Ishrana sirovom hranom

bagzzi

Poznat
Poruka
8.618
Ima li neko recepte za ovakav nacin ishrane?
Trebaju mi recepti za svaki obrok,dorucak rucak i vecera! Na netu sam nasao svega par recepata i to neke salate samo....... recepti su sadrzali cesto namirnice koje su preskupe, a nekih i nema u Srbiji....... Znaci zanima me ono sto moze da se napravi od domacih namirnica,zitarica,voca,povrca.......
 
Bademovo mleko

1 solja badema, 3 solje vode, malo meda. Po zelji cimet, djumbir, vanila,...
Tokom noci ostaviti badem potopljen u vodi. Kada nabubri skinuti ljusku. Pomesati sa ostalim sastojcima i miksati u blenderu do tekuce strukture.


Majonez od badema

1 solja badema, 1 solja vode, sok od 1 limuna, 1,5 kasicica meda, 1 kasicica jabukovog sirceta, malo luka u prahu, malo senfa, maslinovo ulje. Isto sve u blender.


Strudla sa jabukama

testo: 1 solja lesnika ili badema, 1 solja datulja. Samleti, sjediniti u kuglu i razvuci u tanku koru.
fil: 1 veca jabuka, 1 solja suvog grozdja ili dr. voca, kasicica cimeta, sok i kora limuna, med. Sve izmiksati.
Premazati nadevom koru i urolati u strudlu. Mekse i lepse je kada odstoji.


Sladoled

U bademovo mleko dodati kokos/ voce/... i zamrznuti.


Zito ti je, takodje idealan obrok sa orasima, suvim vocem, medom, karanfilicem, cimetom,...
 
Ima li neko recepte za ovakav nacin ishrane?
Trebaju mi recepti za svaki obrok,dorucak rucak i vecera! Na netu sam nasao svega par recepata i to neke salate samo....... recepti su sadrzali cesto namirnice koje su preskupe, a nekih i nema u Srbiji....... Znaci zanima me ono sto moze da se napravi od domacih namirnica,zitarica,voca,povrca.......
Најбоља су најједноставнија јела.
Велика салата од зелене салате, салата од краставаца и белог лука, салата од парадајза, љуте паприке и црног лука, пресно млеко. пресно кисело млеко, пресна јаја(само га разбијеш у чашу и ,,изврнеш" на екс), млевено пресно месо зачињено бибером сољу, љутом млевеном паприком са додатком маслиновог уља, сланина, шунка и кобасице, домаће, са белим, црним луком и парадајзом за салату, наклијале житарице, пресно тесто, просушено на радијатору или у рерни(на 40 степени), мед, језграсто воће(ораси, бадеми, лешници..), љуштени пресан сунцокрет+купус рибанац:zaljubljena:итд...
 
E da, kukuruz, grasak i sl. nisam probala tako, ali kazu da ih pre konzumiranja zamrznu, da omeksaju.
Meni je super rendana sargarepa, jabuka i cvekla sa maslinovim, limunom i beli lukom.

Ја имам грашак из моје баште,а ускоро ћу имати и шећерац..... То сам јео и овако док нисам ни размишљао о пресној вегетеријанској исхрани.........
Грашак је сладак овако пресан, али ипак га морам паковати у замрзивач чисто да би га сачувао. Мени је највећи проблем код овакве исхране што будем по цео дан гладан и нервозан,до недавно сам таманио сланину,кулен,кобасице, шунке,па ми ово изгледа као да једем сено......Код нас Војводини се шунка и остале сухомеснате ђаконије сматрају "салатом" онда можеш мислити какав изазов представља прелазак на вегетеријанство,поготово што у кући имам све оне поменуте ђаконије домаће,плус сушено месо од гусака и ћурака.....
Није да нешто извољевам,него имао сам последице од досадашњег начина исхране па хоћу да нешто променим .....
имам у башти и тиквице,патлиџане ,пасуљ, боранију и тако те ствари које се не могу јести пресне, па самхтео да нађем начин да их искористим некако без неке велике термичке обраде....
Пробаћу оно са бадмима,додаћу и мало млевених ораха... хвала за рецепт!
 
