehnologija koja se ne moze zabraniti nijednoj zemlji. Amerika ne moze polagati pravo na nuklearnu tehnologiju, tako da nije logicno da se napada jedna zemlja samo zbog koriscenja svjetskog dostignuca. Mislim da je to krsenje medjunarodnog prava. Vjerujem da Amerika nece napasti Iran jer svi znamo da se Amerika tesko odlucuje napasti i Siriju, prema kojoj ima pravo intervenirati. Rusija i Kina su cvrst oslonac Iranu i mislim da Iran jako stoji na nogama.
Ono sto Iran treba mijenjati je odnos prema manjinama jer Iran se treba odnositi prema svim gradjanima ravnopravno. Istina je da Iran ima problema sa teroristima iz Belucistana ali to nije razlog da se ne daje pravo Sunnijama da ucestvuju u vlasti. Mislim da se to treba regulirati bez Americke intervencije. Taj problem je unutarnji problem muslimana i muslimani to trebaju medjusobno rijesiti uz razgovore dva velika centra Ar Rijada i Tehrana.
Siizam se u sustini uporedjuje sa katolicizmom jer katolicizam je istupio od pravoslavlja. Zato pravoslavci dan danas sebe deklarisu kao istinske krscane. Isto tako i Sunnije se deklariraju kao istinski sljedbenici Muhammedovog s.a.v.s. sunneta. Ipak to nije razlog da se ne podrzi Iran jer Iran ima Serijatsku vlast i ta se vlast treba ocuvati. Sto vise Islamskih zemalja se bude pridrzavalo Serijata to ce biti bolje za muslimane. Ipak mi Sunnije imamo drugacije vidjenje politike i mi zasnivamo politiku na saveznistvu sa Amerikom, dok Iran kao lider Siija, vidi sebe u savezu sa Rusijom ili kao neovisnog islamskog faktora. Ipak to nas ne smije zavaditi jer mi muslimani imamo racuna od tog saveznistva tako da samo ne smijemo dozvoliti da nam to saveznistvo poremeti odnose. Na primjer jedna Turska koja je saveznik Amerike je nekoliko puta ukazivala na potrijebu Irana za nuklearnom energijom i za njegovo neprikosnoveno pravo njegovanja nuklearne tehnologije. Znaci u tome su muslimani jedinstveni, da se stvar treba rjesavati razgovorima i mirnim putem. Nemojmo gledati odnose Sunnija i Siija kroz prizmu Al Kaide jer Al Kaida je organizacija koja steti muslimanima. Isto tako i Siije imaju svoje ekstremiste pa bi bilo najbolje kad bi smo svi zajednicki osudili ekstremiste i sa jedne i sa druge strane. Iran sigurno ne zeli biti u savezu sa Amerikom i Iran zeli pronaci sebe u savezu sa Rusijom i Kinom gdje ce imati od toga, racuna i ekonomsku razvijenost. To je volja Iranskog naroda i mi se tu ne mozemo mijesati.
Najbolje je da se situacija rijesi mirnim putem i da Amerika odustane od pritiska na Iran.

(izvod iz izlaganja mog prijatelja Minga)
 
Poslednja izmena:
265px-RezaShrine.jpg


Dzamija Imama Rize u Meshhedu, Iran
 

Back
Top