Hej, pregledaj ovonedeljnu "Dodji na veceru", na Prvoj. Ovo je tematika.
I ja sam, ali nisam pokupila taj nacin ishrane. Imam srece da ne volim bas meso i njegove preradjevine. Pihtije, svargle,... nikada nisam ni probala, ne mogu. Zato ne mogu bez mleka i mlecnih proizvoda. Volim i testeninu i peciva, ali to izbegavam.
Pretpostavljam da imas i vocnjak. Milina! Ako imas kajsije i sljive bilo bi dobro da ih susis, na suncu, bez kostica. Kostice kajsije obavezno iskoristi. Takodje mozes seci na listove jabuke i kruske, pa ih susiti. Tako ces zimi imati zdrav, sladak cips.
Tokom sezone grozdja i sljiva mozes ziveti bukvalno samo na njima.
Ako se jos nesto setim, pisacu.
 
E da, kukuruz, grasak i sl. nisam probala tako, ali kazu da ih pre konzumiranja zamrznu, da omeksaju.
Meni je super rendana sargarepa, jabuka i cvekla sa maslinovim, limunom i beli lukom.

ja sam se od pre par dana zainteresovala za ovaj nacin ishrane. iako nemam nameru da predjem apsolutno na presnu ishranu (bar sada tako mislim) pocela sam sa nekim promenama u jelovniku. ovo me bas zanima, nikad nisam jela presan secerac, kako to izgleda?
 
Hej, pregledaj ovonedeljnu "Dodji na veceru", na Prvoj. Ovo je tematika.
I ja sam, ali nisam pokupila taj nacin ishrane. Imam srece da ne volim bas meso i njegove preradjevine. Pihtije, svargle,... nikada nisam ni probala, ne mogu. Zato ne mogu bez mleka i mlecnih proizvoda. Volim i testeninu i peciva, ali to izbegavam.
Pretpostavljam da imas i vocnjak. Milina! Ako imas kajsije i sljive bilo bi dobro da ih susis, na suncu, bez kostica. Kostice kajsije obavezno iskoristi. Takodje mozes seci na listove jabuke i kruske, pa ih susiti. Tako ces zimi imati zdrav, sladak cips.
Tokom sezone grozdja i sljiva mozes ziveti bukvalno samo na njima.
Ako se jos nesto setim, pisacu.

eeee mene je bas dodji mi na veceru i zainteresovala za ovaj nacin ishrane :)
zanimljivo je ovo susenje na suncu ako mozes da objasnis koliko se sta susi i kako. ne zameri nisam nikada nist susila pa ne znam, jel se samo rasiri i ostavi na sunce ili je potrebno jos nesto?
 
eeee mene je bas dodji mi na veceru i zainteresovala za ovaj nacin ishrane :)
zanimljivo je ovo susenje na suncu ako mozes da objasnis koliko se sta susi i kako. ne zameri nisam nikada nist susila pa ne znam, jel se samo rasiri i ostavi na sunce ili je potrebno jos nesto?

Nisam ni ja, ali sam videla kako drugi rade. Imaju male ljese u koje stave polovine voca, bez kostica i suse na terasi ili krovu. Povremeno ih okrecu.
Inace, ni ja se ne hranim bas tako. Ima dana kada pazim, a ima i kada dam sebi oduska :)
Da zivim u kuci sigurno bih jos vise posvetila paznju tome (zbog dvorista i prostora su vece mogucnosti).
 
eeee mene je bas dodji mi na veceru i zainteresovala za ovaj nacin ishrane :)
zanimljivo je ovo susenje na suncu ako mozes da objasnis koliko se sta susi i kako. ne zameri nisam nikada nist susila pa ne znam, jel se samo rasiri i ostavi na sunce ili je potrebno jos nesto?
Па само теста у пракси(можеш и воће али ту ти треба мала сушница)..
Можеш да на столу у башти, подметнеш чаршав преко њега оклагијом растањено тесто и опет чаршав или нека танка пропусна тканина, тек да влага испари, а да муве не упљују.
Наравно све на сунцу.
Ко има новије шпорете са прецизним подешавањем температуре нек подеси на око 40 целзијуса и мирна Бачка!
 
ja sam mislila na susenje voca, testo izbegavam.
kod sirove ishrane da li posoji neki preporuceni dnevni unos namirnica. npr orasasti plodovi koliko je dovoljno. i kako kombinovati uopste namirnice. da li treb svaki dan da se na meniju nadju i orasasti plodovi i zitarice i voce i povrce?
inace citala sam da je sirova hrana teska za varenje, a ja inace imam problema sa probavom, pa da li postoji neki savet?
 
ja sam mislila na susenje voca,
Onda moraš kupiti neku knjižicu koja se time bavi, znam da sam ih video u knjižari na početku Zmaj Jovine u NS kada ideš ka vladičanskom dvoru, s desne strane, odmah posle bivšeg progresa(valda je progres?), a pre više godina bilo je u časopisu Dobro Jutro, ali ko će se toga setiti...
testo izbegavam.
kod sirove ishrane da li posoji neki preporuceni dnevni unos namirnica. npr orasasti plodovi koliko je dovoljno. i kako kombinovati uopste namirnice. da li treb svaki dan da se na meniju nadju i orasasti plodovi i zitarice i voce i povrce?
У великој мери једеш сезонски, а једеш док се не наједеш, јер за разлику од термичке хране сирова није концентрат.
Нпр кад ставиш пун лонац купуса и скуваш га он се смањи у лонцу за око пола висином, тј прилично је концентрованији.
Ја гледам да узмем око пола литре, или више млека, слатког, или киселог, и нешто од меса, као што је сирово млевено или пресна сланина(добро она је саламурена, сушена и димљена) уз доста лукова(бели или црни), доста сезонског, или зими јужног воћа.
Увек једем енормне количине салате зачињене са мало морске соли, свеже млевеним бибером, јабуковим сирћетом и хладно цеђеним маслиновим уљем.
Пресна јаја једи касније кад ти се стомак опорави јер могу да изазову пролив без обзира што немају салмонелу.
Увек можеш узети супену кашику меда ако ти је до слаткиша.
Мед купи од проверених пчелара јер онај у супермаркетима некада пастеризују:eek:.
inace citala sam da je sirova hrana teska za varenje, a ja inace imam problema sa probavom, pa da li postoji neki savet?
Жваћи темељно, али баш темељно, док се клопа не претвори у кашу у устима.
Испочетка узимај само оно за шта поуздано знаш да ти не изазива мучнину, а после прошири избор.
Ако имаш парадентозу она ће се потпуно повући чак и у тешким случајевима за највише годину дана!!!!
Ако је у питању чир постоји дијета којом се постиже потпуно излечење, вероватно си чула за њу, 7-10 дана само купусов сок и мало самлевене пулпе од купуса, па добро прежвакане.
У почетку избегавај бибер и љуто(паприке, рен, ротква).
Наравно и орашасти плодови, па сирови љуштен сунцокрет, па језгро коштице од кајсије...:super:
 
Onda moraš kupiti neku knjižicu koja se time bavi, znam da sam ih video u knjižari na početku Zmaj Jovine u NS kada ideš ka vladičanskom dvoru, s desne strane, odmah posle bivšeg progresa(valda je progres?), a pre više godina bilo je u časopisu Dobro Jutro, ali ko će se toga setiti...
mislis na ovu novootvorenu vulkan? :lol: potrazicu nesto. volela bih da vidim sta mozeda se susi pa da napravim neke zalihe za zimu. inace to suseno testo, sta se sa tim radi, sa cim se jede? to nesto kaomesto hleba?
У великој мери једеш сезонски,
kako se zimi hranis? jel prilicno jednolicna ishrana zimi?
Ја гледам да узмем око пола литре, или више млека, слатког, или киселог, и нешто од меса, као што је сирово млевено или пресна сланина(добро она је саламурена, сушена и димљена) уз доста лукова(бели или црни), доста сезонског, или зими јужног воћа.
Увек једем енормне количине салате зачињене са мало морске соли, свеже млевеним бибером, јабуковим сирћетом и хладно цеђеним маслиновим уљем.
Пресна јаја једи касније кад ти се стомак опорави јер могу да изазову пролив без обзира што немају салмонелу.
Увек можеш узети супену кашику меда ако ти је до слаткиша.
Мед купи од проверених пчелара јер онај у супермаркетима некада пастеризују:eek:.Жваћи темељно, али баш темељно, док се клопа не претвори у кашу у устима.
presno meso i jaja ne verujem da bih mogla da jedem. jaje ne mogu ni peceno da jedem, gadi mi se. iskreno ne razmisljam, bar ne jos, da apsolutno predjem na sirovu ishranu. ali verovatno ce 2/3 mog jelovnika biti sirovo. planiram da izmenim neke navike i kod dece. naravno ne mislim da ih prevedem na ovaj nacin ishrane, oni ce se hraniti kako se hrane, jedino bih izbacila neke nezdrave zacine i uvela im vise presnog voca i povrca preko dana da grickaju. a za slatkise sam nasla jako dobroe recepte i mislim da se moze dosta napraviti od meda, cimeta, rogaca, zitarica, badema, lesnika...ima jako dobrih slatkih zacina koje obozavam. cimet mi je omiljeni. a za med imam proverenog pcelara, mog svekra ;)
inace kao da mi sam organizam trazi neke izmene. npr voce nikad nisam jela, dok nisam pocela sa ovim zaista ne bih mogla da se setim kada sam poslednji put pojela voce. nisam ga jela uopste. a sad taj sejkic koji naporavim a dorucak mi je tako lep kao sladoled. pre mi je od slatkisa vise prijala cokolada, a sada mi se vise trazi ti neki osvezavajuci, kiselkasti ukusi. salate isto ranije sam jela cisto uz rucak po malo, a sada posto jos uvek imam kuvani rucak, pojedem vise salate od tog kuvanja. bukvalno mi tako organizam trazi. prija mi ta promena.
sta je sa smedjim secerom, jel ga koristite?


Наравно и орашасти плодови, па сирови љуштен сунцокрет, па језгро коштице од кајсије...:super:
koliko je preporucljivo dnevno tih orasastih plodova, posto znam da su kaloricni. ja pojedem po pola sake, saku mozda orasastih u toku dana. sta mislis jel to puno? isto da pitam...da li dete koje je alergicno moze da jede ove orasaste plodove, a smeta mu npr smoki, dakle kikiriki najverovatnije iako je test na kikiriki bio negativan? inace je alergican na polene.
 
mislis na ovu novootvorenu vulkan? :lol:
Ni ne znam za tu novootvorenu.
Ona koja je već ranije bila tu.
potrazicu nesto. volela bih da vidim sta mozeda se susi pa da napravim neke zalihe za zimu. inace to suseno testo, sta se sa tim radi, sa cim se jede? to nesto kaomesto hleba?
Можеш место хлеба, можеш као подлогу за сендвич, можеш да намажеш медом и прасним млевеним маком(овај куповни је скоро увек са шећером, тако да купи немлевени плави мак и самељи га кући.
Ако можеш нек ти неко набави млинац за мак као што су га имале наше баке, има га у Швабији и Аустрији, код нас нисам видео.) ломљеним орасима, лешницима...
Већ од дебљине и просушености теста зависи за шта га користиш.
Најчешће иде без квасца јер ако стоји ускисне, а користе се разна брашна, али увек интегрална.
Можеш да користиш малу пекарицу за припрему теста(мешење) без печења наравно.
kako se zimi hranis? jel prilicno jednolicna ishrana zimi?
Скоро као и лети, само уместо сезонског иде јужно воће и увек ми је један оброк дневно кисели купус рибанац+сирови ољуштен сунцокрет, не из неких здравствених разлога, већ волЕм то!
presno meso i jaja ne verujem da bih mogla da jedem. jaje ne mogu ni peceno da jedem, gadi mi se.
Као и моја жена у своје време.
Не цевчиш јаје на рупицу, већ га разбијеш у чашу и попијеш наискап, као коњак, вињак, ракијицу...
Можеш да га мало и посолиш, ко воли, иначе пресно јаје је потпуно неутралног укуса, ни слатко ни слано, ни кисело ни горко...
Пресно месо...Па сушено месо ти је пресно, шунка, сланина, кобасице, али не индустријски производи већ домаћи.
Имаш кобасицијаду у Турији сваког фебруара, у другим местима сланинијаде, шункијаде итд, а пресно млевено месо...па то ти је нпр татарски бифтек!
iskreno ne razmisljam, bar ne jos, da apsolutno predjem na sirovu ishranu. ali verovatno ce 2/3 mog jelovnika biti sirovo. planiram da izmenim neke navike i kod dece. naravno ne mislim da ih prevedem na ovaj nacin ishrane, oni ce se hraniti kako se hrane, jedino bih izbacila neke nezdrave zacine i uvela im vise presnog voca i povrca preko dana da grickaju. a za slatkise sam nasla jako dobroe recepte i mislim da se moze dosta napraviti od meda, cimeta, rogaca, zitarica, badema, lesnika...ima jako dobrih slatkih zacina koje obozavam. cimet mi je omiljeni. a za med imam proverenog pcelara, mog svekra ;)
inace kao da mi sam organizam trazi neke izmene. npr voce nikad nisam jela, dok nisam pocela sa ovim zaista ne bih mogla da se setim kada sam poslednji put pojela voce. nisam ga jela uopste. a sad taj sejkic koji naporavim a dorucak mi je tako lep kao sladoled. pre mi je od slatkisa vise prijala cokolada, a sada mi se vise trazi ti neki osvezavajuci, kiselkasti ukusi. salate isto ranije sam jela cisto uz rucak po malo, a sada posto jos uvek imam kuvani rucak, pojedem vise salate od tog kuvanja. bukvalno mi tako organizam trazi. prija mi ta promena.
sta je sa smedjim secerom, jel ga koristite?
Не.
Смеђи и жути шећер су 94%-98% бели шећер(сахароза) и остало је нешто мало додате меласе.
Веруј ми да је обична обмана,
Све сладоледе, шејкове и колаче који се могу направити пресни направи с медом.
koliko je preporucljivo dnevno tih orasastih plodova, posto znam da su kaloricni. ja pojedem po pola sake, saku mozda orasastih u toku dana. sta mislis jel to puno?
Није.
isto da pitam...da li dete koje je alergicno moze da jede ove orasaste plodove, a smeta mu npr smoki, dakle kikiriki najverovatnije iako je test na kikiriki bio negativan? inace je alergican na polene.
Па ако си скроз на пресној храни једи орашасте плодове док се не заситиш, у супротном ако је 2/3 пресна, 1/3 термичка клопа може бити да се убуциш, али нпр једи тог језграстог воћа(тако се то зове)по вољи оним данима које уведеш као искључиво пресне.
Пробај, експериментиши...
За алергију знам да је присутна јако на кикирики, мање, али ипак доста на лешник, али ораси, а поготово бадем су слабо алергени.
Мада је бадем најчешће и најскупљи.
 
Можеш место хлеба, можеш као подлогу за сендвич, можеш да намажеш медом и прасним млевеним маком(овај куповни је скоро увек са шећером, тако да купи немлевени плави мак и самељи га кући.
Ако можеш нек ти неко набави млинац за мак као што су га имале наше баке, има га у Швабији и Аустрији, код нас нисам видео.) ломљеним орасима, лешницима...
Већ од дебљине и просушености теста зависи за шта га користиш.
Најчешће иде без квасца јер ако стоји ускисне, а користе се разна брашна, али увек интегрална.
Можеш да користиш малу пекарицу за припрему теста(мешење) без печења наравно
.
testo se pravi pretpostavljam samo od vode i brasna. moracu to da probam, sjajna je ideja. mak inace kupujem, pa ga meljem, u mikseru. :)
i mak obozavam, pogotovo sa cimetom.
Скоро као и лети, само уместо сезонског иде јужно воће и увек ми је један оброк дневно кисели купус рибанац+сирови ољуштен сунцокрет, не из неких здравствених разлога, већ волЕм то!
pa sta ja znam, ono leti ima raznovrsnijeg povrca. jel pravis zimnicu i kako, sa kojim sircetom?
sto se tice jaja i mesa....ne volim te susene proizvode, a jaje mislim da bih pre i mogla da ga popijem tako nego kuvano, peceno da pojedem. :lol:

Није.Па ако си скроз на пресној храни једи орашасте плодове док се не заситиш, у супротном ако је 2/3 пресна, 1/3 термичка клопа може бити да се убуциш, али нпр једи тог језграстог воћа(тако се то зове)по вољи оним данима које уведеш као искључиво пресне.
Пробај, експериментиши...
e pa necu da se ubucim. hvala na savetu smanjicu te orasaste samo danima kada je sve presno. :)
За алергију знам да је присутна јако на кикирики, мање, али ипак доста на лешник, али ораси, а поготово бадем су слабо алергени.
Мада је бадем најчешће и најскупљи.
ne bih se bas igrala...mada npr cokoladu on jede sa lesnikom i nema reakciju, ali smoki ovaj kada jede ima, i to samo na starkov smoki. mozda je ipak neki dodatak u pitanju a ne sam kikiriki. probacu da mu dam bademe i orahe, semenke. jedno vreme je cesto jeo laneno seme, sto je jako dobro za probleme sa plucima, medutim prestali smo to da praktikujemo iz kog razloga ne znam.....za laneno seme kako moze da se konzumira? ja sam njemu stavljala na kolace :lol:, u peciva, mesala sa kornfleksom i jogurtom....
zaista hvala na savetima, nisam znala da si sirovnjak
 
.
testo se pravi pretpostavljam samo od vode i brasna. moracu to da probam, sjajna je ideja. mak inace kupujem, pa ga meljem, u mikseru. :)
i mak obozavam, pogotovo sa cimetom.

pa sta ja znam, ono leti ima raznovrsnijeg povrca. jel pravis zimnicu i kako, sa kojim sircetom?
Направиш га с јабуковим 4%, али се дода пуно ситносецканог белог лука и рена и држи у подруму на хладном, Нас 5-оро(Жена и ја, син(7,5) и близнакиње(4,5)) ладно спиримо буре од 150л+ купуса рибанца од новембра до краја априла, у соковнику направимо у јесен сок од парадајза, пресан и у грлић флаше ставимо мало маслиновог уља да изолујемо сок од ваздуха и у замрзивач, исто тако пресан рен преливен уљем да спречи оксидацију може у фрижидеру стајати месецима.
sto se tice jaja i mesa....ne volim te susene proizvode, a jaje mislim da bih pre i mogla da ga popijem tako nego kuvano, peceno da pojedem. :lol:


e pa necu da se ubucim. hvala na savetu smanjicu te orasaste samo danima kada je sve presno. :)

ne bih se bas igrala...mada npr cokoladu on jede sa lesnikom i nema reakciju, ali smoki ovaj kada jede ima, i to samo na starkov smoki. mozda je ipak neki dodatak u pitanju a ne sam kikiriki. probacu da mu dam bademe i orahe, semenke. jedno vreme je cesto jeo laneno seme, sto je jako dobro za probleme sa plucima, medutim prestali smo to da praktikujemo iz kog razloga ne znam.....za laneno seme kako moze da se konzumira? ja sam njemu stavljala na kolace :lol:, u peciva, mesala sa kornfleksom i jogurtom....
Можеш пресно ланено семе да самељеш и намажеш као путер на пресно тесто.
Може се зачинити преко тога ситнио сецканим власцем, или обичним луком.
zaista hvala na savetima, nisam znala da si sirovnjak
Прво пресно млеко и јаја од 96. па после помало све друго, а практично потпуно од 2003.
Наравно да не правимо питање када смо негде у гостима, на свадби, слави.
 
aj da se pohvalim. juce sam ceo dan bila na sirovoj hrani. obicno mi je dorucak sirov, voce, a rucak kuvan.
a juce sam za rucak pojela sirovu tikvicu, paradajz, sa malo lanenog ulja, jabukovog sirceta, suncokreta, mirodjije (obozavam je) preliveno sa majonezom od badema. nemam pojma da li je kombinacija uopste dobra, to sam imala kuci pa sam zbuckala. mislila sam da cu biti gladna, jer to sto sam napravila nisam mogla sve ni da pojedem. medjutim na moje zaprepascenje uopste nisam osecala glad. inace ne veceram, ali mislila sam da cu juce morati. ne znam je li zbog same sirove hrane ili je do tog jabukovog sirceta ali uopste nisam bila gladna.
majonez mi nije bio bas po ukusu, u originalan recept ide med u to bademo mleko. tako sam i napravila. medjutim juce dodam jos senfa i lanenog ulja i napravim kao majonez, koji je za moj ukus bio presladak. sledeci put cu praviti bez meda. jeste pravili ovo? a mleko kao mleko je odlicno, sa nekim vocem, cimetom, rogacem mozda bi bilo bas super.
 
aj da se pohvalim. juce sam ceo dan bila na sirovoj hrani. obicno mi je dorucak sirov, voce, a rucak kuvan.
a juce sam za rucak pojela sirovu tikvicu, paradajz, sa malo lanenog ulja, jabukovog sirceta, suncokreta, mirodjije (obozavam je) preliveno sa majonezom od badema. nemam pojma da li je kombinacija uopste dobra, to sam imala kuci pa sam zbuckala. mislila sam da cu biti gladna, jer to sto sam napravila nisam mogla sve ni da pojedem. medjutim na moje zaprepascenje uopste nisam osecala glad. inace ne veceram, ali mislila sam da cu juce morati. ne znam je li zbog same sirove hrane ili je do tog jabukovog sirceta ali uopste nisam bila gladna.
majonez mi nije bio bas po ukusu, u originalan recept ide med u to bademo mleko. tako sam i napravila. medjutim juce dodam jos senfa i lanenog ulja i napravim kao majonez, koji je za moj ukus bio presladak. sledeci put cu praviti bez meda. jeste pravili ovo? a mleko kao mleko je odlicno, sa nekim vocem, cimetom, rogacem mozda bi bilo bas super.
Домаћи мајонез:
-У блендер кркнеш два јајета(кокошија, пачија, ћурећа или 3 морчија), цела тј и жуманце и беланце.
-Избледеришеш их(јој израза куку леле!:hahaha:).
-Претходно изблендеришеш(:hahaha:) две супене кашике винског сирћета, једну до две кафене кашике неког доста бистрог меда као што је багремов или босиљков, пола до једне целе кафене кашике соли.
-Ово претходно додаш у умућена јаја и опет изблендеришеш(:hahaha:).
-Још претходније у млинцу за кафу самељеш кафену, до кафену и по кашику белог бибера у зрну(може и црни, али бели као због естетике боје мајонеза) и кашику слачице(тј горушице како је већ ко зове)у зрну.
-Бела слачица је најмање, а црна највише љута, дакле води рачуна!
-Додаш бибер и слачицу у масу и опет изблендеришеш(:hahaha:)!
-Сад додајеш око пола литре хладно цеђеног маслиновог уља полако из неколико цугова, а између...наравно блендеришеш(:hahaha:)док се сваки пут маса не згусне!
-Мајонез кркнеш у стакленку затвориш поклопцем и у фрижидер.
-И такав без конзерванаса може да стоји бар недељу дана на хладном.
Заборавио сам да спомен у ранијим постовима једну јако хранљиву и здраву кашу.
Пшеничне клице(оне из зрна пшенице које се одвајају приликом млевења жита, дакле не оне у води наклијале семенке пшенице)прелијеш пресним млеком промешаш и оставиш једно 10-15 минута на страну да мало одстоји, буде слађе.
Наравно, можеш додати меда ако тако волиш.
Божанствено!!!:zaljubljena:
Пшеничне клице у радњама здраве хране су скоро увек пастеризоване, али ипак узми једну мању количину(до пола кг) и испробај па ако ти се свиди наврати до неког приватног млина купи 10-20 кг(сигурно ти неће продати пола или један кг, то би било смешно мало)размери кући у врећице од по један кг, остави у замрзивач и користи по потреби.
Кад извадиш врећицу из замрзивача може још неколико недеља стојати у фрижидеру.
Мораш тражити баш клице, а не да ти дају мекиње, мада су и оне добре за пробаву, иако их наш организам не вари.
Мекиње се справљају исто с млеком као и клице, али пошто си спомињала да неко код тебе има проблема с пробавом...онда без мекиња, сем ако је у питању затвор.
 
oko tih klica mi nije najjasnije. ajd ok ove psenicne,ali za ostale zitarice ne znam..sta jos moze da klija i kako? skinula sam neku tabelu klijanja...ali mi nije jasno gde se kupuju ta zrna za klijanje. znas u ns neku dobru prodavnicu zdrave hrane koja to ima?
sto se tice majoneza...ne mogu hga sa zivim jajetom, nema sanse...inace moja svekrva pravi cesto taj domaci majonez, ja ga ne volim,a i deci izbegavam zivo jaje da dajem.
i nije mi jasno jel su mekinje dobre za zatvor?
 
oko tih klica mi nije najjasnije. ajd ok ove psenicne,ali za ostale zitarice ne znam..sta jos moze da klija i kako?
Најбрже клија азуки пасуљ, има га у продавницама здраве клопе.
Иначе клија свако зрно које је необрађено.
У противном се врста не би продужила.
skinula sam neku tabelu klijanja...ali mi nije jasno gde se kupuju ta zrna za klijanje. znas u ns neku dobru prodavnicu zdrave hrane koja to ima?
Имају вероватно све радње, али еби га ја сам Бечејац.
sto se tice majoneza...ne mogu hga sa zivim jajetom, nema sanse
Да ти га неко да, а да не знаш, не би осетила разлику, знам радио сам то..
..inace moja svekrva pravi cesto taj domaci majonez, ja ga ne volim,a i deci izbegavam zivo jaje da dajem.
i nije mi jasno jel su mekinje dobre za zatvor?
Да изванредне, јер имају много целулозе коју наш организам додуше не вари, али оне у црвима набубре од воде и тако поспешују столицу.
Уопште људи који имају затвор слабо једу поврће, воће и интегрална брашна/житарице.
 
moracu da se raspitam u vezi tog klijanja...
a sto se tice majoneza, ne znam kakv je tvoj, ali ovaj sto moja svekrva pravi nema sanse da mi se podvali kao kupovni. redji je i drugacijeg ukusa skroz. pa i boje.
imate li neku ideju za rucak? sad sam smazala vocni dorucak, kiseo bas za ovu vrucinu :lol:
 
moracu da se raspitam u vezi tog klijanja...
a sto se tice majoneza, ne znam kakv je tvoj,
Изванредан, јер ја додам и самлевену слачицу као што сам написао!
ali ovaj sto moja svekrva pravi nema sanse da mi se podvali kao kupovni. redji je i drugacijeg ukusa skroz. pa i boje.
imate li neku ideju za rucak? sad sam smazala vocni dorucak, kiseo bas za ovu vrucinu :lol:
Огромну главицу(или две?:think:)зелене салате зачињене морском сољу, свеже млевеним бибером, јабуковим сирћетом и хладно цеђеним маслиновим уљем, или парадајз+црни лукаЦ+паприка+љута паприа+зачини као за зелену салату и баш поједеш велику количину, или краставци+бели лук+наведени зачини...
Маслиново уље даће калоријску вредност салатама и прочистити крвне судове, учинити тен глатким, а труднице се лакше порађају(бар ко је трудан, јел)....
О наклијавању...
Пропереш зрневље у цедки под јаким млазом хладне воде, а можеш+и да га протреш између дланова у некој посуди пуној воде.
Распоредиш зрневље у танком слоју од једно до два зрна по равном дну посуде и наспеш воде тек, тек да огразне.
Посуда нека буде емајлиран лонац у добром стању, порцелан или стакло.
Поклопи(бубе и тако то) и остави на мрачно место на собној температури, неће му шкодити ни ове температуре сада од 30-35 степени, али зими бар на 20+.
При садашњим температурама пшеница наклија за око 36-48 сати.
Добро наклијала пшеница је она где је клица отприлике дужине од 1/3 до 1/2 зрна из ког је исклијала.
Пошто зрна док клијају повуку воду, види сутрадан можда треба мало долити још воде да тек, тек огрезне.
Кад су зрна домашила наведену дужину од 1/3 до 1/2 дужине изручи их у цедку, пропери под млазом хладне воде и једи сама или боље са још нечим.
Лепа су у комбинацији са киселим млеком, или ренданом јабуком, или комадићима банане, или преливена медом, или са комадићима другог воћа(кајсија, бресква, суво грожђе...).
 
verovatno ce biti paradajz i paprika...mada prosli put kada sam jela papriku - to je bio dorucak boleo me j zeludac. brzo jedem pa verovatno zbog toga. sada se trudim da sporije jedem, tj da zvacem :lol:
jel ova isklijala zrna mogu da se jedu i sa nekim povrcem?
 

Back
Top